leggen officiersexamen te ontvangen. Laatstbedoelde onderofficieren doen alsdan afstand van hnnnen effectie- ven graad, zullende alle leerlingen der eerste klasse in den regel den titulairen graad van sergeant moeten bekleeden. Ten einde de onderofficieren en korporaals, welke in de termen vallen om eerlang tot den cursus te worden toe gelaten, in de gelegenheid te stellen, het vroeger op de scholen geleerde te onderhouden, of hen die daartoe aan leg bezitten, de kennis te doen verkrijgen, welke voor eene toelating op den cursus gevorderd wordt, zal er ook bij de onderdeelen der korpsen, mits ter sterkte van een bataljon en daarboven, uitgebreid lager onderwijs worden gegeven. De onderofficieren, die aan het examen van toelating op den cursus voldoen, zullen bij den staf worden gede tacheerd. Onderofficieren en korporaals die, na hunne toelating tot het uitgebreid lager onderwijs of den cursus, blijken geven, dat zij niet aan de voor die toelating gestelde eischen beantwoorden, moeten daarvan verwijderd worden. Het ouderwijs aan de onderofficieren der le klasse bij het 2» en 5e regiment infanterie te Maastricht en te 's Bosch, wordt bij ieder dier korpsen opgedragen aan vier luitenants, die tot den staf dier korpsen zullen be- hooren. Het toezicht op het onderwijs bij elk der regimenten wordt opgedragen aan een deskundig hoofdofficier of kapitein. Zr. M\ ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen zal met 1 Mei a. buiten dienst worden gesteld en de equipage gedeeltelijk op nonactiviteit gesteld of op het wachtschip te den Helder worden overgeplaatst. {Handelsblad.) Koloniën. De berichten uit Nederlandsch-Indië, gisteren per mail hier aangebracht, loopen tot 9 Februari, doch be helzen weinig belangrijks. Volgens het algemeen overzicht van den Java-bode luiden de berichten uit Samarang betreffende de aldaar heerschende ziekte bij voortduring bedroevend. Daarbij komt dat men vrees koestert voor het mislukken van j den rijstoogst als een gevolg der aanhoudende droogte. Niet alleen in Midden-Java, maar ook in vele streken van .Tava's Westhoek bestaat grond voor die beducht heid. De regen-mousson wil nergens doorkomen. In een groot gedeelte der residentie Batavia zelve zijn de rijstvelden niet beplant kunnen worden uit gebrek aan water. De firma Morgan, Melbourn c". te Batavia is failliet. Men spreekt, volgens genoemd blad, van een hoogst aan zienlijk passief. Deze gebeurtenis heeft aldaar een diepen indruk gemaakt. Het Bataviaasch handelsblad deelt in zijn overzicht onder anderen het volgende mede: „De berichten van de buitenbezittingen luiden vrij gunstig. Op Banka waren de mijnen overvloedig van water voorzien. De aflevering van tin in de gouvernements- j pakhuizen had in 1867 de hoeveelheid van 88,218, in 1868 iets minder of 70,288 pikols bedragen. „In de bovenlanden ter Westkust van Sumatra heerschte steeds de veeziekte; de gouverneur had een reis gedaan naar de Bataklanden en de daar dreigende onlusten door conferentiën met de hoofden gestuit. „Op Borneo hadden eenige woelingen in het Seka- douwsche plaats, overigens was er rust en waren landbouw en handel bevredigend. „Krain Bonto zwerft op Celebes nog rond." 1 ïiechl zaken Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Maan dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Oomelis Kasse, oud 35 jaren, landbouwer, wonende onder Veere beklaagd dat hij in den morgen van 30 September 1868 Jan Kwekkeboom, wonende te Sint Laurens, terwijl deze in het jacht der gemeente Veere op het land van hem, Kasse, jaagde, moedwillig heeft vast gegrepen en in den linkerarm zoodanig heeft geknepen, dat blauwe en bloedige plekken daarop zichtbaar waren voorts, dat bij hem het geweer gewelddadig uit de han den heeft gewrongen en hem met den kolf zoodanig heeft geslagen en in de lendenen gestampt, dat Kwekke boom met het gezicht in de varens is gevallen is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg, van 10 December 1868, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, zonder dat daardoor eenigerlei ziekte of beletsel van te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in eene geld boete van 8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aange maand, te vervangen door gevangenisstraf van éen dag, j te ondergaan in eenzame opsluiting, en voorts in de kosten der procedure. Op het door den officier van justitie en den beklaagde ingesteld hooger beroep heeft het hof zich vereenigd met het vonnis des eersten rechters, voor wat betreft het be wezen verklaarde der feiten, de daaraan gegevene quali- ficatie en de schuld des beklaagden, nu geïntimeerde en mede-appellant, en het verbeterende wat de straf be treft, den geïntimeerde en mede-appellant, veroordeeld 1 tot eene gevangenisstraf van zes dagen, alsmede in de kosten. Engel Bentschop Knook, oud 59 jaren, landbouwer en lid van den gemeenteraad te Sint Maartensdijk beklaagd dat hij in den voormiddag van 21 December 1868 ten zijnen huize te Sint Maartensdijk den rijks- 1 veldwachter L. van 'tHof aldaar, bij gelegenheid dat deze hem kwam spreken over eene jachtovertreding, den vorigen dag door zijn zoon begaan, heeft beleedigd door hem toe te voegen„Jou zal ik later wel vinden" is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee van 22 Januari jl. ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den staat, op grond dat het uiten dezer woorden niet volgens art. 224 van het wetboek van strafrecht strafbaar is, en er ook bij geene andere wet of wettelijke verordening straf bedreigd is, en zij alzoo noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleveren. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof (op grond dat niet is gebleken van de bedoeling des beklaagden, om den genoemden be ambte door toevoeging dezer woorden te beleedigen, noch ook dat die woorden in casu voor dien beambte be leedigend waren), met vernietiging van het door den eersten rechter uitgesproken ontslag van rechtsvervol ging, den geïntimeerde vrijgesproken, de kosten in beide instantiën gevallen te dragen door den staat. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 13>" dezer, de straf des doods, waartoe Petronella Roestenburg, we duwe van Jan Korthout, laatst wonende te Oisterwijk, thans in hechtenis te 's Hertogenbosch, was veroordeeld bij arrest van het provinciaal gerechtshof van Noord- Brabant van den 14™ Januari 11., wegens manslag met voorbedachten rade op haren echtgenoot gepleegd, ver wisseld in eene gewone gevangenisstraf van drie jaren. Gemengde berichten. Het Handelsblad verneemt dat de koninklijke familie haar gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam kort na Paschen zal afleggen. De directeur der rijks hoogere burgerschool te Groningen heeft vóór een paar dagen de volgende missive gericht aan de ouders of voogden der leerlingen „Bij een schrijven van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijs in de noordelijke provinciën, ben ik verzocht geworden, als directeur der rijks hoogere burgerschool alhier, om een plan te helpen uitvoeren, dat in korte trekken hier volgt. „Teneinde aan de leerlingen der hoogere burgerscho len te doen inzien, hoeveel kracht men in tijd van nood ontwikkelen kan door geregeld en ordelijk samen te werken, is men voornemens, zoo mogelijk, de leerlingen van onderscheidene scholen, b. v. op den eersten dag der groote vacantie, te vereenigeu in eenig centraal punt, b. v. Steenwijk, om hen daar,onderaan voering van eenige officieren en met behulp van een genoegzaam kader, eenige manoeuvres te laten uitvoeren. De leerlingen zouden zich derwaarts begeven met daartoe aan te vragen extra-treinen, en van eenige der leeraren vergezeld kunnen zijn. Daartoe zou van eiken leerling 1 reis kosten worden gevraagd. Dan zou het noodig zijn, dat de leerlingen zich aanschaften een kiel en pet van éen model, zeer eenvoudig ingericht, en welke kiel bij gymnastieklessen zou kunnen dienen. Ook is er noodig een patroontasch, bajonetschec eu gordelhet zou ech ter kunnen zijn, dat de leerlingen die niet zelf zouden behoeven aan te schaffen. Andere mogelijke benoodigd- heden zijn van minder belang. Het is echter wenscbelijk, dat men wete, welke leerlingen aan deze oefeningen kunnen en mogen deelnemen. Terwijl er natuurlijk van onze zijde voor do noodige orde en veiligheid zal gezorgd worden, verzoek ik u mij te willen berichten, of gij uw zoon toestaat, aan bedoelde oefening deel te nemen. „Ik verzoek u uw antwoord zoo spoedig mogelijk te willen inzenden." De groothertog van Luxemburg heeft den heer Jahn, directeur van den koninklijken Franschen schouw burg te 's Hagc, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij de jl. Maandag te Utrecht gehouden paltn- paardenmarkt waren aangebracht tot des middags 12 uren 1072 stuks paarden. De handel was tamelijk levendig, doch minder geanimeerd dan het vorige jaar. Behalve voor het binnenland werd gekocht door Fran- sche en Duitsche kooplieden. Gemiddeld werd besteed van 150 tot 375. Voor enkele fraaie spannen werd ƒ550 per stuk gevraagd. De arbeidstaking onder de spinners te Preston neemt zeer toe. Thans hebben reeds 3000 arbeiders ge weigerd te werken, zoo lang hunne eischen niet zouden zijn ingewilligd door de patroons, die daartoe evenwel niet de minste geneigdheid aan den dag leggen. Onze lezers zullen zich nog wel uit de brieven van onzen Brusselscheu correspondent de beruchte zaak van Saiut Genois herinneren, waarover zooveel gesproken en geschreven is eu waarvan toen in zekeren zin een partij zaak tusschen de clericalen en liberalen werd gemaakt. Zelfs de minister van justitie zeide in de zitting dor kamer van afgevaardigden van 9 December 1868 dat de te St. Genois begane "brandstichtingen en verwoesting van oogsten het gevolg waren van fanatisme. Volgens de beschuldiging zijn die misdaden het gevolg geweest van artikelen in een paar clericale blaadjes „'t Jaer 30" en „De katholijke Zondag." Eergisteren is voor het hof van assises te Brugge de behandeling der zaak aangevangen. Het openbaar ministerie had de verdediging blijkbaar in de gelegenheid willen stellen om nauwkeurig zijne tegen do vier beschuldigden in te brengen grieven te kennen en te kunnen overwegen. De voorlezing toch der akte van beschuldiging in hot Vlaamsch en in het Fransch duurde drie uren. Gisteren is door den verdediger van den be schuldigde van de Putte aan bet hof een onderzoek ver zocht naar den toestand der verstandelijke vermogens van zijn cliënt, welk onderzoek echter, door het openbaar ministerie bestreden, werd afgewezen. Daarop is het getuigenverhoor aangevangen. Een bericht uit Genève meldt dat aldaar de druk kersgezellen het werk gestaakt hebben. Er worden ver gaderingen gehouden waar het zeer heftig toegaat, en men vreest voor rustverstoringen. Het nieuwe opera-gebouw te Londen, „Her Majesty's Theatre," nadert zijn voltooiing met rassche schreden. De stellages van het binnenste gedeelte zijn reeds weggenomen, het dak is reeds geheel gereed en de aanleg van de loges kon reeds duidelijk onderscheiden worden. De gehoorzaal van de nieuwe opera zal kleiner, het tooneel daarentegen grooter worden dan vóór den brand van 1867. Het tooneel zal het grootste van Londen, wellicht van geheel Europa zijn, daar zijn afmetingen 50 voet voor de diepte, 95 voor de breedte en 71 voor de hoogte worden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 2Rn dezer F. J. van de Yen, jm. 25 j. met E. Buiterijs, jd. 23 j. L. Kuijper, jm. 23 j. met M. O. Poerstamper, jd. 21 j. W. J. Tismeer, jm. 28 j. met C. van der Eist, jd. 24 j. J. Goedbloed, jm. 22 j. met E. "Wisse, jd. 20 j. (Van 13 tot 20 Maart.) Ylissingex. Gehuwd: P. de Groot, weduwn. van A. van der Marei, 43 j. met E. G. Dommisse, jd. 39 j. BevallenW. van den Berge, geb. Bras, d. W. M. Ver straten, geb. van den Bos, d. J. L. Zecgelaar, geb. de Korver, d. M. Groenenberg, geb. Sanderse, d. E. C. Prins- se, geb. van der Meer, d. G. M. Stuart, geb. Verdoorn, d. A. P. Geysen, geb. Pacilly, d. L. F. Stecher, geb. Deunis, d. (doodgeb.) C. B. van Dongen, geb. Dua, z. OverledenII. Burgers, z. 11 m. M. J. Baels, z. 8 m. T. A. Schenk, d. 2 j. J. B. Luyten, z. 5 m. J. "VV. Tavern, jm. 79 j. A. I. P. de Vos, wed'", van D. de Rijcke Gillis sen, 78 j. Goes. Gehuwd: J. van Boven, jm. 31 j. met E. van Liere( jd. 30 j. Bevallen: M. C. Liplijn, geb. Cardon, z. S. den Boer, geb. Paassen, z. M.Reijnhout, geb. Liefbroer, z. A.Reijn- hout, geb. Boone, d. ÏC. Molhoek, geb. Jongbloed, d. Overledeu: M. J. Boet, vrouw van J. Clement, 45 j. C. de Bruijne, d. Ij. E. Mol, d. 10 j. Zierikzee. Gehuwd: W. H. Tuijter, jm. 22 j. met S. Heijeriks, wede. J. A. Theewes, 29 j. Bevallen E. van der Hucht, geb. Gruijs, z. K. Frank, geb. Goudsmit, z. M. Juijn, geb. de Keijzer, d. C. Schu- ling, geb. Reijnhout, d. M. de Feijter, geb. van 't Hof, d. J. Waale, geb. de Looze, d. B. Veneina, geb. Kister, z. P. J. Verkaart, geb. Vingerhoed, z. J. W. Stellwagen, geb. Eenhorst, z. Overleden: A. Wolf Maclioël, vrouw van M. D, Zen- dijk, 40 j. J. Loartz, wcdc. N. van der Schelde, 80 j. A. Hagestijn, wed". G. Graveleyn, 78 j. Verknopingen cai aanbestedingen. Te Vlissingen zijn gisteren te koop aangeboden: Een huis en erve in de korte Walstraat aldaar, verkocht voor 2302; een huis en erve in de Lange Nieuwstraat aldaar, verkocht voor 3289; een huis en erve in de St. Jacob- straat aldaar, verkocht voor ƒ870. En heden, in dezelfde gemeente3 perceelen bouw land onder Vlissingen, bestaande respectievelijk in 1 bunder 49 roeden 60 ellen, 84 roeden 30 ellen, en 5 roeden 70 ellen, samen verkocht voor ƒ3910; een huis en erve in de Nieuwstraat aldaar, verkocht voor 1060. Een huis en erve met tuin op den Nieuwendijk aldaar is uit de hand verkocht. Tliernionieterstand. 22 Maart.'s av. 11 n. 40 gr. 23 'smorg.7u.37gr.'smidd.lu.42gr'sav.llu.39gr. 24 'smorg.7u. 39 'smidd. 1 u. 46 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van heden, 24 Maart. Beslissing qnaestio rekening gasfabriek; sollicitanten assistent-vvaagmeester enz.ge schenken oudheidskamer en archief; missive bestuur gods huizen huisvesting garnizoenaankoop stukje landafstand gronden voor reservoir. 1 Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Dammo en Lambrechtsen van Ritthem, beiden uitlandig; Magielse ongesteld; Rekker, en Luteyn. Do heeren van Diggelen en van Deinse komen later. De mededeeling des voorzitters betreffende de afwe zigheid der genoemde leden wordt voor kennisgeving aangenomen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 19 dezer worden na voorlezing goedgekeurd. In de eerste plaats is aan do orde de beslissing omtrent het amendement van den heer N. J. C. Snouck Ilurgronje op het rapport der commissie betreffende de quacstie met den heer Lienders over de rekening der gasfabriek, we gens het verplaatsen van een drietal lantarens van den ouden haar den nieuwen uitgang der gemeente in de richting van Vlissingen. Het amendement waarover de stemmen in de zitting van jl. Vrijdag hebben ge staakt strekte ora de 12 voor 6 ellen nieuwe buizen te brengen voor rekening van den heer Lienders en niet, zooals de commissie heeft voorgesteld, voor die van de gemeente. Dit amendement is thans met 8 tegen 2 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Sifflé en A. W. Snouck Ilurgronje. Het rapport der commissie is vervolgens met alge-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2