waartoe, behalve 2 Hollandsche en 4 gewone klinkheien, 2 stoomstellingen zijn in werking geweest. „De oosthavendam buiten den zeedijk is opgewerkt tot 5.60 meter boven AP., met sckorklei bekleed en bezet met 400 vierkante meter glooiing van Doorniksche steen op puin, 2500 vierkante meter van Vilvoordsche steen op puin met staakrijen en 1550 vierkante meter van enkel briksteen op puin, waarin de voorgeschreven per- koenrijen; de overige gedeelten der beloopen zijn, voor zoover niet anders bepaald is, met schorzoden en win- termat bekramd. „De voor den dam benoodigde grond is ontleend uit de ontgraving van de daarlangs strekkende havengeul; de verdere verdieping van de geul 4.85 meter onder AP., is geschied door een stoom baggermolen van 22 paarden krachten en twee handbaggermolens, wier opbrengst tot eene hoeveelheid van nagenoeg 18,500 kubiek meter, in aken, door eene sleepstoomboot van 8 paardenkrachten, buiten het vaarwater vervoerd en aldaar gelost is. „Aan de znidoostzijde van den oosthavendam is van wege den aannemer in het strand een geul gegraven, om geladen schepen te kunnen brengen tot voor den lossteiger, welke daarmede in verband is aangelegd, en eene lengte heeft van 100 meter. „Daarop zijn drie sporen met de noodige wissels aan gebracht en tot lossing van materialen voor het werk gesteld een handkraan, waarmede tot 5000, een stoom- kraan van Chaplin, waarmede tot 7000, en een hydrauli sche stoomkraan van Brown en Wilson, waarmede tot 2000 kilogrammen kan gelicht worden; deze laatste vooral verdient bijzondere opmerking om hare eenvou dige constructie, en de snelheid waarmede de last wordt opgevoerd. „Eene aanzienlijke hoeveelheid materialen, als: hei palen, fundeering, hout, puin voor betonstukken, enz. liggen op of nabij het sluisterrein opgestapeld. Tot vor ming van laatstgenoemde stukken is op den berm van den zeedijk een steenbreker opgesteld uit de fabriek van Eeiniers te Maastricht, die door een locomobiel van 8 paardenkrachten wordt gedrevenhet daarmede ver kregen resultaat is weinig bevredigend, waarom thans voorloopig het kloppen van betonstukken uit de hand geschiedt en wordt voortgezet, totdat de inrichting van den breker eene wijziging zal hebben ondergaan, waar van betere uitkomsten worden verwacht. „Ten behoeve van de werken is gelegd ongeveer 5000 meter ijzeren hulpspoor, en zijn op het terrein gesteld de noodige bergplaatsen voor locomobiles, vervoermid delen, brandstoffen en materialen met smederij en timmer- winkel, benevens, eene loods met drie zaagmachines en eene draaibank voor ijzer, welke gedreven worden door stoom. „Den 19™ November had de aanbesteding plaats voor het maken van een gedeelte van het kanaal tusschen de binnenhaven bij Yeere en de nieuwe haven van Middel burg, volgens bestek n°. 369, waarvoor do minste inschrij ver was W. Schram en L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f 216,739. Het werk is hun toegewezen, doch tot heden met de uitvoering nog geen begin gemaakt. „Het plan bestaat om in Januari daarmede aan te vangen. „Het bestek wegens het maken van een gedeelte van den westhavendam en de geul voor de buitenhaven aan den mond van het kanaal te Veere is ingezonden. „Voor het opmaken van het definitive ontwerp voor de verdieping van de nieuwe haven van Middelburg, werden in de laatste plaats de noodige opnemingen verricht." Jl. Zaterdag heeft aan den Nieuwen Neuzenpolder wedef eene vrij belangrijke oeverafschuiving plaats ge had, naast die welke op 31 December 11. plaats vond, bij de zoogenaamde Verkorting, aan de Wester-Sckelde, bedragende de lengte 220 en breedte 110 ellen, terwijl de afstand van den teen des zeedijks slechts 10 el be draagt, zoodat, wanneer deze afschuiving, zoo mogelijk, op beloop zal zijn gebracht, zij nagenoeg de helft van de helling des dijks zal bereiken. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 11 dezer, zijn met ingang van 1 Maart a. bij het personeel voor den aanleg van staatsspoorwegen bevorderd: tot bouw- en werktuigkundigen 3e kl., de opzichters le kl. M. van Kuth en A. J. van der Heijden en de opzichter 2e kl. L. A. Brouwer; tot hoofdopzichter de opzichter lc kl. J. C. Springer; tot opzichters le kl. de opzichters 2e kl. M. J. Meeter, W. J. van Campen en A. Liesetot opzichter 2e kl. de opzichter 3« kl. Th. M. M. van Griekentot opzichter 3e kl. de opzichters 4e kl. M^J. van Visvliet, H. T.Klompé en M. Vlamings. De instelling van colleges van zetters voor 's rijks directe belastingen wordt bij eene afzonderlijke wets- voordracht geregeld, waarbij tevens de werkkring dier colleges is uitgebreid. De Staatscourant van 14 en 15 dezer bevat het konink lijk besluit van den 3en Februari jl. tot verlenging van den termijn, gesteld bij art. 11 van het koninklijk besluit dd. 9 Februari 1866 (Staatsblad n°. 10), houdende bepa lingen betreffende het toezicht op het kerkelijk beheer bij de hervormden. Die termijn is alsnu verlengd van I 1 April tot 1 October a., op grond dat de voorbereidende maatregelen voor eene nadere regeling van genoemd beheer vóór 1 April a. niet volvoerd kunnen zijn. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan de heeren J. N. Anslyn, kanselier bij het Nederlandsche consulaat- generaal in Egypte, en S. N. Dentz, hof-dentist, tot het aannemen en dragen van de versierselen, eerstgenoemde van ridder der Wasa-orde en laatstgemelde van com mandeur-ordinaire van de orde van Karei III, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen en door de Spaansche regeering geschonkenalsmede aan den heer M. W. van der Tak, consul der Nederlanden te Kana- gawa, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Wiirtembergsche Friedrichs-orde, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. pensioen. Pensioen verleend, ten laste van den staat, tot een bedrag van f 1153, aan J. Mannesse of Manesse, gewezen commies bij het departement van binnenland sche zaken. hooger onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan d"\ P. de Jong, uit zijne betrekking van Interpres Legati Warneriani aan de hoogeschool te Leiden. lager onderwijs. Benoemd tot directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem de heer D. L. van der Heide, hoofdonderwijzer te Breda. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den officier van gezondheid '2<- klasse D. J. Schneiders van Greyffenswert. Kerknieuws. De heer C.W. Schoorel, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te 's-Heer Abts- en Sinoutskerlce, heeft het beroep naar die gemeente te Axel aangenomen. De heer D. de Pree, predikant bij de christelijke afgescheiden gemeente te Serooskerke (Walcheren),heeft voor het beroep naar die gemeente te Zaamslag bedankt, Bij de herstemming ter verkiezing van vijf nota belen der hervormde gemeente te Neuzen zijn heden gekozen de heeren J. Dieleman Wz., J. van Pienbroek, H. Verkóuteren, C. Leunis Jz. en J. Dregmans. Onderwijs. Jl. Zaterdag heeft de heer K. J. G. van de Wal, hoofdonderwijzer der openbare school te Kleverskerke, gemeente Arnemuiden, het feest zijner vijftigjarige ambtsvervulling gevierd. Een aantal genoodigden waaronder de inspecteur van het lager onderwijs in Zee land, de districts-schoolopziencr, het gemeentebestuur van Arnemuiden c. a., de predikant, leden van het kerk bestuur en an/lere bewoners van Kleverskerke, benevens een groot aantal onderwijzers uit den omtrek waren bij dit feest tegenwoordig. De jubilaris mocht van verschillende zijden deondub- belzinnigsto blijken van belangstelling ondervinden. Onder anderen werd hem door eene commissie uit het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen, vanwege het hoofdbestuur dier Maatschappij de zilveren medaille van verdiensten aangeboden. Voorts werd hem door den inspecteur medegedeeld dat de regee ring hem om zijne veeljarige trouwe en ijverige plichts vervulling eene gratificatie heeft verleend. Verder werden hem verschillende geschenken vereerd, zooals van het gemeentebestuur en eenige ingezetenen van Arnemuiden, van eenige bewoners van Kleverskerke, van de Onderwijzers-vereeniging in het le schooldistrict, van het Onderwijzers-gezelschap Walcheren, enz. De ingezetenen van Arnemuiden hebben ook door het uitsteken van vlaggen als anderszins van hunne inge nomenheid met dit feest en van hoogachting voor den jubilaris doen blijken. Koloniën. Aan een particulier schrijven van het eiland Bangka, per laatste mail ontvangen, ontleent de Arnhemsche courant het volgende „Verbeeld u, omdat het te duur is, krijgt hier een sol daat geen, en op Java allo dagen versch ossonvleesch Waarvoor zijn dan die menschen hier? Om te zorgen dat jaarlijks de vijf millioen guldens, de opbrengst der tin mijnen in de schatkist vloeien, daarom is in ieder district een officier met 35 a 40 man. Zijn ze er niet noodig, komen die millioenen toch binnen, laat ze dan op Java of Sumatra garnizoen houden zijn ze wel noodig, neem dan van die vijf millioen millioen af, en geef hun goed eten, goede kleeding, dan zullen niet alleen de gestadige ziekten ophouden, maar dan zal het gouvernement ook niet langer de verdenking op zich laden van moordenaar te zijn zijner onderdanen. „Voeg nu nog daarbij dat de militaire geneesheer 64 palen (18 uur) van hier woont en zijne patiënten per post behandelen moet, en werp mij niet tegen dat ik overdrijf. God gave dat ik overdreef! Waarom krijgt hier op Bangka, op enkele uitzonderingen na, een officier of ambtenaar geen berri-berri, en de mindere man wel Omdat de eersten zich beter kunnen voeden en dit in den regel ook doen. Nu is het wel waar dat het gouver nement den soldaat niet geven kan, wat een ambtenaar zich kan verschaffen, want om maar iets te noemen kost een vaatje boter van ongeveer negen oude ponden 20, en een half mud slechte aardappelen f 12.50, een mager kipje 40 cent, een half Ned. pond varkenvleosch 65 cent en een pikol rijst f 8 a f 9maar dat neemt niet weg, dat er veel, zeer veel kan en ook diende gedaan te wor den tot leniging en voorkoming van de voortdurende ziekten, tot vermindering van de overgroote sterfte van die arme drommels hier op Bangka. „Schrijven ze over de HasselmanHuet historie in 't vaderland veel in de couranten, hier niet minder. De uitgever van den Java-Bode raakt al zijne abbonnés kwijt en zal wel moeten eindigen, wil hij niet op de flesch gaan, een anderen redacteur te zoeken. Huet's toestand is in Indië niet meer houdbaar na het gebeurde en vooral nu alles uitgelekt is. „Ook de legerkommandant heeft zijn congé gevraagd; de man heeft trouwens 33 jaar Indischen dienst achter den rug, en 't is dus best verantwoord dat hij er nu maar van door gaathij was ook niet met zijn tijd medegegaan. Onlangs nog hielden de officieren in verscheidene garni zoenen meetings die niets meer ten doel hadden dan dat het lot dier ambtenaren bij de wet zoude geregeld worden. Ofschoon dit nu zoo billijk mogelijk te achten is, en men besloot ieder afzonderlijk anders is het complotmakerij een request aan den gouverneur- generaal langs den hierarchieken weg in te zenden met verzoek de belangen der inzenders bij de kamers voor te staan, krijgt nu eenvoudig (ook weder ieder afzonderlijk) elk requestrant tot antwoord, dat hem zes weken tijd gegeven wordt om het request terug te verzoeken, terwijl hij anders op provoost als anderzins rekenen kan. Maar, en dat is 's mans ongeluk, ze zetten hier ook alles in de courant, en zoo weet ook iedereen dat de militaire kommandant van Weltevreden de meeting heeft willen beletten als of „'t eene samenscholing was, die moest worden uiteengedreven." Gemengde berichten. Te Vlissingen zal een hulp-brievenbus geplaatst worden op den hoek van de Serazijn- en Nieuwstraat. De Nieuwe Eotterdamsche courant deelt, tot aan vulling, en zoo noodig verbetering, der berichten, die nu en dan aangaande den stand van het rechterlijk onder zoek in de zaak der hier voorgevallen ongeregeldheden verspreid zijn geworden, mede, dat Woensdag aan Jacob de Vletter is beteekend de beschikking der rechtbank te Eotterdam, houdende zijhe verwijzing naar den procu reur-generaal. Binnen tien dagen na het ontvangen der stukken dient de procureur-generaal aan de raadkamer van het hof die stukken met zijn verslag en requisitoir in, waarop het hof zal beslissen, of Jacob de Vletter zal worden op vrije voeten en buiten verdere vervolging gesteld, dan wel verwezen daar en waar het geding be - hoort verwezen te worden, met of zonder invrijheidstel ling van den beklaagde. De zaak van de ongeregeld- heden aan de Kaasmarkt, waarin de brandstichter be grepen is, en de vernielingen, aan het raadhuis gepleegd, waarbij niet 13, maar 21 beklaagden betrokken zijn, is nog in handen van den procureur-generaal ten fin e van onderzoek. Eindelijk zijn reeds sedert lang naar den procureur-generaal verwezen de betrokken personen in de plundering of vernieling der politie-bureaux aan den Goudschen weg, Schiedamschen singel en Pauwensteeg, en gelijktijdig met die verwijzing sommige der betrokken personen uit do gevangenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. De onlangs afgetreden grootvizier te Constantinopel, Fuad pacha, die zich tot herstel van gezondheid naar Nizza had begeven, is eergisteren aldaar overleden. Te Parijs begint het rooken onder de dames der meest aanzienlijkste kringen weder mode te worden. Verleden Donderdag op een soiree bij den Oostenrijkschen ambassadeur te Parijs, von Metternich, werden aan de dames sigaren gepresenteerd en werd door vele,, waar onder ook de prinses von Metternich, gerookt. De Zaanlandsche courant spreekt het bericht der invrijheidstelling van den verdachte aan het ontvreem den van 500 zegels tengevolge van de ontdekking dat van eene vergissing in de telling van het getal zegels op het registratiekantoor zou gebleken zijn bopaald tegen en beweert dat die verdachte in vrijheid is gesteld, omdat zijn gezondheidstoestand dit vorderde, terwijl in- tusschen de instructie der zaak tegen hem wordt voort gezet. De heer Oscar Carré zal weldra met een nieuw georganiseerd cirque in Nederland optreden en 0. a. de Haagsche kermis bezoeken. De consuls-generaal der te Tunis vertegenwoor digde Europeesche natiën hebben zich den 2Pt Januari

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2