Cn^c Cffötatcl. ^attïrjdsbmdjtm. NATIONALE NOODLIJDENDE KERKEN EN PERSONEN, fraaie Malionlphouteil Meubelen. COLLECTE VERKOOPING SPAARBANK. gevestigd te Rotterdam OP DE WERF TE VLISSINGEN. Palen, Planken, Pannen, Brikken, Steen kolen, een Lessenaar enz. Notarishuis. in wanhoop zijn land aan de Vereenigde Staten heeft aangeboden, maar in Amerika laten de natiën zich gewoonlijk niet zoo lijdelijk aan andere landen en vorsten afstaan of verkoopen, gelijk dit in Europa pleegt te geschieden. Zelfs indien de bevolking van Paraguay hare vereeniging met de Vereenigde Staten verlangen mocht, is het bovendien te betwijfelen of zij de verwe zenlijking hiervan zou kunnen hopen. De Vereenigde Staten zouden toch waarschijnlijk niet zoo spoedig hesluiten om op het grondgebied van het op vrij grooten afstand gelegen Paraguay hunne vlag te planten en hun bestuur uit te oefenen. Tijdschrift voor Gezondheidsleer. Tijdschrift voor alle standen ter bevordering van volkswelvaart en huiselijk geluk, onder redactie van Dr. C. P. Pous Koolhaas. 's Gravenhage, C. van Doorn en Zoon, tweede en derde jaargang 1867. 1868. Dat wij ieder werk dat zich ten doel stelt kennis omtrent de gewichtigste belangen der maatschappij to Verspreiden, als ten minste het doel eenigszins getroffen Wordt, ten sterkste aanbevelen, zal wel niemand kunnen bevreemden. Dat een tijdschrift voor gezondheidsleer zeer nuttig werken kan, heeft de ondervinding, omtrent do Schat der gezondheid opgedaan, voldoende bewezen, ïntusschen is ook in deze zaak niet onbepaald lof te schenken. Misbruik heerscht, in alles en zonder twijfel zal halve kennis bij zulk een kunstige organisatie, als waaruit het mensclieüjk lichaam en leven bestaat, dik werf groote nadeelen kunnen berokkenen. Vandaar gelooven wij dat een tijdschrift voor allen ter bevordering der gezondheid zich meer negatieve dan positieve resultaten moet voorstellen. Zooals bijna in alles, zucht de groote menigte nog het meest onder vooroordeelen en bijgeloof, uit vroegere tijden van onkunde overgeleverd. Dat bijgeloof uit te loeien en die vooroordeelen te bestrijden, ziedaar naar naar ons inzien een der hoof dvereischten vaneen populair tijdschrift voor do gezondheidsleer. Maar nu moet men er dan tevens ook voor zorgen, dat geen nieuw bijgeloof of nieuwe vooroordeelen de plaats der oude innemen. Wij weten wel, datditmoeilijk te vermijden is, wanneer men onbepaalde voorschriften en lessen wenscht te geven, doch men zij dan ook hier voorzichtig mede. Zoo in eenige zaak dan doet hier de overdrijving kwaad. De derde jaargang van het tijdschrift, met een stukje van dr. Ballot geopend, „Opmerkingen" bevattende „op het gebied der gezondheidsleer," geeft reeds goede wenken omtrent het misbruik van de gezondheidsleer in onzen tijd. „Vele zaken, die men vroeger met een ongeloovig schouderophalen aanhoorde, zijn nu tot mode geworden, ja zelfs dreigt de vroeger zoozeer miskende hygiëne soms wel eens tot modepop verheven te wordend Velen die vroeger tot de grootste ongeloovigen behoorden, doen nu het ergste mede, zij zijn* een dikwerf waargenomen Verschijnsel, plus ministeriel que le ministre Wanneer aan dezen wenk gehoor gegeven wordt, dan zal men voortaan minder onbepaalde lofredenen oplucht, Water en harding houden, als wel' eens in de uitvoering tot de zonder lingste handelingen aanleiding gaven. Zoo zal het artikel van dr. Adriani Engels over de „zuurstof der lucht," den leek leeren dat de zuiverheid der lucht niet alleen naar de zuurstof, er in bevat, moet beoordeeld Worden. Ieder algemeen voorschrift kan verkeerd aan gewend worden en het zoude zeer nuttig zijn, wanneer in een tijdschrift als het bovengenoemde nog meer uit stekende voorbeelden van verkeerd gebruik der op zich zelve goede lessen en raadgevingen werdén opgegeven. Voor overdrijving moest in dit tijdschrift geen plaats zijn, en toch vreezen wij dat er wel eens te zeer in toe gegeven wordt aan de zucht om e$n goed doel te berei ken. Zoo lazen wij in den tweeden jaargang een opstel van d'\ Snijders over geestrijke dranken, waarin, hoe bezadigd het overigens ook geschreven zij, toch nog de „leelijke insinuatie" voorkomt „'t blijft de vraag of althans niet om met prof. Pruijs van der Hoeven te spreken die ongelijke humeurstemming die wij dage lijks gelegenheid hebben op te merken, die lichtgeraakt- beid, ontevredenheid, spotlust, lichtzinnigheid, vadzig- heid, twijfelzucht, karakterloosheid, het gevolg zijn van °en ontstemd hersengestel en van stille dehauches Ook wij gelooven dat vroolijkheid en opgeruimdheid wan geest met gezondheid van het lichaam nauw ver bonden zijn, maar een onbeschaamde schurk trekt zich, zooals men zegt, niets aan, terwijl menigeen, die een hooggestemd gevoel voor het ware, schoone en goede bezit, door de vele afwijkingen, die hij bij zich zeiven of anderen in dezen ziet, zoo diep geschokt en getrof fen kan worden, dan men het hem aanzien kan. Maar twijfelzucht kan, ja is in vele gevallen een groote deugd; ferwijl het tegengestelde, bijgeloof en vooroordeel, de Oorzaak van bijna alle rampen is, die volken en indivi- duën treffen. „Hoe is het mogelijk juist aan den invloed der geest- •tjke dranken in 't bijzonder ondeugden toe te schrijven, jjc van allerlei andere oorzaken kunnen ontstaan. Menigeen zoude het bekende spreekwoord in vino veritas worden ook de feilen der beschaving er dikwerf door vernietigd en menige edelaardige opwelling is men dus aan den invloed van geestrijke dranken verschul digd. Doch dwaas zou het zijn daarom dien toestand zelfs te idealiseeren en bijvoorbeeld de daden der soldaten, die voor het gevecht zich bedrinken, aan waren heldenmoed toe te schrijven, ïntusschen zijn wij het geheel eens met dr. Snijders dat de vermeerdering van middelen om zich prettig en wel te vermaken voor ons volk, hoogst noodig en nuttig is. Daardoor zal bij de hoogere en lagere klasse het misbruik van alcoholica verminderen, maar daartoe is vooral kennis noodig, wijl de onkunde nog steeds de schepter zwaait en bijv. alle luidruchtige vermaken op Zondag verbiedt, dus op een dag, welke bij uitstek moet dienen, om uit den dagelijkschen drang en nood van het leven zich eens los te rukken en naar ieders ontwikke ling een ruimer en edeler toestand te genieten. Doch over dit punt hier niet meer. Wij eindigen met het Tijdschrift voor gezondheidsleer aan te bevelen, vooral ook aan de vrouwen, die zoo bij uitstek geroepen ziju zich met de zorgen voor de gezond heid der haren bezig te houden. Wij zouden ook daarom wenschen dat aan stijl en taal een weinig meer zorg besteed werd. Schijn van geleerdheid diene er vooral vermeden te worden en het Grieksch uit Pindarus II j. g. bl. 121, waar nog wel een lh voor een dgezet is, is daar ai heel slecht geplaatst. De algemeene verspreiding van dit Tijdschrift wordt intusschen gemakkelijk gemaakt door den geringen prijs. Het moge, zooals vroeger, ook verder voor volkswelvaart en huiselijk geluk nuttige vruchten afwerpen. bunnen noemen, om wijn of welk geestrijk vocht ook, ®an te bevelen. Huichelarij is een hoofdkwaal der ■^schaafde maatschappij, wijl echter alcohol den'toestand Van den mensch weer tot dien van het dier terugdringt, Graanmarkten enz. Axel 27 Maart. Tarwe ƒ9.35 a 9.70; rogge 6.90 a ƒ7.25; wintergerst. ƒ6.55 a ƒ6.80; zomer dito ƒ5.90 a 6.15; haver ƒ4.20 a ƒ4.65; paardenboonen 7.45 a f 7.75 duiveboonen 7.95 a 8.40bruineboonen 9.35 a ƒ10.05; groene erwten ƒ7.45 a 8.05; gele dito ƒ7.45 a 7.95grauwe dito 7.85 a 8.20boekweit 8.40 a 8.70. Prijzen van effecten. Uithoofde van het Paaschfeest is heden geen beurs gehouden; wii herhalen daarom de noteering van Zaterdag. Amsterdam 27 Maart 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 56 dito dito dito 3 64$ dito dito dito 4 87$ Aand. exploitatie Ned.staatssp. 54$ België. Certificaten bjj Hoihschikl 2$ Rusland. Obligatiën 17:08/18165 „94 Certific. adm. Hamburg 5 74 Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 751 dito ƒ1000 1864 5 91$ dito ƒ1000 1866 5 91$ Loten 1866 5 254$ Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 82$ Certific. dito 4 67$ Inscript. Stieglitz Co. 2«a4«L. 4 66$ Obligatiën 1867 4 65$ Certificaten6 45 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 201$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 79$ dito dito 1868 5 79$ Polen Schatkistobligatiën 4 63$$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47$ dito 1847/1852 2$ 23$ dito rente Amsterdam5 61$ dito nationale 5 53$$ dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 61,$, dito 1866 O. W5 48$-$ Bankactiën3 'fj f Oblig. metall. in zilver Jan./Juli 5 56 J dito dito April/Oct. 5 55 j dito in papier Mei/Nov. 5 49$ S $dito dito Febr./Aug. 5 „49$ Italië. Leening 1861 5 52$ Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 32 dito Binnenlandsche3 29$ Portugal. dito 18561863 3 36$ dito 1867 3 36 Turkije. dito (binnenl.) 5 n 40T$ Griekenl. dito (blauwe)5 Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 „79$ dito dito dito (1882) 6 „88$ dito dito dito (1885) 6 86 $f dito Illinois 7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 51 dito dito geconsolideerde .7 „30$ dito dito debentures 8 31$ dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 65$ Brazilië. dito 1863 4$ dito 1865 5 80$ Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 10$$ Na een langdurig lijden overleed alhier, den 16 dezer, in den ouderdom van 22 jaar en 6 maanden, onze geliefde Zoon en Broeder JAN WILLEM, Surnumerair der Pos teryen. Axel, Namens de Familie, 27 Maart 1869. W. SCHUIJLENBURG. ]XB. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed, tot diepe smart zijner betrekkingen, in den ouderdom van 59'jaren, mijn geliefde Echtgenoot CORNELIS PR00S. Middelburg, C. P. NEIJT, Wede. Puoos. 27 Maart 1869. Heden overleed alhier, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejufvrouw EMELIE MAHUTTE, in den ouderdom van ruim 45 jaren, na voorzien te zijn geweest van de genademiddelen der Kerk. Die de overledene van nabij gekend hebben kunnen beseffen welk een nuttig lid de Familie in het algemeen en de ondergeteekende in het bijzonder aan haar verliest Vlissingen, F, MAHUTTE. 29 Maart 1869. De INTERESTBETALING over de eerste drie maan den van 1869, zal plaats hebben Woensdag en Woensdag 14 April; daarna wordt de niet afge haalde Interest als Kapitaal bijgeboekt. De Interest, Ingaande 1 April, blijft bepaald op 4pet. Middelburg, 29 Maart 1869. Het Bestuur, II. J. VAN DEINSE, Voorz. J. A. TAK, Secretaris. Spaarkas en Uitzetverzekcring voor Kinderen; Verzekering om te voorzien in Plaatsvervanging bij de Militie; Kapitaal- en MSentevefzelterlng, be taalbaar op zekeren leeftijd of bij vroeger overlijden voor Weduwen en Weezen enz. Te Middelburg Agent Mr. A. J. V AN DEINSE, Correspondent de Heer J. A. ZIP. VOOR Door eene COMMISSIE uit de Kerkeraden der Neder- duitsche en Engelsche Hervormde Gemeenten alhier, zal op Woensdag den 31 dezer, des namiddags tusschen 1 en 4 uren, langs de Woningen der Gemeente leden,'eene Collecte gehouden worden ten behoeve van het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Middelburg zal, op Vrijdag den 2 April 1869, des voor middags te 11 uren, op de Werf te Vlissingen, om contant geld, in het openbaar Verkoopen: Twee dagen vóór de Verkooping te zien van 812 uren. De Verkooping vangt aan op de groote Werf. De Ontvanger voornoemd, R E L L. VERKOOPING op Dinsdag 6 April 1869, ten over staan van den Notaris D. YERHULST, van Nader breedgr te verteeren. Zindelijke Goederen kan me^jj^r^ïu|' t) L> c h'ONDIUS, Taxateur en Boedelschikker.y

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3