BMiVERffiMG-MlTMPPIJ HOFSTEDE, Openbare ïïitgrooting £)anöcl$bcricl)tm. m 2jftpirtmttcn. te Biervliet en IJzendflke, Brieven uit België. 56^ 644 541 94. 74 „EXTIEtOI^", BRAND en BINNENLANDSCH VERVOER. NAN EENE SCHOONE EN GROOTE in den Oranjepolder, Kleinen Zuiddiepe-polder en Kleinen Zouten-polder. I BOUW- EN WEILAND, DREEF EN DIJK, schrift eene groote verontwaardiging in de Pruisische militaire kringen heeft opgewekt. De schrijver, de heer Streubel, beweert daarbij dat een oorlog voor den tegenwoordigen Duitscken bond allerverderfelijkst zou wezen, op grond van een uitvoerig strategisch betoog. De heer Streubel gaat daarbij echter uit van eenige ge gevens, welke niet zeer aannemelijk zijn. Hij onderstelt namelijk dat, bij het uitbreken van een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen, Oostenrijk zich aan Frankrijk's zijde zou scharen, Engeland en Rusland zich onzijdig zouden houden en Zuid-Duitschland slechts eene geringe steun zou bieden. Die gegevens zijn dus in lijnrechten strijd met hetgeen vrij algemeen wordt aangenomen, tamelijk dat Zuid-Duitschland zich dadelijk als zou op lossen in den Noord-Duitschen bond en Rusland onmid dellijk bij bet uitbreken van dergelijken oorlog met dien bond eene alliantie zou sluiten. Dat de brochure echter verontwaardiging bij de Pruisische officieren beeft opgewekt is niet te verwonderen; die heeren zijn ha Sadowa gewoon om het Pruisische leger te be lhouwen als onoverwinlijk in welke omstandigheden °ok. Als men hunne faits et gestes gadeslaat, verkrijgt men den indruk alsof, naar hunne meening, de overige Europeesche staten hunne onafhankelijkheid thans log slechts aan Pruisen's lankmoedigheid te danken hebben. Een curieus blijk van de verregaande vermetel heid dier heeren vonden wij nog dezer dagen vermeld. Te Wandsbeck eene kleine stad niet ver van Ham burg, bekend door der Wandsbecker bote van Clau- dius werd een concert gegeven; een Pruisische uhla- Uen-officier meldde zich aan om het bij te wonen, doch dit werd hem waarschijnlijk op grond der bestaande reglementen geweigerd. Eenigen tijd later kwam hij terug met een detachement zijner manschappen, baande zich met geweld den toegang tot de zaal, terwijl zijne Uhlanen rechts en links sabelslagen uitdeelden onder de aanwezigen. De polemiek tusschen deOostenrijksche en Pruisische regeeringsorganen, welke onlangs tot meerdere kalmte Was teruggekeerd, begint weder een meer heftig karakter te erlangen. Te Berlijn beschuldigt men de Oostenrijk- sche dagbladen, welke in meerdere of mindere mate door de regeering worden geïnspireerd, dat zij door verschil lende onjuiste voorstellingen de bestaande onrust en vrees voor eene oorlogsuitbarsting zoeken te onderhou den. Onder deze voorstellingen behoort ook de bewering dat de thans onbetwistbaar tot stand gekomen toenade ring tusschen Weenen en Florence tot doel heeftom elkander's neutraliteit te waarborgen bij een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen. Door dergelijke voor stellingen zoo beweert de Berlijnscheregeeriugspers Wordt het uitbreken van den oorlog als waarschijnlijk beschouwd, terwijl bovendien op die beweerde neutra liteit voor dergelijk geval weinig te rekenen zou zijn, daar de minister von Beust nog onlangs verklaarde dat a' de rampen, welke Oostenrijk sedert den Kriin-oorlog getroffen hebben, het gevolg zijn geweest van de toen maals aangenomen neutrale houding. Nadere mededeelingen nopens de tusschen Luxemburg en Pruisen gerezen moeielijkkeden omtrent de slechting der vestingwerken, waartoe de groothertog zich bij het Londensch tractaat verbonden heeft, beweren dat die moeielijkheden van vrij ernstigen aard zijn. De houding, Welke Pruisen daarbij aanneemt, zou bij de Luxemburg- ®che regeering zelfs reeds het plan hebben doen opvatten cm zich tot de verschillende mogendheden, onderteeke naren van dat tractaat, te wenden en hare bescherming 'n te roepeD. Deze mededeelingen zijn echter af kom- stig uit eene Fransche bron, welke in deze niet onvoor waardelijk geloof verdient. Volgens berichten uit Rome is daar weder het in elk voorjaar terugkeerend gerucht verspreid dat keizerin Eugénie met den keizerlijken prins een bezoek aan den Puus zou komen brengen. Men brengt de verwezen lijking van dit beweerd plan thans in verband met de reis van keizer, keizerin en kroonprins naar Ajaccio om aldaar de viering van het honderdjarig gedachtenisfeest 'lor geboorte van Napoleon I bij te wonen. Een telegram uit New-York van eergisteren meldt dat 4e in het begin dezer maand als president der Vereenigde Staten afgetreden heer Johnson zeer ernstig ziek is. Eeeds was het gerucht van zijn overlijden in omloop, 4och dit werd tot dusverre nog niet bevestigd. Brussel 25 Maart. Het Fransch-Belgisch conflict is nog steeds hangende; er Is een soort van diplomatieken wapenstilstand gesloten gedurende welken de heer Frère Orban zijn geluk te ar'js beproeven zal en trachten of hij niet met den Franschen minister van staat Rouher of met den keizer in persoon, zonder commissie, het geschil kan bijleggen dat een oogenblik bijna de inbezitneming van België tengevolge had gehad. Ik sta in voor dit feit, dat ik u bovendien reeds in mijn vorigen brief mededeelde. Sedert dien tijd zijn de zaken echter minder ernstig geworden. Daar het punt in geschil evenwel nog steeds op dezelfde hoogte blijft, behoef ik u niet te zeggen dat de toestand ontegenzeggelijk nog van ernstigen aard is. Blijkbaar tracht men te Parijs de zaken op de lange baan te schui ven men wil de Belgische quaestie als een spaansche- vlieg openhouden, tot na de algemeene verkiezingen. Dat is het echter juist wat de heer Frère Orban tot eiken prijs wil beletten; het is dan ook de oorzaak van zijn vertrek naar Parijs, hetwelk op aanstaanden Maandag bepaald blijft. Dezer dagen heeft naar aanleiding van het Fransch Belgisch conflict op de beurs te Brussel een curieus feit plaats gegrepen. De Belgische fondsen hadden zich gedurende de laatste veertien dagen, ondanks alle verontrustende geruchten, bijzonder goed staande gehouden; thans nu alles, voor'toogenblik althans, be daard is, komt er daling. De 4,1 pet. zijn gisteren gedaald; heden was dit weder het geval, en, naar alle waarschijn lijkheid, zal er morgen nog daling zijn. De beweging is veroorzaakt door lieden die, uit eene bedriegelijke ge rustheid ontwaakt, met schrik vernomen hebben dat België door een ernstig gevaar bedreigd is geworden en die nu, nadat het gevaar geweken is, hunne effecten willen verkoopen. Vergeten wij ten slotte niet dat ook het in Europa algemeen heerschend wantrouwen een groot aandeel heeft in de daling der fondsen. Slechts dollars en ook de Amerikaansche spoorweg-actiën zijn nog in gunst. Het proces tegen de brandstichters te St. Génois ver oorzaakt weinig of geen sensatie. Intusschen hebben er genoeg incidenten bij plaatszoo is heden onder ande ren een getuige op de zitting op requisitoir van het openbaar ministerie in hechtenis genomen, verdacht van het afleggen van valsche getuigenis. De berichten om trent het resultaat der debatten zijn zeer verdeeld sommigen donken aan vrijspraak. Het blijkt intusschen uit de behandeling der zaak ten duidelijkste dat woe dende aanhitsingen en de taal der geestelijkheid misda den hebben uitgelokt waaraan men zonder deze niet gedacht zou hebben. De heer de la Guéronnière is nog eens weer naar Parijs vertrokken. Hij doet trouwens niets anders dan komen en gaan. Zijne reizen zijn echter van geen politiek belang. De directeur van la France is een goed journalist, een goed publicistzijne brochure over de Romeinsche quaestie getuigt dit; doch wat zijne diplomatieke talen ten betreft, deze schitteren door hunne afwezigheid. Hij zal dan ook niet lang meer te Brussel blijven. Men spreekt reeds veel over onze aanstaande drie- jaarlijksche tentoonstelling van schoone kunsten, die dit jaar te Brussel zal plaats hebben in de door nevenzalen vergroote broeikassen van den Jardin botanique. De Belgische artisten te Parijs, de heeren Willems en Ste vens onder anderen, zullen groote en schoone doeken inzenden. De heeren Gallait en Henri Leys zullen even eens, op verlangen des konings, onder de inzenders behooren. Laat ons hopen dat uwe Nederlandsche schil ders er een eer in zullen stellen daar eveneens eene eereplaats in te nemen, waarop hun talent hun een onbetwistbaar en algemeen erkend recht gegeven heeft. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Maart 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4j- dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rotlischild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 dito flOOO 1864 5 dito f 1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 Certific. dito4 lnscript.Stieglitz&Co.2«a4eL. 4 Obligatiën 1867 4 Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 l Polen Schatkistobligatiën 4 Pruisen. Obligatiën5 - 15i 911 911 2541 824 671 661 651 45 U 2011 79( 793 63 H Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 pet. 471 dito 1847/1852 2j 23 j dito rente Amsterdam5 615 dito nationale 5 53 H dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 61-J, dito 1866 O. W5 48H Bankactiën3 S f Oblig. metall. in zilver Jan./Juli 5 56 S j dito dito April/Oct. 5 55/k 5 j dito in papier Mei/Nov. 5 49| f dito dito Febr./Aug. 5 491 Italië. Leening 18615 521 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2J r 32 dito Binnenlandsche3 29? Portugal, dito 1856—1863 3 361 dito 1867 3 36^ Turkije. dito (binnenl.)5 40T\ Griekenl. dito (blauwe)5 Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 79f dito dito dito (1882) 6 881 dito dito dito (1885) 6 86 dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 51 dito dito geconsolideerde 7 30 p dito dito debentures 8 3l| dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 65| Brazilië. dito 1863 41 dito 1865 5 801 Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 10jf Ecuador. dito1 Ondertrouwd H. A. KAMPERS, Weduwnaar van C. I. Jansons, Amsterdam, en 25 Maart 1869. A. JANSONS, van Zierikzee. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 41 jaren, Jonkvrouwe CAROLINA DIEDERIKA VAN DOORN. Middelburg, 26 Maart 1869. VERZEKERT TEGEN DE GEVAREN VAN AGENT TE MIDDELBURG Do Heer «J. F. VERHÜLST. MET De Notarissen CLAEYS en GHESQUIÈRE, beide ter standplaats van Gent, zullen openbaarlijk Verkoopen: te Biervliet, in den Oranjepolder, sectie F n°s. 56, 139 a 161 inclus, 148» en 148', en in den Kleinen Zouten- polder, sectie D n°s. 59 a 63, 66 en 610, benevens te IJzendijke, in den Kleinen Zuiddiepe-polder, sectie F n°s. 7 'en 8, te zamen groot «85 B. 51? R. $6 EU. Iu pacht bij SOPHIA VAN ZEELE, Weduwe van FRANCIES BEKAERT, Landbouwster te Biervliet, aan ©OOO franken 's jaars, boven alle Lasten en Brand- verzekerings-Premie. Verdeeld bij Plakbrieven in 5 Koopen. ZITDAGEN: INSTEL, Dinsdag 2© April I86O. TOESLAG, Dinsdag 4 Mei .daaropvolgende, tel kens te 1 uur des namiddags, tqr,'^fKISi|t-B£N Gouden Lbwjw, te Watervliet.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3