MIDDELBURGSCHE COURANT. N* 37. Zaterdag 1869. 6 Maart. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 5 Maart. Na ernstige overweging van de in het voorloopig ver slag der tweede kamer uiteengezette bedenkingen tegen het wetsontwerp tot bekrachtiging van eene overeen komst tot wijziging der concessie tot het aanleggen en exploiteeren van een spoorweg van Samarang over Soera- karta naar Djokjokarta, acht de regeering zich verplicht het voorstel te handhaven, zelfs al moest zij de gegrond heid van sommige bedenkingen, wat het verleden be treft, toegeven. Van den ganschen Indischen spoorweg is thans 4/5 ge deelte afgewerkt. De regeering erkent dat door de wijzigingen der concessie, de rente en aflossing van obligatiën der maatschappij door den staat zullen wor den gewaarborgd, maar acht dien waarborg dringend noodig. Zij blijft de voorgedragen schikking in de ge geven omstandigheden aanbevelen. Heden is de beraadslaging over genoemd wetsontwerp in de tweede kamer aangevangen. De heeren Nierstrasz, Storm van 's Gravesande, Heemskerk, Fokker en Blussé hebben vele bezwaren daartegen aangevoerd, maar zullen toch vóór de aanneming stemmen als de concessie voor den aanleg van den spoorweg Batavia—Buitenzorg van dit ontwerp worde losgemaakt. In de heeren Mirandolle en Viruly Verbrugge vond het wetsontwerp sterke ver dedigers. Daarentegen hebben de heeren Begram en W. van Goltstein zich er bepaald tegen verklaard, doch te kennen gegeven dat zij nog nadere inlichtingen zullen afwachten. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening der tabel tot verdeeling der kiesdistricten zijn door de afdeelingen der tweede kamer benoemd de heeren de Bosch Kemper, Heemskerk Az., Dullert, van Delden en de Eoo van Alderwerelt. Uit Goes schrijft men ons onder dagteekening van 3 dezer „Gisteren avond werd hier op uitnoodiging van de kiesvereeniging „Aan allen recht," door eenige belang stellenden eene openbare bijeenkomst gehouden ter bespreking van het ontwerp tot wijziging ook van ons kiesdistrict. Uit de discussiën waarin het voor en tegen van dubbele kiesdistricten uitvoerig werd bespro ken bleek, dat men, hoewel verschillende richtingen waren vertegenwoordigd, eenstemmig de voorgestelde bij voeging van Flakkee afkeurde en verreweg de voor keur zou geven om het ontbrekende getal inwoners uit het kanton Hulst te zien bijgevoegd waar wij althans nog eenige connecties mede hebben, hetgeen met Flakkee hoegenaamd niet het geval is. De omstandigheid dat Ossenisse en Hontenisse vroeger ook deel van ons district hebben uitgemaakt, gaf eene wijziging in dien zin als van zelve aan de hand." De te Oostburg gevestigde afdeeling van de Zeeuw- schemaatschappij van landbouw en veeteelt heeft in eene algemeene vergadering besloten, om den 10™ juni a_ Oostburg eene afdeelings-tentoonstelling van vee- en landbouwwerktuigen te houden. Het programma zal door de benoemde commissie eerlang aan de vergadering ter goedkeuring aangeboden en daarna ter algemeene kennis gebracht worden. Blijkens het voorloopig verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot regeling der grensscheiding tusschen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland, waren de gevoe lens over die voordracht in de afdeelingen verdeeld. Vele leden hebben verklaard dat zij de zaak, die eene regeling in het belang der visscherijen betreft, in het voorgestelde wetsontwerp op uitnemend practische wijze behandeld achten. Volgens de voorgedragen grensbepa ling toch, zal eene voor visschers en schippers altijd zichtbare grenslijn worden aangegeven, welke zij door het raadplegen van hare omschrijving gemakkelijk vin den en waarvan zij de merken steeds op het terrein herkennen. Het eenig mogelijke bezwaar, dat de inge zetenen in de uitoefening hunner rechten zouden kunnen verkort worden, bestaat, volgens die leden, niet. Gede puteerde staten van Zeeland hebben zieh wel tegen de voordracht verzet, daar zij eene veranderlijke grensschei ding door middel van vaarwaters en betonning aangeeft, maar het door hen aangeprezen plan, om den oever als grens aan te nemen, gaat aan hetzelfde euvel mank, want ook in dat geval zou de grenslijn door aanslibbing kun nen veranderen. Vele andere leden konden zich met deze goedkeurende meening niet vereenigen, daar de grondwet eene vaste grensbepaling tusschen de verschillende provinciën des rijks vordert en aan dit grondwettig voorschrift door deze veranderlijke lijn niet zou voldaan worden. De stelling dat deze regeling alleen in het belang der visscherijen geschiedt en met het oog daarop moet worden beoordeeld, achten zij voor gegronde tegenspraak vatbaar; maar wordt dat belang op den voorgrond gesteld, dan verdient deze regeling zeker geen goed keuring, daar het openbaar vischgebied door de toevoeging der Paardenplaat aan Zuid-Holland onmiddellijk wordt verkleind. Het voorname gebrek der voorgestelde grens bepaling ligt echter hierin dat zij geen grens aanwijst. Vele leden achten de lijn welke door den hoofdinspecteur van den waterstaat is voorgestaan verre verkieselijk. Zij wordt door vaste punten aangewezen en is onverandelijk; zij kan dus altijd op nieuw worden geconstateerd, en daar zij een zekeren grondslag bij de beslechting van geschillen over het grondgebied schenkt, zal zij die van zelf doen verminderen, terwijl zij voor de schippers en visschers geen ongerief zal veroorzaken, daar deze altijd gewoon zijn hun koers naar de landmerken te regelen. Eenige leden achten het wenschelijk, dat de regeering alle moeielijkheden welke ten aanzien der grensbepaling van provinciën en gemeenten hier te lande bestaan of zouden kunnen rijzen, in eens zou uit den weg ruimen door eene wetsvoordracht, waarbij het geheele rijk in duidelijk omschreven provinciën en gemeenten wordt ingedeeld. Het onderzoek der overeenkomst tot wijziging van het internationaal telegraafverdrag heeft aan de daar mede belaste commissie uit de tweede kamer aanleiding gegeven, tot het uiten van den wensch om voor het bin- nenlandsche telegraafverkeer het betalen met postzegels toe te laten. Tevens wenscht zij, dat de postadministratie zal zorg dragen, dat de brieven met telegrammen, voor de directeuren der telegraafkantoren bestemd, terstond na de aankomst der post aan het telegraafkantoor worden bezorgd; terwijl zij tevens in overweging geeft of niet aan de post- en telegraafkantoren enveloppen kunnen worden verkocht, waaruit kan blijken, dat zij telegram men inhouden. Voor die brieven moest dan geen port worden betaald. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. H. L. de Haas, kunstschilder, tijdelijk wonende te Ixelles nabij Brussel, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4c klasse der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonkenen aan J. C. P. Hotz, directeur der ijzergieterij De prins van Oranje, te 's-Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Karei III, hem geschonken door de Spaansche regeering. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer dr. J. M. van Bemmelen, als direc teur en leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Groningen, en als zoodanig benoemd de heer d<\ F. G. Groneman, thans leeraar bij die school. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de kapitein-luitenant ter zee D. J. Brouwer. Rechtzaken. De arrondi8sements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Sara de Kramer, arbeidster te Zuidzande beklaagd dat zij den 16en December jl. op het open erf van Ch. Lucieer aldaar en ten nadeele van dezen van een daar liggenden hoop takkebossen éen bos arglistig weg genomen en zich toegeëigend heeft is schuldig ver klaard aan eenvoudigen diefstal, en, met aanneming van de geringe waarde van het ontvreemde en de overigens gunstige bekendheid der beklaagde als verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 3, benevens in de kosten. - Johannes Jacobus van der Walle, arbeider onder IJzendijke beklaagd dat hij den 26™ December jl. te Schoondijke moedwillig slagen aan J. J. van de Vijver heeft toegebracht is schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen, gepleegd onder verzach tende omstandigheden, en veroordeeld tot eene geldboete van 10, alsmede in de kosten. Jacobus de Back, arbeider te Kadzand beklaagd wegens diefstal van dijkmaterialen, op den 18™ Decem ber jl. onder Eetranchement gepleegd is bij verstek schuldig verklaard aan diefstad van materialen tot de verdedigingswerken behoorende en een gedeelte daarvan uitmakende, en veroordeeld tot eeue geldboete van f 5 en 3 dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten, buiten en behalve het herstel der toegebrachte schade. Jacobus van Grolarbeider te Eetranchement mede beklaagd dat hij op den 14™ December jl. aldaar dijkmaterialen heeft ontvreemd is bij verstek even zeer aan bovengenoemd feit schuldig verklaard en tot dezelfde straf veroordeeld. Andries Wisse, arbeider te Serooskerke (Walche ren) beklaagd dat hij den 16™ Januari jl. van een stuk land ten nadeele van A. Zegers eenige groene essen tronken arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is, daar zijne schuld niet wettig en overtuigend bewezen is, vrijgesproken; de kosten te dragen door den staat. Het provinciaal gerechtshof in Utrecht heeft den machinist der Nederlandsche Eijnspoorwegmaatschappij, die dienst deed op den trein waarmede de heer Wijnne uit Groningen het leven verloor, tot eene cellulaire ge vangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Gemengde berichten. Meermalen werd aan de geschiedenis van Neder land, zij het dan ook met zeer weinig getrouwheid, het onderwerp ontleend voor een opera of drama. Thans heeft weder eene episode uit den worstelstrijd tegen Spanje stof verschaft voor een historisch drama dat dezer dagen op het Théatre de 1'Ambigu te Parijs wordt opge voerd. Het draagt den titel van La familie des Gueux, en geeft de wederwaardigheden en den rampspoed te aanschouwen van eene patricische familie uit Vlissingen, de graven van Haarlem. Het hoofd van dit doorluchtig huis, de oude graaf Boudewijn van Leyden, is een levend beeld van alle denkbare ellende, ongelukken en tegen spoeden die het noodlot op éen hoofd kan ophoopen, en van dat alles zijn de Spanjaarden de oorzaak. Toen, na jaren lang gewacht te hebben, eindelijk de tijd is aan gebroken waarin de vurige wraakzucht van den held van het stuk bevredigd zou worden, ondervindt hij nog verschrikkelijker slagen dan hem reeds getroffen hebben: zijn dochter wordt door het hoofd der verdrukkers, den gouverneur van Vlissingen, verleid; zijn zoon, toege sneld om de eer zijner zuster te wrekenvindt in een duel zijn dood; zijn tweede zoon ten slotte, is in dienst der Spanjaarden getreden en heeftin last om op het doen en laten zijner familie een waakzaam oog te houden. Niet uit ijver voor het catholieke geloof bevindt de jong man zich in deze valsche positieeen eed bij een zeer romaneske gebeurtenis afgelegd, verplicht hem dagelijks de tallooze slachtoffers der inquisitie te doen sterven zijn grootvader op het schavot te brengen en bij alle andere gruwelen der Spanjaarden behulpzaam te zijn. Ondanks dg weinig gunstige ontvangst die aan dit stuk van de zijde van het publiek is ten deel gevallen, wordt de vorm zeer geroemd, terwijl aan de mise en scène, waar onder het doorsteken der dijken en eene overstrooming, veel zorg besteed was.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1