MIDDELBURGSCHE COURANT Openbare Aanbesteding. Donderdag 11 Maart. 1809. öitttmtlanix i\°- 40. Editie van Woensdag avond 8 uren. Het afbreken van bet oude en bouwen van een nieuw SCHOOLGEBOUW te Koudekerke, met leverantie der Materialen. AAKBESTEBIAB. Op Vrijdag, den 19<i™ Maart 1869, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den com missaris des koning! in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 1 l,)c district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken en stellen van een plaatijzeren draaibrug met vast gedeelte, zamen lang 50.50 el, op gemetselde pijlers, en het maken van kaaimuren te Sas van Gent, voor het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiioef, Raamstraat n». 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den Gdcn en 4<ien dag vóór d"e besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den arrondis- sements-ingenieur te Neuzen. 's Gravenhage, 17 Februarij 1869. Voor den minister, De secretaris-generaal, C. J. FEITH, 1. s. g. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Houde- kerke, zijn voornemens op Maandag den 15 Maart 1869, des voormiddags te 11 uren, in de Gemeentekamer aldaar, in het openbaar aan te besteden De Voorwaarden van Aanbesteding en de Teekening zullen ter inzage liggen in de Gemeentekamer van af den 26 Februari 1869, terwijl den 12 Maart 1869, de aanwijzing zal geschieden. Koudekerke den 23 Februari 1869, Burgemeester en Wethouders voornoemd Namens dezelve, De Secretaris, S. C. LOEFF. Middelburg IO Maart. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer heb ben weder vele leden het woord gevoerd over het in be handeling zijnde wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie tot het aanleg gen en exploiteeren van een spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjokarta. De minister van koloniën heeft zich, naar aanleiding van het door den heer Thorbecke gesprokene, bereid verklaard de artike len betreffende de, lijn BataviaBuitenzorg uit het ont werp te lichten, mits de overeenkomst overigens onver anderd blijve. De minister van financiën gaf te kennen dat juist de lijn BataviaBuitenzorg hoofdzaak is. Nadat de algemeene beraadslaging gesloten was stelde de heer van Kerkwijk voor, de discussie thans uit te stellen. Toen dit voorstel met 44 tegen 25 stemmen ver worpen was, deed de heer van Kerkwijk het voorstel om uit art. 1 al datgene weg te laten wat op de lijn Batavia Buitenzorg betrekking heeft, en in verhand daarmede het kapitaal met f 4,000,000 te verminderen. Heden is dit voorstel met 59 tegen 9 stemmen ver worpen. Art. 1 is daarop met 36 tegen 32 stemmen en het wetsontwerp met 37 tegen 31 stemmen aangenomen. Daarna is in behandeling genomen het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en Italië tot regeling van den toestand der naamlooze en andere vennootschappen van het eene in het andere land. Dit ontwerp is na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Morgen zal de beraadslaging plaats hebben over het wetsontwerp tot afschaffing van het zegelrecht op de ge drukte stukkeu en de advertentiën in de nieuwspapieren. De gemeenteraad ,van Middelburg zal aanstaanden Vrijdag namiddag te lialf twee uren eene zitting houden, ter behandeling der volgende onderwerpen: adres bewo ners en eigenaren perceelen Heeregracht, demping ach- tersloot; missive commissarissen wisselbank, rekening 1868 uitgifte grafruimte begraafplaatsvaststelling kohierplaatselijke directe belastingl869,staten onwaarde en restitutie idem 1868, en staten at- en overschrijvings- posten gemeentebegrooting 1868; voorstel burgemeester en wethouders, onderhandsche verhuring gedeelte bouw land Blauwendijk; aangehouden stukken. De Staatscourant van 9 dezer bevat het koninklijk besluit van den 5" Februari jl., waarbij worden goedge keurd de bij verzoekschrift van de heeren A. Schraver, J. M. Kakebeeke en M. J. de Witt Hamer, allen wonende te Goes, overgelegde statuten van de Coöperatieve voor- schot-vereeniging en spaarbank, gevestigd te Goes. Deze statuten zijn in hetzelfde nommer opgenomen. Omtrent de te Utrecht tc houden internationale ten toonstelling, verneemt het Utrechtsch dagblad met zeker heid, dat de minister van binnenlandsche zaken zich bereid heeft verklaard aan de tweede kamer een wets ontwerp aan te bieden tot het verleenen van f 15,000 ten behoeve dier tentoonstelling, waarvan f 10,000 als tegemoetkoming in de kosten en f 5000 voor de kosten der door Z M. den koning te benoemen jury. De vraag betreffende het al of niet mogelijke om die tentoonstelling te Utrecht te houden is aan het oordeel eener commissie van drie leden onderworpen, die, na onderzoek in loco en na bet hooren van deskundigen en anderen, a. Maandag rapport zal uitbrengen, waarna eene eindbeslissing zal genomen worden. Vrij algemeen heeft men in de afdeelingen der tweede kamer met genoegen gezien, dat het wetsontwerp hou dende toezicht op het gebruik van stoomtoestellen, op nieuw door de regeering is ingediend, omdat het aan eene dringende behoefte voldoet Verschillende opmerkingen over den inhoud der wet zijn evenwel in het verslag der kamer opgenomen, o. a. deze, dat men op nieuw opkwam tegen het opnemen eener definitie van een stoomketel of stoomtoestel in de wet. De meeste leden waren ook van oordeel, dat het beter was, al wat de burgerrechtelijke verantwoordelijkheid betreft, door schade aan personen of goederen door de ontploffing of eenig ander ongeval van een stoomketel veroorzaakt, uit dit wetsontwerp weg te laten en zich daarbij tot dé strafrechterlijke verantwoordelijkheid te bepalen. De strekking van bet wetsontwerp tot intrekking der wetten van 19 floréal jaarX en 7 Ventóse jaar XII (ver voer van vrachten op de landwegen) werd bij het onder zoek in de afdeelingen der tweede kamer algemeen goedgekeurd. Verouderde wetten van Fransclien oor sprong zullen daardoor buiten werking worden gesteld; het verkeer langs de wegen wordt van knellende bepa lingen, welke onnoodig zijn, ontheven, en de provinciale besturen worden er door in staat gesteld om te waken voor de goede instandhouding der wegen, welke uit provinciale fondsen zijn bekostigd. De inhoud van het wetsontwerp werd echter in sommige opzichten onvol ledig geacht en er werd dan ook op eéne nadere aanvul ling der daarin voorkomende bepalingen aangedrongen. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der gemeente Yerseke, met ingang van den 9C" April a., de heer W. van Oeveren. geneeskundig staatstoezicht. Op verzoek ingetrokken de benoeming van dr. F. W- Krieger, hoogleeraar te Leiden, tot lid en ondervoorzitter der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsbl. n°. 59), en als zoodanig benoemd dr. E. A. M. Hanlo, te 's Hage. consulaten. Erkend als consul-honorair van Brazilië te Amsterdam de heer II. P. Wurf bain. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 2cn luitenant der cavalerie jh1. L. A. R. W. baron van Ittersum, thans op non- activiteit. Vergunning verleend aan den apotheker 2e klasse A. J. C. Geerts, dienstdoende bij de garnizoens-infirmerie te Arnhem, om tijdelijk in Japanschen militairen dienst te treden, en zulks voor den tijd van drie jaren, te reke nen van 1 Mei a. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Goes heeft gisteren avond tot predikant beroepen den heer A. Meerdink, thans predikant bij die gemeente te Vriesenveen. De beer E. F. H. Wolf, predikant te Valburg, heeft voor betop hem uitgebracht beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht bedankt. Onderwijs. In de Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onder wijs en opvoeding voor Februari vindt men als vacant opgegeven28 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, 2 voor uitgebreid lager onderwijs, 1 bijzondere school voor uitgebreid lager en 1 voor gewoon lager onderwijs, en 4 gesubsidieerde bijzondere scholen voor uitgebreid lager onderwijs; 12 hulponderwijzers betrek kingen zijn als vacant vermeld. De oproepingen geschie den evenwel meestal in de nieuwsbladen, en zelfs worden reeds benoemingen gedaan zonder oproepingen wegens den thans heerschenden overvloed van hulponderwijzers. Van 9 vergelijkende examens wordt de uitslag medege deeld. Het grootste getal aangiften was 56. Tusschen aangift en opkomst bestaat evenwel nog al verschil, daar er slechts 26 waren opgekomen; op een andere plaats waren van de 41 sollicitanten slechts 15 aanwezig. Vier maal is n°. 1, eens n°. 2 en eens n°. 3 van de nominatie benoemd. Bij een vergelijkend examen waren van de drie sollicitanten 2 opgekomen de gemeenteraad beeft uit de voordracht niet benoemd, zoodat een nieuwe op roeping zal plaats hebben. Een openbare school wa,s vacant sedert Februari '67, een sedert Juni '67, een sedert April '68. Marine en leger. Indien men liet gerucht gelooven moet zoo meldt men ons uit Vlissingen dan zou het voornemen bestaan om het gedeelte mariniers, alhier in garnizoen, te ver plaatsen naar Rotterdam, om aldaar te verblijven. Zr.Ms.schroefstoomschip de Amstel, kommandantde luitenant ter zee 1'' klasse K. C. Bunnik, is den 19en Fe bruari jl. te Porto-Grande (St. Vincent) aangekomen en den ll«i daaraanvolgende weder van daar vertrokken om de reis naar de Kust van Guinea voort te zetten. Zr. Ms. schroefstoomsckip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd, is den 10en Januari jl. te Nagasaki (Japan) aangekomen. Aan boord was alles wel. Met 1 Januari 1870 treedt in werking de nieuw vastgestelde kleeding en uitrusting van de generaals; op hetzelfde tijdstip worden de epauletten, thans nog in groot tenue gedragen wordende door de officieren van het regiment grenadiers en jagers, vervangen door schouderbedekkingen, xooals voor klein tenue zijn vast gesteld, terwijl alsdan de kwasten aan de vangsnoeren mede door andere zullen worden vervangen. Ook de adjudanten-onderofficieren en de kapelmeester zullen alsdan in groot tenue geen contra-epauletten, maar schouderbedekkingen dragen, zooals voor klein tenue is vastgesteld. De officieren bij de Koninklijke militaire academie zullen de uniform dragen, zooals die bepaald is voor de officieren van het wapen, waartoe zij behoorenterwijl de epauletten voor de militie-commissarissen mede ver vangen worden door schouderbedekkingen. Koloniën. Gisteren zijn hier de brieven en dagbladen uit Neder- landsch Oost-Iudië per Fransche en Engelsche mail aan gebracht. De berichten loopen tot 26 Januari. In het mail-overzicht van de Java Bode van 26 Januari leest men „Naar men zegt, is de Indische begrooting voor 1869 hier te lande aangebracht met de Engelsche mail van 5 December. Op dit oogenblik evenwel is zij nog niet gepubliceerd. „Het is eene teleurstelling geweest, dat noeh met ge noemde mail, noch met de Fransche van 19 December, eenig bericht is ontvangen omtrent de definitieve vervul ling der betrekking van vice-president van den raad van Indië, opengekomen door het overlijden van mr. A. Lou- don. Niet alleen schijnt daaromtrent door de regeering in Nederland nog geen besluit genomen te zijn, maar zelfs in de Nederlandsche dagbladen is, voor zoover men hier weet, de ophanden zijnde benoeming van een vice- president nog in het. geheel niet tot een onderwerp van debat gemaakt. Dit laatste is te meer te verwonderen, omdat de richting en de antecedenten van den persoon op wien het opperbestuur zijne keus vestigen zai, van

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1