OüRANT. l\° 16. Donderdag 1869. 28 Januari. Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 2 7 Januari. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 9 bevat het be sluit van den commissaris des konings dezer provincie, bepalende de plaatsen waar, en de dagen en uren waarop de loting voor do nationale militie in 1869 zal geschieden. Voor de bij de loting betrokken gemeenten zal de loting plaats hebben als volgt: Te Middelburg 8 Febru ari, te Vlissingen 9 Februari, te Veere 10 Februari, te Cortgene 12 Februari, te Zierikzee 15 Februari, te Brou wershaven 16 Februari, teTholen 18 Februari, te,Goes 20 en 22 Februari, te Kapelle 23 Februari, te Hulst 25 Februari, te Axel 26 Februari, te IJzendijke 1 Maart en te Sluis 2 Maart. Heden heeft de opening plaats gehad d?r gisteren mgeleverde stembiljetten ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Vlissingen. Ingeleverd waren 138 stemmen, waarvan 2 van onwaarde Werden verklaard. He volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 69. De uitslag wns dat de heeren Ph. J. Callenfels 54, en Engelsman Kleijnhens 33 stemmen verkregen, terwijl op den heer •h van der Beke Callenfels 22 stemmen uitgebracht warende overige waren over verschillende personen verdeeld. russchen de beide eerste heeren moet alzoo eene herstemming plaats hebben. In do plaats van de heeren B. den Exter van den Brink, C. C. Wciieman, K. Versehtuire, J. Zandee, A. de Kok| J. Blok en D. Blok, welke bun ontslag als leden van den gemeenteraad van Krabbendijke hebben aangeboden, zijn jl Vrijdag als zoodanig gekozen de heeren A. de Kok met 33, D. Blok met 30, K. Verschuure met 28, J. Zaudee met 27, J. de Jager met 23, en H. Geelhoed met 21 van de 38 geldige stemmen, terwijl alsnog eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren B. den Exter van den Brink en J. Blok, die 17 en 16 stemmen bekwamen. Uit Goes schrijft men ons van 25 dezer: „De winter beeft ons van daag voor bet eerst gefopt door een vertraagde aankomst der post en dat niettegen staande wij van onze insulaire positie verlost zijn. Doch de winter beeft ook zijne goede zijde, én daartoe behoo- fen voorzeker de wintervermakelijkheden, die ons ruim schoots ten deel vallen. De Vereeniging voor volks vermaken maakte de entree door haar St. Nicolaasfeesf- het orgelconcert van den directeur der zangverecniging' een uitnemend organist, volgde (jammer dat de kerk zoon koud lokaal is); daarna gaf de zangverëeniging haar eerste concert en hiermede was het ijs gebroken. Het ïooneelgezelschap van Driessens gaf ons twee genot volle avonden, die ons het zeer deden betreuren dat er zoo weinig echt nationale tooneelstukken zijn als Siska van Roosemaal. „Morgen avond zal het muziekgezelschap de PAIcazar Royal Brnxclles zijne gaven doen hooren en ofschoon onze verwachting w<?inig is gespanneii doorde vermelding op het affiche, dat de direétëur-improvisaféur door één keizer (ik geloof van Oostenrijk) met een doekspeld, door Napoleon met eene médaille, en door koning Willem Dl met een eigenhandig schrijven (éen opmer kelijke climax) is vereerd geworden, zoo hoor ik veel goeds van die improvisaties. „Ofschoon het onderscheid tusschen impróvisateurs en dichters vaak gering is, hebben wij groote verwachting van Jan van Beers, dien wij hier nog nooit mochten hooren, en die op aanstaanden Donderdag hier eene voordracht zal houden. „Dat onze verbinding met België door den spoorweg niet weinig bevorderlijk is aan die vermeerdering onzef Wintervermakelijkheden, behoef ik u niet té zeggen. „En nu nog een enkel woord over den grooten brief in uwe courant van den 24™ j|. opgenomen. II rcy a que la vérité qai Uese, en op dien grond zal ik het'steeds aangenaam vinden, wanneer mijne berichten bestreden worden, gelijk dit door den heer O. Verhagen gedaan werd, ten opzichte van de door hem gehouden volks voorlezing. „Het feit door mij vermeld, is eenvoudig dit: op eene der eerste volksvoorlezingen door het Comité gehoude^ is aan het publiek verzekerd dat onderwerpen van poli- tieken en godsdienstigen aard niet op die volksvoorlezin gen zonden worden behandeld. „Ik laat thans daar in hoever die maatregel wenschelijk is of niet voor de goede zaak, dit is zeker het publiek, dat op de lezingen, ook op die van den heer Verhagen verscheen, wachtte geene voorlezing van politieken in houd, en toen ik als lid van dat publiek zulk eene voor lezing moest aanhooren, die op eene wijze werd uitge sproken (want het komt, mijnheer de redacteur, vooral op den tact aan, gelijk door u zoojuist is aangemerkt) welke in mijn oog de volksvoorlezingen zouden kunnen doen verlagen tot eene verkiezingsmanoeuvre, toen kwam het bij mij op: men heeft zijn woord aan mij, lid van het publiek, niet gestand gedaan. En in die overtuiging schreef ik het berichtje en meende, als trouw correspon dent, die overtuiging daarin te moeten uitspreken. „Ik voegde er echter als mijne meening bij, dat dit genre van volksvoorlezingen hierbij zou zijn afgesloten, omdat ik niet mocht onderstellen dat de overige voor lezers het voorbeeld van den heer Verhagen zouden volgen. „Ziehier eene nadere toelichting van mijn berichtje, die ik als correspondent u verschuldigd ben, omdat het Goesche publiek zich voor de zaak der voorlezingen warm interesseert." De commissie uit den gemeenteraad van Neuzen, die in de vorige week bij den minister van oorlog ter audiëntie is geweest, ora te verzoeken de voorgenomen vermindering van het garnizoen niet te doen plaats hebben, is door Z. E. zeer welwillend ontvangen, en, niettegenstaande eenige geopperde bezwaren, die men echter van de zijde der commissie poogde te wederleggen of waaromtrent men opheldering gaf, bleek het, naar wij vernemen, dat de minister niet ongenegen was, de zaak i.i nadere overweging te nemen. Benoemingen en besluiten. KinDBRouuBN. Vergunning verleend aan mr. J. G- de Bruyn, wethouder der gemeente Rotterdam, tot het aannemen cn dragen der versierselen van koramandeitr der orde van liet heilige graf, hem namens Z. H. den paus geschonken. ekreteekénen. Verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan Y. Dijkstra, Europeesch fase lier der infanterie bij het leger in Nederlandse!) Indi'ë, wegens het inet levensgevaar redden van een krijgsmak ker uit de Kalimas (Soerabaija) op 28 Augustus 1868. Waterstaat. Benoemd tot ingenieur van den water staat klasse de ingenieur 2« klasse J. van der Vegt; tót ingenieur 2e klasse de adspirant ingenieur B. IIoo- genhoomtot adspirant-ingenieur de surnumerair C. J. Kool. Necrologie. De heer mr. D. Koorders, die sinds 11 Maart des vori- genjaars als afgevaardigde uit het kiesdistrict Haarlem zitting had in de tweede kamer der staten-generaal, is gisteren aan eene hevige hersenziekte overleden. Onderwijs. De gemeenteraad van Hontenisse heeft tot hulponder wijzer aan de openbare lagere school te Lamswaarde benoemd den heer Joh. van Bekkum, hulponderwijzer aaa de roomsch-cathólieke armenschool te Amersfoort. Oj> de voordracht waien mede geplaatst de heeren O. M Cm ijsberg én P. V'erhage, hulponderwijzers te Hoofdplaat en te Goes. De door den gemeenteraad te Amsterdam ter aanvul ling aari hét college van curatoren teruggezonden voor dracht voor een hoogleeraar in Romeinsch en heden- daagsch recht is thans door dat college aangevuld: Nevens den heer mr. G. van Tienhoven, advocaat te 's Gravenhage, zijn op die voordracht geplaatst de heeren mr. H. M. van Andeladvocaat te 's Gravenhageen mr. D. J. Mom Visch, lid der arrondissements-rechtbank te Gorinchem. Marine cn leger. De luitenant ter zee le klasse W. J. S. de Kanter, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 5™ Februari op nonaetiviteit gesteld, en op dat wachtschip vervangen door den luitenant ter zee 1« kL W. van Oorschot. Koloniën. De per Engelsche mail uit Nederlandsch Indië aange brachte tijdingen loopen tot 16 December. Zij behelzen geen belangrijk nieuws. Cïcmengde berichten. Den heer II. Sehoo, die den 2™ dezer de veertigjarige vervulling zijner betrekking van hoofdonderwijzer in de gemeente Ouwerkerk in Dniveland herdacht en bij die gelegenheid talrijke blijken van belangstelling ontvan gen mocht, werd gisteren te Nienwerkerk in eene ver gadering van het departement Dniveland der Maat schappij tot nut van 't algemeen de hem door die Maat schappij toegekende zilveren medaille voor zijn veertig jarigen schooklienst nitgereikt. Z. M. de koning heeft een brief' van rouwbeklag ge schreven aan Z. M. koning Leopold van België, en H. M. de koningin heeft Zondag avond per telegram hare deelneming betuigd in het verlies, door het overlijden van den Belgisehen kroonprins veroorzaakt. Aan de Arnhemsche courant wordt uit 's Hage ge meld dat Z. M. de koning en H. M. de koningin het voor nemen zouden hebben in den aanstaanden zomer het Noorden des rijks te bezoeken. Toen Zondag namiddag een der spoortreinen van Amsterdam naar 's Hage op de hoogte van Veenenhnrg gekomen was, zagen de reizigers in de nabijheid van den weg iemand, die door het ijs gezakt was, met den dood worstelen. Daar de trein niet kon gestopt worden, moest men den ongelukkige aan zijn lot overlaten. Men heeft later dan ook vernomen dat hij werkelijk verdronken is. Te Leiden'is een jongen, te Groningen een man, te Lutten en te Harfingen mede een jongen door het ijs gezakt en verdronken. De rechtbank te Nijmegen heeft beslist, dat wan neer aardappelen verkocht worden bij den zak, die geen vol Nedérlandsch mud inhoudsmaat heeft, dit geen strafbare daad oplevert, wanneer de verkooper den zak niet voor een vol mud heeft verkocht. De besmettelijke longziekte is wederom te Polsbroek uitgebroken. Op twee stallen zijn vier runderen aange tast, waarvan reeds een is gestorven. Ook in omliggende gemeenten in de provincie Utrecht vertoont zij zich. -- Naar wij vernemen is d>\ S. Sr. CoroDel, te Leeuw arden, door de Société internationale d'économie sociale te Parijs, in hare zitting van 17 Januari jl., meteen eersten prijs bekroond wegens eene aangeboden mono- graphie over een groep Nederlandsche arbeiders Uit Koppenhage werd dezer dagen aan een Parijsch dagblad per telegraaf gemeld dat het wetsontwerp tot vaststelling van het bedrag van het speldegeld (Nadel- gelder) voor prinses Louise door de kamer vsn afge vaardigden was aangi nomen. Dit telegram werd aldus opgenomen: „Le volkething a adopté défiuitivement le projet de loi dë M. Nadelgelder" etc. Ret Parijsch dagblad le Temps tracht alle illusiën weg te nemen, omtrént het romantisch verhaal door 1'Echo du parlement omtrent den jongen graaf de Mous- tier opgedischt. Of dit een reclame is weten wij niet maar le Temps zegt het volgende: „Een jong man van 19 jaar doet een nitstapje van eenige dagen io België en Nederland. Hij wordt door duizelingen bevangen in de nabijheid van 's Gravenhage en heeft een paar dagen de koorts. Zijn vader, wien men onmiddellijk be richt geeft, komt over en brengt hem, geheel en al her steld, te Paiijs terug. Van dit eenvoudig voorval heeft men een roman gemaakt." Eergisteren avond vond iemand dér toeschouwers in het theatre national te Antwerpen goed om brandte

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1