föuitmlanö. Brieven uit België. generaal reeds gefusilleerd was. Onmiddellijk keerde hij Daar den officier, met wicn hij onderhandeld had, terug: „Zoo even," zeide Dalion, „ben ik met mijn hoofd oor uw generaal borg gebleven; men heeft hem vermoord. Hier ben ik: gij kunt mij fusilleeren." De soldaten, hoewel woedend over de vermoording van hun aanvoerder, werden door zulk een blijk van moed getroffen. Eenigen echter dompelden. „Stilte," riep de officier! „deze man is een dappere, dat hij rustig terugkeere." „Welnu!" antwoordde Dallon „nu gij mij het leven laat, heb ik een plicht te vervullen, en ik verzoek vergunning mij bij u aan te sluiten om den generaal te wreken." Met gejuich werd dit voorstel aangenomen en oogenblikkelijk begon de aanval, waarbij Dallon door moed en onversaagdheid uitmuntte. De commissie tot oprichting van een gedenkteeken Voor Luther te Worms heeft hare rekening overgelegd, waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen 236,772 florijnen en de uitgaven 216,476 fl. Het gedenk teeken kost ruim 164,573 fl. en de onthullingsfeesten 15,530 fl. In het laatst der vorige week is te Grenoble cene vreeselijke misdaad gepleegd. De baron de Brayer had een zwager, die bij hem inwoonde. Deze jongman,in het laatst der vorige week te huis komende,bevond dat de deur van het apartement, alwaar hij gewoon was het gezin aan te treffen, van binnen gesloten was, terwijl hij op zijn her haald aankloppen geen gehoor kreeg en ook niemand ei"gens aantrof. Hierover verwonderd, ging hij naar den naasten buurmanom te vernemen of men wel licht de familie had zien uitgaan. Hij kreeg daarop ten antwoord, dat men niemand had gezien, maar dat men er kort te voren een vreesselijk gerucht had gehoord. Toen datzelfde hem ook door anderen werd gezegd, Werd hij ongerust, liet de deur openbreken en vond den haron en diens veertienjarigen zoon vermoord, waarna tnen in de kenken het lijk der barones vond met een revolver, in do hand. Aanvankelijk dacht men aan eene aanranding door misdadigers, doch bij verdere nasporing Vond men ook een brief van haar, waarin te lezen stond „dat zij in ellende gedompeld was en geen kracht ge voelde om dat langer te dragen, terwijl zij ook niet wilde dat haar echtgenoot cn zoon daarin zouden worden inedegeslecpt." Men kan niet begrijpen hoe de zaak zich heeft toegedragen, maar voor zoover men kan nagaan bestaat er reden om te vermoeden, dat zij in de kamer haren echtgenoot door hot achterhoofd en haren zoon door de hersens heeft geschoten, waarna zij in de keuken Zich zelve een kogel door het hart heeft gejaagd. De stoomboot Bienenkorb heeft dezer dagen Bre- tterhaven verlaten, ten einde eene ontdekkingreis in de Noordpoolstreken te doen. Dr.Petermann, te Gotha, heeft omtrent het plan van dien tocht eenige bijzonderheden openbaar gemaakt, die op het volgende nederlcomen. De Bienenkorb is uitgerust op kosten van den heer Albert Rosenthal, te Bremerhavcn, die steeds veel belangstelling >n de ontdekkingen in de Poolstreken aan den dag heeft gelegd en die sedert eenigen tijd jaarlijks twee stoom- booten ter robben- en walvischvangst uitzendt. Het vaartuig zal in de eerste plaats "naar het eiland Jan- Mayen stevenen, ten einde aldaar robben te vangen en Vervolgens in het laatst van Juni of het begin van Juli zijn ontdekkingstocht langs dc ooskust van Groenland aanvangen. Aan boord bevindt zich de natuur en sterren kundige dr. Dorst, uit Jülich, wiens hoofdtaak zal zijn, de oostkust van Groenland naauwkeurig op te nemen en magnetische en meteorologische waarnemingen te doen. He Bienenkorb is eene schroefstoomboot van 186 lasten ®n 65paardenkracht, stevig gebouwden opzettelijk voor de vaart in de IJszee ingericht; zij staat onder het bevel Van den kapitein Hagens, heeft eene bemanning van 55 koppen, en is voor 8 maanden van levensmiddelen Voorzien, zoodat zij tot aan het einde van October kan Uitblijven. Do tocht van de Bienenkorb kan, meent dr. Petermannbeschouwd worden als de voorlooper van de eigenlijke gezegde tweede Duitsche noordpool expeditie, met welker uitrusting de kapitein Koldewey zich tegenwoordig aan den Weser onledig houdt. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Oost- en West-Souburg ten verkoop aangeboden de volgende perceelen: I. Eene hof stede, bestaande in huizing, schuur en verderen timmer, met 40 roeden 10 ellen lands, gelegen te Oost- en West-Souburg, genaamd het Paradijs. Verkocht voor ƒ2154. II. 61 roeden 20 ellen bouwland, mede aldaar gelegen. Verkocht voor f 1125.75. III. 1 bunder 13 roeden 78 ellen weiland en sprink, gelegen te Kitthem. erkocht voor 1910. - IV. 61 roeden 60 ellen weiland, mede aldaar. Verkocht voor f 859v. 40 roeden wei land,'mede aldaar. Verkocht voor ƒ672. VI. 80 roeden 30 ellen weiland, mede aldaar. Verkocht voor f 1275. Thermometerstand. 26Febr.'sav. llu. 44 gr. 27 's inorg.7u. 49 'smidd. 1 u. 51 gr. Algemeen overzicht. Gelijk wij in de tweede editie van ons vorig nommer reeds mededeelden heeft gisteren in de Belgische kamer van afgevaardigden de uitgestelde stemming over art. 109 der begrooting van binnenlandsche zaken plaats gehad. Het resultaat was dat dit geheel artikel werd verworpen met 57 tegen 42 stemmen en alzoo het sub sidie aan de bollandisten tot uitgave van hunne Acta sanctorum geheel en al is geschrapt. Overigens heeft de meerderheid, haren veldtocht tegen de clericale partij voortzettende, het wetsontwerp op de kerkgoederen aan de orde gesteld. Bij hot voorstellen der hiertoe strek kende motie verklaarde de heer Defré het wenschclijk te achten dat er een einde werd gemaakt aan het bestuur der kerkfabrieken zonder contióle, hetgeen in een con stitutioneel rijk eene onregelmatigheid is, welke zoo spoe dig mogelijk moet ophouden, te meer daar, indien de in komsten der fabrieken onvoldoende blijken, de gemeente- administratiën verplicht zijn om haar te ondersteunen- De Engelsche minister Bright heeft zich dezer dagen in een brief aan een zijner politieke vrienden omtrent de quacstie der doodstraf uitgesproken. Naar zijne meening is het behoud der doodstraf voor de veiligheid en het welzijn der maatschappij niet noodzakelijk. Do krachtigste waarborg voor het menschelijk leven zegt hij onder meer ligt in den eerbied dien dat leven inboezemt. Als de wet dat leven als onschendbaar be schouwde, zouden ook de leden der maatschappij meer eerbied voor dat leven hebben. Het behoud der doodstraf vermindert nu juist dien eerbied, terwijl het de strek king zou moeten hebben dien te versterken. Het feit toch dat vorsten, parlementen, rechters, gezworenen kunnen beslissen wanneer en hoe personen met geweld ter dood gebracht zullen worden, maakt de natie gemeen zaam met dergelijk denkbeeld en vermindert bij haai den eerbied voor het menschelijk loven. Het bericht uit Parijs aan 1'lndépondance beige om trent een brief van den minister von Bismarck aan keizer Napoleon is blijkbaar onjuist geweest en wordt thans ook door den Parijschen berichtgever van dat Belgisch orgaan teruggenomen. Eergisteren heeft ook de minister van staat Kouher in het Fransch wetgevend lichaam het woord gevoerd ter verdediging der handelingen van den prefect der Seine, waarin hij echter erkende dat eenige „onregelmatig heden" konden worden aangewezen. Ten slotte gaf hij zijne toestemming tot voldoening aan het verlangen der oppositie dat de stad Parijs zelf hare leeningen sloot zonder tusschenkomst van het crédit foncier. Dit heeft de verzending van art. 3 van het wetsontwerp aan de commissie van onderzoek ten gevolge gehad. Maandag zal deze commissie rapport uitbrengen, zoodat de debat ten tot dien dag zijn verdaagd Wederom wordt het verlies van een der steunpilaren van het tweede keizerrijk tegemoet gezien De heer Troplong, president van den senaat, is zeer ernstig onge steld en zijn toestand schijnt hopeloos te wezen. De keizer heeft den zieke eergisteren bezocht. Het is thans gebleken dat de maarschalk Serrano, door de Spaansche Cortes belast met de samenstelling van een nieuw ministerie, al de tegenwoordige hoofden der verschillende departementen in hunne betrekking heeft gehandhaafd. Als tijdelijk hoofd van het uitvoerend gezag heeft hij oveiigens eene onder de bestaande omstandig heden niet onbelangrijke verklaring afgelegd, namelijk dat hij tot het ambteloos leven wenscht terug te keeren zoodra zijne diensten voor het vaderlandnietmeer noodig zijn. Daarbij wees hij nog op het ongegronde der onge rustheid welke zijne tegenwoordige positie aan enkelen inboezemde daar zijne macht, overeenkomstig zijn ver langen, vrij beperkt was. Een woord van toenaderings. gezindheid aan de hem vijandige minderheid in de ver tegenwoordiging besloot zij ne rede, welke veel bij val vond. In dezelfde vergadering der Cortes werd door Ae regeering eene depêche van den generaal Dulce mede" gedeeld, waarin werd gemeld dat de opstand op Cuba thans binnen engere grenzen is beperkt. Wat de quaestie van den regeeringsvorm aangaat, dpze is tot dusverre nog onbeslisd gebleven. In eene dei-'" 'aatste vergaderingen echter heeft het lid der republi- keinsche partij, de heer Figueras, bij de behandeling van een ander onderwerp, aan het ministerie ter loops de vraag gericht of het, samengesteld gelijk tot dusverre, eenstemmig is „omtrent den persoon, aan wien de natie de kroon zou kuunen aanbieden", waarop een der minis ters, de heer Ayala, een bevestigend antwoord gaf. Eene poging van den heer Figueras om ook den naam te weten van dezen eventueelen candidaat van het ministerie voor de kroon bleef echter vruchteloos. Na zoovele andere staten heeft thans ook de regeering van Portugal het besluit genomen om over te gaan tot afschaffing der slavernij in hare overzeesche bezitting. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal ter nadere rege ling van dit onderwerp spoedig worden ingediend. Brussel 18 Februari. Les jours se suivenl et ne se ressemLlenl pas. Gisteren was het de clericale partij die in den senaat van de afwezig heid van eenige liberale leden gebruik maakt het ministerie telt in de eerste kamer slechts eene meerder heid van acht stemmen om de begrooting van justitie te verwerpen en zich alzoo te wreken op den heer Bara, wiens politiek zoowel als zijne niet zeer aangename, vrij arrogante vormen haar koninklijk mishagen; heden is het het ministerie dat reoanche genomen heeft. Fin contre finil nf a pas de doublurezegt het volks spreekwoord. Terwijl het publiek nog op hartstochtelijke wijze besprak welke de gevolgen zouden wezen van deze onverwachte crisis, terwijl eenigen spraken van de ontbinding van den senaat en anderen van den val van het gansche ka binet, terwijl sommigen reeds droomden van portefeuilles^ had het ministerie gisteren avond reeds een besluit ge nomen en was zijn plan de campagne door de koning goedgekeurd. Niets was eenvoudiger, maar het is bekend dat de eenvoudigste zaken soms het moeilijkst te vinden of liever te raden zijn. Zeer weinigen der genen, die zich op de tribune bevonden of zich aan de ingangen van het Paleis der natie verdrongen, hadden aan het middel gedacht dat door het kabinet gekozen is en dat eenvoudig bestond in het weder indienen der begrooting bij de kamers van vertegenwoordigers, om hstar te doen aannemen en.daarna onmiddellijk naar den senaat te verzenden, waar de liberale senatoren, door de ontvangen les geleerd, zich wel wachten zullen om niet op hun post te zijn, om thans het kwaad te herstellen en het budget te doen aannemen. Het plan is in de kamer op deze wijze ten uitvoer gebracht. Bij de opening der zitting bood de zaal een curieus schouwspel aanrechter- en linkerzijde waren op haar post; ieder op hare banken. Als twee vijandige kampen waren zij tegenover elkander, want sedert gisteren is tusschen die twee partijen een diepe klove ontstaan; de politieke atmosfeer is vervuld met groote hartstochte lijkheid. Onmiddellijk na de opening, nadat de telkens terugkecrcnde formaliteiten vervuld waren, liet de president, de heer Dolez, voorlezing doen der mede- deeliug van den president van den senaat, berich tende dat die vergadering het budget van justitie verworpen had. Dadelijk vraagt de heer Frère Orban het woord. Men zou een speld hebben kuunen hooren vallen. Wat zal hij zeggen'? Eene rilling van nieuws gierigheid doorliep de rijen van hen die niet in de geheimen waren ingewijd. De afgevaardigden der linkerzijde waren echter klaarblijkelijk voorbereid. De heer Frère Orban bestijgt de tribune en zegt: „ik heb de eer de begrooting van justitie op het bureau der kamer te deponeeren". Als coup de Ihèdtre be schouwd, gelukte nooit iets beter. Verrassing en spijt teekenen zich op het gelaat der clericalen, die zich weldra in verwarde kreten en interruptiën uiten, daar de heer Frère Orban zich, mét een van ver ontwaardiging trillende stem zijne stem des grands jours op nieuw tot de vergadering wendt met de vraag: „Wilt gij van de eerste kamer lessen ontvangen? Vol strekt niet, roept de linkerzijde. Zult gij gedoogen dat eene toevallige en kunstmatig in 't leven geroepen meer derheid mijn geachten collega van justitie doet vallen eveuals de senaat mij in 1840 als minister de deur wijzen en tot zoenoffer maken wilde! Weerklinkt aan de linkerzijde: neenneenDe heer Coomans van de rechterzijde roept van zijne plaats: gij wilt de kamer haar eer doen verliezen; ons zult gj dit niet. Hierop volgt een ontzettend tumult en de kretentot de orde, tot de ojjle, weergalmen door de zaal. Ondanks de sommatie van, dèttVyoorzitter weigert de heer Coomans zijne woórdmptèrug te trekken. Hij wordt dus tot de orde ^0föefeijr.'"VDe heer Orts stelt als motie voor, om het »bu(Jg'éVdDmiddcllijk te verzenden naar de centrale sectie die'tWt dq^stemaalonderzocht had, de zitting intus- AèSêh te wachten tot deze commissie haar rappofftSl ugj;ebiTjj£jjIij; hebben, om onmiddellijk daarna over^ej begrtf&tu^ Memmen en haar naar den senaat te vëfwndeh.f ry I De rechterHijde pp,testeert, beroept zich op het regle ment, en stölt uJbwè'n voor; de linkerzijde stolt andere

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3