OÜRANT. i\°- 36. Donderdag <3htnmlattï>. 1869. 4 Maart. Editie van Woensdag avond 8 uren. KElVJVlSOfiFIlVG. De Commissaris des Konfeigs in de provincie Zeeland, Gelet op art. 1L der wet van den 13en Juni) 1857, (Staatsblad n». 87); Maakt bekend, dat, volgens het daartoe door heeren gedeputeerde staten genomen besluit van den 26™ Febru ary 1869, n°. 93: 1". de jagt op houtsnippen en waterwild op den 3i™ Maart, doch die op watersnippen op den 15™ April van dit jaar zal gesloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van den i™ Mei tot en met den 15™ July dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3<>. de vissckerij van den 15™ Maart tot en met den 15™ April 1869 zal gesloten zijn, en eindelijk 4°. dat gedurende den gesloten viscktijd, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 1™ Maart 1869. De Commissaris des Konings voornoemd, R. YV. VAN LIJNDEN. Middelburg 3 Maart. De verkiezing van ecu lid voor de tweede kamer der staten-geaevanl in het hoofdkiesdistrict Zuidhorn, nood zakelijk geworden door het overlijden van den heer G. Reinders, is bepaald op Woensdag 24 Maart a. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 7 April daaraan volgende. Tot vervulling der solo's op liet hier in Juni te houden 8sle muziekfeest hebben zich bereid verklaard mevr. Col- lin-Tobisch, te Amsterdam, alt; de heer Th. Gübbels, te Aken, tenor; de heer W. C. Deckers jr., te 's-IIertogeri- bosch, barriton; terwijl de verdere onderhandelingen zoodanig gevorderd zijn dat het comité op goede gronden de medewerking mag verwachten van mejnfvr. Weijrin- ger, te Rotterdam, als sopraan. De gemeenteraad van Vlissingen heeft gisteren eene zitting gehouden, waarvan wij het verslag in een volgend nommer mededeelen. Het nieuw benoemd lid in1'. Ph. J. Callenfelsheeft,nade gevorderde eeden afgelegd te hebben, zitting genomen. Aan de heeren H. P. Winkelman en Th. van Uije Pieterse is op hun verzoek eervol ontslag verleeud als leden der plaatselijke schoolcommissie. Ter vervulling- der hierdoor te ontstane vacatures zal eene voordracht van de schoolcommissie worden verzocht. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft jl. Vrijdag de geloofsbrieven der zes benoemde raadsleden onder zocht; (het zevende lid, de heer B. den Exter van den Brink, had die niet ingezonden, ouder aanvoering, dat de leden niet konden worden toegelaten, als hebbende, naar zijn oordeel, de verkiezing niet plaats gehad over eenkomstig de wet), en besloten met 4 tegen 3 stemmen, tot toelating van de heeren H. Geelhoed en J. de Jager. Bij stemming over de heeren A. de Kok, J. Zandee, K. Verschuur en D. Blok, leden die uit den vorigen raad hun ontslag hadden genomen doch herbenoemd zijn, staakten voor ieder afzonderlijk de stemmen met 3 tegen 3 en werd bij loting beslist, dat J. Zandee en K. Ver schuur, wel, maar A. de Kok -en D. Blok, niet zijn toegelaten. Goessche cour.) Behalve het adres, waarvan in ons vorig nommer werd melding gemaakt, zal uit Zierikzee nog een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gezonden wor den, mede bezwaren houdende tegen de vereeniging van de kiesdistricten Zierikzee en Goes. Dit adres ligt ter teekening ten kantore van jhr. YV. M. H. de Jonge. In dit adres wordt verzocht afscheiding van het eiland Over- flakkee van, en bijvoeging van de eilanden Tholen, St.-Philipsland en Noord-Beveland bij het hoofdkies district Zierikzee. In den loop van dit jaar zullen niet minder dan acht tien nieuwe rijks-telegraafkantoren worden opengesteld. Voor Zeeland zijn daaronder begrepen de kantoren 81uis, Tholen en Bruinisse. Ook in onderscheidene kleinere gemeenten zullen telegraafkantoren gevestigd worden. Naar men ons uit Neuzen meldt is de gesteldheid van den Nieuwen NeuzenpoUler op dit oogenblik zeer zorgwekkend. Nadat op jl. Zondag avond wederom eene oeverafschuiving van 313 el lengte en 60 el breedte had plaats gevonden, westelijk van de afschuivingen van 31 December en 13 Februari jl., is tot heden ook het buitenbeloop van den zeedijk, over eene lengte van circa 105 el, met de daarop gelegde rijsbeslagen en steenbezettingen, geheel weggevallen, zoodat thans op dat punt de nu steile zeedijk door den golfslag wordt geteisterd en er het ergste van te vreezen is. Bij inge landen zou het voornemen bestaan achter de thans be dreigde punten onmiddellijk een waterkeerenden dijk te doen leggen; waarvan de kosten begroot worden op ongeveer f 40,000. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 20™ Februari jl., houdende aanvulling van art. 36 van het hij koninklijk besluit van 12 Mei 1863 (Staatsblad n°. 58) vastgesteld algemeen reglement voor de spoorwegdiensten. Uit Rotterdam schrijft men ons „De Tijd laat zich door een zijner correspondenten schrijven, dat de heer Thorbecke bij zijne vrienden te Rotterdam een nauwketjrig onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van den uitslag der laatste gemeente raadsverkiezingen alhier Door het opnemen van dit be richt toont de Tijd een] groot vertrouwen te stellen in de geloofwaardigheid van zijn correspondent. Ik wil daarom die geloofwaardigheid niet in twijfel trekken en vermoed dus alleen dat de correspondent zelf door een of andere spotvogel is bij den neus genomen. Maar de correspondent heeft dan toch altijd nog zijne ounoozel- heid tot zijn last. Want onnoozel uioet men zijn, om zich zóo bij den neus te laten nemen! Wanneer deze gemeen teraadsverkiezingen werkelijk den heer Thorbecke be lang konden inboezemen, dan zou de eerste de beste geloofwaardige Rotterdammer hem daarvan alles hebben kunnen zeggen wat hij verlangde te weten. Ik geloof echter, dat de belangstelling van den leider der liberalen in deze zuiver locale aangelegenheid zoo heel groot niet zal geweest zijn. „Waarom men toch zoo druk met deze gemeenteraads verkiezingen schermt Ulysses en zijne makkers kunnen niet trotscber zijn geweest op den eindelijken val van Troje, dan de geallieerde fractiën der „nationale" partij op deze zeer dubbelzinnige overwinning. Ik zeg: dub belzinnige overwinning, omdat althans éen der gekoze nen niet de beginselen van eene dier fractiën is toege daan. Misschien is het hierom juist, dat zij hem candi- daat gesteld hebben, om dan later te kunnen uitroepen dat hunne beginselen hebben gezegevierd. „Beginselen, wat men er ook van moge zeggen, waren bij deze verkiezingen niet betrokken. De met „Orde" en „Burgerplicht" concurreereude kiesvereenigingen heb ben, om een slag tc slaan, gebruik gemaakt vau de onte vredenheid, welke hier onder een groot deel der burgerij hcerschte over de fiuancieelc verbintenissen door de stad aangegaan, over den luehtspoorweg, over de (trou wens toen reecis begraven) rioolbelasting, over het on voldoende waterproject, enz. Zij hebben gespeculeerd op het begrip onder de burgerklasse, dat het de schuld is van „de groote lui", dat de gemeente-belasting zoo hoog is opgedreven. Ziedaar het gansche geheim dezer ver kiezingsgeschiedenis, die men, na al wat daarover reeds geschreven is, nu wel mocht rekenen tot de geschiedenis te behooren. Maar, wat wilt gij men tracht op aller hande wijs van de zaak een wapen te maken tegen de liberale partij. „Hoor bijvoorbeeld wat dezelfde correspondent van de Tijd nog meer schrijft. Eenige leden van den Rotterdam- schen gemeenteraad,zegthij, zijn voornemens hun ontslag te nemen, „omdat zij niet naast burgerlui willen zitten", 't Is bijna niet om te gelooven, voegt hij er bij, als voelde hij clat men hem niet gelooven zou. Het geheele praatje is dan ook een verzinsel. Niet éen lid van onzen ge meenteraad is voornemens of ooit geweest om zij,n ont slag te nemen. En weet gij nu waarom het praatje in de wereld gebracht wordt? Niet ik, maar de meergenoemde correspondent van de Tijd zal 't u zeggen. „Zeker zou men zoo iets (namelijk het niet willen zitten naast bur gerlui) niet verwachten van een partij, die altijd den mond vol heeft van burger-regeering, burger-ministers, burger-vertegenwoordigers, enz." „Kijk, op die wijs worden maar al te vaak de liberalen bestreden. Men beweert een valsch gerucht, compromet- tant voor de liberalen, en bouwt daarop zijn aanval. Handig is 't misschien, maar eerlijk is 'tniet." Benoemingen en besluiten. MINISTERIEELS DEPARTEMENTEN. Met ingang van 1 April 1869, is aan mr. G. van Tienhoven, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct commies bij het departement van justitie. ridderorden. Benoemd tot riddei der orde van den Nederlandsehen leeuw, de heer A. R. J. C'ramerus, oud luitenant-kolonel kommandant der schutterij te Batavia. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Zwolle, de heer E. J. C. Greven, thans commies der posterijen van de D klassetot commies der poste rijen le klasse, de heer C. baron de Y'us van Steenwijk, thans commies der 2e klasse; 2e klasse, de heer J. A. van Hamel, thans commies 3« klasse; 3« klasse, cle heer H. Eekhout, thans surnumerair der posterijen. consulaten. In verband met de opening van Jedo (Tokai) voor den vreemden handel, is de Netlerlandsche consul te Kanagawa tevens als zoodanig te Jedo be noemd, en de-heer R. A. Mees tot vice-consul terzelfder plaatse. MeH Jtnieuws. De heer E. J. YVisseling, predikant bij de Neder - duitsche hervormde gemeente te Haarlemmermeer, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Vlissingen bedankt. Bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Gro ningen is tot predikant beroepen de heer J. J. Ploos van Amstel, te Ridderkerk. Bij de remonstrantsche gemeente te Utrecht is tot predikant beroepen de heer J. II. Maronier, thans predi kant bij die gemeente te Leiden. Zooals men weet, zijn er enkele kerkelijke gemeen ten in ons land, die, wat het beheer barer goederen be treft, in eenexceptioneelen toestand verkeeren en daarin, ook na de nieuwe regeling van dat beheer, willen blijven. De minister van financiën, heiast met de zaken van den hervormden eeredienst, heeft die gemeenten onder de aandacht gebracht, dat haar de vrij beid om z e 1 f s t a n d i g het beheer van haar kerkgoed te regelen, zoo veel de kerkelijke wetten dat toelaten, niet wordt betwist, maar dat zij, zich onderscheidende van de andere gemeenten die de nu voorgenomen organisatie helpen tot stand brengen, ook eene andere stelling innemen tot den staat, die, als zijne hulp door de in exceptioneelen toestand verkeerenden wordt ingeroepen, te dier zake geen off icieel orgaan (de synode) zou kannen raadplegen. Amhcour.) Marine en leger. In de Staatscourant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 18™ Februari jl., betreffende de lichting der nationale militie van het jaar 1869. Die lichting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee worden bestemd. Het door de provincie Zeeland in de lichting te dragen aandeel is 550. Rechtzaken. Als vervolg en slot van ons overzicht van het voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland behandelde geding tegen Elisius Johannes Passemier en Joseph de Kindt, geven wij hieronder een beknopt resumé der door de verdediging gehouden pleidooien. Na te hebben gewezen op het groot aantal misdrijven, welke in het voormalig vierde district dezer provincie, vooral in de kantons Axel en Hulst, worden gepleegd, zeide m1'. P. Roetert Tak den eersten beschuldigde ambtshalve als raadsman toegevoegd dat hij het gelukkig zou noemen indien het der justitie gelukken mocht het complot, hetwelk het nu behandelde misdrijf heeft volvoerd, in handen te krijgen, daar het niet onmogelijk is dat dit complot ook de hand heeft gehad in de reeks van andere misdaden, in diestreek bedreven. Dubbel ongelukkig zou hij het echter noemen indien onscliuldigen de slachtoffers van die waakzaamheid der justitie moesten worden. Eene korte voorstelling van cle toedracht der zaak werd gevolgd door eene opmerking van spreker, name lijk dat Huysseu begonnen is vermoedens te koesteren jegens twee personen die later zijn gebleken onschuldig te zijn, terwijl ook andere verdachten zijn losgelaten en alleen deze beide beschuldigden van de verdachten zijn overgebleven. Vooral vestigde hij er de aandacht op dat een persoon is aangehouden, die later is gevlucht, zekere Francis van den Broek. Die persoon moet, vooral in verband met de door verschillende personen ten zijnen aanzien medegedeelde bijzonderheden, goede redenen hebben gehad om te vluchten, en hoogst waarschijnlijk, ja bijna zeker is hij een der dieven. Volgens pleiter kunnen de getuigen Huysseu zich zeer goed in den door hen beschreven persoon van Passemier hebben vergist; zijns inziens blijtt van die persoonsbeschrijving bij eene aandachtige beschouwing van den eersten beschuldigde niets over dan de aanwijzing van middelbaren leeftijd, eene aanwijzing welke op ieder van toepassing is die de

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1