MIDDELBURGSCHE COURANT, .v- 23. Dinsdag 1869. 9 Februari. Editie van Maandag avond 8 uren. \c\ nLL Middelburg 8 Februari. De Burgerkiesvereeniging te Groningen heeft thans tot haren candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer m'. S. van Hopten (de candidaat van Eendracht), in plaats van prof. B. D. H. Tellegen, die voor de candidatuur bedankt heeft. De kiezersvereeniging Eendracht, te Haarlem, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer mr. C. J. F. Mirandolle, en de kiezers- vereeniging Burgertrouw aldaar den heer mr. W. Wint- gens te 's Hage. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal '8 rondgedeeld een adres van gedeputeerde staten van Zeeland, waarin zij opkomen tegen het ontwerp van wet tot regeling van de grensscheiding tusschen die provincie en Zuid-Holland. Gedeputeerde staten meenen, aan het slot van hun adres, dat eene grensscheiding, zooals die bij het wetsontwerp is voorgesteld, de bestaande moeie- lijkheden niet zal wegnemen en het althans mogelijk is dat er spoedig nieuwe ontstaan. Zij veroorloven zich hierop de aandacht der kamer te vestigen, in het volle vertrouwen tevens dat door haar, by de overweging en behandeling van deze zaak, het belang en de wettige aanspraken dezer provincie geenszins uit het oog zullen verloren worden. De gemeenteraad alhier zal Woensdag a., des namid dags te half 2 uren, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende onderwerpenmissives van gedeputeerde staten, goedkeuring van onderscheidene raadsbesluitenmissive commissie wisselbank, af- en overschrijving begrooting 1868 en voordracht tot eene gratificatie aan de beambten; vaststelling instructie voor en benoeming van een directeur in de wisselbank; nadere voordracht van burgemeester en wethouders aan leg van riolen niet begrepen in het algemeen plan. De werken, welker uitvoering den 25" dezer te 's-Hage ten behoeve der staatsspoorwegen zal worden aanbesteed, zijna. het graven van een gedeelte der buitenhaven binnendijks, met het maken van den daarlangs strek- keuden havendam, en b. het maken van den westhaven- dam buitendijks, met het afgraven van het strand binnen de haven, beiden aan den mond van het kanaal door Walcheren te Veere. De hoofdafmetingen der te maken werken zijn: Gedeelte-buitenhaven binnendijks: lengte tusschen de lijnen van insnijding op de hoogte van A. P., gemeten in de as van het kanaal, 4 38 el; diepte in den bodem onder A.P. 6.50 elbreedte van den bodem 50 el, zijnde 20 el beoosten en 30 el bewesten de as van het kanaalop gaande tot 2 el onder A. P. met wederzij dsche glooiingen van 4 op 1 en daarboven van 2.J op 1. Afgraven van het strand buitendijks: Jlet behoud van een berm, breed 10 el, vóór de bestaande zeewering, moet tusschen deze, den westhavendam en de ontgraven heul het strand worden afgegraven tot 2 el onder A. P. Westhavendam: Lengte van het gedeelte binnendijks tot de zuidelijke tangentlijn, gemeten langs de binnen- kruinlijn 610 el; idem van daar tot den Keutel weg 32 el; lengte van het gedeelte buitendijks tot den voorkant van den berm op 3.20 el bo ven A. P. 92 elhet gebogen gedeelte beschreven met een straal van 500 el lengte in de as van het kanaal. Het profil van dezen dam is- binnenglooiing van 2 el onder A. P. en lager 4 op. 1van 2 el onder A. Ptot 3.20 el boven A. P., glooiing van 2J op 1 aan de havenzijde en van 2:j op 1 aan de buiten zijde; berm, waterpas doorloopende op 3.20el boven A.P., van de zuidelijke tangentlijn tot den omgaanden kop van de kruin ter breedte van 36 el, van daar regelmatig verbreedende en omgaande aansluitende tegen den revêtementsmunr volgens teekening; van 3.20 el boven A. P. tot 5.20 el boven A. P., glooiing van 2.j op 1kruin tot aan de ontmoeting met den revêtementsmuur 7 el; van daar regelmatig gebogen omgaande en met een kwartcirkel van 18 el straal tegen de revêtementsmuren aansluitende volgens teekening; tonrondte boven de kruin 0.15 el; buitenglooiing lj op 1. Voor het gedeelte tusschen de zuidelijke lijn van insnijding en den Buurtweg moet deze glooiing afgaan tot 0.25 el boven A. P., en verder gemaakt wordeneen buitenberm breed 5 el, dalende met den voorkant tot gelijk A. P.voor zoover deze in ophooging komt af gaande onder eene glooiing van l j op 1, en voor zoover hij in ingraving komt, gevolgd door een bermsloot, breed in den bodem 1 el, diep 1.70 el onder A. P., met weder- zijdsche glooiingen van l j op 1 en een berm breed 2 el met opgaande glooiing van 1 j op 1. Van 50 el voorbij den Buurtweg, door de binnenves- tinggracht, tot do ontmoeting van de binnenkruinlijn van den westhavendam met den hoofdwal, moet de buitenglooiing afgaan tot 4.50 el boven A. P., en op die hoogte waterpas doorgaande,, in aansluiting gebracht worden met dien wal. De vereeniging van dit opge hoogde terrein met deu Buurtweg moet geschieden door een afrid van 20 op 1, breed 20 el, met glooiing van l j op 1 in de gracht en van den Buurtweg naar den buiten berm door een afrid van gelijke helling, breed 5 el. Van bovengenoemd ontmoetingspunt tot dat met don revêtementsmuur eindigt het buiteubeloop op het maai veld. Ter vervanging van den buurtweg moet de afrid van den bestaanden weg over den Veerschen zeedijk naar de Arnemuidsche heul van 3.20 el -|- A. P. op die hoogte worden doorgetrokken, evenwijdig aan de hoofdraai, tot den vleugelmuur van den zuidbeer en van daar verder, haaks op den westhavendam, in rechtstreeksche verbin ding worden gebracht met de Walstraat. Daartoe moet in den westhavendam een vak onopgehoogd blijven, het daarachter liggende terrein worden opgehoogd en in de binnen vestinggracht een dam worden gelegd met wederzijdsche glooiingen van IJ op l,ter kruinshoogte van 3.20 el -f- A. P- en breedte op die hoogte van 5 el. De verbroken afsluiting van de stad moet door den aannemer hersteld worden, door het maken en plaat sen op genoemden dam van 35 el afrastering, met een beweegbaar gedeelte daarin van 4 el. Na voltooiing van het werk blijft deze afrastering eigendom van den aannemer en moet door hem worden opgeruimd. Op aan te wijzen plaats moet aan dezen omgelegden weg worden gemaakt een am b ten aars wach th uiB, voor dag- en nachtdienst ingericht, voorzien van schoorsteen, privaat, kast en bergplaats voor brandstoffen. De weg moet voltooid zijn alvorens het verdere ge deelte der aardewerken binnendijks wordt voortgezet; de afrasteringen en het ambtenaarswachthuis binnen twee maanden na de goedkeuring der aanbesteding. Zij moeten tot de laatste oplevering van het werk in goeden toestand worden onderhouden. Het leggen der steenglooiing binnendijks mag niet vóór 1 April 1870 worden aangevangen. De werken moeten geheel voltooid worden opgeleverd: de westhavendam buitendijks 1 November 1869, en het geheele werk vóór of op 1 Augustus 1870. Tot den 1" Mei 1871 moet het werk in goeden staat onderhouden worden, waarna het andermaal moet worden opgeleverd en goedgekeurd. Jl. Vrijdag heeft m'. P- C. baron Nahuye in handen van Z. M. den koning de eeden afgelegd als commissaris des konings in de provincie Overijsel. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Graven- hage van 29 September 1868 werd besloten,het praeadvies van burgemeester en wethouders te vragen omtrent de voorstellen van de heeren Mock en van Stralen, met be trekking tot het rioolstelsel van Loiseau en de methode van Suvern, tot .desinfectie van rioolwater. Alvorens daartoe over te gaan werd de gemeente-architect door hen uitgenoodigd zijne gedachten te willen mededeelen: 1. om tl ent de behoefte aan eene proef met het stelsel Loiseau tot het reu^bfobs ruimen van privatenen 2. aangaande het wenscKelijke eener proef tot desinfectie van het rioolwater en van de daarin aanwezige stollen volgens de methode van Suvern. Uit het rapport van den architect blijkt: 1. dat het nemen eener proef met het stelsel Loiseau onnoodig en overbodig mag worden ge acht, omdat men daaruit niet meer zal leeren dan men reeds weet, namelijk dat dit stelsel op zich zelf aanbeve ling verdient en ook in de gemeente 's Hage kan worden toegepast; 2. dat de proef met de methode van Suvern hier niet kan genomen worden, omdat het eerste ver- eischte daartoe, voldoende stroom in de riolen, in die gemeente bijna geheel ontbreekt. De commissie van fa bricage heeft zich met dat gevoelen vereenigd. Zij heeft evenwel genteend een onderzoek te moeten instellen naar de voorwaarden, waarop het stelsel Loiseau daar zou zijn in te voeren. De slotsom daarvan is: 1. dat de heer Ph. Enthoven de volgende voorwaarden heeft opgegeven voor de invoering van bedoeld stelsel gedurende den tijd der loopende aanneming van het ruimen der beerputten zr. de betaling eener som van 7500 in drie termijnen; b. het maken van de noodige hoogte of oprid voor reke ning der gemeente, waarvan de kosten, die men begroot op/Hf 00, evenwel afhankelijk zijn van de plaats waar de hoogte wordt gemaaktc. de bepaling, dat de twee wa gens of volledige toestellen, die de ondernemer zal bezor gen, door de gemeente onderhonden en na verloop van den termijn der aanneming (1 Juli 1871) weder aan hem teruggegeven zullen worden; d. het geven van instructie in de behandeling der toestellen gedurende 14 dagen door een ingenieur ten koste van den ondernemer; 2". dat de heer Martijn heeft verklaard genegen te zijn: het stelsel Loiseau toe te passen, wanneer men hem, behalve de levering van al het noodige materieel, f 1000 sjaars betaalt voor de vermeerdering van arbeidsloon en ver dere kostenb. afstand te doen van zijne rechten en ver plichting te dezen aanzien voor den verderen duur zijner aanneming tegen betaling van f 5000 's jaars. Deze voorwaarden zijn der commissie zeer kostbaar toegeschenen in vergelijking met het betrekkelijk nut der in te voeren verbetering, waarom zij dan ook die invoering voor het oogenblik geenszins in het belang der gemeente acht. Naar aanleiding daarvan heeft zij aan burge meester en wethouders in overweging gegeven den raad te praeadvisecren1°. met het stelsel Loiseau geen proef te nemen; 2». omtrent de invoering van dat stelsel eene beslissing aan te houden tot na het eindigen van het contract van aanneming, waarin het ledigen der beer putten is begrepen3°. het nemen eener proef met de methode tot desinfectie der riolen van Suvern, wegens de plaatselijke gesteldheid te 's Hage achterwege te laten. Zich inet die voorstellen vereenigende, hebben burgemeester en wethouders thans den raad voorgesteld dienovereenkomstig te besluiten. Dagblv. 's-Gravenh.) Het departement Deventer der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft jl. Vrijdag eene tweede vergadering gehouden, ter bespreking der verschillende maatregelen die konden genomen worden ter verdediging der be staande wet op het lager onderwijs. Met groote meerder heid van stemmen is besloten, andermaal eene missive aan het hoofdbestuur te zenden, houdende kennisgeving van den wensch van het departement tot het oproepen eener afzonderlijke buitengewone vergadering van al de departementen, tijd en wijze aan het hoofdbestuur over latende. De Staatscourant van 7 en 8 dezer bevat eene bekend making van den minister van binnenlandsche zaken, dat in den loop der maand April a. voor de eerste maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van het diploma of van akten van bevoegdheid als arts, hulp apotheker, of apotheker. Zij die wenschen te worden toegelaten moeten zich daartoe voor den 15e" Maart a. schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der commissie van examen. De vereischten worden mede in genoemd nommer der Staatscourant medegedeeld.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1