I I1R \iw C OlIRANT. Dinsdag 1869. 16 Februari. i\° 27. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg 15 Februari. In de zitting der tweede kamer van heden is inge komen het wetsontwerp tot herziening der tabel tot ver- deeling der kiesdistricten, bedoeld bij art. 99 der kieswet. Na eenige discussie zijn zes artikelen van de wet betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen aangenomen. Bij art. 4 is een amendement aangenomen, strekkende tot het toelaten der vervaardiging van stukken van 25 pond. Bij art. 6 is eveneens een amen dement opgenomen waarbij vaatwerk ook als maat beschouwd wordt wanneer de inhoud daarop uitgedrukt is. De beraadslaging wordt morgen voortgezet. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Zaandam, do kie- zersvereeniging te Wormerveer, en de Vrijzinnige kiezers vereen iging te Westzaan hebben allen den heer mr. C. J. F. Mirandolle tot eandidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer gesteld. Het jl. Dinsdag bij de tweede kamer ingekomen wets ontwerp op de grondbelasting bevat geen nieuwe rege ling van die belasting, brengt ook geen verandering in de fundamenteelo beginselen, terwijl daarbij evenmin geraakt wordt aan het bedrag der belasting. Het is slechts een codificatie van al die bepalingen, waarvan het bestaan voor de voortdurende heffing der grond belasting noodzakelijk is; ecne codificatie alzoo, die, den feitelijken toestand volkomen aannemende, dezen bestendigt, doch tevens voor de toekomst regelt. In eene afzonderlijke voordracht zullen de bepalingen omtrent den vrijdom van tienden cn van evenredig recht van zegel, registratie en overschrijving, worden opge nomen. Bij het aan de tweede kamer ingediende wetsontwerp Waarbij hooger beroep bij den raad van state wordt toe gelaten op uitspraken van gedeputeerde staten in zake van 'srijks directe belastingen, wordt voorgesteld de behandeling van dat beroep op te dragen aan de afdee- ling van contentieuse zaken, die daarin tevens uitspraak zal doen, doch alleen in die gevallen waarin de wet ver keerd is toegepast of geschonden, zoodat het beroep zich zal bepalen tot een soort van cassatie. Het bedrag der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen op t Januari 1869 was voor dé provincie Zeeland f 1,164,571.32,waarvoor aan belasting wordt op gebracht f 144,452.01: dat van de ongebouwde eigendom men/ 3,709,517.46. waarvan de opbrengst is ƒ459,816.53. Tot leden der commissie van deskundigen, die den ge meenteraad van Amsterdam zullen dienen van advies in zake de plaatsing van het centraal spoorweg-station zijn benoemd do heeren W. A, Troger, J. Cl. W. Fijnjoj A. Caland, J. Strootman en T. J. Stieltjes. Het slot van het in de Staatscourant opgenomen ver slag omtrent den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Juli tot 31 December 1868, voor zooveel het gedeelte Sloe—Vlissingen en Kanaal door Walcheren betreft, luidt als volgt: „In het geheel is 16,995 kubiek meter grond ont graven. „Het ontwerp voor de buitenhaven binnendijks te Vlissingen is in behandeling en het bestek voor de door graving van den zeedijk, voor de suatie-sluis bewesten Vlissingen met de daartoe behoorende sluiswachters woning, is zoover gevorderd, dat spoedig daarvan eene aanbesteding kan tegemoet gezien worden. „De berekening voor den bovenbouw der bruggen te Vlissingen en Souburg zijn gereed, zoodat ook met hot opmaken van het ontwerp en bestek daarvoor begonnen wordt. „Aan het ontwerp der ijzeren deuren van de groote sluizen te Vlissingen en Veere wordt gearbeid. „De regeling van het onderhoud der groote wegen bij de stations Vlissingen en Middelburg, kwam bij overeen komst met die gemeenten tot stand, te gelijk met den afstand van een gedeelte van den in gemeenschappelijken M eigendom aan die gemeenten toebehoorenden rijweg tusschen die beide steden. „Het plan voor de bewaking en afdeeling van den spoorweg van het Sloe tot Vlissingen werd goedgekeurd. „Bij de vordering van de werken van bestek n°. 289 (stationsterrein en kanaal te Middelburg) werden gedu rende dit tijdsverloop nog enkele onteigende gebouwen door tusschenkomst van het bestuur der registratie en domeinen publiek verkocht en zijn thans nog alleen die gebouwen blijven staan, welke eerst voor de oplevering van het werk behoeven te worden opgeruimd. „Het grondwerk, volgens bestek n°. 289, werd gedu rende deze 6 maanden bijna over de geheele lengte onaf gebroken voortgezet. „De bemaling had plaats met een centrifugaalpomp, gedreven door een locomobiel van 10 paardenkracht en een dubbelwerkende zuig- en perspomp, gedreven door een vast stoomwerktuig. „Tijdens men bezig was het westelijk gedeelte kanaal op de diepte te graven, hebben in de beide glooiingen eenige afschuivingen plaats gehad, waarvan echter alleen de laatste in den zuidelijken oever van het kanaal om streeks de voormalige Vlissingsche poort van eenige beteekenis was. „Aangezien het dus niet geraden scheen bovenge noemd gedeelte kanaal geheel op do diepte te graven, zoo is het graafwerk gestaakt, en zal het kanaal daar ter plaatse verder door baggeren op de diepte gebracht worden. „Dit gedeelte ten westeu van de brug is nagenoeg aan het profil, terwijl het gedeelte ten oosten daarvan gemid deld op de diepte van 4.80 meter onder AP. ligt. „De gronden, uit de verschillende ontgravingen voort komende, werden gebezigd otn het stationsterrein, de kanaaldijken, de spoorbaan enz. op te hoogen; gedurende dit tijdsverloop is ongeveer 110,000 kubiek meter ver werkt, die bijna uitsluitend per. kruiwagen over 2 a 7 handen is vervoerd geworden. „Het metselen aan de brug is zooveel mogelijk onaf gebroken voortgezet. Het draagpenant werd tot de in het bestek voorgeschreven hoogte van 0.50 meter boven AP. opgetrokken om de proefbelasting te kunnen ont vangen, welke proefbelasting, bestaande in 1100 spoor staven, zoodra mogelijk werd opgebracht. „Het tusschenpénant en de hoofdmuren van de beide landlioofden werden opgewerkt tot ongeveer de hoogte van de steenvlakken voor den bovonbouw der brug. „De fundeering van het eerste gedeelte bazaltkade, waarvan de vloer aan de voorzijde ligt op 1.80 meter onder AP. werd voltooid en met het bazaltzetten een begin gemaakt. „Over de geheele lengte is de muur thans opgemetseld tot ongeveer de hoogte van AP. „De beheiing van het tweede gedeelte bazaltkade, waarvan de vloer aan de voorzijde moet liggen op 3 meter onder AP., werd voltooid; men is'bezig met het leggen van sloven, het heien van damplanken, het gereed maken der kespen enz., zoodat de fundeering van dit gedeelte ook spoedig gereed kan zijn. „Aan de westzijde werd met bazaltzetten begonnen en is thans de muur over eene lengte van 38 meter tot de hoogte van AP. opgetrokken. „Voor het derde gedeelte bazaltkade, waarvan de vloer aan de voorzijde moet liggen op 4,50 meter onder AP. is men bezig met de ontgraving voor de fundeering en zal men spoedig met heien kunnen aanvangen. „De zandplempingen voor de doorgangen aan de beide einden van het stationsterrein worden voltooid en de beton gestort. „Het zand voor de dubbele doorgangen werd voor hot grootste gedeelte per waggon aangevoerd, over een af stand van 200 meter en kwam voort uit de ontgraving van het bastion, omstreeks de brug over het kanaal. „De doorgang aan het oostelijk einde van het stations terrein werd opgemetseld en is nagenoeg voltooid. „De beide andere doorgangen zullen eerst het volgende jaar gemetseld kunnen worden. „Den 26™ November werd aanbesteed het maken van den spoorweg tusschen de Arnemuidsche haven en Mid delburg, het graven van het kanaal door de Oude Arne en het maken van den onder- en bovenbouw van de be weegbare spoorwegbrug over dat kanaal. „De minste inschrijver voor dat werk was de Jong te Ameide voor 245,600, die echter vóór de opening der biljetten verzocht dat zijne inschrijving niet in aanmer king mocht genomen worden wegens vorrekening. Het werk werd gegund aan P. J. Lienders te Middelburg, voor 315,000. «•"meiVontwerP van den bovenbouw van het station Middelburg word opgemaakt en goedgekeurd. „Een bestek voor het maken van den spoorweg van de Arnemuidsche haven tot het Sloe is in behandeling. „Een voorloopig ontwerp van het hoofdgebouw op het station te Middelburg is opgemaakt om ter goedkeuring ingezonden te worden. „Bij notarieele akte van den 31en December werd door de gemeente Arncmuiden voor het maken van een halte in de gemeente, kosteloos de daarvoor bcnoodigde ge meentegrond afgestaan. Bij die akte werd tevens bepaald dat, ter vervanging van den grindweg naar Middelburg, die door het te graven kanaal door de Oude Arne afge sneden wordt, een nieuwe grindweg van rijkswege zal worden gemaakt, nagenoeg in rechte richting naar den straatweg van Middelburg naar Does, waarvan het onder houd, met dat van het omgelegde Arnemuidsche voetpad, na voltooiing aan die gemeente zal komen. „Daar door het station Middelburg een der buiten wijken van de kom der gemeente afgesneden wordt, en de bewoners daarvan niet dan langs een aanzienlijken omweg de stad zullen kunnen bereiken, werd besloten een voetbrug over het station te maken, waarvan de ge meente het onderhoud en de verlichting op zich zal nemen. „De uitvoering der werken te Voere, volgens bestek n». 329, is krachtig voortgezet. „De putten voor de buiten- en binnensluishoofden der dubbele schutsluis, de bazalt-kolkmuren, een gedeelte van de stortebedden van den binnen- en noordwestelijken buiten-bazaltvleugel, met do daarin uitkomende uitwate- ringsluis voor den polder van Walcheren cn riool-uit watering van Middelburg, zijn tot de bij het bestek gevorderde diepte ontgraven. „De daaruit voortgekomen grond, ten bedrage van 185,000 kubiek meter, waaronder ruim 36,000 kubiek meter klei, onder de zaten der dijken ontgraven, is ge deeltelijk vervoerd met kruiwagens, gedeeltelijk met handkarren en waggons over paardenspoor, en gebezigd tot ophooging van den oosthavendam, binnen den zee dijk, tot gemiddeld 4.20 meter boven AP., cn van de binnenliavendijken tot gemiddeld 3.50 meter boven AP.; terwijl een gedeelte daarvan tijdelijk is gedeponeerd op het sluisterrein, om later in hel werk te worden gebracht. „De bemaling geschiedt met een centrifugaalpomp van Cöignard op elk der beide putten van de groote sluis, gedreven door twee locomobielen, tot een gezamen lijk vermogen van 22 paardenkrachten. „Aan ieder der pompen is een gwyne en aan elk der locomobielen mede een reserve toegevoegd. „Het bemalingswater wordt geloosd op de buiten grachten van de vervallen vestingwerken vau Veere en van daar, door een gemetselden duiker met schuif in den noorder beer, door genoemde gracht en een gegra ven geul in bet strand naar buiten. „Op den 9™ Juli werd een begin gemaakt met de voor geschreven beheiing van de verschillende samenstellende deelen der sluis, welk zoodanig gevorderd is, dat thans nagenoeg alle benoodigde heipalen voor het binnensluis- lioofd der kleine sluis, den waterkeerenden en schei dingsmuur en den- bazaltmuur der kleine schutkolk en eenige voor de bazaltvleugels zijn ingeslagen. „In het geheel zijn daartoe ingeheid 1505 palen, waar toe bij afwisseling twee stoomheien, twee Hollandsche, een Vlaamsche en vier gewone klinkheistellingen zijn in werking geweest. „De meeste palen zijn van 9 a 10 meter lengte en heb ben over het algemeen voldoende stuit verkregenslechts voor enkelen zijn bijpalen noodig geweest. „De beheiing voor de omkuiping met platen van 15 centimer dikte, bleef steeds ongunstige resultaten ople veren zoowel met de gewone klink- als met de stoomhei worden de platen stuk geslagen, alvorens de in het be stek voorgeschreven diepte van 14 meter onder A. P. bereikt te b ebben. „Uit gedane proefnemingen met platen van 17 en 18 centimeter bleek, dat ook daarmede niet kon verkregen worden wat gewenscht werd, hetgeen den aannemers aanleiding gaf, eene wijziging te verzoeken in de afme tingen van de damplaten, en wel om voor de beschrevene van 8 meter lengte en 15 centimeter dikte, te mogen bezi gen platen van 6.50 meter en 18J centimeter dikte. „Dit verzoek werd ingewilligd, onder andereu met bepaling dat de geheele put zou" worden ontgraven tot 7 meter onder AP., en de platen zouden worden geheid zooveel mogelijk met de punt tot de diepte van 13.20 meter onder AP., doch minstens tot 13 meter onder AP., en, ofschoon niettegenstaande deze tegemoetkoming, de beheiing met gewone klinkheistellingen op enkele pun ten nog bezwaarlijk gaat, zoo is daarmede met de stoom heien veel gewonnen. „Met inbegrip van eenige platen, welke gebroken of niet tot de minimum diepte ingeslagen zijn, en daarom achterheid moeten worden, is thans 210 meter voor de omkuiping der buitensluishoofden en 20 meter voor die van het buitensluishoofd der groote sluis afgeheid;

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1