^anöflsbmcljtcn. MAATSCHAPPIJ TOT KIT VAHALGEMEEN. Begrafenisfonds „Uit voorzorg," Brieven uit België. lltt DIJK- EN POLDERLASTEN VAN WALCHEREN. veWiWtgde'ijitl onverwijld ten voering- van den heer Maupas te kennen dat hij eene wijziging der constitutie had besproken en de regeering hem op dat terrein niet wilde volgen, terwijl hij overigens de gevoelens van den heer Maupas niet deelde, en voorts verwachtte dat bij de aanstaande verkiezingen het vruchtbaar en roemrijk verleden van de zijde der natie eene bekrachtiging zal ontvangen. De heer Routier kon natuurlijk niet anders spreken, maar do litrerale phrases van Maupas, den steunpilaar en mede-stichter van het Napoleontisch keizerrijk, zullen, waar zij in den zoo reactionairen senaat werden uitgesproken, en, zonder een storm van verontwaardiging uit te lokken, werden aangehoord, niet zonder invloed blijven op de bevolkin gen in de provinciën. Het is weder het bekend Napoleon tisch systeem om nu en dan de vrijheid uit de verte in de oogen der natie te doen schitteren en daarmede te beweren dat het keizerrijk „in beginsel" volstrekt niet vijandig is aan de vrijheid. Is deze opvatting ook ten Opzichte der interpellatie in den senaat juist, dan was de oud minister Maupas daarbij dus slechts compère der regeering. Naarmate het tijdstip van de heropening der Engelsche parlementszitting nadert, wordt met ij ver gewerkt aan het organiseeren der oppositie van de lersche staatskerk tegen de tegenwoordige rcgeeringspolitiek.Recdshebben verschillende te Dublin gehouden meetings geleid tot de oprichting eener vereeniging om „in het belang des vaderlands" zoowel als „in het belang van den godsdienst", alsmede „in het belang der kroon," de opheffing der staatskerk te bestrijden. Onder de lersche geestelijken heeft echter een enkele, de bisschop van Down, zijne stem verheven ten gunste van het ministerie „wiens ge hechtheid aan de leerstellingen der kerk niet kan betwij feld worden". Hoewel nu de leerstellingen en de maie- rieele voorrechten van kerkgenootschappen twee zeer verschillende zaken zijn, wordt de oppositie tegen onoil- lijke voorrechten dikwijls voorgesteld als ketterij tegen de leerstellingen. Het voornemen om door de Spaansche Cortes tijdelijk het bestuur des rijks aan een uit drie leden bestaaud regentschap op te dragen schijnt te Madrid, vooral bij de liberale unie, afkeuring te vinden. Volgens geruchten zou de maarschalk Serrano, naar aanleiding hiervan, eene samenkomst met den hertog van Montpensier hebben gehad, doch deze geruchten missen nog de noodige zekerheid. Overigens wordt uit Madrid gemeld dat de maarschalk Espartero aan het voorloopig bewind heeft medegedeeld dat hij zijne verkiezing als lid der vertegen- Woo diging niet aanneemt. De voormalige koningin van Spanje heeft wederom een manifest tot de Spanjaarden gericht, waarin onder de gewone beloften der vorsten wanneer het „te laat" onherroepelijk voor hen is uitgesproken wordt aan gedrongen om terug te keeren op den ingeslagen weg, welke slechts naar burgeroorlog voeren kan. Wilde men koningin Isabella gelooven, dan heeft het Spaansche volk sedert hare verdrijving alles verloren, wat het aan roem, voorspoed èn nationale eer bezat. Brussel 4 Februari. De minister van justitie heeft bewezen dat men met het non postuums toch ook schikkingen kan maken. De Heilige stoel heeft ten slotte toegegeven ziende dat de Belgische regeering ondanks hare tegen- stribbelingen voortging met de wet van 1864 op de studiebeurzen uit te voeren en zelfs dreigde over de tweehonderd zestig theologische beurzen te beschik ken, welke de seminariën onder verwijzing naar het verbod van Rome om de hand te leonen aan de'uitvoe ring van eene onrechtvaardige en roofzieke wetwei gerden aan te nemen. Hoewel onder alle reserves wat het beginsel betreft, beeft do Heilige stoel de seminariën gemachtigd het beheer over die tweehonderd zestig studiebeurzen te aanvaarden, welke beurzen dan ook terstond bij koninklijk besluit, in den Moniteur beige van gisteren geplaatst, aan de seminariën toegekend zijn. De Oostenrijksche staatslieden moesten uit deze gebeurtenissen leeren dat zij de zaak van het concordaat veel spoediger hadden kunnen ten einde brengen, door dit eenvoudig vervallen te verklaren. Het non possumus moet steeds capituleeren tegenover het fuit accompli. De Antwerpsche afgevaardigden vormen in de kamer van vertegenwoordigers een afzonderlijke fractie; hoe wel steeds met de rechterzijde stemmende, maken zij daarvan geen deel uit en nog minder van de linkerzijde. Zij vertegenwoordigen ook niet de Antwerpsche cireon- scriptie; zij vertegenwoordigen zich zelf, en slechts éene zaak houdt hen bezig: namelijk het zóo aan te leggen dat zij zoolang mogelijk afgevaardigden blijven. Die zaak is echter zoo gemakkelijk niet. Vooreerst is nooit een der voornaamste steden van het land door onbe kwamer en zonderlinger afgevaardigden vertegenwoor digd gewordenvervolgens oefent de eigenlijke redeu welke hen in do kamer bracht, over het algemeen niet meer hetzelfde effect uit, zelfs niet op de Antwerpenaars. Zij zijn thans gewoon geraakt aan hun gordel van ver dedigingswerken; zij oogsten eiken dag devoordeelen in van deze colossale vergrooting, en wat de vrees voor een bombardement betreft,men heeft waarlijk deze laatste zoo dikwijls gebruikt en misbruikt dat zij die vrees hebben afgelegd, evenals het met kinderen gaat die ten slotte lachen met de spoken waarmede men hen vroeger trachtte te verschrikken. Dit ziende, hebben de Antwerpsche af gevaardigden tot elkander gezegd: laat ons verstandig zijn; toekomende jaar hebben de gemeenteraads-verkie- zingen plaatsmochten onze Antwerpschegemeenteraads- leden door andere vervangen worden, en zij hebben daar voor alle kans, dan is het ook met ons gedaan en de stroom die ons wegdrijft van onze zetels zal ons daarop niet weder terugvoeren.Wat nu te doen? Welke quaestie is er op te werpen die in staat is om de eenigszins traag tot nadenken komende Antwerpenaars op te wekken De heer de Laet de meest gecompromitteerde van allen, door zijn jongste wedervaren voor den rechter met een tweede bedrijf voor het hof van appèl, heeft lang gezocht en eindelijk iets gevonden. De Vlaamsche quaestie, zeide hij tot zijne beangste ambtgenooten, zal ons reddingsmiddel zijn. En toen de heer de Maere, afgevaardigde van Gent, de quaestie opgeworpen had, hebben zij in de laatste zitting der kamer eene beweging ten gunste van het Vlaainsch geopend met een bitterheid die schandelijk zou zijn als zij niet belachelijk ware. Wanneer men de ontboezemingen van de heeren de Laet, Gerrits, Core- mans leest, staat men versteld over het totaal gebrek aan vorm. En hadden zij nu nog maar oorspronkelijkheid van denkbeelden, maar neen. Zelfs hij die nog de knap ste van hen is, de heer de Laet, heeft met zich laten sollen door den heer Louis Defré (Boniface) die zeker zelf geen hoogvlieger is, zelfs niet te Uccle, waarvan hij burgemeester is. Ik behoef hier niet meer op de Vlaamsche quaestie terug te komen. Uwe lezers ken nen te dien opzichte mijne opinie. Ik ontken geens zins dat de grieven der Vlamingen geheel ongegrond zijn, ik erken dat het geringere gehalte der Vlaamsche bevolking vergeleken met de Waalsche, een uitermate be droevend feit is. Maar de Vlamingen hebben in 1830 eene revolutie in het leven geroepen, welke zonder twijfel klaarblijkelijk tegen hun eigen taal gericht was. En nu kan de Belgische regeering, met hoeveel goeden wil ook bezield, bezwaarlijk goedmaken wat de Vlamin gen zelve hebben bedorven. Ik heb gemeend over deze quaestie een weinig te moeten uitweiden ten einde de hevige debatten, welke dezer dagen in de tweede kamer gevoerd zijn, beter te kunnen doen begrijpen. De epidemie vermindert eenigszins in hevigheid, dit wil echter geenszins zeggen dat de gezondheidstoestand van Brussel wederom voldoende zou geworden zijn. Droefheid heerscht in vele huisgezinnen. Hetgeen deze epidemie vooral verschrikkelijk maakt is dat zij bij voor keur jongelieden van 16 tot 20 jaren aantast. Vele fami- liën hebben hunne kinderen verloren, onder anderen onze beroemde Vlaamsche letterkundige Henri Conscienee, van wien twee zonen aan de typhus bezweken zijn. Om ten minste een van hen te redden had hij den oudsten naar Dixmuyden gezonden nadat de jongte reeds aange tast was. Maar deze voorzorg heeft niet mogen baten. Hij die naar Dixmuyden vertrok stierf nog vroeger dan hij die te Brussel verpleegd werd. a Graanmarkten enst. Rotterdam 8 Februari. Tarwe, rogge, erwten, wit zaad, witte en bruine boonen 50, gerst en haver 25 cent lager. Axel 6 Februari. Tarwe 9.55 a ƒ10.05; rogge ƒ7.45 a 7.85; wintergerst 6.55 a f 7 ZOmer dito ƒ6 05 a f 6.55; haver f 4.20 a ƒ4.65; paardenboonen ƒ7.45 a ƒ8.05; duiveboonen ƒ8.40 ƒ8.85; bruineboonen ƒ10.05 a ƒ10 75; groene erwten 7 70 a ƒ8.40; gele dito 7.75 a 8.20; grauwe dito 8.40 a ƒ8.85; boekweit 8.40 4 8.70. Pr|jzen van effecten. Amsterdam 8 Februari 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 57 ,V dito dito dito 3 66 dito dito dito 4 88 jj Aand. Handelmaatschappij 4} 125} dito exploitatie Ned. staatssp. 56 België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798 1816 5 94} Certific. adm. Hamburg 5 74| Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 75} dito 1000 1864 5 "91 dito ƒ1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 824 Certific. dito4 n 68 Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 68 Obligatiën 1867 4 65} Certificaten Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 l 197 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „81 dito dito 1868 5 80 Polen Schatkistobligatiën 4 64} Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 48} dito 1847/1852 2.5 24} dito rente Amsterdam5 60} dito nationale 52 A dito 1864 5 57 A dito fr. 500 1865 5 (jOi dito 1866 O. W5 Bankactiën„673 Italië. Leening 1861B 52 |t Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2} 31} dito Binnenlandsche3 28 Portugal. Turkije. Griekenl. Amerika. dito dito 1856- 1867 dito (blauwe) dito Vereenigde Staten (1874) dito dito dito (1904) dito dito dito (1882) dito dito dito (1885) dito Illinois Brazilië. Mexico. Grenada. dito dito dito I dito dito dito dito geconsolideerde dito debentures >t.Paul Pac. Spw. 2e sec 1863 1865 1850 3 pet. 36} 3 36} 5 39} 5 11} 5 85} 5 6 82} 6 7 7 7 40 8 38} 7 65 4} 68} 5 80} 3 6 14}} 3 Ecuador. 1 dito1 6 pet. Amerika 1885 79}. 3 pet. premie aandeelen Madrid 27.50. 3 pet. Spanje binn. schuld 28 a.31 pet. 3 pet. Spanje 1867 31} a 31-&. 2} Spanje 31} a 31} pet. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter A. DURT—PENNOCK. Veere den 7 Februari 1869. Heden overleed te Zierikzee, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van bijna 69 jaar. onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer G. DE BRAAL Sr. G. DE BRAAL JA, Middelburg, Hoofdonderwijzer. 6 Februari 1869 E. S. DE BRAAL, van Golvekuingen. DEPARTEMENT MIDDELBURG. Vergadering op Woensdag den 10«>> Februari 1869 des avonds te half aclit uren. Verslag Spaarbank enz. Verschillende mededeelingen. Vraagpunten Het planten van Vruehtboomen in Walcheren. Titels in Brieven. Zeeuwsche Visscherijen. De Secretaris, NAGTGLAS. ONDER DIRECTIE VAN II. J. DE \VAARDT FELTEi. COMMISSARISSEN maken bekend dat zij uitvoering gegeven hebben aan hun reeds in de vorige Algemeene Vergadering kenbaar gemaakt voornemen om zich een derden Commissaris toe te voegen; zij hebbenden Heer JAN FAK BROUWER Mz. alhier daartoe uitge- noodigd, die deze betrekking welwillend heeft aanvaard Middelburg, BORöIUS. 8 Februari 1869. P. REKKER. VOOR HET RUK. Het BESTUUR der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, zitting houdende te T hol en, maakt bij deze bekend: dat Zijne Excellentie de Heer Minister van financiën voornemens is aan Zijne Majesteit den Koning de benoe ming van een TWEEDEIli OPZ1EAEK op die Stroomen voor te dragen dat aan die betrekking verbonden is eene jaarlijksche bezolliging van ƒ900, waarvoor de Opziener zelf zijn Vaartuig en een Knecht moet bekostigen, en roept mitsdien allen op, die voor die betrekking in aanmerking zouden willen komen, om zich vóór den 20" Februari aanstaande bij gezegeld Verzoekschrift tot het voor. noemde Bestuur der Visscherijen te wenden, met opgaaf van Woonplaats, Ouderdom en tegenwoordig Beroep, en overlegging van een Getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door het Gemeentebestuur hunner Woonplaats van bekwaamheid als Schipper en Visscher en van het bezit van een geschikt Vaartuig of van de middelen om het zich aan te schaffen. Tholen, den 6 Februari. Hegjjïestujir voornoemd, C. I. DE VILDER VAïs NOORDEN, Voorz. S. 0. DE CJ^piBKQOT-, Siyretaris. DeOiitvïtngeivyan Walcheren waarschuwt de Sch/^fpRctit}gen,k<JnJ[ter voorkoming van kosten, de nog cfHk ÜfcA«- pn Polderlaslen over I86S en Kantore te voldoen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3