MIDDELBURGSCHE C OURANT. Donderdag 1869. 4. Februari. l\°' 20. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 3 Februari. Het departement Nijmegen der Maatschappij tot nut van t algemeen heeft de vorige week eene talrijk be zochte vergadering gehouden, waarin onder anderen is besproken de circulaire van het hoofdbestuur omtrent de gevaren welke de openbare school bedreigen. De slotsom dier bespreking was, dat met algemeene stem men besloten werd aan het hoofdbestuur te kennen te geven, dat het departement Nijmegen niets vuriger wenscht dan krachtige handhaving van de neutrale volksschool en bereid is om elke poging, daartoe door het hoofdbestuur aan te wenden, uit alle macht te onder steunen. liet departement Dordrecht der Maatschappij tot nut van 'talgemeen heeft jl. Donderdag ten aanzien dercircu laire van het hoofdbestuur omtrent het onderwij s besloten 1°. Aan het hoofdbestuur de instemming van het depar tement te betuigen met de beginselen in de circulaire uitgesproken. 2». Aan het hoofdbestuur in overweging te geven eene buitengewone algemeene vergadering der maatschappij zoo spoedig mogelijk bijeen te roepen, ten einde door haar te doen uitmaken, wat in de tegenwoordige tijds omstandigheden door de maatschappij ten behoeve der openbare volksschool kan gedaan worden. Het departement meende ook dat de algemeene ver spreiding van een vlugschrift, waarin de schoolwet- qnaestie duidelijk uiteen werd gezet, bijzondere aanbe veling verdiende. 3°. Aan het hoofdbestuur te verzoeken om, in geval geene buitengewone algemeene vergadering mocht bij eenkomen, zulk een vlugschrift van het hoofdbestuur te doen uitgaan. I Uit den Haag schrijft men ons: „Het schijnt er nu toch werkelijk van te zullen komen, nadat het herhaaldelijk voorspeld, maar telkens door de uitkomst gelogenstraft werd: er zal een tweede courant in den Haag worden opgericht. Behoef ik u te zeggen dat ik haar van harte succès toewensch. De onderne ming schijnt uit te gaan van de heeren Thieme, Sijthoff en Nijhoff, maar niet door een van hen te zullen wor- ,den bestuurd. Als hoofdredacteur zal optreden de heer nu-. M. Maas Geesterahus. Mij dunkt, dit weinige dat wij er van weten, geeft reeds goede hoop op de degelijkheid en fatsoenlijkheid der nieuwe dagbladonderneming. Daar twee van de hierboven genoemde namen betrokken zijn geweest bij de bekende poging tot oprichting van het groote Dagblad van Nederland, heb ik een oogenblik gedacht dat het wel waar kon zijn wat door sommige bladen werd gemeld, dat namelijk het nieuwe blad, schoon dan ook op kleiner schaal dan beraamd was, door de Vereeniging tot oprichting van het Dagblad van Neder land in de wereld gebracht wordt. „De zaak kwam mij wel de moeite waard voor om haar te onderzoeken, en ziehier wat éen van de leden der Vereeniging voor het Dagblad van Nederland mij verze kerd heeft, met vergunning om er het gebruik van te maken dat mij goed dacht en om u zijn naam te noemen als waarborg voor de juistheid der mededeeling. De Ver eeniging, z.,o luidde zijne stellige verklaring, heeft niets te maken met de nieuwe onderneming. De meeste van hare leden zullen zelfs niet eens weten dat, wanneer of door wie zij op touw gezet wordt. Dat éen hunner als hoofdredacteur zal optreden en de heer Sijthoff bij het nieuwe blad betrokken is, zijn bloot toevallige omstandigheden. Het plan voor het Dagblad van Neder land is definitief opgegevende Vereeniging heeft sinds veel langer dan een jaar geene bijeenkomst gehouden. Ja, het plan was reeds opgegeven toen het Anti-dagblad- zegelverbond werd geboren. Daarom is het zoo dwaas, door het Rotterdamsch Zondagsblad (geloof ik) te hooien beweren dat dit verbond ten behoeve van het Dagblad van Nederland is opgericht. Trouwens, dat is niet de eenige onjuistheid, niet de eenige insinuatie, welke men zich omtrent die onderneming heeft veroorloofd. Zelfs in den laatsten tijd heeft men de ongerijmdste en tegen- strijdigste zaken vermeld: de Vereeniging zou een kapitaal van 2) ton, van l j ton, volgens anderen weder, van slechts ƒ20,000 bijeengebracht hebben. De waarheid ligt natuurlijk ook hier weder in 't midden. De leden der Vereeniging hadden voor geen cent ingeschreven, zegt menik verzeker u ten stelligste dat niemand kan weten voor welk bedrag de leden der Vereeniging zei ven hadden ingeschreven of zouden inschrijven. Zij hebben den heer Sijthoff de kosten der mislukte proef neming laten betalen, wordt verder beweerd. De heer Sijthoff heeft de risico op zich genomen bij een contract dat hem, zoo de zaak doorging groote, maar billijke voordeelen verzekerde, terwijl niet éen van de leden der Vereeniging aanspraak zou gehad hebben op eenig voordeel van welken aard ook, of zelfs maar op eene plaatsing bij de directie of redactie van het blad, waar hij dan in ieder geval zijn tijd en zijne gave in ruil gegeven zou hebben voor een honorarium, over welks bedrag zelfs nog niet was gesproken. „Ik vertel u dat een en ander, omdat wij nu toch over de zaak spreken, zoo eindigde mijn zegsman, maar ik laat het aan u over of het wenschelijk is het mede te deelen. De Vereeniging als.«oodanig, noch hare leden indivi dueel hebben noodig zich tegenover dat publiek, op welks achting zij prijs stellen, te rechtvaardigen. „Toch, daar ik de vrijheid had om het mede te deelen, meende ik er gebruik van te moeten maken." Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester dei- gemeente Waarde de heer J. Vereeke. koloniën. Met ingang van den dag der invoering van de nieuwe wetgeving in de kolonie Suriname zijn eervol ontslagen de heeren me. j_ Mauritsz Ganderheyden, als president, J. M. J. Eyken Sluyters, A. J. van Emden en D. Juta, als leden van het gerechtshof in die kolonie; en benoemd bij het hof van justitie aldaar de heeren m«. tot voorzitter J. Mauritsz Ganderheyden, tot leden J. M. J. Eyken Sluyters, A. J. van Emden, D. Juta en F. H. van Affelen van Oorde, en tot griffier C. J. Heylidy. Eervol ontslagen, met ingang van den dag der invoe ring van de nieuwe wetgeving in de kolonie Curagao de heeren m«. P. Cockburn Prince, als president, jhr. D. M. Rammelman Elsevier en J. P. Smeele, als leden, en de heer S. C. Henriquez, als griffier van de rechtbank op het eiland Curaqao; en benoemd bij het hof van justitie aldaar de heeren mr°. P. Cockburn Prince, tot voorzitter, tot gegradueerde leden jhr. D. M. Rammelman Elsevier en J. P. Smeele, en tot griffier de heer J. F. Möller. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. M». militairen dienst verleend aan den 2™ luiterant der artillerie van de landmacht in West Indië J. C. P. La Rose. registratie. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen le klasse de heer F. II. van de Poll, thans inspecteur 2e klasseen tot inspecteur 2e klasse de heeren G. E. Termaat, S. H. Rink, S. J. van Slooten, J. H. Winkelman, L. Roosenburg en A. W. van Boven, thans inspecteurs 3e klasse. Kerknieuws. De heer H. V. Hogerzeil, predikant te Veenendaal, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Neder- duitsche hervormde gemeente te Goes bedankt. De heer D. N. Eerdmans, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Maasdam, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar Oud-Vossemeer. Op het drietal van predikanten, door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht opge maakt, tot het doen van een beroep in de plaats, van den heer Guldenarm te Oosthein die heeft bedankt, zijn geplaatst de heeren E. F. H. Wolf, te Valburg; J. II. L. Roozeuuijer, te Middelburg, en G. H. van Borssum Waal- kes, te Joure. Bij de verkiezing van 8 notabelen der hervormde gemeente te Neuzen zijn gekozen de heeren A. de Feij- ter Pz., A. Allaart en J. J. Fercken; terwijl eene her- stemming moet plaatshebben tusschen de heeren J. Die- leman Wz,, J. Verliiode, J. L. van I Jsselsteijn, C. Len- nis Jz., H. Verkouter^n, J. Donze Az., J. van Pienbroek, J. Dregmans, J. C. Harte en G. Dees. 102 biljetten wer den ingeleverd; het getal stemgerechtigde ledematen bedraagt 404. Te Veere zijn bij de verkiezing van acht notabe len der hervormde gemeente gekozen de heeren W. de Brnijne, C. Lankester Lz., J. Braat, J. Langebeeke, A. A. de Bruijne en L. Barentsen. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Ci But, M. de Mol, A. But H.Cz. en J. A. Geldof. Van de 152 stemge rechtigden hebben 43 aan de stemming deelgenomen. Onderwijs. De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool benoemd den heer A. C. Loffett, leeraar in de Engelsche taal te Utrecht. Marine en leger. De minister van oorlog brengt in de Staatscourant van den 2c dezer ter kennis dat in maand Juli a. een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Konink lijke militaire academie. Aanvragen moeten worden inge zonden aan voornoemd departement vóór den le Mei a. Het volgende aantal plaatsen is dit jaar tot aanvulling opengesteld: voor den dienst hier te lande, voor de in fanterie 19, cavalerio 5, artillerie 25 en genie 9; voor den dienst in Oost-Indië, voor de infanterie 16, cavalerie 2 artillerie 8 en genie 2: voorden dienst in West-Indië voor de infanterie 1 en voor de artillerie 1. De vereischten worden mede in genoemd nommer der Staatscourant opgegeven. Rechtzaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Pieter van Hoepe, Pieter Gouwlooze en Pieter Sinke, allen arbeiders, in dienst der aannemers Blanchemanche' en Terwint te Veere ieder afzonderlijk beklaagd dat zij den 15c December jl., ten hadeele van genoemde aan nemers, de eerste en derde ieder éen wilgen staak en de tweede twee zoodanige staken hebben ontvreemd zijn bij drie verschillende vonnissen schuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenis straf van twee dagen, alsmede in de kosten. Cornelis Bosschaart, koopman te Vlissiugen beklaagd dat hij .den 2c December jl. aldaar militaire kleedingstukken heeft gekocht zonder schriftelijke ver gunning door of vanwege den bevel voerenden officier gegeven, alsmede van het niet bijhouden zijner registers, waartoe hij als gepatenteerd opkooper verplicht is is aan beide de hem ten laste feiten schuldig verklaard en veroordeeld in twee geldboeten, elk van 10, bij niet- betaling te vervangen door twee dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Louis van Acker, Eduardus Barbee, Machiel Doen- der en Adriaan Zonneveld, allen polderwerkers te Vlis siugen beklaagd dat zij in den avond van 11 op 12 December in de tapperij van P. Tollenaar, in de Paling straat te Vlissiugen, elkander onderling hebben mishan deld, waarbij de tweede beklaagde met een mes wonden zijn toegebracht zijn schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van stooten en slagen, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te berken was ont staan, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld de eerste tot acht en de beide anderen tot drie dagen gevangenisstraf, en in de kosten. Jan Knuist en zijn broeder Gerrit Knuist, beide polderwerkers onder den Kleinen Abeele beklaagd dat zij in den nacht van 3 op 4 Januari elkander onder ling hebben mishandeld in de woning van Geertruida Bazel, wed. van de Ree alhier, tengevolge waarvan ten nadeele van deze verschillende voorwerpen zijn gebro ken of beschadigd zijn vrijgesproken van het hun ten laste gelegde moedwillig en opzettelijk breken van meubelen enz., als zijnde dit niet wettig gebleken; doch schuldig verklaard aan: 1». het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan; 2°. het verwekken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der inwoners; en 3». het zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat bevindenen ver-

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1