secteschool als op de openbare zou kunnen bezigen, dat zij niemand aanstoot konden geven en toch met christe- lijken geest waren doortrokken. De slotgedachte vooral was krachtig. Spreker was begonnen met de opmerking, dat volken evenals bijzondere personen tijden beleven, waarin zij de deugdelijkheid der beginselen, waarnaar zij leven en handelen, betwijfelen, stilstaan om deze te toetsen, en ernstig overwegen of'zij zullen voortgaan ze te huldigen. Hij eindigde met den wenscli, dat men in Nederland ten opzichte van het onderwijs zoude voort gaan op den weg reeds sedert 80 jaar betreden, dat men niet zou teruggaan om weggeworpen voorwerpen weder op te rapen, dat men geen droeve tegenstelling met Italië en Spanje zoude maken, waar men met vuur de nieuwe beginselen huldigde en omhelsde. Vooral op den weg der Maatschapijij tot nut van 'talgemeen lag het de zaak van 't onderwijs krachtig te steunen. Gelijk zij met deze was ontstaan, ontving zij door de tegenwoordige omstandigheden en hardnekkige aanvallen op de neutrale school een nieuwen werkkring, een raiaon dstre te meer kan dus de lezing van den heer Boer stof tot ernstig na denken geven, niet minder die van den heer Stieltjes. Vergun mij ook uit deze eenige gedachten op den voor grond te steilen. Zooals gij weet, sprak de heer Stieltjes over het nut 't welk spoorwegen in Java kunnen ople veren. Bedroevend was het dan van een man, bekwaam en „betrouwbaar" als Stieltjes, te moeten vernemen, hoe ellendig de toestand van het heerlijke Java in zoo meuig opzicht mocht heeten, tengevolge der gebrekkige mid delen van vervoer. Geldgebrek werkte in de eerste plaats daartoe mede, maar dan verder evenzeer ver keerde administratie, gebrek aan toezicht, kwalijk ge plaatste zuinigheid, waardoor het toegestane geld vaak nutteloos wordt besteed. „In de Prcanger, een streek zoo groot als Nederland benoorden de Waal, was voor korten tijd maar éen inge nieur inet qen paar opzichters, die de werken dan ook slechts eens in de maand inspecteerdonin een ander district werd het toezicht over eene brug, die f 30,000 moest kosten, zelfs niet aan een opzichter, slechts aan een werkbaas opgedragen. Toen de brug gereed moest zijn, stortte zij inf 30,000 waren verloren, maar men had het geld voor een opzichter uitgezuinigd. Van de wegen, zoo verhaalde spreker verder, zijn enkele goede voor de Europeanen, de Javaan moet met zijn producten in kar ren de pedatti-wegen volgen, soms ware modderpoelen, hoewel naast de groote wegen gelegen. Duizende rnen- schen, karbouwen en ossen zijn daarbij benoodigd, vele handen worden aan den arbeid onttrokken, de vracht prijzen zijn enorm hoog. Toch zoude men door een andere regeling van den arbeid menigen weg kunnen verbeteren, ja zelfs menige rivier, b. v. de Solo, zoude een waterweg opleveren, wanneer groote steenen of boom stammen dit niet verhinderen. Na zulk een schildering sprong het nut der spoorwegen van zelf in Toog: de veestapel zou verbeteren, de rijke djati-bosschen, nu zoo dikwijls verwaarloosd, de gronden zouden in waarde stijgen. Verbind de kust met de gezonde bergstreken door een spoorweg, voor de gezondheid, zal onbereken baar gewonnen zijn: verplaatst ook de garnizoenen grootendeels daarheen, in plaats van 2000 mau zullen er maar 1000 of 1200 suppletietroepen benoodigd zijn. Door de inrichtingen, waar spoorweg-materieel wordt vervaardigd of hersteld, zal de Javaan, gelijk door de etablissementen op Soerabaija, ten zeerste ontwikkeld worden; met spoorwegen of paardensporen, door particu lieren aangelegd, waarbij de regeering voor een aantal jaren een rentegarantie toestond en die volgens spreker alleszins zouden rendeeren, bewees men Java den groot sten dienst. „Eene opmerking ten slotte. Dat de Maatschappij tot nut van den Javaan door dergelijke lezingen groot nut sticht, behoeft geen betoog. Zal zij op den duur meerdere medewerking ontmoeten en op minder tegenwerking willen stuiten, zelfs bij hen, die in koloniale zaken geen hehoudsmannen zijn, laat zij voortgaan met het leven en de toestanden op Java door bekwame en eerlijke sprekers voor het groote publiek te doen ontvouwen. Wellicht is dit het meest practisehe nut, 't welk zij uit Nederland den Javaan kan aanbrengen." Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Sexbierum c. a. de heer P. C.L. Swaan, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Coevorden en te Prinsenhage de heer S. P. W. Jellico van Gogh, thans ontvanger derzelfde middelen te Oirschot c. a. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. H. Jeekel, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Alphen, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 900 'sjaars, de kapitein J. C. W. van Kerkwijk van het 4« regiment infanterie. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 4» regi ment, tot kapitein 3» klasse (naar ouderdom van ran°j de P luitenant C. L. H. von Freytag van Overstraten van het le regiment; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant W. F. van Thielen, van het korps. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. M». militairen dienst verleend aan den met verlof hier te lande teruggekeer den officier van gezondheid le klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch Indië C. G. C. F. Greiner, wegens ongeschiktheid door lichaamsgebreken tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst. Kerknieuws. Uit het in ons nommer van 4 dezer medegedeelde drie tal voor het beroepen van een predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Utrecht, is Maandag avond beroepen de heer E. F. H. Wolf, thans predikant te Valburg. De heer V. J. Koningsberger heeft voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Groningen bedankt. Onderwijs. Het jl. Zaterdag ter eere van den heer K. J. G. van de Wal, bij gelegenheid zijner 50-jarige ambtsvervulling als onderwijzer, gevierde feest waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten is Maandag te Kleverskerke voortgezet. Nadat de ptedikant dier gemeente Zondag, naar aanleiding van Psalm 34 4, eene feestrede had gehouden, boden Maandag morgen de schoolkinderen hunnen onderwijzer een fraai geschenk aan en werden zij in het schoolgebouw onthaald. Des namiddags kwa men velen uit de gemeente nogmaals in de school te zarnen en boden hunne geschenken, ook uit naam van sommigen der vorige predikanten dier gemeente, den jubilaris aan, waarna de avond recht feestelijk werd doorgebracht. Veeziekte. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft de regeering, ten gevolge der berichten omtrent het op nieuw uitbre ken der veeziekte in het buitenland, reeds eenige dagen geleden last gegeven om het benoodigd personeel naar Zevenaar te dirigeeren en is het ook reeds daarheen ver trokken, om langs de Duitsche grenzen toezicht te hou den op den invoer van vee. (N. Rolt. cour.) Gemengde berichten. De Vereeuiging Uit het volk voor het volk hield jl. Maandag avond in den schouwburg alhier weder eené bijeenkomst, waarin door de Kunstbeoefenende vereeni- ging Excelsior eene dramatische voorstelling werd gegeven en door de Vereeniging Accelerando harmonie- muziek werd uitgevoerd. Tegen betaling van 49, 30 en 20 cent was de toegang voor ieder opengesteld. Het bezoek was zöo talrijk dat verschillende personen aan het bureau zijn moeten afgewezen worden. De uitvoering gaf veel genoegen. De stoomboot Westerschelde, gisteren morgen van Vlissingen vertrokken, is te Breskensmetderaderkas boven de palen van den kop van het hoofd gekomen en, door het spoedig wegvloeiend water, daarop blijven hangen. Door het afkappen der palen gelukte hét de boot zonder groote averij weder los te krijgen, zoodat zij tegen den middag te Vlissingen terugkwam. Dadelijk daarna is de stoomboot Zeeland in de vaart gebracht. Door den storm vanVrijdag avond zijn op de rivier de Merwede voor Sleeswijk te gelijkertijd drie schepen gezonken, welke door het sleepschroefstoombootje Gou derak naar boven werden gesleept. Gelukkig zijn de opvarenden nog door de equipage van genoemd bootje gered kunnen worden, niettegenstaande het zelf zijn schroef daarbij verloor. Twee der schepen zitten onder den dijk en men ziet er niets van dan oen stuk der mas ten; van het derde is niets te zien. Een is geladen met tarwe, de twee anderen met ijselsteenen-. Door dien zelfden storm is een reeds zeer bejaarde knecht van de goederen-schroefboot Holland in de kom van sluis n". 1 der Zuidwillemsvaart nabij 's-Hertogenbosch over boord geslagen en verdronken. Uit Schoonhoven wordt van 13 Februari gemeld „Gisteren avond tusschen 10 en 11 uren is het zwaar geladen vaartuig van den beurtschipper J. Nobel alhier, komende van Botterdam, bij de zandplaat tusschen de visscherij de Goede Verwachting en IJselmonde, op lager wal geraakt en voor een groot gedeelte gezonken. De schipper en zijn knecht waren genoodzaakt zich om streeks 3 uren achtereen bij hevigen storm in de mast op te houden, tot eindelijk een schipper, die daar in den omtrek voor anker was gaan liggen, hun angstgeschrei hoorende, met een bootje ter redding kwam opdagen. De lading, hoofdzakelijk bestaande uit 40,000 pond lood voor den loodwitfabrikant alhier, zal ook grootendeels nog te redden zijn." NRott. cour.) Dezer dagen is voor de assises van Nancy de zaak behandeld van zekeren Jeanson, een kweekeling van het seminarie van Pont-a-Mousson (in het departe ment der Meurthe, niet ver van Metz), die, uit wraak zucht over zijne aanstaande wegzending, welke hij zich door het herhaaldelijk insluiken van verboden boeken (laatstelijk van eene complete uitgave van den Griek- schen blijspeldichter Aristophanes) op den hals gehaald had, het seminarie in brand heeft gestoken, en die boven dien, uit spijt over de verwijdering, die èn wegens zijne wegzending én wegens zijne nieuwe misdaad ontstaan moest tusschen hem en een zeventienjarigen medeleer ling (Jouatte), dien hij zeer overdreven liefhad, dezen, te midden van den brand, met een scheermes in den slaap de keel heeft afgesneden. Er bestaat geen twijfel aan de voorbedachtheid der eerstgenoemde misdaad, maar wel over de vraag, of de beklaagde niet geacht moet worden tot op zekere hoogte in zijne geestvermo gens gekrenkt te zijn. Men doet zich de vraag zoowel met het oog op het door Jeanson vermoorden van zijnen meest geliefden makker, als op verscheidene anteceden ten van den beklaagde, ofschoon deze daarentegen blijken van eene zelfs vroege verstandelijke ontwikkeling heeft gegeven, en zijne onderwijzers verklaren, dat zijn werk wel van zekere opgewondenheid, maar niet van verstandsverbijstering getuigt. Uit een ten proceBse voorgelezen brief, dien de beschuldigde kort vóór het begaan zijner misdrijven aan zijne bloedverwanten ge schreven heeft, blijkt niet slechts, dat hij dezen een die pen haat toedroeg, en dat hij over 't geheel een even hartstochtelijken als zonderlingen aard had (hij onder- teekent zich Mis Ac., de misanthroop Alceste), maar ook dat don jeugdigen seminarist alle godsdienstig geloof ontbrak. Jeanson is tot 20 jaren galeistraf veroordeeld. Een staaltje van de zorgvuldigheid, waarmede de financiën der Vereenigde staten beheerd worden, meldt de New-York-Times. Op het budget werd dit jaar toe vallig door de commissie uit het huis der vertegenwoor digers, in wier handen het gesteld was, de volgende post opgemerkt: „Voor den bewaarder van den Crypt." Nie mand wist wat die Crypt was. Doch bij nasporing hoorde men, dat er onder het Capitool te Washington een Crypt of gewelf was, 't welk gebouwd was na den dood van generaal Washington, wiens lijk daar ten eeuwigen dage bewaard zou worden, en ten wiens eer daar ten eeuwigen dage een lamp zou brandende gehouden worden door een bewaker, voor wien bij de voltdoiing van het gewelf een bezoldiging op de staatsbegrooting gebracht werd. Die post was jaar aan jaar sedert altijd ongemerkt weêr aangenomen, ofschoon het geheele gewelf vergeten was en, om welke reden dan ook, Washington 's lijk nimmer naar die Crypt onder het Capitool te Washington is over gebracht geworden. De verwarring in de gemeente Sloten ueemt met eiken dag toe. De secretaris is ontslagen, omdat hij niet harmonieerde met denburgemeester; de gemeente geneesheer heeft zijn ontslag genomen, om het aange zegde lot van den secretaris te ontgaande aschman is in zijne betrekking gesehorst; de veldwachter krijgt van tijd tot tijd huisarrestde school wordt soms 5 maal in de maand door den burgemeester (in costuum) bezocht. (N. Rott. cour.) Uit Helmond schrijft men, dat Donderdag aldaar in de stoomweverij van den heer Co veis, de machinist J. Emans met zijne kleederen tusschen de machine geraakte, welke in vollen gang was en de man mede- sleurde. De machine brak en Emans werd er aan de andere zijde uitgeworpen, bijna geheel naakt; zijne kleederen, tot zelfs zijne sokken, waren hem aan stukken van het lichaam gescheurd. Hij zelf had slechts eene lichte wonde aan het hoofd bekomen en was overigens ongedeerd gebleven. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 14™ dezer: G. Bolier,jm. 23 j. met M. Daburg, jd. 20 j. S. J. van Zon, weduvvn. 52 j. met K. Polak, wed«. 63 j. J. Tange, weduwn. 67 j. met M. Schaaf, wede. 57 j. T. de Held, jm. 23 j. met M. E. Kraat,-jd. 22 j. (Yan 6 tot 13 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: J. D. de Wit, jm. 24 j. met H. E. Lijders, jd. 19 j. Bevallen: A. M. Botting, geb. Hubregtse, d. C. H. Be- belaar, geb. van der Harst, d. J. M. Sevenhuijsen, geb. van Scheijen, 2 z. (tweel.) M. Huilmand, geb. Thien- pont, z. A. V. F. Timmerman, geb. Herreman, d. G. J. F. Swenne, geb. Bom, d. E. de Kijke, geb. Blom, z. OverledenP. Terwiel, vrouw van P. Sterzenbach, 71 j. L. J. Bosschaart, z. 11 m. P. Bekkers, weduwn. van R. Verdéenk, 70 j. A. Arents, weduwn. van B. Stap- perts, 93 j. Goes. BevallenJ. Frenks, geb. de Graaff, d. A. M. van Hove, geb. de Jonge, d. S. Blanker, geb. Botbijl, z. N. van Luijk. geb. Jongejan, d. (levenl.) OverledenC. van den Berge, wede. van J. Krijger, 45 j. J. Minnaard, z. bijna 4 j. Zierikzee. Bevallen: L. Boogerd, geb. Bal, d. II. C. Hack, geb. Kloet, z. Overleden: G. de Braai, 68 j. L. Kort, d. 2 m. Vcrkooplngen en aanbestedingen. Maandag avond zijn alhier te koop aangeboden: 1°. Een huis en erve in de Lange Noordstraat, wijk C n°. 41. Hoogste inschrijving f 2969. Opgehouden voor f 3250. 2°. Een huis en erve in den Bleek, wijk E n». 99. Ver kocht voor f 1526. Gisteren morgen is te Vlissingen in het openbaar te koop gepresenteerd, het gekoperd en kopervaste Amerikaansche barkschip Hope", groot 363 tonnen. Verkocht voor f 7160. Thcrmomcterstand. 15Febr.'sav. 11 u. 47 gr. 16 'smorgi7u.46gr.'smidd.lu.47gr,'sav.llu.44gr. 17 's morg.7 u. 43 's midd. 1 u. 53 gr. Staten-generaal. eebste kameb. Zitting van Dinsdag 16 Februari. Rapport commissie; eindverslagenvoortzetting discussie wetsontwerpen maten en gewichten. Namens de commissie belast met de aanbieding aan den koning van de door de kamer opgemaakte candida- tenlijst voor het lidmaatschap van den hoogen raad, wordt door den heer Jonckbloet rapport uitgebracht. De commissie is met de gebruikelijke eerbewijzen ont vangen en Z. M. heeft verklaard zich met de keuze vau een lid te zullen bezig houden. De eindverslagen worden uitgebracht over de vol gende wetsontwerpen: 1». naturalisatie van 10 personen 2°. intrekking van art. 1 der wet van 29 Mei 1849 (samen stelling der kamers van den hoogen raad); 3». afschaffing

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2