MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 47. Dinsdag 1869; 23 Maart. Editie van Maandag avond 8 uren. tfuitrnianö. Middelburg 33 Maart. Uit het thans opgemaakt verslag der afdeelingen van tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot herziening der kiestabel blijkt, dat verscheidene leden zich be klaagd hebben dat de wet niet tijdigcr was ingediend. Sommigen daarvan wenschten om deze reden alleen de behandeling uit te stellen. Ook werd het denkbeeld ge opperd, maar het vond levendige bestrijding, om de herziening der tabel te verschuiven tot na de volkstel- 'mg van 1869. In vier afdeelingen was de vraag besproken of niet 'evens andere bepalingen van de kieswet behoorden te borden gewijzigd. De meerderheid zon het echter hoogst onraadzaam achten om tegelijkertijd met de wijziging '*n de kiestabel de kieswet aivemoen te herzien, maar desniettegenstaande werd door een groot aantal leden °P vermindering van den eensus aangedrongen. Zeer vele leden oordeelden de thans voorgestelde 'ndeeling niet stelselmatig, terwijl de meerderheid van bevoelen was dat er voor het vormen van enkele kiesdis tricten geen afdoende redenen bestaan; zij wil daarom, als regel, dubbele distrieten. Tegen de voorgestelde formatie van sommige kiesdis tricten werden verschillende bezwaren in het midden Pf'braeht. Vooral vonden de nieuwe kiesdistricten Hee- renveen en Zaandam veel oppositie. De indeeling van Zeeland werd uitvoerig besproken en daarbij werden twee plannen aangegeven. Het eerste wordt aldus omschreven Zeeland te verdoelen óf in viercnkele öfinéén dubbel en twee enkele districten. In het eerste geval zouden de Vier districten aldus zijn samengesteld: a. Walcheren met 41.388 inwoners b. Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, met uitzondering van Hulst, Stoppeldijk, Hengstdijk. Bosehkapelle, Grauw en Langendam, Hontenisse en Óssenisse, blijft 45,777, van welk district Neuzen de hoofdplaats zou kunnen zijn c. Zuid-Beveland met de genoemde zeven gemeenten van Zeeuwsch Vlaanderen, 45,915 inwoners; Noord-Be-vela tul, Tholen, Schouwen, St.-Philipsland en Dniveland, 44 233 inwoners. In het tweede geval zou een dubbel district worden samengesteld uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, ®®t uitzondering der zeven gemeenten, en dit district alzoo 89 165 zielen tellen en zonden de sub litt. e en d genoemde districten onveranderd blijven Brielle te doen bestaan nit de eilanden Goedereede, Hverflakkée, Voorne en Putten en Rozenburg, 47,373 'nwoners. Dordrecht te doen bestaan enz. Het tweede der bedoelde plannen had de volgende strekking. Middelburg. De overbevolking van dit district over 'e brengen naar Gons door verplaatsing der zeven gemeenten Hulst, Stoppeldijk, Hengstdijk, Bosehkapelle, Grauw c. ir., Hontenisse en Óssenisse, te zamen roet *3,690 zielen, naar het distriet Goes, als wanneer het d'strict Middelburg 89,165 zielen overhoudt. Men kon °°k Hulst en Grauw c. n. bij Middelburg laten en eenige ^S8telijke gemeenten van het district Breda, zooals tvoensdrecht, Ossendrecht en Putten, bij Goes voegen. Gok ware Middelburg te splitsen in twee enkele districten, tamelijk: a. Middelburg bevattende het eiland Walcheren 43,38*1 zielen, en b. Neuzen, bevattende Zeeuwsch- Vlaanderen, behalve de genoemde zeven gemeenten, met *5,777 zielen. Hoes een enkel district te doen blijven, bfesfaabdb nit genoemde zeven gemeenten met 13,690 en Zuid-Bevelatld met 32,225 zielen, te zatiièn 45,915. Zierikzee mede een enkel district te doen blijven, ^staande uit Noord-Beveland met 6798, Tholen eh Philipsland met 14 470 en Sehottw'cn eh Dniveland met 22,965 zielen, te 'zanten 44,233. De op Overflakkée gelegen gemeenten worden van Zierikzee afgenomen en gaan over naar Brielle. »A1 aanstonds zoo leest men echter hieromtrent in verslag wérd tegen deze plannen de opmerking gemaakt dat zij met een sterken reuk van provincialisme mjn aangedaan. Het geldt toch daarbij de vorming van "«sluitend Zeeuwsche districten. Slechts als terloops ordt in een der plannen ook van Noord-Brabandsche "'"rieten gesproken, waar toch ook overbevolking ®erscht. In de tweede plaats werd gevraagd of het wel °0 volstrekt noodig was do overbevolking van bet mtrict Middelburg te verplaatsen. Ware het niet beter m overbevolking daar en in het westen van Noord- Vp'mnd te doen aangroeien, om dan bij eene latere "mening der tabel gelegenheid te hebben tot de vor ming van een nieuw district in die richting, of web tot een grondige verbetering der Zeeuwsche indee ling? Te meer schijnt daarvoor reden te bestaan, omdat na weinige jaren de zuidelijke eilanden van Zeeland door den spoorweg met den vasten wal verbonden zullen zijn, en dus de provinciën Zeeland en Noord- Braband ecnigermate een geheel zullen vormen. Som mige der leden die de aangeduide plannen aan de hand gedaan of verdedigd hadden, toonden zich niet ongene gen, om, met het bedoelde vooruitzicht voor oogen, in de voorstellen der regeering, althans wat de hoofdzaak be treft, te berusten, altijd met uitzondering van éen punt. De groote meerderheid namelijk verklaarde zich tegen het vereenigen der districten Goes en Zierikzee. Daar voor bestond geenerlei afdoende reden. De bezwaren, ook in reeds bij de tweede kamer ingekomen adressen vermeld, omtrent de moeilijke gemeenschap tusschen de hier in aanmerking komende eilanden, vooral bij storm en ijsgang, zijn niet weg te cijferen. Zoo ergens, zijn hier enkele districten, op grond van locale toestan den, te verdedigen." Bij het verslag is cene afzonderlijke nota gevoegd van den heer Fokker waarin bezwaren worden medegedeeld tegen de voorgestelde indeeling. De steller gaat uit van liet denkbeeld om: 1°. de dis tricten, met het oog op de bevolking, zoo gelijkmatig mogelijk in te deelen; 2". het surplus der bevolking zoo na mogelijk over de districten te verdeden; en 3°. de streken en de bewoners, die eigenaardig bij elkander bchooren, bij elkander te laten, of, voor zoover ze vati elkander gescheiden waren, bij elkander te brengen, en aan deze door hein gestelde eiscben voldoet het ontwerp niet. Hij stelt daarom voor van Middelburg over te brengen'naar Goes: Stoppeldijk, Hengstdijk, Bosehkapelle, Grauw en Langendam, Hontenisse en Óssenisse, met een gezamenlijke bevolking van 11,416 zielen, waardoor het district Goes zou bestaan uit Gues en de overige gemeen ten van Zuid Bevcland, Stoppeldijk en de anderen van Middelburg, en Woensdrechtc. a. van Breda te zamen 45,909 inwoners. Het district Zierikzee zou gevormd wor den uit Zierikzee met Schouwen en Dniveland, eiland Tholen en St.-Philipsland, Noord-Beveland en Halsteren van Breda, te zamen 40,769 inwoners. De vérdere verschikking is hoofdzakelijk in Noorde lijke richting. Volgens de Nieuwe Groninger is naar alle waarschijn lijkheid de verkiezing van uw N. Olivier als lid van de tweede kamer in het kiesdistrict Zuidhorn gewaarborgd. Voorliefde voor de liberale beginselen heeft tot die keuze geleid. Overigens is, volgens genoemd blad, „deze keuze in den persoon van ra'. Olivier eene hulde aan Thorbecke. Men mag die welverdiend noemen. De man die met onbuigzame vastheid aan de regeering der bevoorrechte standen in ons land een einde heeft gemaakt, die de gewestelijke en gemeentelijke administratie van de duisternis in het openbaar heeft gebracht, de man die het wefgevend vermogen van de volksvertegenwoordi ging en hare eontröie op de geldmiddelen gegrond vest heeft; de man die door de wet op het middel baar onderwijs de kroon op dit alles beeft gezet, telt in het Noorden vooral warme en vurige vercerdi rs." Ware het niet dat zij die gevoelens ten volle billijkte, dan zou de Nienwe Groninger liever gezien hebben dat de aandacht op een jeugdiger, frisscher en vuriger man gevallen ware. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer R. P. A. Dozy, hoogleeraar aan de boogcschool te Leiden, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Italië, waartoe hij door Z. M. den koning van Italië benoemd is. HECUTEKi.ijKE macht. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Gorinchem jh'. m'. J. Sclinurbeqne Boeije, thans griffier bij bet kantongerecht te Tholen; tot griffier bij het kantongerecht te Tholen m'. C. F. A. Knijff, advocaat te Utrecht; tot snbstitunt- griffier bij de arrondisscments rechtbank te Rotterdam in'. B. Ermerins, thans griffier bij het kantongerécht te Zierikzee, en tot griffier bij het kantongerecht te Zierik zee m' F. J. M. Jespers, advocaat te 's Hertogenbosch. marine. Op verzoek eervol ontheven van bet bevel over Z'. M\ drijvende batterij Neptnnns, met den laatsten April a., de kapitein-luitenant ter zee G. van Hecking Colenbrander, die in dat kommandement vervangen wordt door den kapitein-luitenant ter zee J. J. Boelen. koloniPn. Eervol ontslag verleend als gouverneur der Nederlatidsche bezittingen ter Kust van Guinea aan den met den titulairen rang van intendant der 1* klasse gepensioneerden intendant der 2' klasse van de militaire administratie in Nederlandsch-lndië G. P. W. Boers; en tot gouverneur der Nederlandschc bezittingen ter Kust van Guinea benoemd de heer G. J. M. Nagtglas, thans als, zoodanig gepensioneerd, en hem gedurende zijn verblijf aldaar, met den rang van kolonel, verleend dé titel van commissaris der Nederlandsche regeering. Koloniën. De raad van justitie te Batavia heeft uitspraak ge daan in de zaak van mevrouw de weduwe Saportas, geboren Beudeker en hare medebeklaagdën. In een zeer uitgewerkt vonnis, dat niet minder dan 30 vellen groot is, en waarvan de lezing, te drie uren aangevangen, eerst te zeven uren geëindigd was, is de beklaagde, die niet ter terechtzitting was verschenen, schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf van vergif tiging, en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods* De tweede beklaagde wier schuld mede door den rech ter is aangenomen, is veroordeeld tot de straf van tien jaren dwangarbeid buiten de ketting, ter plaatse buiten Java, door den gouverneur-generaal te bepalen, vooraf gegaan door een kwartier uurs tepronkstelling onder de galg; terwijl de derde beklaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. <»cmeng<ie berichten. In eene te 's Hage gehouden zitting van den ge meenteraad zijn in de verordening op de jaarmarkt of kermis eenige veranderingen gebracht, ten gevolge waar van twee artikelen zijn gewijzigd als volgt: „Art. 11a. Alle spellen moeten voorzien zijn van zoodanig aantal voldoende uitgangen ais door burgemeester en wethou ders wordt bepaald. Deze uitgangen moeten zijn voorzien van naar buiten opengaande deuren, welke gedurende de voorstellingen door geene voorwerpen hoegenaamd mogen worden versperd. Art. 1 IA. Voorstellingen, waartoe kinderen op eene voor hun le\en gevaarlijke wijze medewerken, kunnen door den burgemeester worden verboden." Aan cene door dc Revuo moderne medegedeelde scène voor eene correctioneele rechtbank ontleenen wij' het volgende „Hyacinthe Perrot zegt de president - gij zijt beklaagd van oproerige kreten te hebben geuit. Mijnheer de president, die politie-agciit hier beweerde dat ik dronken was. Nu had ik maar een enkele liter gedronken en ge weet wel, mijnheer de president, dat men daarvan niet dronken is. Beklaagde, wat hebt gij toen geroepen? Ikbeb: leve de republiek geroepen! Beklaagde, gij zijt reeds meer wegens oproerige kreten veroordeeld. Ja, mijnheer de president, maar het is al zoo lang geleden. Beklaagde, dat doet er niets toep welke oproerige kreten hebt gij toen geuit? Ik zal 't u zeggen, mijnheer de president, toen riep ik: leve de keizer! Homerisch gelach onder het publiek. Dezer dagen is dc eerste secretaris van de Spaansche. Cortes, de zes en twintigjarige Celestino Olozaga, neef van den yertegenwoordigcr van Spanje bij het Fransche hof, in een duel gevallen. De heer Olozaga had onwille keurig in den schouwburg zekeren heer Jarra uit Mexico, te Madrid zeer bekend door zijne verschillende duels,, op den voet getrapt, en dit gat aanleiding tot een woordentwist en een duel, waarbij de sabel bet gekozen wapen was, terwijl de heer Olozaga nog nooit eene schermzaal had bezocht- De heer Celestino Olozaga was zoowel wegens zijne talenten als persoonlijke eigen schappen bij alle staatkundige partijen geacht en zijn dood in dergelijke omstandigheden heeft een algemeen leedwezen veroorzaakt. Vcrkoopiiigcn cn aanbestedingen. Heden is të Neuzen aanbesteed bet maken van een' inlaagdijk in den'Nieuwen Neuzenpqlder, ter lengte van, 1350 ellen. De laagstè inschrijving was van den héér D. Tholens, te Hoek, ten bedrage van f 18,700. Tlicnnoiiicterstanri. 20 Maart.'s av. 11 n.44gr. 21 '8raórg.7u.43gr.'smidd.lu.47gr'sav.llu.43gr. 22 'smorg.7u. 39 'smidd. In.45gr. Algemeen «verzicht. Onze lezers zullen in den in dit nommer opgenomen brief uit Brussel eenige nadere mededeelingen vinden' nopens de Fianseh-Belgische spoorweg-verwikkeling. Heden middag ontvangen wij overigens nog per telegraaf bet bericht uit Brussel dat de minister Frère Orban in het laatst dezer week naar Parijs zal vertrekken en dat morgen eene nota in den Belgischen Moniteur de oplos sing van het conflict en de spoedige bijeenkomst der commissie zal mededeelen. Te Madrid is de commissie, belast met de samenstelling

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1