öuitmlcmö. De arrondissements-rechtbank te Nijmegen heeft den 2"> dezer uitspraak gedaan in de zaak van den heer Schretlen, tegen den heer Thieme, uitgever der Nijmeeg- sche Nieuwsbode. De rechtbank heeft, met beroep op art. 367 van het wetboek van strafrecht, overwogen, dat de door den eischer gewraakte artikelen voor hem lasterlijk, honend of beleedigend zijn, en dat het doel om te beleedigen uit inhoud en verband 'duidelijk is geblekendat aan den eischer deswege eene rechtsvordering toekomt jegens den gedaagde, als verantwoordelijk drukker, vermits de eischer door die artikelen schade heeft ge leden in eer en goeden naam. De rechtbank heeft evenwel beslist, dat uit de gevoerde procedure van materieele schade niet voldoende is ge bleken, en, alleen ter vergoeding der moreele schade, den gedaagde veroordeeld tot betaling eener som van f 500, zelfs bij lijfsdwang, op den gedaagde te verhalen, met aanplakking van het vonnis te Nijmegen en te Lei den, bij vier exemplaren in elke plaats, aan de gebouwen, waar de arrondissements-rechtbanken zitting houden, en voorts op die plaatsen binnen elke gemeente, waar het doen van openbare aanplakkingen gebruikelijk is. De rechtbank heeft eindelijk den gedaagde veroor deeld in de kosten. WeeHlvan het recht.) Gemengde berichten. Te Westkapelle, eene gemeente van 2100 zielen, is gedurende de maand Januari dezes jaars geen sterfgeval aangegeven. Sedert de maand Mei 1842 was het ver- loopen van een heele maand zonder sterfgeval aldaar niet voorgekomen. Gisterén is de stoomboot de Wester-Schelde, op hare reis van Neuzen naar Hoedekenskerke, vóór den Eendrachtpolder op de plaat omhoog gevaren, en, bij het afgaande water, aldaar tot gisteren avond blijven zitten, zoodat zij eerst 's avonds omstreeks 7 uren van Neuzen naar Vlissingen is kunnen vertrekken, zonder Hoede kenskerke te hebben aangedaan. H. M. de koningin heeft, als beschermvrouw der koninklijke kantwerkschool te Sluis, weder eene gift van f 150 aan die inrichtting geschonken. Het eerste geschriftje, dat door het Goesche departement tot Nut van 'talgemeen zoospoedigmogelijk zal worden uitgegeven en verspreid ter bestrijding der schoolwetagitatie, is gisteren avond op de vergadering van dat departement voorgelezen namens de commissie die met de samenstelling van dit en nog meerdere ge- schriftjes van dezelfde strekking is belast. De groothertog van Luxemburg heeft den heer Jules Urban, directeur generaal van den Grand central Beige, benoemd tot officier der orde van de Eiken kroon. Sedert eenigen tijd zijn bij de normaal-schietschool proeven genomen met de geweren van het stelsel Peabody Wendl, Remmington en Remmington Bolt. Thans is be sloten van elke dezer vier soorten 50 geweren te doen vervaardigen, die in den loop dezer maand, bij vier regi menten infanterie in proefgebrnikznllen worden gegeven. Maandag avond werd op den Haarlemmerdijk te Amsterdam in een goudsmidswinkel ingebroken en ongeveer 150 gouden ringen, waaronder sommigen met juweelen, en enkele zilveren voorwerpen gestolen. Twee uren nadat de politie van dit feit had kennis gekregen, is zij er in geslaagd om de twee schuldigen te vatten en het grootste gedeelte der gestolen voorwerpen in beslag te nemen. Laatstleden Zaterdag en Zondag heeft in het wes telijk en zuidelijk gedeelte van Engeland en langs de kust van Ierland een vreeselijke orkaan gewoed, die zeer veel verwoesting heeft aangericht, vooral op die plaatsen waar men tevens overstrooming had, zoowel ten gevolge van de hooge zee, als door den aandrang van water in de rivieren en de zware slagregens. Te Plymouth stond het water in de stad veel hooger dan het in de laatste dertig jaren geweest is. Op vele andere plaatsen moesten de bewoners met booten uit hunne huizen gered worden. Te Galway drong de vloed in een der huizen met zulk een geweld naar binnen, dat de bewoners onmogelijk een trap konden bereiken, zoodat zij slechts met veel moeite onttrokken werden aan het gevaar van in de kamer te verdrinken. In hunne buurt waren sommigen bijna op hun bed omgekomen. Te Slddal is het geheele havenhoofd door den golfslag omvergeworpen. Eenige kleine huizen in den omtrek dier plaats zijn opgelicht en omgekanteld. Te Furbo is de geheele brug letterlijk weggespoeld. Te Cork stond de zee 4 voet hoog op de straten. Te Youghall is een gedeelte van het station door het zeewater vernield, terwijl een aantal wagons over het land wegdreven en uit den spoorweg geheele stukken werden weggeslagen. Op verschillende plaatsen hebben de wegen zoodanig geleden, dat alle communicatie gestremd is. Nabij Dublin zijn door den orkaan een aantal boomen omvergewaaid. Yan de kerk op Rutland- Square aldaar werd een groot stuk ornamentwerk uit den gevel gelicht en hoog over een ander gebouw heengeslingerd. Langs de kanten van Devon en Corn- wallis zijn onderscheidene dijken en dammen zwaar beschadigd. In de omstreken van Windsor, Eton en andere plaatsen staat eene geheele oppervlakte land onder water. Van het hótel bij den dijk te Ryde werden al de ramen der benedenste verdieping te gelijk door de golven verbrijzeld en een gedeelte van den muur naar binnenshuis gedrongen, zoodat in de kelders en het geheele benedengedeelte van het gebouw alles plotse ling door en over elkander spoelde. De zeedam in het front van het Yachtclub-huis aldaar lag in een oogenblik verwoest en van het Victoria-havenhoofd zijn de over blijfselen te Portsmouth komen aandrijven. Er is gemeld dat de heer Hollmann, als verant woordelijke uitgever van den Courier de la Meuse, schuldig is verklaard aan laster in een artikel jegens een lid van den gemeenteraad te Maastricht gepleegd. De Courier komt hiertegen op; de heer Hollmann is als ver antwoordelijke uitgever van den Limburger, wegens smaad- of scheldwoorden of beleedigende uitdrukkingen tot f 50 boete veroordeeld. Tegen de Tijd, het Haagsch Dagblad en Venloosch weekblad, die het bericht onjuist hebben medegedeeld,iseen klacht ingediend. Utr.daghl De veepest breidt in Oostenrijk weder hare ver woestingen uit. In Neder-Oostenrijk is het aantal vee artsen niet voldoende om de besmette stallen te bezoeken. Evenzoo wordt uit G&llicië gemeld, dat die ziekte aldaar weder door in Rusland aangekochte runderen is overge bracht. In de Bukowina hebben vele veehandelaars ook weder beesten er aan verloren. In Hongarije, alwaar de veefokkerij en vetweiderij op groote schaal wordt ge dreven, heerscht de ziekte reeds in 34 dorpen, hetgeen den toestand voor de veehouders nog erger maakt, door dien er gebrek aan voeder is. In Zevenbergen hebben vele bezitters insgelijks reeds een groot aantal runderen aan de veepest verloren. Aldaar is zij uitgebroken in 18 gemeenten, terwijl de plaatselijke autoriteit geene voldoende middelen tot bestrijding der kwaal ter beschik king heeft. Te Rome, eene plaats in den Noord-Amerikaan- schen staat New-York, is onlangs een moordenaar opge hangen. Bij die gelegenheid is de proef genomen met eene nieuwe wijze van terechtstelling. Men heeft name lijk den ter dood veroordeelde chloroforme toegediend, en het luik doen vallen zoodra hij bewusteloos was. Er zijn geene teekenen van pijn waargenomen, en na 12 minuten had de pols opgehouden te slaan. Den 25en Januari is te Madrid de eerste openbare protestantsebe godsdienstoefening gehouden. Het aldaar gevestigd comité voor de belangen der Spaansch-Evan* gelische kerk had steeds met veel bezwaar te kampen, eer het eenig gevolg aan zijne plannen kon geven, doch eindelijk is het er in geslaagd voorloopig een huis te ver krijgen, hetwelk tot uitoefening van den eeredienst kon ingericht worden, terwijl tevens binnen kort de eerste steen zal worden gelegd voor een kerkgebouw, waartoe de stedelijke raad een terrein, ter grootte van 17,000 vierk. voeten, ten geschenke heeft gegeven. In de voor middag-godsdienstoefening, waartoe men slechts op 170 zitplaatsen had gerekend, werd door den predikant Ruët een toepasselijke leerrede uitgesproken. Wegens den grooten toevloed van hoorders, begreep men voor de namiddag-bijeenkomst meerdere plaatsen beschikbaar te moeten stellen, en voor zoover de beperkte ruimte van het lokaal toeliet, werd daarin ook zoo goed mogelijk voorzien; doch dit nam niet weg, dat er toen nog veel plaatste kort kwam, aangezien.de menigte tot buiten het lokaal, zelfs op het portaal en de trap zoodanig stond opeengedrongen, dat er geene mogelijkheid was om verder toegang te verkrijgen. In déze samenkomst werd de dienst waargenomen door sennor Oarrasco. Blijkens een telegrafisch bericht uit Madrid zijn laatstleden Zondag eenige honderden personen terug moeten gaan, omdat het gebouw weder reeds meer dan bezet was. Om die reden zullen er nu ook ten huize van andere ingezetenen godsdienstoefeningen worden gehouden.- Daar de eigenaar van het eerstgemelde huis een onge- teekenden brief heeft ontvangen, waarin hij met een aanslag op zijn loven bedreigd werd, heeft er eene open lijke demonstratie ten gunste der vrijheid van eeredienst plaats gehad, waarbij een optocht is gehouden, uit welks midden eene depntatie zich bij het voorloopig gouver nement heeft aangemeld. Naar het schijnt, is aldaar toen ook sprake geweest van eene definitieve regeling der zaak van godsdienstvrijheid, doch bleek het gouverne ment bepaaldelijk besloten te zijn, om die zaak in haar geheel aan de beslissing der constitueerende cortes over te laten. Handelsblad Thermometerstand. 3 Febr.'s av. 11 u. 49 gr. 4 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr.'s av. 11 u. 47 gr. 5 's morg.7u. 48 'smidd. 1 u. 54 gr. Algemeen overzicht. Heden is het de laatste dag van den termijn, door de conferentie aan Griekenland verleend om op hare verkla ring te antwoorden. Terwijl wij dit schrijven is omtrent dat antwoord nog niets met zekerheid bekend geworden. Wel hebben sommige dagbladen telegrammen opgeno men, waarin „officieel" of „officieus" de toetreding der j Grieksche regeering tot de conferentie-verklaring werd gemeld, doch het is gebleken dat deze berichten onjuist waren. Toch schijnt intusschen de waarheid te mogen worden aangenomen der mededeelingen van gisteren en eergisteren, dat koning George toen persoonlijk geneigd was om de politiek van dat deel zijner raadslieden aan te nemen, die bij hem op een toenaderingsgezind ant woord aandrongen, zoodat dan ook bevestigd wordt dat de minister Bulgaris en eenige zijner ambtgenooten, die een tegenovergestelde gedragslijn willen volgen, hunne portefeuilles ter beschikking van den koning hebben gesteld, en dat de heer Camondauros geweigerd heeft om zich met de samenstelling van een nieuw ministerie te belasten. Overigens beweren verschillende mededeelingen uit Athene dat, indien het ontslag van deze meer oor logzuchtige raadslieden der kroon wordt aangenomen en alzoo een vredelievend antwoord naar Parijs wordt afgezonden, ernstige onlusten in Griekenland te ver wachten zijn, daar de agitatie onder de bevolking ten gunste van een oorlog met Turkije in de laatste dagen niet verminderd is en zich reeds een partij heeft ge vormd om in bovenbedoeld geval de republiek te doen proclameeren. Omtrent de beteekenis der optreding van het drieman schap Rivero, Serrano en Prim, in Spanje, moeten nog nadere ophelderingen worden afgewacht. Sommige berichten doen het voorkomen alsof hier aan een regent schap zou te denken zijn, evenals in 1830 in België een regent werd benoemd, Surlet de Chokier, in afwachting dat men in het zoeken naar een koning zou zijn geslaagd. Deze benoeming was echter een gevolg der uitspraak van het congres, waarbij het monarchaal regeeringstelsel werd aangenomen. In Spanje echter is daaromtrent nog geen uitspraak gedaan, zoodat de vergelijking met de Belgische toestanden van 1830 niet opgaat. De eeuigszins belachelijke overmoed, welke sedert Sadowa thans over het algemeen in Pruisen valt waar te nemen en waarvan de sporen ook in den toon der Pruisische dagbladpers tegenover het buitenland zicht baar zijn, heeft zich thans ook weder omtrent België uit gesproken. De Kreuzzeitung bevat, met het oog op het overlijden van koning Leopold's zoontje, een artikel over de toekomst van België, daarbij betoogende dat België's onafhankelijkheid in het belang is van alle groote mogendheden. Daarmede kon dit tot op zekere hoogte als officieus te beschouwen orgaan volstaan, doch ten slotte moest het toch nog weder eens, met het aan zijne uitingen steeds verbonden gezag, rinkelen met den sabel tegenover Frankrijk en verklaren dat, als Frankrij k die on afhankelijkheid mocht bedreigen, het vereenigd Duitsch- land zich daartegen krachtig zou moeten verzetten. Het is weder eene ontboezeming van het reeds meermalen in Pruisen uitgesproken gevoelen dat voortaan niet meer Frankrijk, maar Duitschland voor zich het recht moet eischen om te zeggen: „Zonder mijn wil moet geen kanonschot in Europa kunnen gelost worden." Eergisteren is in de Belgische kamer van afgevaardig den „de Vlaamsche quaestie" weder ter sprake gekomen en heeft eene zeer heftige woordenwisseling tusschen den minister van binnenlandsche zaken en de Vlaamsche leden uitgelokt. Veel nieuws werd daarbij echter niet gezegd en men maakte zich slechts weder warm over de oude van weerszijden verdedigde gevoelens. Zoo be toogde de heer Gerrits wederom dat in 1830, uit haat tegen Nederland, de Fransche taal tot de officieele taal des rijks werd geproclameerddat men alzoo twee mil- lioen Vlamingen opofferde; dat de Vlaming thans terecht staat voor rechtbanken, waarbij zijne zaak wordt behan deld in eene taal, welke hij niet verstaat; dat iemand, die slechts Vlaamsch kent, tot geenerlei belangrijke betrekking wordt benoemd en dat Vlaanderen alzoo op eene onwaardige wijze getyranniseerd wordt. De minis ter Pirmez herinnerde in antwoord hierop hoe de grieven der Vlamingen door zekere partij worden geëxploiteerd en dat die grieven eigenlijk in waarheid onbeteekenend zijn. Het debat ging daarop over in een woordenwisse ling, waarin elke spreker van de eene partij, na eenige weinige zinnen te hebben kunnen uitspreken, door een

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2