iLHütfnlcmö. bare vergadering der Maatschappij tot nnt van den Javaan heeft, na de vurige, maar wat overdrevene philippica van den heer Enklaar tegen het dwaugcultuurstelsel, niet geleid tot de discussie waarop ik gevlast had. Waarom de oud-gasten, wien het werkelijk om de zaak en om waarheid te doen is, den strijd ontweken hebben, is mij nog niet recht duidelijk. „En de heer Heemskerk Az., nog nauwelijks lid der tweede kamer, is zoo d'emblée tot voorzitter zijnerafdeeling gekozen. Vermoedelijk omdat men hem dadelijk als leider der oppositie, eeue rol, die wijlen mr. Koorders hem misschien betwist zou hebben, -voorop stellen wil. De bekwame, maar hartstochtelijke man zal het zich laten welgevallen, denk' ik, en reeds moeten zich ver schijnselen hebben voorgedaan van eene heftigheid, die ahveêr niet in het belang des vaderlands wezen zal. De afdeelingen hebben zich dezer dagen bezig gehouden met het onderzoek van het wetsontwerp be treffende wijziging der concessie voor den spoorweg van Samarangover Soerakarta naar Djokjokarta. Het ontmoet van verschillende zijden vrij wat tegenstand en zoo het aangenomen wordt, zal het niet zijn zonder belangrijke wijzigingen, waardoor de overeenkomst, door den staat te sluiten, voor dezen minder onereus wordt. De rente garantie voor dat gedeelte van het kapitaal, dat tot aan leg van den spoorweg naar Buitenzorg noodig is, zal vooral sterk bestreden worden. Op dit oogenblik is de kamer bezig de nominatie voorde vacature in den hoogen raad op te maken. Zonderling genoeg, schijnen de kansen van den heer Meerbeke, om wien de vorige keer zoo veel te doen is geweest, geheel verkeken. Daarentegen schijnt men nu weèr meer op de aanbevelingslijst van den hoogen raad te willen letten. De uitslag, die u waarschijnlijk nog wel voor de ontvangst dezes per telegraaf bekend wordt, zal leeren hoe ver de inconse quentie der kamer kan gaan." Do heer de Beaulieu, gewezen gezant van België bij het Nederlandsche hof, heeft heden de residentie ver laten, om zich naar zijn post te Londen te begeven. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eergisteren besloten het aanbod van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de Noorderhaven op Feijenoord aan te nemen, en mitsdien vastgesteld dat liet rijk, tot afkoop der onderhoudskosten van die haven en hare beide mondingen, in eens 100,000 zal storten, doch bierbij is tevens bepaald dat de gemeente bij hét voortdurend diephouden alleen verplicht is te zorgen voor het ouder- houd eener geul van 40 el breed, op minstens 6.34 el onder A.P. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis gebracht van de belanghebbenden dat bij de rijkstelegraaf navel-gelijkend onderzoek ongeveer twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. Voor het ver gelijkend onderzoek om als zoodanig te worden benoemd, moet men zich uiterlijk 26 Maart 18(59 bij het departe ment van binnenlandsche zaken hebben aangemeld. Voorts heeft die minister békend gemaakt, dat bij de rijkstelegraaf ongeveer twintig leerlingen zullen worden toegelaten, om te Amsterdam onderricht te ontvangen, waartoe men zich uiterlijk op 21 April 1869 bij het departement van binnenlandsche zaken moet hebben aangemeld. Benoemingen en besluiten. gezantschappen. Benoemd tot Nederlandsch gezant bij het hof te Petersburg de heer m'. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nyevelt. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren van Hartrop, koop man te Macassar, en Lingard, handelaar te Goenoeng Tabor (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo). posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer A. G W. graaf van Hogendorp uit zijne betrek king van directeur van het postkantoor te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te 's-Bosch de heer H. Pierson, thans te Heynenoord. Onderwijs, Aan de statistiek in de Nieuwe bijdragen ter bevor dering van het onderwijs en de opvoeding ontleenen wij nog het volgende Als vacant staan vermeld28 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, 2 voor uitgebreid lager onder wijs en 4 gesubsidieerde bijzondere scholen. Er worden 18 hulponderwijzers gevraagd, waaronder 4 voor uitge breid lager onderwijs. Er worden 6 vergelijkende examens vermeld, die door 2, 3, 4, 7, 8, 15 en 17 sollicitanten werden bijgewoond. Vijfmaal is n°. 1, eens n°. 2 benoemd. Waar slechts 2 sol licitanten opgekomen waren, heeft de gemeenteraad geweigerd uit de voordracht een benoeming te doen, waarom een nieuwe oproeping heeft plaats gehad. Uit gebrek aan sollicitanten heeft men op eene plaats het traktement van ƒ400 met ƒ25 moeten verhoogen, in de hoop door die aanzienlijke verhooging tal van sollicitan ten te lokken, lutusschen is dit traktement nog niet eens gering, want er is zelfs een plaats vacant, die behalve vrije woning en tuin 325 traktement geeft, maar daar is ook een hulponderwijzer voldoende. Een verblijdend verschijnsel is, dat door den openbaren onderwijzer te Haaksbergen een gesubsidieerde bijzondere school geopend is ten behoeve van kinderen die in de fabriek arbeiden. Deze school wor it aanvankelijk iederen avond, behalve Zaterdags, van 8 tot 9j uur gehou den. Nog een opmerking. Art. 22 der wet schrijft voor, dat de betrekking van hoofdonderwijzer uiterlijk binnen zes maanden na het openvallen moet zijn vervuld. Even wel vindt men nog als vacant opgegeven een school, die met April '68, en zelfs een die met Februari '67 en een die met Juni 1867 vacant is geworden. Marine en leger. Met den 1™ Maart a. worden bij het hospitaal der marine te Willemsoord gedetacheerd: de officieren van gezondheid 2e klasse II. C. Steenbergen en J. Lamie, en de officieren van gezondheid 3n klasse G. L. Aalbertsberg en M. C. Pannevis. De 2« luitenants bij het korps mariniers A. R. de Wendt en H. B. Stenfert, kommandeerende de detache menten mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetsluis, worden met den laat- sten dezer maand eervol van dat bevel ontheven, en daarin vervangen door de 2» luitenants C. H. Pilaar en H. A. J. Battekê. Rechtzaken. Bij vonnis der arrondissements rechtbank van Heeren veen van den 6r" October jl., werd de geneesheer R. Hou- wink schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit: dat hij op zeven en twintig tijdstippen van het jaar 1866 ten behoeve van den ambtenaar van den burgerlij ken stand der gemeente Schoterland, geene opgave heeft gedaan van de oorzaak van den dood der door hem als geneesheer behandelde lijders bij de afgifte der verkla ringen aan genoemden ambtenaar, opmerkende dat hij dit niet kon doen wegens den afgelegden eed van geheim houding; en, met aanneming van verzachtende omstan digheden (niet toebrengen van schade en bekentenis), veroordeeld tot zeven en twintig geldboeten, ieder van ƒ2, bij niet-betaling te vervangen door éen dag gevan genisstraf voor elke boete, alsmede in de kosten. Het provinciaal gerechtshof in Friesland echter heeft gisteren, rechtdoende in hooger beroep, den veroordeelde van alle rechtsvervolging ontslagen. Gemengde berichten. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft negen schepen bevracht, waaronder twee voor Middelburg zijnde: de Honigbij, gezagvoerder J. van der Valk Dz.j groot 399 lasten, vracht 82.88; en Burgemeester van' Middelburg, gezagvoerder P. Hoek, groot 395 lasten, vracht 86.49. Onder de toebereidselen welke voor het te houden Ocumenische concilie gemaakt worden, wordt het vol gende gemeld. Dp halve cirkel welke de zetels der aan het concilie deelnemende bisschoppen bevat, is reeds afgeteekend. Er worden 900 zitplaatsen ingericht, eene estrade voor den redenaar en een afgesloten ruimte voor die geestelijken welke stenographeeren zullen. Deze laatste zullen uit alle natiën worden gekozen, hetgeen hen in staat zal stellen de redevoeringen, welke wel is waar allen in de Latijnsche taal doch met verschillende uitspraken gehouden zullen worden, te verstaan. Aan de rechterzijde van den paus zullen de kardinalen plaats nemen en aan de linkerzijde de gezanten, indien deze namelijk het concilie bijwonen. Van de 850 bisschoppen rekent men dat 700 tegenwoordig zullen zijn. Naar men nader verneemt is er wel proces verbaal opgemaakt tegen den officier, die zich te 's Hertogenbosch op de rails van den spoorweg bevond, bij gelegenheid van een ongeluk en om de behulpzame hand te bieden doch wordt aan de zaak geen gevolg gegeven. Eenige Engelsche dagbladen bevatten het volgende verzoekschrift, door mevrouw de weduwe Lincoln aan den vice-president der Vereenigde staten gericht: „Mijnheer! Ik doe bij deze met allen eerbied een aan vrage om een jaargeld. Ik ben de weduwe van een presi dent der Vereenigde staten, wiens leven in dienst van zijn land opgeofferd werd. Die treurige ramp heeft mijne gezondheid zeer ondermijnd, en qp raad van mijn'ge neesheer begaf ik mij naar Uuitscliland om de bronwa teren te gebruiken en vervolgens den winter in Italië door te brengen, doch mijne geldelijke middelen veroor loven mij niet den dringenden raad mij gegeven op te volgen, en ik kan niet leven, ofschoon ik dit zoo zuinig mogelijk inricht, als het der weduwe van het hoofd eener groote natie betaamt. In aanmerking nemende de groote diensten, welke mijn diep betreurde echtgenoot aan de Vereenigde staten bewezen heeft, en van het schrik kelijke verlies dat ik door zijn ontijdigen dood ik mag het zijn martelaarschap noemen onderga, leg ik eerbiedig dit verzoekschrift aan het achtbaar staats lichaam voor, in de hoop, dat mij spoedig een jaargeld toegelegd worde, teneinde ik van geldelijke zorgen ont slagen zij. „Ik blijf met alle achting, „Mevr. A. Lincoln. „Frankfort. Duitschland." (Zooals men weet heeft „de groote natie" eene jaarwedde van 5000 doll. 12,500) toegestaan aan de weduwe des mans, aan wien do republiek naast Washington het meest te danken heeft.) Te Trowbridge (Engeland) hebben twee mannen op treurige wijze hun leven in een groot biervat ver loren. Jl. Dinsdag was een knecht uit de herberg de Duif met zijn zoon bezig het biervat te reinigen; laatst genoemde daalde met een touw om het lijf daarin af. Door de uitdamping bedwelmd, werd hij dadelijk bewus teloos, en nu trachtte de vader te vergeefs zijn zoon naar boven te trekken. Toen hij om hulp riep schoot de herbergier toe. Inmiddels was het touw gebroken en liet de herbergier zich, zonder bedenken, in het vat glijden, alwaar hij dadelijk hetzelfde lot onderging als de jonge man dien hij trachtte te redden. Alle ge neeskundige hulp was te vergeefs. Thermometerstand. 12 Febr.'s av. 11 u. 42 gr. 13 's morg.7 u. 42 's midd. 1 u. 43 gr. Statcn-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 12 Februari. Ingekomen wetsont werp en stukken; opmaking nominatie hoogen raad; bepaling dag discussie. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1868 (pensioenen). Voorts is ingekomen 1°. een afschrift der overeenkomst tot wijziging van het internationaal telegraaf-verdrag, dat in handen gesteld wordt eener commissie bestaande uit de heeren Kien, Heemskerk, de Brauw, Begram en van Kerkwijk; 2". een afschrift eener overeenkomst met Oostenrijk gesloten betreffende eene nieuwe verminde ring der kosten van het vervoer der brievenmalen tus- schen het rijk en Nederlandsch Indië, langs den weg van Triest; gesteld in handen eener sommissie bestaande uit de heeren van Beyina, de Bruyn Kops, Nierstrasz, van Eek en Fokker. Vervolgens is overgegaan tot het opmaken der nomi natie voor de vervulling der vacature in den hoogen raad, ontstaan door het overlijden van nu. J. H. van de Sande. (Reeds in ons vorig nommer medegedeeld.) Tot lid der huishoudelijke commissie, in de plaats van den heer Geertseina, is benoemd de heer de Brauw met 28 stemmen tegen 26, die op den heer de Roo van Alder- werelt werden uitgebracht. Algemeen overzicht. Bij de opening der Spaansche Cortes op eergisteren heeft de maarschalk Serrano, namens het voorloopig be wind, eene toespraak voorgelezen. Daarbij werd in de eerste plaats Spanje's herleving geconstateerd en gezegd dat het voorloopig bewind slechts in hoofdtrekken de lijnen voor het toekomstig staatsgebouw had aangegeven, altijd in overeenstemming met liet programma der revolu tie; daartoe behooren de vrijheid van godsdienst,van druk pers, van onderwijs,alsmede van vereeniging en vergade ring,welke vrijheden de Cortes door wetten zullen hebben te regelen, zonder die te beperken. Heeft het voorloopig bewind aanvankelijk schijnbaar tot dergelijke beperking moeten overgaan, het was omdat er machtige vereeni- gingen, nog met den geest van het vroeger regeerings- stelsel bezield, tegenover de revolutie bestonden, welke in bedwang moesten gehouden worden. Voorts wordt in deze regeeringstoespraak gewezen op de te Burgos gepleegde misdaad, waaruit de Spaansche natie leeren kan welke toekomst haar wachten zou als die onverzoen lijke vijanden der vrijheid, de geestelijkheid en haar aanhang, weder aan liet bestuur kwamen. Eindelijk wordt een beroep gedaan op de eensgezindheid en krach tige medewerking der vergadering en verklaart de voor- loopige regeering na nog het vertrouwen op het dempen van den opstand op Cuba, eene erfenis van vorige gouvernementen, te hebben geuit dat zij thans eerbiedig de handhaving van gezag, vrijheid en orde aan de Cortes overdraagt. Omtrent de verhouding der verscheidene staatspar tijen in de Spaansche vertegenwoordiging worden thans met meer zekerheid dan vroeger de volgende cijfers medegedeeld. Van de 346 leden behooren 129 tot de progressistische partij, 80 tot de unionisten, 76 tot de republikeinen, 37 tot de demoeraten en 24 tot de cleri- cale partij. Tot deze laatste behooren eenige hooge geestelijken, die uit Rome echter den last hebben ont vangen om geen zitting te nemen. Omtrent de groote quaestie van den te proclameeren regeeringsvorm schijnt nog altijd weinig zekerheid te bestaan met het oog op de moeielijkheid der keuze van een vorst,zoodat, althans voorloopig, het instellen van een uitvoerend geza'g uit drie personen aan velen vvenschelijk voorkomt, behalve natuurlijk aan de unionisten, waaronder men de eenigs- zins meer behoudend gekleurde monarchalen moet verstaan, en de republikeinen, die zich slechts met dit denkbeeld zouden kunnen vereenigen als dergelijk met het uitvoerend gezag bekleed driemanschap werd inge steld zonder de monarchale onschendbaarheid en zonder de met het democratisch systeem strijdige onverant woordelijkheid. De Fransche regeering heeft het noodig geacht om door hare officiense organen, bij de opening der zitting van de Spaansche Cortes, eenige betuigingen van sym pathie voor de revolutie ten beste te doen geven. Le Constitutionncl verklaart dat de keizerlijke regeering zich in geenerlei opzicht in de Spaansche aangelegen heden zal mengen en bereid is om den candidaat, dien Spanje zich tot vorst zal kiezen, te erkennen, „zonder

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2