Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Axel, de heer C. W. Schoorel, thans te 's-Heer-Abts- en Sinoutskerke. De heer D. de .Pree, predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Serooskerke (Walcheren), is beroepen bij die gemeente te Zaamslag. Onderwijs. De Arnhemsche courant deelt mede dat het bericht der Groningsche cour ut, ook door ons overgenomen, dat dr. J. M. van Bemmelen besloten had de betrekking van directeur der hoogere burgerschool te Arnhem niet aan te nemen, schijnt voorbarig te zijn geweest. Dé nieuw benoemde directeur heeft kennis gegeven, dat hij bereid is de betrekking te aanvaarden. De heer dr. F. W. Krecke, leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg, is benoemd tot eersten assistent bij het scheikundig laboratorium der hoogeschool te Utrecht. Koloniën. De gisteren hier per mail uit Nederlandsch-Indië aan gebrachte berichten loopen tot 30 December jl. Aan het algemeen overzicht van het Bataviaasch han delsblad outleenen wij het volgende: „De regenmonsson heeft zich goed ingezet; te Batavia is de gezondheidstoestand redelijk, hoezeer wij vreezen, dat de Balineesche gevangenen, die, aan bergen en goed water gewoon, hier in de ongezonde gevangenis op Mo lenvliet zijn ingesloten, spoedig voorbeelden voor het tegendeel zullen aanwijzen; dc gezondheidstoestand te Samarang is allerellendigst; wij hebben ook niet vernomen dat iets gedaan is om hem te lenigen. Te Soerabaija zijn 600 zieken in het hospitaal onder behan deling van 3 geneesheeren. „Er is nu besloten dat het bureau van het mijnwezen naar Batavia zal worden overgebracht, de dure schei kundige, daarbij geëmploieerd, kan dan ook best gemist worden; stelt men in de plaats een geneesheer, adviseur voor den burgerlijken dienst, dan zal dat zeer zeker veel nuttiger zijn. „Wij maken het opperbestuur oplettend op de ver gissing, die te Amboina heeft plaats gevonden, waar door een handels- voor een rooversprauw is aangezien en men menschenlevens heeft te betreuren. Wij doen dat bovenal ook, omdat, volgens eene in de Javasche courant voorkomende officieuse mededeeling, bij de regeering over deze zaak niet alleen een verkeerde meening, maar ook reeds een pnrtipris schijnt te bestaan. „De terechtzitting in het vergiftigingsproces tegen de weduwe S is nog niet afgeloopen." In eene particuliere correspondentie van Sumatra's Westkust aan het Dagblad van Celebes leest men: „Er zijn de noodige maatregelen genomen om met behulp der ambtenaren in de Bovenlanden in het volgende jaar een telegraaflijn aan te leggen van Padang naar Siag via Kaioe-Tanam, de Kloof, Padang-Pandjang, Fort de Koek, Paia Koemiioe en Pangkalan.'' Veeziekte. De commissaris des konings in Zeeland heeft eene circulaire gezonden aan de burgemeesters der gemeenten in deze provincie, waarin mededeeling wordt gedaan van een bericht van den minister van biunenlandsche zaken, dat de vcetyphus zich in de laatste tijden in Gallicië, Hongarije en Bulgarije schijnt te hebben uitgebreid, zoodat het, bij de mogelijkheid dat hierdoor voor den Nederlandschen veestapel gevaar kan ontstaan, noodig zal zijn dat op den toestand van het rundvee nauwlettend acht worde gegeven. Bij deze mededeeling noodigt de commissaris des konings de burgemeesters uit, volgens verlangen van den minister, om toe te zien op de gestrenge naleving der artt. 453—461 van het wetboek van strafrecht, en, zoo zich eenig verdacht ziektegeval onder de runderen mocht voordoen, onmiddellijk en zoo mogelijk per telegraaf daarvan kennis te geven aan den minister, aan den heer J. A. Alers, rijks-veearts te '3-Gravenhage, en aan den commissaris des konings. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Maan dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Hubreeht Lavooij, oud 34 jaren, slachtersknecht, wo nende te Kruiningen beklaagd ter zake dat hij op den 22™ September 1868 te Kruiningen uit de woning en ten nadeele van H. C. Poleij arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een flesch frambozen-likeur, een halve flcsch eu een flesch bier is bij vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Goes, dd. 23 November 1868, schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onderaanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenzetting van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten van het geding. Op het door den officier van justitie en den veroor deelde ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovenge meld vonnis bevestigd voor wat betreft het bewezen verklaarde der feiten, de daaraan gegevene qualificatie, de schuld der beklaagden daaraan en de beslissing ten aanzien van het ondergaan der straf in eenzame opslui ting; doch, het verbeterende wat de opgelegde straf betreft, den beklaagde bij verstek en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, met veroordeeling in de kosten der proce dure in hooger beroep gevallen. Cornelis Faasse, oud 59 jaren, schipper, wonende te Sint Philipsland beklaagd ter zake dat hij in den voormiddag van 31 October 1868, op de mosselbank van Arie van Schouwen, te St. Annaland, gelegen tusschen Tholen en St. Philipsland, en ten diens nadeele eene hoeveelheid mosselen arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee, dd. 24 November 1868, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en in de kosten der procedure. Op het door den officier van justitie en den veroor deelde ingesteld hooger beroep, heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met bevel dat het volkomen zal uitge voerd worden, en met verwijzing van den veroordeelde in de kosten der procedure, ook op het hooger beroep gevallen. De arrondissements rechtbank alhier heeft jl. Vrijdag de volgende vonnissen uitgesproken. Charles Louis de Kever, polderwerker alhier be klaagd dat hij den 3™ Januari jl. in eene tapperij op het Vlissingsch wagenplein alhier aan Cornelia Poerstamper eenige beleedigende woorden heeft toegevoegd is schuldig verklaard aan het iemand in het openbaar daden ten laste leggen die, ingeval zij plaatshadden, den- gene tegen wien zij geduid zijn aan lijf- of boetstraffelijke vervolging, of aan de verachting en den haat der burge ren zouden blootstellen, en, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geld boete van f 8. alsmede in de kosten. Bonaventura Vlieger, oud 48 jaren, sjouwer alhier beklaagd dat hij in den avond van den 12™ Januari jl. uit een ongesloten koetshuis van de heeren van der Weele en Abée in de Lange Geere alhier arglistig weg genomen en zich toegeëigend heeft drie paardenharen kussens uit een omnibus, ter waarde van f 30, en zulks na reeds den 15c" Augustus 1860 als fuselier tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld te zijn geweest is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, benevens in dc kosten. Dora Geldof, weefster te Arnemuiden beklaagd dat zij den 4™ Januari jl., na eene woordenwisseling met den 9jarigen knaap A. de Nooijer, dezen met een klomp een paar slagen heeft toegebracht is schuldig ver klaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, zon der dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, en veroordeeld tot zes dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten. Cornelis Meliefste, oud 15 jaren, arbeider te Arne muiden beklaagd dat hij in den loop der maand December jl. ten nadeele van verschillende personen, zich een mes en een pakje spijkers, beiden ter waarde van 50 cent, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Sara Suzanna Akkermans, vrouw van P. Snoep, en Aaltje Martiju, beide alhier wonende beklaagd dat zij in den avond van den 23™ December jl. te zamen en in gemeen overleg door de Noordpoort alhier hebben ingevoerd een zak inhoudende 3 Ned. ponden tarwemeel, welke zak door de tweede beklaagde op last der eerste werd gedragen en zulks zonder aangifte of betaling der verschuldigde plaatselijke belasting te hebben gedaan zijn schuldig verklaard aan invoer van tarwemeel binnen de gemeente Middelburg zonder aangifte of betaling van plaatselijke belasting gedaan te hebben, en veroordeeld ieder in eene geldboete van 5, ten bate der gemeente Middelburg, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen meel en den zak, alsmede in de kosten. Heleua Simonse, wie mede eene overtreding der verordening regelende de invordering eener plaatselijke belasting op het gemaal binnen deze gemeente was ten laste gelegd, is van rechtsvervolging ontslagen, met ver oordeeling der gemeente Middelburg in de kosten. Joost van Belzen, oud 13 jaren, koewachter, en Cornelis Prince, oud 17 jaren, arbeider, beiden wonende te Arnemuiden beklaagd van diefstal van droog hout uit weiden onder die gemeente zijn schuldig verklaajd aan diefstal van hout, voor wat den eersten betreft ge pleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld de eerste tot zes en de tweede tot acht dagen gevangenis straf, benevens in de kosten. <«cmengde berichten. Vier weken geleden werd te Zaandam gearresteerd en naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht een jongeling, oud 21 jaren, beschuldigd van omstreeks den llen November II., tijdens hij op het registratiekan toor aldaar, bij afwezigheid van den eersten klerk, werk zaam was, van dat kantoor 500 zegels ad 50 cent te hebben ontvreemd. Zaterdag is de jongeling, na herhaald verhoor, door den rechter-commissaris, als aan dat feit onschuldig, op vrije voeten gesteld, naar men verneemt op grond, dat het is gebleken, dat het ontdekte tekort der zegels aan eene vergissing was toe te schrijven. Uit Sneek wordt van 5 dezer geschreven: „De gemeenteraad van het naburige IJlst heeft korten tijd geleden eene verordening voor de politie op straat vast gesteld, waarin eene bepaling is opgenomen, die een schitterend blijk geeft van den godsdienstigen zin der raadsleden, maar tevens van hun twijfel aan den gods dienstigen zin der overige menschen en van het vol doende voor dezen van het bijbelsche voorschrift „om des Heeren naam nietijdelijk te gebruiken." In art. 43 dier verordening staat toch met ronde woorden: „Het is verboden in het openbaar den naam des Heeren ijdelijk te gebruiken", en dan volgt dadelijk: „en met of zonder toestellen met of om geldswaarde te spelen", en op de overtreding van elk deel dezer vreemde combinatie is bij art. 49 eene boete van 1 tot 4 en gevangenisstraf van een tot drie dagen te zamen of afzonderlijk vastge steld. Wel is door gedeputeerde staten in overweging gegeven, de bepaling in de trekken, omdat, hoe wen- schelijk eene opvolging er van ook moge zijn, zij naar hun oordeel, geen onderwerp kan zijn van gemeentelijke politie, maar met de meerderheid van slechts 1 stem is den 13™ Januari jl. besloten de bepaling te handhaven, waarna de ontvangst der verordening door gedeputeerde staten is bericht, zoodat zij thans in werking is. Gedurende het jongste verblijf van den onderko ning van Egypte te Konstantinopel hebben de dagbladen gewag gemaakt van in het serail gehouden gezellige bijeenkomsten, waarbij zoowel de vrouwen van dien vorst als van sultan Abdul-Aziz zich ongesluierd in de tegenwoordigheid van Turksche en andere mannen ver toond hadden. Thans wordt door de Londensche Inter national gemeld, dat de harem van den onderkoning dagelijks in verscheidene coupé's uitrijdt en de drukste wijken der Egyptische hoofdstad bezoekt, terwijl het gelaat der vrouwen nog wel met een licht gaas bedekt is, maar zoodanig, dat hare trekljen zich zeer wel laten onderscheiden. Volgens genoemd blad, wil de onder koning dat zijne vrouwen zich over een jaar geheel en al naar de wijze der Europeesche vrouwen in het publiek zullen vertoonen en bewegen, en niet slechts zijne vrouwen, maar ook die zijner bassa's. De Engineer deelt mede, dat onlangs aan de fabriek van Brown te Sheffield wellicht de zwaarste ijzeren pla ten werden gewalst, die immer gemaakt zijn, namelijk van 15 Engelsche duimen dikte; die platen worden ge bruikt als pantserplaten bij de kust fortificatiën. Het dunste plaatijzer wordt gemaakt door Hallam en O0.; men moet Van deze platen er 4800 op elkander leggen om de dikte van éen Eng. duim te bereiken. Als een bewijs hoe spoedig een welput volgens Norton's systeem kan gemaakt worden, moge het vol gende dienen, dat wij om der curiositeit wille ontleenen aan het Zeitschrift fïir die deutsch österr. Eisen- und Stahl-Industrie: „Vóór een veertien dagen kwam op den middag een telegram uit Presburg bij Joseph Schulhof, octrooi kouder voor Duitschland van Norton's welpijpen, te Weenen, met dringend verzoek om mei den meesten spoed een put te komen maken in de nabijheid van Presburg. Een en een lialf uur daarna bevond zich een monteur van dezen fabrikant, met de noodige pijpen en gereedschappen, op den spoortrein naar Presburg, en reeds te half zes uren werd per telegram in Weenen het bericht ontvangen, dat de put klaar was en reeds dade lijk meer dan 2500 kan water per uur had gegeven. De put kostte geheel gereed 130!" (Ned. Induxtr.) Dezer dagen is in Engeland de bekende en zoo verschillend beoordeelde Ernest Jones overleden. In strijd met schier al zijne naaste familiebetrekkingen, afstammelingen van den hertog van Cumberland, later hertog van Hannover, in strijd met al zijne materieele belangen, bleef hij steeds getrouw aan zijne democrati sche gevoelens ondanks alle pogingen om hem te „be- keeren." Thans na zijn overlijden wordt zijn voortreffelijk karakter door de organen van verschillende richting erkend en zelfs the Standard, orgaan der tory-partij, betoogt thans dat hij zich de zaak der democratie had toegewijd uit de meest edele beginselen en gevoelens van rechtvaardigheid. Behalve op politiek gebied was hij ook bekend als dichter en vooral wordt onder zijne verzen The Revolt of Hindostan genoemd, welk gedicht hij, in de dagen van 1848, in de gevangenis met zijn bloed schreef op de laatste bladzijden van een gebeden boek, daar men hem papier en inkt weigerde en uit politieke hartstochtelijkheid zulk eene harde gevangen schap liet ondergaan dat de hem aangedane behandeling nog het onderwerp van discussiën in het parlement heeft uitgemaakt. In de dagbladen wordt loffelijke melding gemaakt van de verbeterde Amerikaansche breimachine van Lamb. Het is een klein werktuig, hetwelk men aan den rand eener tafel zet. Daar men slechts aan een slinger heeft te draaien kan zelfs een kind er mede werken. Op eene lengte van 2 j palm ziet men twee rijen breinaalden, elk van 48 stuks, die met eene vliegende snelheid in bewe ging zijn, zoodat iemand die vlug den slinger kan doen werken, binnen een schier ongelooflijk korten tijd een paar kousen fabriceert, waaraan men dan nog alleen de hielen heeft vast temaken. Het zoogenaamde meerderen en minderen kan men daarbij zoo nauwkeurig regelen als men wil, terwijl men alle mogelijke maten van grof en fijn, van los en dicht werk in acht kan nemen. Mocht bij ongeluk het garen breken, dat hindert niet; men knoopt het eenvoudig vast eu draait maar weer voort. Evenals kousen worden ook alle andere breiwerken, zoo als borstrokken, onderbroeken enz. er mede vervaardigd. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-af koudiging van den 7 dezer: J. J. Dhont, jm. 37 j. met A. Blokhoff, jd. 21 j. J. Louwersen, weduwn. 33 j. met M. Franse, jd. 28 j. O. Krijger, jm- 34 j. met M. Mersie, jd. 25 j. J. H. van de Kop, jm. 24 j. met E. Koets, jd. 26 j. (Van 30 Januari tot 6 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: B. Leydekkers, jm. 28 j. met M. J. Bellerascus, jd. 23 j. Bevallen: F. '1'. Beyé, geb. Corveleyn, z. C. S. Honig, geb. Thouteuhoofd, d. G. Swennen, geb. Voerman, z. Overleden: L.Lodbnstein, jm. 69 j. C.deTroye, wed'.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2