MIDDELBURGSCHE COURANT. V 49. Zaterdag 27 Maart. 1869. Editie van Vrijdag avond 8 uren. middelburg 26 Maart. Bij de jl. Woensdag in het kiesdistrict Zuidhorn gehou den verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal hebben van de 1365 kiesbevoegden 532 aan de stemming deelgenomen. Bij de opening der stem bussen is gisteren gebleken dat 2 biljetten oningevuld Waren, zoodat de volstrekte meerderheid 266 stemmen bedroeg. Eene herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren mr. N. Olivier, die 197 stemmen bekwam, en H- W. Wierda en jtn\ E. de Wendt Alberda van Ekenstein, die beiden 115 stemmen verkregen. In de vacature voor de betrekking van conciërge op bet raadhuis hebben burgemeester en wethouders van Middelburg gisteren voorzien door de benoeming van B. G. Wetjen, conciërge en bode bij de arrondissements- 'echtbank alhier. In eene jl. Maandag gehouden vergadering der Ver- ®eniging van burgemeesters en secretarissen der voor- fnalige plattelandsgemeenten in Walcheren, is met a'gemeene stemmen besloten, bij adres aan de tweede kamer der staten-generaal adhaesie te betuigen aan het voorstel van den heer van Kuyk tot wijziging der artt."45 en 48 van de wet tot regeling van het armbestuur. De gemeenteraad te Tholen heeft besloten, een adres aan de tweede kamer der staten-generaal in te zenden, °m deze te verzoeken, het bekende voorstel van den heer van Kuyk, tot wijziging der artikelen 45 en 48 van de armenwet aan te nemen. Bij het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg Dordrecht—Rotterdam wordt aan de Wetgevende macht ter overweging aangeboden het plan oen er verbinding tusschen den staats- en Hollandschen ijzeren spoorweg, met een vaste brug over de Maas te IJselmonde, over het eiland Feyenoord, en verder middendoor de kom van Rotterdam. De volgende stations of halten zijn daarop ontworpen: eene halte bij de kom der gemeente Groote Lindt, ten ooordwesten van de Boortjessteegeene halte in de ge beente Barendrecht, ten zuiden van den Gebroken dijk; eene halte ten zuiden van de Yarkenoordsche kadeeen goederenstation in de gemeente Charlois, met eene spoorweghaven aan de nieuwe Maaseene halte nabij Ue beurs te Rotterdamen een station nabij de aanslui ting met den Hollandschen ijzeren spoorweg, buiten de Bclftschepoort te Rotterdam, bestemd voor gemeenschap- Pelijken dienst met dien weg. Bij het onteigeningsontwerp voor den spoorweg ZaandamAmsterdam wordt voorgesteld het maken van bot goederen-station aan het IJ, ten oosten van de stad, 'U de Stads-Nietlanden, van het personenstation in het °Pen havenfront en van de verbindingslijn langs den tiosterdokdijk. Bovendien komt nog een goederen- bation langs de Voorzaan aan het Kattegat, in de Kemeente Zaandam. He heer G. A. Eyssen is erkend en toegelaten als vice-consul van Italië, te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. Ministerieele departementen. Eervol ontslag ver eend, met ingang van 1 Juni a., behoudens aanspraak ?P pensioen of wachtgeld, aan mr. J. C. baron Lewe van Middelstum, als referendaris; J. H. F. Jansen, als com mies, en S. Wolfson, als adjunct-commies, allen bij het epartement van binnenlandsche zakenen met ingang van genoemd tijdstip bevorderd bij dat departement: commies de adjunct-commiesen J. Hoogeveen en j E. van Citters, en tot adjunct-commies M. H. Ph. van Uen Bergh van Eysinga, thans eerste klerk. belastingen. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen: te Heeze (Noord- taband), voor de gemeenten Heeze, Zes Gehuchten, Leende, Gcldrop en Mierlo; te Woensel (Noord-Braband), voor de gemeenten Woensel, Son en Breugel, Nuenen en Tongelre. De ontvangst der directe belastingen en accijnsen voor de gemeenten Budel, Soerendonk en Maarheeze is afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Budelzullende dit kantoor alleen blijven bestaan voor zooveel betreft de in- en uitgaande rechten. Ingesteld een nieuw ontvangkantoor voor de directe belastingen en accijnsen: te Geldrop, voor de gemeenten Geldrop, Nuenen, Tongelre, Zes Gehuchten en Mierlo; te Leende, voor de gemeenten Leende, Heeze, Budel, Maarheeze en Soerendonk. Eervol ontslag verleend aan den heer J. H. C. Kremer uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Woensel c. a., behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. De gemeente Woensel is gevoegd bij het ontvang kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eindhóvcnc.a., onder voortdurend beheer op den voet van éen kantoor van den tegenwoordigen titularis, den heer F. van Lelyvela van Cingelshouck. De gemeente Son en Breugel is gevoegd bij het ontvang kantoor der directe belastingen en accijnsen te St. Oeden- rode c. a., onder voortdurend beheer op den voet van éen kantoor van den tegenwoordigen titularis, den heer P. Schutjes. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Leende c. a. de heer W. Roegholt, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Budel c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Kerkrade (Limburg) de heer P. C. N. Yalette, thans ontvanger derzelfde middelen te Waubach c. a., en de ontvangst der directe belastingen cn accijnsen voor de gemeenten Schaesberg, Nieuwenhagen, Ubach over Worms, Eygelshoven en Rimburg, afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Waubach en gevoegd bij dat der directe belastingen en accijnsen te Heerlen e. a., onder voortdurend beheer, op den voet van éen kantoor, van den tegenwoordigen titularis, den heer W. T. van Thiel; zullende het kantoor Waubach alleen blijven bestaan voor zooveel betreft de in- en uitgaande rechten. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1500 'sjaars, de kolonel J. Woortman Spandaw, kommandant van het regiment rijdende artillerie. Benoemd bij het regiment veldartillerie tot luitenant kolonel de majoor F. van Exter, van het korps; tot majoor de kapitein J. Goudriaan, van het regiment rijdende artillerie; en bij het regiment rijdende artillerie tot kolo nel en kommandant van het korps de luitenant-kolonel F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, van het regiment veldartillerie. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Vlaardingen heeft op het zestal ter beroeping van een predikant onder anderen geplaatst de heeren de Wilde, te Poortvliet, van Leeuwen, te Vlissingen, en Boomer, te Ritthem. Op het drietal komen de beide eerst- genoemden mede voor, alsmede de heer Creutzberg te Maarssen. Marine en leger. Bij koninklijk besluit van 7 dezer zijn, in het belang der gehuwde onderofficieren en mindere militairen van het leger, eenige bepalingen gemaakt, waardoor deze in staat zullen worden gesteld, wanneer zij in eenig zieken- etablissement verpleegd moeten worden, op voegzame wijze, in het onderhoud hunner gezinnen te blijven voorzien. Dientengevolge is bepaald, dat de onderofficieren en verdere manschappen, tot de korpsen van het leger behoorende, wanneer zij gehuwd zijn, en in eenig mili tair of ander zieken-etablissement (de geneeskundige gestichten voor krankzinnigen daaronder begrepen), worden opgenomen, waarifi zij voor 's rijks rekening worden verpleegd, gedurende den tijd hunner verpleging, te rekenen van en met den dag hunner opname tot en met dien vóór den j£jg, waarop zij het etablissement verlaten, eene vermiiS£t|ring ondergaan op hunne soldij, naar de graden, wettig zij bekleeden, te weten: een onderofficier van 10 cents per dag; een korporaal 7j en een minder militair 5 cents per dag. Zij genieten geen hospitaal-toelage. Ingeval van verpleging der bedoelde militairen in eene garnizoens-infirmerie, behouden zij hunne volle bezoldiging, dooh zijn zij verplicht, ter tegemoetkoming in de kosten hunner verpleging, aan de kas van zoodanige ziekeninrichting bij te dragen naar den maatstaf, hier- voren vermeld. De vermindering van bezoldiging, waaraan de militai ren der landmacht beneden den rang van officier, wier bezoldiging per jaar is berekend, mitsgaders de onder officieren en mindere militairen van het wapen der maréchaussée, ingeval van verpleging als hierboven is vermeld, krachtens het bepaalde bij het koninklijk be sluit van 20 Januari 1865, zijn onderworpen, alsmede de door hen, uit krachte van dat besluit, verschuldigde bijdragen bij verpleging in eene garnizoens-infirmerie, worden, wanneer zij gehuwd zijn, teruggebracht tot de helft van het daarbij bepaald bedrag. Dit besluit wordt geacht in \yerking te zijn getreden met den Januari van dit jaar. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken Lodewijk de Bruine, oud 60 jaren, landbouwer te Aardenburg, was beklaagd dat hij den 13™ Januari jl., gezeten in een met een paard bespannen chais, J. Gobeijn, landmansknecht te Maldegem (België), op den rijweg tusschen Oostburg en Aardenburg, toen deze langs een door hem geleid wordenden beerwagen liep, opzettelijk heeft omver gereden, tengevolge waarvan een wiel over een zijner beenen is gegaan en hij zoo belangrijk ver wond werd dat hij tot heden nog niet in staat is zijn gewoon werk te verrichten. Gobeijn schreef dit toe aan wraak van den beklaagde over eene den 2™ April des vorigen jaars door de rechtbank alhier tegen hem uitge sproken veroordeeling wegens mishandeling van hem, Gobeijn. Evenals het openbaar ministerie heeft ook de recht bank aangenomen, dat de beklaagde met boos opzet heeft gehandeld, hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebreng.en van kwetsuren, waardoor ziekte en beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, alsmede in de kosten. Tevens heeft de rechtbank toege wezen de op de bij de wet bepaalde wijze in het geding gevoegde vordering der beleedigde partij, en mitsdien den beklaagde mede veroordeeld om aan den eischer f 100 schadevergoeding te betalen, benevens de kosten op deze voeging gevallen. Johannes Jansen, asclikooper te Aardenburg beklaagd dat hij den I™ Januari jl. op de straat aldaar Engelbertus de Clerck moedwillig heeft mishandeld is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot eene geldboete van f 8 en in de kosten. Petrus Flaman, werkman te Eede, was beklaagd dat hij den 21™ Februari jl. in de herberg de Fortuin onder Middelburg (België) L. de Ramont opzettelijk mishandeld heeft door het toebrengen van een paar slagen. De rechtbank heeft aangenomen dat ten aanzien der gegeven slagen niet aan boos opzet, maar slechts aan scherts moet gedacht worden. Zij helft, in overeen stemming met het requisitoir van het openbaar ministerie den beklaagde bij verstek niet-schuldig verklaard en hem vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Leonardus de Jaeger, aschkooper te Eede be klaagd dat hij den 12™ Februari jl. in de herberg van L. de Sutter, te Aardenburg, lasterlijke uitdrukkingen heeft toegevoegd aan J. Lampaert, onder anderen door te zeggen: „Zwijg jij stil: jij hebt Schoen Lille's geld

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1