<3uitfnlanö. Brieven uit België. blootstonden. Langs den tuin op korten afstand van Stoelemat drongen zij de woning van den toenmaligen maire Gerard Vermeulen met geweld binnen. Genoemde beer redde zich met zijne vrouw en dochters door de vlucht, met achterlating van zijn ziekelijken zoon, die directeur der beleeningsba ik was, en diens vriend G. J. Dumont, van Brussel, 1" luitenant der artillerie. Beide vjrloren daar hun leven. Eenige dagen later lieten de Franschen, voor eene nieuwe onderneming van het Hollandsche leger beducht, den koepel in de lucht sprin gen. Sedert tien jaren staat op die plaats de nieuwe gasfabriek en de woning van den directeur. De sultan van Turkije heeft onlangs bepaald, dat de bewoners van Jeruzalem voor altijd van den militairen dienst en van oorlogsschattingen ontheven zullen zijn. Te dier gelegenheid is de heilige stad schitterend geïl lumineerd geweest. Onder den titel „versneldé protesten" leest men het volgende in het Parijsch dagblad la Liberté: Zij die met deurwaarders te maken hebben, weten dat deze wet tige dienaren der justitie verplicht zijn hunne exploiten persoonlijk te beteekenen, sprekende met den nalatigen schuldenaar. Toch is het wel eens gebeurd, dat de deur waarders hunne akten door tusschenkomst hunner kler ken lieten beteekenen, waaruit onregelmatigheden, exceptiën en processen voortsproten. Om dit drievoudig gevaar te ontgaan, is een deurwaarder op het vindingrijke denkbeeld gekomen zijn ambt per vélocipède uit te oefe nen. Een paard komt op 500 a 600 frankenhet kost dagelijks 2 Iranken aan voedsel en kan zijn pooten bre ken: Een vélocipède kost slechts 100 franken, eet niet en breekt slechts, van tijd tot tijd, den neus van zijn ruiter, en dat kan onder de kosten van verplaatsing buiten de gemeente worden opgenomen. Onze deur waarder fungeert dus per vélocipède. Tot dusverre be vindt hij zich er zeer wel bij; hij beteekent twintig exploiten per dag. De schuldenaars echter zijn minder •n hun schik! Te Lyon, Grenoble en Montpellier is het gebruik der vélocipèdes op openbare wandelplaatsen 'en op de trottoirs der straten, ter voorkoming van ongelukken, verboden. Te Bordeaux mag men des avonds niet met die wagentjes rijden zonder lantarens. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Heden zijn alhier te koop aangeboden de volgende onroerende goederen: 1'' Koop. Een huis en erf aan den Noordstraatweg te Middelburg, wijk S n". 29e. Verkocht voor 1276. 2* Koop. Eene hofstede, bestaande in huizing, schuur en verderen timmer, met 9 bunders 39 roeden 30 ellen lands, in de gemeente Koudekerke. Voorloopig toege wezen vuor 9900. 3" Koop. Een huis en erf, met 28 roeden 33 ellen gronds, gelegen als voren. Vooiloopig' toegewezen voor l()0ö! 4" Koop. 63 roeden 32 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 880. Bij eene gecombineerde aanbieding van de 3» en 4« koopen werd niet hooger geboden. 5" Koop. 1 bunder 11 roeden 45 ellen bouwland, gele gen als \oren. Voorloopig toegewezen voor 1202. 6* Koop. 1 bunder 18 roeden 95 ellen bouwland, gele gen als voren. Voorloopig toegewezen voor 1360. 7« Koop. 59 roeden 95 ellen bouwland, gelegen als Voren. Voorloopig toegewezen voor ƒ805. 8" Koop. 58 roeden 60 ellen bouwland, gelegen als Voren. Voorloopig toegewezen voor 800. 9" Koop. 63 roeden 25 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 891. 10" Koop. 1 bunder 6 roeden 50 ellen weiland en sprink, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 1305. 11" Koop. 1 bunder 5 roeden 10 ellen weiland, gelegen «ls voren. Voorloopig toegewezen voor 1211. De koopen 2—11, bedragende 16 bunders 54 roeden 80 ellen, die voorloopig de som van 19,359 hadden op gebracht, werden alsnu te zamen aangeboden en voor loopig toegewezen voor 19,364. 12" Koop. 1 bunder 32 roeden weiland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 1407. 13" Koop. 78 roeden 70 ellen weiland en sprink, gele gen als voren. Voorloopig toegewezen voor 872. 14"Koop. 95 roeden 50ellen weiland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 900. 15" Koop. 1 bunder 14 roeden 50 ellen weiland, gele gen als voren. Voorloopig toegewezen voor 1205. 16" Koop. 1 bunder 10roeden 80 ellen weiland, gelegen «la voren. Voorloopig toegewezen voor 1212. 17" Koop. 47 roeden 40 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 807. 18" Koop. 99 roeden 35 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor f 1305. 19" Koop. 57 roeden 55 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 901. 20" Koop. 40 roeden 60 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 571. 21" Koop. 79 roeden 40 ellen bouwland, gelegen als voren. Voorloopig toegewezen voor 951. 22" Koop. 1 bunder 13 roeden 10 ellen weiland en aprink. oonoopig toegewezen voor /T500. Ten slotte werden de koopen 2—22, ter grootte van 26 bunders 23 roeden 70 ellen, te zamen geveild. Het totaal der vooiioopige toewijzingen, bedragende ƒ30,995, werd verhoogd met 5, en de koopen vervolgens defi nitief toegewezen vooï ƒ31,000. Thcriupmcterstand. 22Jan.'s av. 11 u. 25 gr. 23 's morg.7 u. 23 's midd. 1 u. 26 gr. Algemeen overtlcht. In eene blijkbaar als resultaat van weldoordachte overweging over den toestand van Europa aan te nemen beschouwing, vinden wij als slotsom de meening terug, welke thans door verschillende organen der druk pa's wordt gedeeld, namelijk dat de algemeene vrede in het ingetreden jaar waarschijnlijk niet verstoord zal worden. Pruisen heelt volgens den schrijver belang bij de hand having des vredes, vooral daar deze een hoofd vereischte is om den Noord-Duitschen bond Irehoorlijk te organi- seeren. Rusland is volstrekt niet toegerust tot het voeren van een oorlog en men schijnt te St. Petersburg daarvan zoo overtuigd dat van die zijde dan ook aan geene aansporing te Athene om in de thans aangenomen houding te volharden zou moeten gedacht worden. Oostenrijk's welbegrepen belang brengt voor het oogen- blik ook ten zeerste de handhaving des vredes mede en waar men vertrouwt dat de regeering te Weenen op den thans ingeslagen weg van liberale staatkunde wil voortgaan, waar men beweert dat bij haar niet slechts van eene gelegenheidspolitiêk sprake is, daar is de noodzakelijkheid voor haar om den vrede te helpen bewaren dan ook wel niet twijfelachtig. Alleen omtrentFrankrijk's staatkunde, waar deze slechts het belang der regeerende dynastie beoogt, kan gegron de twijfel bestaan. Indien NapoleonIII het inzijnbelang noodig mocht achten om zijne positie in de rij der sou- vereinen van Europa te verbeteren en Frankrijk's vroe gere plaats als eerste mogendheid op het vaste land mocht willen herwinnen, zou de vrede ernstig in gevaar kunnen gebracht worden en zou te voorzien zijn in welke verhouding de mogendheden dan tegenover elk ander zouden staan. Pruisen en Rusland zouden zich dan vereenigen tegenover Frankrijk, hetwelk hoogst waarschijnlijk Oostenrijk naast zich op het slagveld zou zien. Moeilijk zou echter de keuze zijn voor Engeland en Italië; Engeland, dat zoowel bij de eenheid vau Duitseh- land, als tegenwicht tegenover Frankrijk, belang heeft doch tevens niet minder belang heeft, uit een ander oog punt, bij het krachtig voortbestaan van Oostenrijk als tegenwicht tegen Rusland in het Oosten. Italië zou evenzeer door verschillende overwegingen worden be- heerscht, waar het, ondanks de verflauwde sympathie voor Frankrijk, toch nog door zoovele banden van aller lei aard met het keizerrijk is verbonden, en van de andere zijde na Sadowa langzamerhand meer tot Pruisen is genaderd. Moge dus ook al naar de dikwijls zoo raadselachtige stem uit de Tuileriën niet meer, gelijk vroeger, worden geluisterd; ook in den tegenwoordigen toestand van Europa blijkt de juistheid van het gevoelen dat zoolang te Parijs een Bonaparte zetelt de rust van Europa nooit verzekerd kan geacht worden. Waar het belang van de dynastie alleen het lot van eene natie regelt en éen enkel persoon oppermachtig als „verantwoordelijk hoofd" regeert, daar blijlt het steeds onzeker wat de naaste toe komst zal opleveren, waar niet alles duidelijk het belang van de handhaving des vredes aantoont. Een belangrijk feit wijst intusschen ook in Frankrijk op de noodzakelijkheid van het behoud des vredes, wij bedoelen de aanstaande verkiezingen ter vernieuwing van het wetgevend lichaam, waarmede de Napoleonti sche regeering, gelijk reeds uit de troonrede was af te leiden, zich ijverig bezig houdt. Mag men de berichten dienaangaande gelooven, dan zou de minister van bin- nenlandsche zaken zich thans ijverig bezig houden met het uitrusten van een corps officieuse journalisten, welke in de verkiezingsdagen uit Parijs zouden worden gede tacheerd bij de redactiën der officieuse regeerings- organen in de departementen om, van uit de hoofdstad geinspireerd, de zegepraal te helpen bevorderen der te stellen regeeringscandidaten. De inspectiën over het personeel der bureaux van de di partements-prefecten worden intusschen met de meeste zorg gedaan en nauw keurige berichten worden omtrent de verschillende maires en andere regeeringsbeambten ingewonnen in afwachting dat voor hen allen, van den prefect tot den veldwachter, het sein zal wordeü gegeven om „voor het behoud van het keizerrijk" in de wapenen te komen. De gisterendoor ons medegedeelde berichten omtrent de conferentie worden bevestigd, doch verschillende ge ruchten zijn in omloop omtrent Griekenland's antwoord. Enkele tijdingen uit Athene verzekeren dat men zich te vergeefs te Parijs en te Berlijn met een toenaderings- gezind antwoord vleit. Andere mededeclingun blijven het tegendeel beweren. Na het overlijden van den ruim negenjarigen kroonprins in België, wordt thans de graaf van Vlaanderen vermoe delijke troonopvolger en heeft als zoodanig krachtens art. 58 der Belgische constitutie het recht om zitting to nemen in den senaat en in die vergadering daar hij l 31 jaren oud is zijne stem uit te brengen. De consti tutie toch geeft van rechtswege het lidmaatschap van den senaat aan den vermoedelijken troonopvolger, zoodra deze den ouderdom van achttien jaren heeft bereikt, en het recht van zijne stem in die vergadering uit te bren gen bij de intreding van zijn zes en twintigste jaar. In verband met een dezer dagen door ons opgenomen brief uit Berlijn omtrent de verhouding van Pruisen en Oostenrijk en het exploiteeren der Hongaarsche politieke wenschen door de officieuse organen van den heer von Bisuiarck, melden wij dat in de tweede jaargang van een veel gelezen en grooten invloed uitoefenend Hongaarsch tijdschrift als staatkundig programma het volgende gele zen wordt: „Op het gebied der buitenlandscbe politiek zijn wij Pruisisch-gezind en wenschen eene alliantie met Pruisen, terwijl wij de avontuurlijke staatkunde van von Beust, en zijne politieke coquetteriën met Zuid- Duitschland en met Frankrijk verafschuwen." Brussel 21 Januari. Ditmaal slechts in alle haast eenige weinige regels. Ik wil u het einde mededeelen van de discussie over de sociale quaestie, die het land reeds twee weken in span ning hield. De regeering heeft van den nood een deugd gemaakt. Hoewel de heer Frère Orban bij de bestrijding der stelling van den heer Delhoungne blijken van een schitterend talent had gegeven, was de kamer toch blijk baar geneigd tot het neuien van eenigen maatregel, op dat men, bij geLreke van eenige andere ingrijpende hervoimingen, zich toch de verdienste kon toeëigenen iets beproefd te hebben. Dit ziende, oordeelde de heer Orban het beter terug te trekken dan een algemeenen strijd uit te lokken, van wiens uitslag hij niet zeker was. Hij heeft dus in naam der regeering zich niet verzet dat de petitie der Ligue d'enseignement waarin de tus schenkomst der kamer bij de regecring ingeioipen werd, ten einde deze eeuig wetsontwerp mocht indienen, waar bij de arbeid van vrouwen en kinderen iu mijnen en fabrieken geregeld en beperkt wordt naar den minis ter van binnenlandscke zaken zou worden vei zonden, met verzoek om inlichtingen voor de volgende zitting. De heer Frère Örbau kon niet beter gemanoeuvreerd hebben, want in den grond der zaak zal de kamer hem dankbaar zijn dat hij haar niet tot eene stemming ge drongen heeft, welke haar verder zou gevoerd hebben dan zij wilde gaan. Gedurende het gansche debat is er slechts éene prachtige zitting geweest, die vau j I. Dinsdag, waarin de heeren Delhoungne en Frère Orban in wel sprekendheid, kundigheid en tactiek gewedijverd heb ben. De laatste behaalde echter net meeste succes; de heer Frère Orban zeide terecht dat de sociale quaestie noch geheel, noch gedeeltelijk door wetten en reglemen ten opgelost kan worden. De vrijheid alleen kan haar tot oplossing brengen. De heer Delliouugrie is van tegen overgestelde meening. Hij vergelijkt, neen lnj assimileert den arbeid met den eigendom, en het is als eigendom voor den arme en voor de arbeidende klassen dat bij de wet vraagt die hen beschermen zal. Dit is evenwel een sophisme van een ex protectionnist. Het belet echter niet dat de heer Delhoungne verscheidene per sonen door het wegslepen van zijne elegante, beeld rijke en eenigszins sentim?nteele rede uiedesleepte. De welsprekendheid van den heer Frère daarentegen, gespierder en niet zoo vloeiend, overtuigt meer hen, die geleerd hebben zich niet op hun oor en oog te verlaten wanneer het oplossing geldt van eene der belangrijkste quaestiën, welke kunnen gesteld worden; doch op zwakke geesten en de kamer telt er maar al te veel oefent de heer Delhoungne klaarblijkelijk veel gezag uit. Daar de heer Frère dit wel begreep heeft hij in betrenvoieeren toegestemd. Nu is de quaestie voor minstens een jaar lang begraven. Seraphine ou la devote, het nieuwste werk van Vic- torien Sardou, hetwelk gisteren in hetTlieatre St. Hubert opgevoerd werd, is een der zwakste stukken van dezen dramaschrijver, wiens loopbaan echter niet zonder succes is. Hetgeen evenwel de oorzaak is dat het op het Brusselsch tooneel zoowel als op die der provin ciën succès zal behalen is dat het een waar clericaal- liberaa! stuk is. Al had het mini terie Fière-Bura het zoo bevolen, dan zou de heer Sardou het niet meer naar den smaak van het publiek hebben kunnen ver vaardigen. De figuur vau den geestelijke, Un-oicant vriend van goede sier, goe(ffin,i>^n,uÉ;ffiilckelijke fau teuils en rijtuigen, jonge (UÈij^s cot^fisa1|kvw,ü jonge P*dSjg£Vtidmjen, is de eliÊÈe ii^'hcf %il< welke gcacHfcyoei'd.is, en deze béj||egt s^itslecïiti op den

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3