MIDDELBURGSCHE COURANT. X" 21. Zaterdag 1869. 6 Februari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg f» Februari. De Staatscourant van den 3<™ dezer bevat het koninklijk besluit van den 30e" December 1868, houdende beschik king op het verzoekschrift der heeren J. A. A. Fransen van de Putte en J. J. Ochtman, directeuren der naamlooze vennootschap: De Goesche garancinefabriek, te vestigen te Goes, strekkende tot het erlangen der koninklijke bewilliging op het daarbij overgelegd authentiek afschrift der akte van oprichting van gemelde naamlooze vennoot schap, welke bewilliging is verleend. De goedgekeurde akte is mede in genoemd nommer der Staatscourant op genomen. De vrijzinnige kiesvereenigingEendracht maakt macht, te Groningen, heeft in hare Woensdag avond gehouden vergadering met 71 stemmen tot haren candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer gekozen den heer mr. S. van Houten. Ook werden de namen genoemd van de heeren Cremers en Stieltjes; beide kregen acht stemmen. De heer van Houten, door zijne dissertatie over de Waarde en Oeconomische opstellen in de Gids, ook buiten zijn woonplaats gunstig bekend, is advocaat en wethou der te Groningen, en heeft zich daar zeer verdienstelijk gemaakt door het groote deel dat hij èn in 't financieele èn in 'tjuridische genomen heeft aan de verbetering van de thans uitmuntend ingerichte verordening op den hoofdelijken omslag. Echt liberale zin, groote werk zaamheid, een onbekrompen blik en uitgebreide kennis zijn eigenschappen die den heer van Houten tot een zeer aanbevelenswaardig candidaat maken. De conservatieve kiesvereenigingNeêrlands heil heeft den heer T. J. Stieltjes tot candidaat gekozen. Uit Haarlem schrijft men ons: „Over een paar weken zal alhier de stemming plaats hebben voor een lid van de tweqde kamer der staten- generaal, ter vervanging van wijlen mr. D. Koorders, en nog schijnt men niet te kunnen voorzien, welke candida- ten daarbij in de allereerste plaats in aanmerking zullen komen. Alleen hebben wij met eenige zekerheid verno men, dat de gewezen minister van eeredienst, baron van Lijnden van Sandenburg, de candidaat zal zijn der anti revolutionaire partij. Zij hoopt dat de conservatieven zich bij de stemming aan haar zullen aansluiten. Van roomsch-eatholieke zijde wordt de verkiezing van den heer Des Amorie van der Hoeven, den vroegeren redac teur van het Nieuw Bataviasche Handelsblad, aanbevo len. Men weet dat deze bekwame man, op wien ook mr. Keuchenius onlangs in zijn „Stem uit Indië" gewezen heeft als op iemand die eene plaats in de tweede kamer zou verdienen, indertijd tot de roomsche kerk is overge gaan. Op wien de meeste liberalen hunne stem zullen uitbrengen, schijnt nog onzeker; waarschijnlijk hetzij op den heer Mirandolle, den uitstekenden inede-redacteur van het Tijdschrift voor Nederl. Indië, een man die hier om zijne kennis, zijne talenten en zijn karakter alter achting geniet, thans het lidmaatschap van onzen ge meenteraad bekleedt en zeker een sieraad der kamer zou zijn, hetzij op den heer Tets, lid der gedeputeerde staten van Noord Holland. In beide gevallen zou de liberale partij eene goede keuze doen. Nog zijn verschei dene andere candidaten genoemd, zooals de luitenant- generaal Knoop, mr. Mom Visch, e. a. „In de gegevene omstandigheden hebben wij goede hoop, dat ons kiesdistrict weldra weder in elk opzicht waardig in de tweede kamer zal vertegenwoordigd wor den, en dat het de krachten van de partij van den voor uitgang in dat lichaam bovendien zal versterken. De verkiezing toch van den heer Koorders in het vorige jaar was ten deele het gevolg van de onhandigheid der liberalen om mr. van Nierop tot hun candidaat te stellen. Hadden zij toen iemand vooropgesteld, omtrent wien de bezwaren niet bestonden die velen, terecht of' ten on rechte, tegen laatstgenoemden heer koesterden, waar schijnlijk hadden zij bij de opening der stembus de zege behaald. „Zullen hier ditmaal weer meetings plaats hebben Zal de heer Salvador zijn veelbewegenden invloed weder trachten aan te wenden ten gunste zijner partij Ziedaar vragen tot welker toestemmende beantwoording wij nog in het geheel geen aanleiding hebben ontvangen. „Zeker is het dat Haarlem, dat niet in alle opzichten eene eerste plaats inneemt onder de steden van ons land die zich door een krachtig streven naar vooruitgang onderscheiden, toch meer dan vroeger teekenen van publiek leven openbaart. Thans daarop uitvoeriger te wijzen, zou ons te ver voeren. „Slechts éene opmerking ten slotte. Merkwaardig is de groote populariteit, die de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken nog altijd in deze stad blijft behouden. Mr. Fock heeft zich, toen hij burgemeester van Haarlem was, zóózeer de algemeene hoogachting, liefde en sympathie, van aanzienlijken en onaanzienlij- ken, verworven, dat het niet moeielijk valt daarvan nog dagelijks de bewijzen op te merken. Niet onwaarschijn lijk is het dan ook dat die heerschendc stemming jegens mp. Fock zijn invloed bij de aanstaande verkiezing zal doen gelden. Men zal toch te minder geneigd zijn, oppo sitie te voeren, naarmate deze zou gericht zijn tegen een man dien men in groote mate hoogacht en vertrouwt. Wien men als burgemeester op de handen heeft gedra gen, zal men niet licht trachten als minister van zijn zetel te stooten." De Spaansche gezant bij het Nederlandsche hof, de heer de Bias, is heden naar Madrid vertrokken, om deel te nemen aan de beraadslagingen der Cortes. De zaken van het gezantschap worden tijdens zijne afwezigheid waargenomen door den heer d'Espana, in afwachting der komst van zijn opvolger. De heer d'Espana, die benoemd is tot gezant van Spanje bij de Argentijnsche republiek, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Gedurende het jaar 1868 hebben de totale ontvangsten der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bedragen f3,003,885.221, zijnde gemiddeld per dagen per mijl f 11.03. In 1867 was de opbrengst f 2,325,390.12, of gemiddeld 10.68 per dag en per mijl. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Afgescheiden de gemeenteHaps van het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Boxmeer en gevoegd bij dat der zelfde middelen te Cuyk de gemeente Beugen van het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Cuyk en gevoegd bij dat derzelfde mid delen te Boxmeer, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis jhp. T. E. J. II. van Grotenhuis tot Onstein; en benoemd tot ontvanger der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Cuyk c. a., de heer E. F. H. de Quay, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Brakel c. a. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gennep c. a. de heer N. J. M. Schelfhout, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Hekkens; der in- en uitgaande rechten te Hekkens de heer C. A- Penning jr., thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Angerlo; en het kantoor voor de directe be lastingen en accijnsen te Angerlo vereenigd met dat voor de directe belastingen, in- en uitgaande rechten en ac cijnsen te Doesborgh c. a, onder voortdurend beheer, op den voet van éen kantoor, van den tegenwoordigen titu laris, den heer J. A. Stuten. Kerknieuws. Woensdag avond is door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Viissingen, tengevolge van het bedanken van den heer J. Gann- Dun, het bestaande twaalf- en viertal van predikanten aangevuld met den heer E. J. van Wisseling, predikant te Haarlemmermeer. De heer H. Bruininks, te 's-Gravesande, heeft voor het op hem uitgebracht beroep als predikant door de gereformeerde gemeente onder 't Kruis te Goes bedankt. Onderwijs. Dp. J. M. van Bemmelen, directeur der rijks hoogere burgerschool te Groningen, die ter vervanging van den tot hoogleeraar benoemden dp. R. S. Tjaden Modderman door den gemeenteraad van Arnhem is benoemd tot directeur der school voor middelbaar onderwijs aldaar, heeft voor die benoeming bedankt. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen, voor opvoeding en onderwijs van Januari 1869 bedraagt het getal vacante scholenOpenbare voor gewoon lager 30; dito voor meer uitgebreid onderwijs2; gesubsidieer de bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid 2 en dito voor meer uitgebreid onderwijs 2. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen is 17. Keclitzakcn. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Maan dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. .Pieter de Bruyne, Carolus Johannes Fens en George Petrus Woltering, allen 10 jaren oud en wonende te Viissingen, werden bij vonnis der arrondissements recht bank alhier van 25 November 1868, met vrijspraak van eenige hun ten laste gelegde feiten, schuldig verklaard aan verschillende diefstallen, ten nadeele van onder scheidene personen (zie het nommer dezer courant van 29 November jl.), geqnalificeerd als diefstal door meer dan éen persoon in een bewoond huis en medeplichtig heid daaraan, alsmede eenvoudigen diefstal, allen ge pleegd met oordeel des onderscheids, en te dier zake, veroordeeld tot eene gevangenzetting in een verbeter huis, de eerste van veertien dagen, de tweede van eeno maand en de derde van acht dagen, alsmede solidair in de kosten der procedure. Op het ingesteld hooger beroep door den derden be klaagde en door den officier van justitie ten aanzien van de di ie beklaagden, heeft het hof genoemd vonnis be vestigd, doch alleen in zooverre de beklaagden daarbij,, met gedeeltelijke vrijspraak, zijn schuldig verklaard aan de bij dat vonnis gequalificeerde feiten, en in zooverre is uitgemaakt dat de beklaagden hebben gehandeld me^ oordeel des onderscheidsen voorts het vonnis vernie tigd, voor zooveel de opgelegde straf betreft, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden de be klaagden veroordeeld tot eene gevangenisstraf in een verbeterhuis," de eerste van veertien dagen, de tweede van eene maand en de derde van acht dagen, alsmede solidair in alle kosten, zoo in eersten aanleg als in hoo ger beroep gevallen. Bernardus Johannes Bazel, oud lOjaren, en Jacobus Johannes Voerman, oud 9 jaren, beide wonende te Mid delburg beklaagd 'van den 24<-n Augustus 1868, des avonds omstreeks 7 uren, gekomen te zijn aan de schut ting van den tuin van J. T. Siebrecht, gelegen op het Seisplein te Middelburg, welke tuin rondom afgesloten is en met het woonhuis van genoemden Siebrecht éen geheel uitmaakt, en na gezamenlijk en in gemeen overleg, met elkander op gemelde schutting geklommen te zijn, van daar met de hand over de schutting reikende van do in dien tuin aan de binnenzijde der schutting staande druivenboomen eenige trossen druiven afgetrokken, medegenomen en zich alzoo ten nadeele van den eige naar J. T. Siebrecht voornoemd arglistig toegeëigend te hebben zijn bij vonnis der arrondissements-reeht- bank alhier dd. 11 November 1868 schuldig verklaard aan diefstal met inklimming, in de aanhoorigheid van een bewoond huis,gepleegd met oordeel des onderscheids, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf, de eerste van drie dagen en de tweede van twee dagen, alsmede beide solidair in de kosten der procedure. Op het ingesteld hooger beroep door den eersten ver oordeelde en den officier van justitie ten aanzien van beide veroordeelden, heeft het hof genoemd vonnis be vestigd, ten aanzien van den eersten beklaagde bij ver stek, met veroordeeling solidair in de kosten op het hooger beroep gevallen.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1