tfuitmlcmft. ffitmMsbirictytm. 3ïrt)trtentim. dito dito dito (1885) 6 86rt ispitaal te Malang ig^ët'feaén:, Middelbjèg, /ffj. DÈ KRIJGER. 22 Maait'1869. A. M. f® KRIJGER—Vèrmetoen. A^^nige kennisgeving. roeene stemmen aangenomen, zoodat de door den heer Dienders te betalen som 157 bedraagt. Wordt overgelegd eene lijst van sollicitanten voor de betrekking van assistent-waag- en kraanmeester, waarop voorkomen J. A. Sistermans, J. van de Poll, A. de Schinkel, A. H. Ingelse en G. Heijnis. De eerste, derde en vierde sollicitanten verzoeken tevens in aanmerking te komen als assistent-marktmeester. De lijst is voor de leden ter inzage nedergelegd. De heer van Diggelen komt ter vergadering. Is ingekomen een geschenk van den heer J. P. Götzke ten behoeve der oudheidskamer, bestaande in een gilde- Penning van het wijnheeren- en biertappersgilde en de begrafenispenning van hetzelfde gilde. Wordt gelezeneen brief van den heer M. S. de Zeeuw, begeleidende een paar door hem voor het archief aange boden exemplaren van het thans voor de eerste maal door hem uitgegeven Algemeen adresboek van Middel burg. Deze exemplaren worden voor de leden ter inzage gelegd. Voor beide genoemde geschenken is dank betuigd. Van het bestuur der godshuizen is ingekomen een staat van baten en lasten met memorie van toelichting. Daaruit blijkt dat op de administratie, behalve het reeds Vroeger bekende tekort van 177.37 voor schuurmate- rialen, verschillende ongenoegzame posten aanwezig zijn tot een gezamenlijk bedrag van 3,790.20. Het ver moedelijk goed slot zal echter 1204.35 be<jragen, terwijl °P de begrooting op slechts ƒ1000 is gerekend. Dit stuk tvordt tot onderzoek en rapport gesteld in handen der financieele commissie. De zitting wordt gedurende eenigen tijd met gesloten deuren voortgezet. Ha de heropening blijkt dat de heer van Deinse inmid dels ter vergadering is verschenen. Geschiedt voorlezing vaneen brief van den garnizoens commandant alhier, houdende mededeeling dat de eerst aanwezende officier van gezondheid het gebouw der Voormalige garancinefabriek tot huisvesting van troepen °ugeschikt heeft geoordeeld, zoodat daardoor het wel willend aanbod van het gemeentebestuur tot beschik baarstelling van dat gebouw vervalt, doch het overi gens bepaalde ten aanzien van de inrichting van den stal d.cr kazerne voortgang kan hebben. Teneinde alsnu de noodige ruimte voor huisvesting" van militairen be schikbaar te krijgen, is het noodig de gehuwde militairen Uit de kazerne voor'rekening der gemeente in de stad te doen wonen, t. w.: twee sergeant-majoors met 7 en 3 kin deren, drie sergeanten met 5, 4 en 3 kinderen, en een soldaat zonder kinderen. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd hieraan gevolg te geven, nadat de voorzitter heeft medegedeeld dat de reeds aangekondigde aanbesteding van het inrichten van een gedeelte der garancinefabriek tot hulp- kazerne door het dagelijksch bestuur is ingetrokken. Op voorstel van burgemeester en wethouders is besloten '°t het koopen van een stukje land, gelegen aan den uoordwestelijken dijk der tegenwoordige haven, onder de gemeente Yrouwepolder, staande ten name van Levi- uns Maartense, en tot welks afstand zijne dochter Janna ■Maartense zich bereid heeft verklaard, voor eene som van MO. Bedoelde grond is noodig voor de waterleiding ten behoeve der rioleering. De voorzitter deelt voorts mede, dat evenzeer behoefte bestaat, aan een stuk land daar ter plaatse ten behoeve Van het aan te leggen reservoir tot afvoer van faecale andere stoffen. Bedoeld stuk land behoort in eigen dom aan den heer J. W. van Sonsbeeck, met wien burge meester en wethouders in onderhandeling zijn getreden °ver een minnelijken afstand. Blijkens de hierover ge ëerde en medegedeelde correspondentie heeft die heer Zich echter tot dien afstand ongenegen verklaard, hoofd- zakelijk op grond dat bedoelde landerijen reeds voor een foot deel ten behoeve van het rijk zijn onteigend, zoo dat, door het afstaan van het overschietende gedeelte- bet belang zijner pachters zou worden benadeeld. Daarop ZlJn door burgemeester en wethouders andermaal pogin gen aangewend, onder opmerking dat geen ander terrein y°or het beoogde doel beschikbaar is en dat, zoo de beer Sonsbeeck in zijne weigering mocht volharden, bet gemeentebestuur verplicht zou zijn toepassing der °uteigeningswet te vragen, hetgeen evenwel te betreu- 'cn zou zijn uithoofde van het alsdan te ontstane tijd verlies. De heer Sonsbeeck heeft echter nogmaals te bennen gegeven dat hij, na ook zijnerzijds adviezen te nebben ingewonnen, hij zijne weigering persisteert, daar Zljne bezwaren niet weggenomen, maar integendeel vermeerderd zijn. Daar alle pogingen tot minnelijken afstand alzoo Vruchteloos zijn, is op voorstel des voorzitters met alge mene stemmen besloten, burgemeester en wethouders 6 machtigen tot het nemen van maatregelen, om het °odige stuk grond bij de wet te doen onteigenen. Hierna is de zitting gesloten. Algemeen overzicht. De Belgische Moniteur en het Journal Officiel te Parijs e vatten de verwachte mededeeling omtrent het spoor- wegconllict met Frankrijk. Zij luidt aldus: »De indiening en aanneming der wet van 23 Februari 11. P de overdrachten van spoorweg-concessiën heeft iu .ankrijk aanleiding gegeven tot bcoordeelingen, met ci oog waarop de regeering des konings zich ten plicht heeft gerekend om op loyale en openhartige wijze te Parijs de noodige verklaringen af te leggen. „Öm elkander een bewijs te geven harer vriendschap pelijke eu vertrouwelijke gezindheid en met den wensch om de belangen der beide rijken te verzoenen, zijnde Bel gische en Fransche regeeringen overeengekomen om eene gemengde commissie samen te stellen tot een onderzoek omtrent de verschillende economische quaestiën, welke hetzij uit de bestaande wederzijdsche betrekking, hetzij uit de laatste ontwerp-overeenkomsten tot exploitatie- overdrachten voortvloeien en wier oplossing kan bijdra gen tot de ontwikkeling Yan handel en nijverheid van1 beide landen." De officieuse Parijsche dagbladpers beschouwt dit resultaat der gevoerde onderhandelingen als eene over winning voor de Fj ansche diplomatie en tot op zekere hoogte kan dit niet ontkend worden. De instelling der bedoelde commissie, waaraan het onderzoek omtrent de laatste ontwerp-overeenkomsten tot overdracht van spoorweglij nen aan eene Fransche maatschappij, onder meer, zal worden opgedragen, is eene concessie door de regeering te Brussel aan keizer Napoleon gedaan. Merkwaardig is het echter dat sommige organen der Fransche regeeringspers het échec der Belgische regee ring trachten over te brengen op Pruisen, om bij deze gelegenheid aan het gouvernement te Berlijn eenige politieke speldeprikken te geven. Zoo leest men in la Patrie het volgende: „Dit resultaat is door Pruisen wel niet voorzien gewor den, toen de Belgische regeering door zijne raadgevingen en wellicht door zijne bedreigingen genoopt werd om tegen ons een maatregel te nemen, waarvan het vijande lijk karakter niet kan ontkend worden. Wij meenen dat de heer von Bismarck dit échec zijner politiek met de noodige gelatenheid zal dragen, terwijl overigens deze diplomatieke tegenspoed slechts een bijna onmerkbaar zwart stipje is aan den helderblauwe» hemel, dien hij Pruisen heeft bereid." Sommige Belgische dagbladen zijn natuurlijk over deze beschouwing zeer verontwaar digd. L'Indépendance beige beweert dat het verkregen resultaat der onderhandelingen met Frankrijk het bewijs levert: „dat België in zijne betrekkingen met buiten - landsche mogendheden steeds met de meest welwillende gevoelens bezield is, dat het alle die mogendheden res pecteert zonder een enkel oogenblik op te houden zich zelf te respecteeren." Of dit laatste intusschen wel boven allen twijfel verheven is en of, onder de tegenwoordige omstandigheden na de Febvuari-wet, de instelling eener Fransch-Belgische commissie tot onderzoek der beruchte ontwerp-overeenkomst met de Fransche spoorwegmaat schappij de 1'Est want dit is blijkbaar de hoofdzaak wel bijzonder getuigt van België's wensch om „zich zelf te respecteeren," zou, naar onze meening, voor zeer ge- grouden twijfel vatbaar wezen. Het officieus orgaan der regeering te Parijs, laFrance, beschouwt de zaak bovendien nog uit een ander oog punt. Dit dagblad beweert dat België aan Frankrijk dankbaar moet wezen voor de wijze waarop het te werk gaat, daar het niet het voorbeeld van Pruisen tegenover Denemarken heeft gevolgd door „van een billijke grieve tegen België het uitgangspunt te maken tot eene meer ondernemende politiek." Daargelaten de opmerking dat de vergelijking niet geheel opgaat, zou men kunnen vragen of keizer Napoleon niet zeer gaarne Pruisen's voorbeeld zou volgen, indien hij kans van slagen meende te hebben. De zending van den Italiaanschen generaal DellaRocoa om den keizer van Oostenrijk te Triest te gaan compli menteeren, heeft eene zending van den Oostenrijkschen generaal Möring naar Florence ton gevolge gehad. Aan eene toenadering tusschen Oostenrijk en Italië wordt dan ook thans niet meer getwijfeld, doch de geruchten eener alliantie dezer beide mog'endheden met Frankrijk worden steeds officieel tegengesproken. Vandaar dat verschillende dagbladen het oneens zijn over de vraag of deze toenadering tusschen Weenen en Florence het voorspel is van een verbond met Pruisen of met Frank rijk, welk laatste thans, volgens enkelen slechts nog offi cieel zou worden ontkend om Rome met het oog op de aanstaande verkiezingen niet van de keizerlijkeregeering te Parijs te vervreemden. Dat toch een Fransch-Itali- aanscli-Oostcnrijksch verhond aan het pauselijk hof on gaarne zou worden gezien, behoeft geen betoog. Eergisteren heeft te Madrid wederom eene volks demonstratie tegen de conscriptie plaats gehad. Eene talrijke menigte had zich naar het paleis der wetgevende vergadering begeven om tegen dat gehaat systeem te protesteeren. Onder deze omstandigheden werd dus daar binnen niet zeer kalm beraadslaagd. Hoewel de hoofden der republikeinsche partij al het mogelijke had den gedaan om de menigte tot kalmte aan te manen, vreesde men een oogenblik dat de vergaderzaal door de menigte zou worden bezet, zoodat de minister van oorlog Prim te midden der debatten aan den gouverneur der hoofdstad Milans del Bosch bevel gaf om de vrije beraad slaging der Cortes te verzekeren door de oproeping van bet korps zoogenaamde vrijwilligers der vrijheid en van de militaire macht. In den verderen loop der zitting werd voorts het amendement der republikeinsche partij tot afschaffing der conscriptie verworpen. Te Ylissingen zijn in de haven gekomende Nederlandsche schoener Adriana Wilhelmina, gezagv. J. van Eyk, en de Nederlandsche galjoot Adriana Fran- cisca, gezagv. A. van Eyk, beide van Engeland met kolen voor Ylissingen. Graanmarkten enz. Amsterdam 24 Maart. Raapolie op 6 weken 34#. Lijnolie op 6 weken 33. Prijzen van effecten. Amsterdam 24 Maart 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2# pet. 56 dito 1 dito dito 3 64## dito dito dito 4 87## Aand. Handelmaatschappij 4# dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2# Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94 Certific. adm. Hamburg 5 13# dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 16 dito ƒ1000 18645 91-,V dito 1000 1866 5 90# Loten 1866 5 255 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4# 82# Certific. dito....4 Inscript.Stieglitz&Co.2ea4l;L. 4 Obligatiën 1867 4 65## Certificaten6 45# Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 201 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 80 dito dito 1868 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 63# Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk Obligatiën metalliek5 47# dito 1847/1852 2# 23## dito rente Amsterdam5 62# dito nationale5 53# dito 1864 5 dito fr. 500 18655 62 dito 1866 O. W5 48j# Bankactiën3 7OO Oblig. metall. in zilver Jan./Juli 5 56# dito dito April/Oet. 5 56# dito in papier Mei/Nov. 5 49# dito dito Febr./Aug. 5 50 Italië. Leening 1861 5 „52# Qertmc. bij Lamaison c. s. 5 bot Spanje. Obligatiën 3 thans 2# 31# dito Bmnenlandsehe3 29 r* Portugal, dito 1856—1863 3 36# dito 1867 8 36p$- Turkije. dito (binnenl.)5 40# Griekenl. dito (blauwe) 5 Amerika dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito cuto (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 88 dito Illinois~v dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 52 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pao. Spw, 2e sec. 7 65# Brazilië. dito 1863 4# dito 1865 5 s Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 45jarige Echtver eenïgringj VAN P. LEUPEN EN H. C. C. VAN KAMPEN. 24 Maart 1869. Getrouwd Middelburg, 24 Maart 1869. L. J. VAN PAGÉ en J. DE BROEKERT. Bevallen van een Zoon S. H. KOOMAN, geliefde Echt- genoote van Middelburg, 23 Maart 1869. Algemeene kennisgeving. M. TAZELAAR. Volgens bericht uit 01d-Calabar van 12 Februari, i£ het kofschip de Zwaan, gezagv. W. Riedijk, den 27 Jan/ ari aldaar behouden aangekomen en was alles wel boord. Op heden ontvingen wij de treurige tijding dat onze geliefde oudste Zoon PIETER J0HANNES DE KRIJ GER, den 26 Januari, in den jBjjtfj^dQm van 35 jaren,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3