f Öuitfnlanö, Qanöclsbfrifljtm Brieven uit België. ito-- 3 65 4 87 58 21 5 941 5 741 5 75J 5 90 i 5 89 f* 5 228 41 821 .4 68 67i ting: hij zal bijv. een geheelen dag sleepen voor f 1 en zijn eigen vruchten inmiddels laten staan, waardoor hij zich wellicht f 25 schade berokkent. De verdediger persisteerde mede bij de genomen conclusie. Het hof bepaalde daarna de uitspraak, op a. Zaterdag, des voormiddags te tien uren. Ccnicnjiie berichten. Het groot bezwaar tegen het gebruik van post zegels grondde zich op de daardoor geboden gelegenheid tot ontvreemding. In Engeland althans, komt dat niet zelden voor. Zoo werd b. v. verleden jaar iemand ver oordeeld. die 7000 postzegels van bedienden van handels huizen had gekocht. Om dit te voorkomen, heeft men eene nieuwe methode ingevoerd, daarin bestaande, om de postzegels met den naam der firma te merken, zoodat ze voor anderen onbruikbaar worden. Ook de postbe ambten bevelen dien maatregel dringend aan. Te Akkruin zijn de vorige week een jongeling en een mei-je, die op schaatsen naar Sneek reden, beiden door het ijs gezakt,. Het meisje is gered, doch de jonge ling niet. Met Mei a. zouden beiden in het huwelijk zijn getreden. Te Gouda zijn twee personen door het ijs gezakt en verdronken. De oude en hier te lande alom bekende hofmecha- nicus D. L. Bamberg, is te Amsterdam in 83jarigen ouderdom overleden. Reeds op zijn tiende levensjaar was hij de goochelaars-wereld ingetreden. Üit Nijmegen schrijft men van 28 Januari: „Dezer dagen werden door de mineurs alhier belangrijke proe ven genomen met het doen springen van ijsmijnen. Men weet dat inen bij de verdediging van onze vestingen en inundatie liniën, bij vriezend weder, veel moeite zal hebben den vijand den overtocht over het ijs te belet ten. Men zal dan het water zoo lang mogelijk moeten openhouden door vaartuigen te doen heen en weer varen, °t men zal door zaag en bijl gleuven en bijten moeten maken: het heugt onze schutters van 1830 nog, hoe be- bezwaarlijk het viel des nachts de vesting grachten van Breda, Bergen op Zoom en 's-Hertogenbosch open te houden. Thans gebruikt men daartoe kleine inijnovens die, in blikken bussen, kruiken en flesschen besloten, onder het ijs worden gehangen en bij reeksen tegelijk wor den ontstoken door middel van den galvanischen stroom. Be proeven zijn gelukkig geslaagd en hebben doen Zien, dat onze mineurs thans de kunst verstaan, om in weinige oogenblikaen te verrichten, 't geen in vroeger tijd met zooveel inspanning van kracht moest geschieden." Bij Segeberg in Pruisen is eene zoutmijn gevonden. Deze vondst is daarom van gewicht, omdat Oost-Pruisen tot dusver goedkooper ter zee zout uit Engeland dan uit de bestaande Piuisische mijnen kon aanvoeren. Thcriitomcterstand. 30Jan. 's av. 11 u. 46 gr. 31 'smorg.7u.46 gr.'smidd.lu.56gr,'sav.llu.54gr. lFebr.'s inorg.7 u. 51 'smidd. 1 u. 57 gr. Algemeen overzicht. De Parijzenaars, die onder alle wederwaardigheden hunne opgeruimdheid zelden verliezen, slaan de reis fan den negentienjarigen graaf Walewski naar Grieken land gade onder het neuriën van: Part pour la Grece Le iire de lFal'emski; Of hij bij zijn terugkomst uit Athene een goede bood schap zal medebrengen, op zijne wijze een „ik heb den vrede van Europa gered" zal kunnen uiten, en alzoo een aangenamer tehuiskomst zal hebben dan de oor spronkelijke held van het voor deze gelegenheid gewij zigd volksdeuntje, is tot dusverre nog niet bekend gewordenmen wacht thans echter van uur tot uur per telegraaf daaromtrent te Parijs otïicieele inlichting. I)an zal, wat de conferentie-historie betreft, ook het slot couplet kunnen worden aangevuld: T)e cette histoire La morale la voici: De geruchten zijn inmiddels, in afwachting van Griekeuland's antwoord, gedurende de laatste dagen in pessimisme toegenomen. Onlangs bespraken wij, naar aanleiding van een brief uit Bonden, de dubbelzinnige politiek van Engeland in het Oosten, als gevolg van de begeerte aan de eene zijde om de Christenbevolkingen te bpschermen en van liet verlangen aan den anderen kant om Titrkije's onafhan kelijkheid onder Engelsche inspiratie te handhaven, het laatste in liet belang van den Engelsehéri handel en als voorwaarde van het voortdurend bezit van Britsch Indië. The diplomatie Ueview citeert tot kenschetsing dier dubbelzinnige staatkunde van Engeland eenige feiten, wélke wij hier laten volgen. In 1806 waren de Donau- vorstendommen door Russische troepen bezet. De toen tfisschfn Parijs en Bon en gevoerde i.nderliandclingen liepen vruchteloos af, daar Engeland de Russen, in liet belang der Christen-bevolkingen aan den Donau, die landstreken wilde doen blijven bezetten, hetgeen Napo leon I niet wilde. In 1812 ondersteunde Engeland de Russische regeer in;' in de onderhandelingen tot ver krijging van Bessarabië en uitbreiding harer grenzen tot aan de rivier de Pruth. In 1829 erlangde Rusland door Engeland's ondersteuning het recht van interventie •ti 'de aangelegenheden der Donau-vorstendommen. In 1848 weigerde Engeland om, na den door Rusland aan- gestookten opstand in de vorstendommen, Turkije te ondersteunen in den eisch te St. Petersburg om de Russische bezettingen te doen terugroepen. In 1853, toen de Russen door de Turksche troepen waren terug gedreven en de Turken meester waren in de Donau- vorstendommen,rukten dc Oostenrijkers, door Engeland's invloed ondersteund, die gewesten binnen. Voorts wer den in 1858 de vorstendommen onder bescherming van het congres te Parijs geplaatst, waarbij Turkije op gelijke lijn met de overige mogendheden werd gesteld. De suzereiniteit van den sultan werd bij de troonsbe stijging van prins Karei von Hohenzollern in Moldavië- Walachye, in strijd met de bepaling bovendien dat geen buitenlandsch vorst hospodar kou worden, door Engeland miskend. In 1862 verklaart Engeland zich tegen de bekende opheffing der vestingen in Servië; in 1867 dringt het zelf' bij Turkije aan om daartoe over te gaan. -- Deze serie van feitën schetst zeker bij uitnemendheid de dubbelzinnige staatkunde van Engeland in het oosten als gevolg van de twee boven aangegeven tegen elkander indruisende beginselen, eene dubbelzinnigheid, die niet weggenomen wordt al brengt men de staatkundige overwegingen van alge- meenen of bijzonderen aard in rekening, welke op al die gegeven tijdstippen op Engeland's politieke houding van het ongenblik invloed hebben kunnen uitoefenen. Het geen overigens uit die jarenlang door de regeering te Bonden gevolgde staatkunde valt óp te maken is, naar ons voorkomt, vooral dit: dat Engeland wel uiteen trou wens zeer duidelijk te begrijpen handelsbelang het be staan van Turkije wil en tot grooten prijs desnoods zal trachten te handhaven, maar dat het aan de regeering te Bonden onverschillig isof Turkije dat bestaan voortsleept als de traditioneele „zieke man", als „een lijk, dat volgens de bekende niet zeer schoone beeldspraak zijne naaste omgeving verpest", of desnoods als eene „mummie", welke uit Bonden nu en dan geëlectriseerd wordt. Met elk jaar echter dat dergelijke toestand langer duurt, wordt het meer en meer de vraag of in onze dagen zelfs het machtige Engeland nog wel lang in staat zal wezen om dergelijk politiek kunstproduct voor vernieti ging te bewaren. De beraadslagingen in het Pruisisch huis van afge vaardigden over het op de eigendommen van Koning George van Hannover gelégd beslag, waarvan wij in ons vorig noramer den uitslag mededeelden, waren in ver schillende opzichten belangrijk. Nadat de heer Windt- liorst, afgevaardigde uit Meppen en vroeger minister in Hannover, de tegen koning George geopperde grieven het doeu schrijven van brochures ten gunste zijner res tauratie, het bestaan van het bekend Hannoveraansch legioen en het iutrigeeren van een Hannoveraansch comité te Hietzing had trachten weg te nemen, hield de heer von Bisinarck eene redevoering tot verdediging van zijn gevoelen dat de handelingen van koning George de voorgestelde maatregelen wettigen. Hij beweerde dat de organisatie van liet Hannoveraansch legioen ijverig is voortgezet en thans veertien honderd man telt; dat deze organisatie zelfshet onderwerp geweest eener diplo matieke gedachtenwisseling met Frankrijk; dat men in dit legioen zelfs Poolsche ontevredenen heeft willen op nemen, hetgeen echter mislukt is. Voorts betoogde de minister dat agetiten van koning George zelfs met de Zuid-Duitsche staten in betrekking staan, kortom dat al deze handelingen de regeering hebben genoopt tot het nemen van maatregelen tot zelfverdediging, terwijl men overigens toch niet mag toelaten dat al deze vijandige handelingen tegen Pruisen bovendien nog door Pruisen zelf worden betaald. De meerderheid heeft deze argu mentatie gesanctioneerd, hoewel daartegen toch in allen gevalle aan te voeren is, dat deze inbeslagneming in strijd is met de gesloten tractaten. Doch macht gaat boven recht, is nog steeds de leus van den heer von Bis- marek. lntusschen valt overigens nog uit de redevoering des ministers op te maken dat de toestand in Hannover voor Pruisen alles behalve gunstig is. Waar de regeering zoo openlijk van de noodzakelijkheid tot zelfverdediging spreekt tegenover eenige armzalige partij-brochures, een in Frankrijk verstrooid korps van veertien honderdman en eenige intrigeerende agenten in de Zuid-Duitsche staten, daar moet men wel aannemen dat er nog ernstiger redenen bestaan voor het beslag, dan de regecring wel wil openbaren. Dit is althans de eenige oplossing voor de handelingen van het machtige Pruisen tegen den ver jaagden blinden koning. In verhand met deze wonderlijke houding van de regeering te Berlijn in deze zaak is het niet onbelangrijk op te merken dat zij ook in andere opzichten blijk geeft van zekere ongerustheid over do gebeurtenissen der naaste toekomst. Verscheidene dagbladen hebben reeds in de laatste veertien dagen gesproken van verschillende zoo geheim mogelijk genomen krijgstoerustingen, welke mèn beschouwde als het gevolg van den wcnsch om tegenover de voortdurende wapening van Frankrijk zich insgelijks zooveel mogelijk voorbereid te houden, zonder daarom openlijk door oorlogsmaatregelen aanleiding tot verontrustende voorstellingen te geven. Thans schrijft echter de berichtgever van the Times te Berlijn aan dat blad dat in de vestingen Mainz en Keulen maatregelen worden genomen, welke anders gewoonlijk slechts plaats hebben als men eene spoedige belegering verwacht. Deze maatregelen hebben dan ook op de bevolking dier steden een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Uit de Spaansche stad Burgos, alwaar dezer dagen reeds eenige geestelijken in hechtenis waren genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den gouverneur gepleegd, wordt thans gemeld dat het aantal der gevangen genomen geestelijken van verschillenden rang reeds tot een en zeventig is geklommen. Zelfs tegen den aartsbisschop zijn ernstige vermoedens gerezen, zoo dat ook deze zijn paleis niet verlaten mag. Er zijn weder nreuwe berichten uit Brazilië ontvangen van het oorlogstooneel in Paraguay. Nu zou de beslis sende slag werkelijk zijn geleverd en Bopez met zijne troepen een ontzaglijke nederlaag hebben geleden, zoodat hij zelf slechts ter nauwernood kon ontvluchten, docli waarschijnlijk nog krijgsgevangen zal worden ge maakt. Dit is nu de derde maal dat dergelijk bericht uit Braziliaansche bron over Bissabon aan Europa wordt medegedeeld. Wellicht wordt het binnen weinige dagen wederom uit Paraguay gelogenstraft. Brussel 30 Januari. B'Echo du Parlement blijft steeds alleen tegenover de gansche liberale en clerieale pers volhouden dat de graaf van Vlaanderen geen vermoedelijke maar slechts even- tueele troonopvolger is. Wat de quaestie betreft of de graaf'al of niet recht heeft in den senaat zitting te ne men, beslist l Echo in ontkennenden zin, duor te bewe ren dat alleen den zoon des konings dat recht toekomt. Hoewel deze opinie op zich zelf staat, verdient zij toch dat' men er acht op slaat, want het is gebleken dat l'Echo du Parlement de denkbeelden der regeering verkondigt. Hoe en waarom het ministerie er toe gekomen is om eene discussie over zulk een delicate quaestie uit te lokken is licht te radenredenen van haute convenance verzetten er zich echter tegen dat ik die ontwikkel. Overigens zal de quaestie wel voor de kamers gebracht worden, want zij is eene van die voor welke een oplos sing noodzakel |k is. De tweede kamer heeft heden geen zitting gehouden er was geen voldoend aantal leden tegenwoordig. De heerscheude epidemie heeft slechts voor een klein deel schuld aan het verschijnsel dat het getal leden dat af wezig blijft met iederen dag grooter wordt, iets waar door de werkzaamheden der wetgevende vergadering natuurlijk zeer belemmerd worden. Over verscheidene budgetten, hoewel sedert langer dan een jaar ingediend, is nog niet gestemd kunnen worden; waarlijk, men zou denken dat de heeren afgevaardigden met hunne manda ten den spot dreven. Gisteren nog waren er in de kamer nauwelijks genoeg leden tegenwoordig hoewel het toch den dag was waarop rapporten over verschillende peti tiën zouden uitgebracht worden. Eene eerste quaestie leverde ons de regeering zelve in die betrekkelijk de Mexicaansche expeditie. Zekere heer Bockstall riep de tusscheukomst der kamer in bij het departement van oorlog, hetwelk zijn zoon, onderofficier in het Bel gisch leger, niet op de militaire sehuol wilde toelaten, onder voorwendsel dat deze, do rijen van het leger verlaten hebbende om dienst te nemen hij het Fransche leger in Mexico, deseiteur was, en daardoor geen officier kon worden. De kamer heeft terugzending van de petitie naar den minister van oorlog geëischt met verzoek om inlichtingen. De minister van oorlog, generaal llenard, was niet b j die zitting tegenwoordig Hij is zeer ziek, aangetast door die kwaadaardige koorts, die hier, gelijk gij weet, op eene verschrikkelijke wijze hecrschten waaraan niet wéinigen sterven. Nadatomtrènt deze petitie beslist was, kwam die van den heer Tarlier en van verscheidene andere leden van de Bigued'ensei- gnement welke een wet verlangen tegen hen die, aan de geneeskunst vreemd en gedreven door godsdienstig fanatisme, de operatie der keizerssnede toepassen op overleden vrouwen wier dood nog niet Officieel gecon stateerd is. De minister van justitie, de heer Bara, heeft zooals ik n omtrent twee weken geleden voorspelde, geantwoord dat hij bij de kamer een wetsontwerp zou indienen, waarbij de bestaande leemte in den Code pénal aangevuld zal worden. Graanmarkten enz. Amsterdam 1 Februari, Raapolie op 6 weken /'31i. Bij nol ie op 6 weken f 30j. Axel 30 Januari. Tarwe ƒ9.70 a 10.10; rogge (1.45 a f 7.95; wintergerst f 6.55 a f 6.90; zomer dito 615 a f 6.55; haver f 4.20 a 4.65; paardenboonen f 7.30 i 7.70duiveboonen /"8.40 a f 8.65bruineboouen 10.05 a f 10 75; groene erwten 7 70 a 8.20; gele dito f 7.65 a 8.10; grauwe dito/8.40 a 8.85; boekweit f 8.40 i f 8.70. Prijzen van efleeten. Amsterdam 1 Februari 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatS3p. België. Certificaten hij Hotliscnild Rusland. Obligatiën 1798 1816 iitio. adm. Hamburg 'Jope Co. 1855,6e serie Al000 1864 _4000 1866 166 Ipe &Uó.^.eeqing lijf ditd-', .1 ft. Stieglïtz Co. 4» r P p n p p p p p H P P P

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3