MIDDELBURGSCHE COURANT. ft 13. Zaterdag 1869. 23 Januari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. ejfl Middelburg 33 nuari. Den 25™ Februari a. zal te 's m-ge, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteedhet maken van een gedeelte van den westhavendam en de havengeul voor de buitenhaven aan den mond van het kanaal door Walcheren te Veere. Den 16™ en 19™ Februari zal aanwijzing op het terrein worden gedaan. Naar aanleiding van hetgeen in de zitting van den gemeenteraad van Middelburg 11. Woensdag over het ne men eenerproeve van grondboring gesproken is, wordtons het een en ander medegedeeld omtrent eene in December van het vorige jaar door de bemoeiingen van den genees kundigen raad in Zeeland in de gemeente Serooskerke (eiland Schouwen) beproefden aanleg eener zoogenaamde Amerikaansche of Nortonsche pijpwel tot het erlangen van drinkwater. Op de diepte van 5.5 el beneden den beganen grond stootte men op eene laag plaatzand, waarin de buis niet dan met veel moeite en zeer lang zaam kon worden ingeheid. Na dagen werks met de punt de aanmerkelijke diepte van 37) Ned. el bereikt hebbende en nadat hot gebleken was dathetopgebrachte water bij voortduring den bitter zouten, aan dien van zeewater grenzenden smaak behield, is men genoodzaakt geweest tot vermijding van verdere kosten, de proef als mislukt te verklaren en alle verdere pogingen te staken. Door tusschenkomst van hetzelfde colle'ge wordt nu dezer dagen eene gelijke proef genomen te Kruiningen (Zuid-Beveland). De uitkomst daarvan moet nog worden afgewacht. Eenige dagen geleden deelden wij het resultaat mede van het te Goes ingesteld scheikundig onderzoek van de aldaar verkochte melk, gedurende de maanden November en December van het vorige jaar. De verstandige maat regel door het gemeentebestuur van Gocs ten opzichte vaneen der belangrijkste voedingsmiddelen genomen, zal mogelijk vooreerst door de ingezetenen nog wel niet ge noeg worden gewaardeerd, maar hij trekt toch reeds zeer de aandacht van velen die zich meer in het bijzonder aan den algemeenen gezondheidstoestand laten gelegen liggen. Een bewijs daarvan vinden wij thans weder in de Geneeskundige courant die, den uitslag van het onder zoek vermeldende, daarop laat volgen: .Men kan uit bovenstaande opgave zien, tot welk een verbazende hoogte de melkverdunning ai niet gedreven wordt, en welk bedrog er met den verkoop van een der voornaamste voedingsmiddelen wordt gepleegd. Daarop geldboeten te stellen, of de aldus gealtereerde melk van tijd tot tijd verbeurd te verklaren, zijn beide onaangename en weinig afdoende middelen, doch.een maatregel als de bovenstaande, het bekend maken van het gehalte der koopwaar en van den naam der verkoopers dit is-, in ons oog, het voortreffelijkste middel om het kwaad te voor komen. De verkoopers van slechte melk zijn thans ge signaleerd, en zullen óf hun waar moeten verbeteren öf van hun debiet afstand doen, terwijl de verbruikers zullen leeren, waar ze al, en waar ze niet ter maikt moeten gaan, om goede waar voor hun geld te krijgen. .De gezondheidscommissie van Goes, zoo geschraagd door het gemeentebestuur, heeft thans succes op haar werk, en geeft aan beide lichamen elders een navolgens waardig voorbeeld, hetwelk wij hopen dat niet ongemerkt voorhij zal gaan, maar aanleiding zal geven, dat overal de melk nauwkeurig zal worden onderzocht, en de uit komsten, op dezelfde wijs als te Goes,aan de ingezetenen medegedeeld." Het Sluisch weekblad zegt met zekerheid te kunnen berichten dat liet Nederlandsche gouvernement besloten heeft, in overeenstemming met de Belgische regeering, om eene telegraaflijn aan te leggen van Sluis-naar Brugge en wel langs een der dijken van het kanaal, dat heide plaatsen verbindt. In 1868 zijn door de fijkstelegraaf overgebracht 838,948 binnenlandsche berjehten434,590 buitenland- sche berichten; 222,996 transit berichten; terwijl die overbrenging in 1867 bedroeg 492,733 binnenlandsche berichten; 370,340 buitenlandsche berichten; 249,964 transit berichten. Het aantal binnenlandsche telegrammen is dus, onder de werking van het van 50 op 30 cent verlaagd tarief, met ruim 70 ten honderd toegenomen. De opbrengst der binnenlandsche berichten was in 1868 257.845 tegen f 259,763 in 1867. De geheele op brengst van de rijkstelegraaf bedroeg in 1868 f 497,719 tegen f 495,800 in 1867. De Fransche schilder Biard, wiens vruchtbare ver beelding en zin voor krachtig effect bekend is, expo seerde op de Parijsche tentoonstelling van 1855 een schilderij, die vooral door haar dramatisch onderwerp zeer de aandacht trok, en dan ook later, door de graveer stift vermenigvuldigd, in ruimen kring is bekend ge worden. Zij deed denken aan sommige bladzijden uit de romans van Cooper, indertijd door velen met zooveel gretigheid verslonden. Het dek van een schip met zee- roovers bemand, vertoont ons op Biard's doek een zeer geanimeerd schouwspel. De bemanning heeft zich in afwachting van een naderenden prooi, op allerlei wijze vermomd. Boven de verschansing ziet men lieden van het ruwste voorkomen in een gewaad gestoken en houdin gen aannemende die de vreedzaamste gezindheid ter wereld moeten uitdrukken. Hier houdt een heer, met den hoed wuivende, den arm geslagen om den hals eener dame, waarvan wel hoed en shawl voor de passagiers van het naderend schip zichtbaar zijn, maar wier ge laat aan hun blik is onttrokken. Daar strekt een opge houden parassol om de aanwezigheid eener andere dame te doen vermoeden. Ginds moet het hoofd van een eer waardig grijsaard aan het geheele tafereel een schijn van ernst en deftigheid geven. Aan de andere zijde is een rei ziger gezeten die den blik niet schijnt op te heffen uit het boek dat hij in de handen heeft, maar die niettemin elke beweging van het vredelievend vaartuig gadeslaat, terwijl midden op het dek een ter halverlijve zichtbaar persoon het gezelschap met het spel zijner viool schijnt op te vroolijken, of wellicht beoogt de tonen over het water verlokkend te doen klinken. Aan de zijden gegespt, achter de ruggen en in de handen dezer lieden en van nog een menigte andere die op het dek liggen, ontdekt men echter de voor de naderenden zorgvuldig onzicht baar gehouden enterbijlen, pieken, dolken en vuurroeren, die de bedoeling, welke trouwens reeds genoegzaam uit den blik der manschappen is af te leiden, nog duidelijker maken. Men zou haast geneigd zijn te denken dat deze schilderij den teekenaar van de plaat in het jongste notn- mer van den Spectator voorkomende, voor den geest beeft gezweefd. In zijne verbeelding heeft dan niet onmo gelijk de gedachte van Biard een meer concreeten vorm aangenomen, bij de lezing der statuten van de te Utrecht opgerichte Algemcene kiesvereenigingvoor Nederland." Deze naam toch heeft de teekenaar gegeven aan zijn kaperschip, dat „Liberaal programma" in zijn vlag voert, in welks want een der bootsgezellen op de hoboë een „zoet gefluit" doet liooren, maar waarvan de equipage met hare wapens en geheime bedoelingen, achter de ver schansing zich verbergt. De bemanning van het consti- tutioneele schip, dat ginds rustig op de kalme haren voortzeilt, kan dan ook niets zien van de opschriften „dood aan de volksschool, monopolie, monarchale regee- ringsvorm, nepotisme, exploitatie van Indië, konink- l jke prerogatieven en ontbinding" waaraan de lieden achter de verschansing' elkander zeer goed herkennen. Het departement Haarlem der Maatschappij tot nut van 'talgemeen heeft in zijne dezer dagen gehouden gewone vergadering behandeld het rapport eener in de vorige bijeenkomst benoemde commissie voor de zaak van het onderwijs. In die bijeenkomst was met alge- meene stemmen besloten adhaesie to schenken aan de bekende circulaire van het hoofdbestuur, en aan het hoofdbestuur geheel ov*r te laten hoe en wanneer het in deze zaak handelend zou willen optreden, zonder er op aan te dringen dat thans reeds stappen werden ge daan, gelijk door sommige andere departementen op den voorgrond was gesteld. Tevens werd toen eene commissie benoemd om te onderzoeken of ook in de zaak van het onderwijs binnen den kring van het depar tement iets zou kunnen worden gedaan in den geest der circulaire van het hoofdbestuur. Die commissie bracht in de jongste vergadering rapport uit; zij beant woordde daarin de gedane vraag toestemmend, en gaf in algemeene trekken de middelen aan de hand die daartoe zouden kunnen leiden. Het departement heeft met zeer groote meerderheid van stemmen overeenkomstig dit rapport besloten, van welk besluit aan het hoofdbe stuur zal worden kennis gegeven. Nog werd besloten, geen adhaesie te schenken aan het door een der departementen aan het hoofdbestuur gedaan voorstel, om ten spoedigste eene buitengewone vergadering der maatschappij, ter behandeling der onderwijs-zaak, bijeen te roepen. Het departement Amersfoort heeft schriftelijk zijne instemming met de circulaire van het hoofdbestuur over de onderwijs quaestie te kennen gegeven, en eene com missie benoemd tot het opstellen van een vliegend blaadje, waardoor de burgerij van Amersfoort omtrent den aard der neutrale school kunne ingelicht worden. Ook het eerste departement der maatschappij te Am sterdam heeft een besluit tot adhaesie aan de circulaire van het hoofdbestuur genomen. In de jongste vergadering der vereeniging voor de statistiek in Nederland,zijn tot leden benoemd de heeren: jhr. m'. G. J. F. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage m'. P. Blussé van Oud Alblas, te'Dordrecht; M. H. Ph. van den Bergh van Eysinga te 'sGravenhage; nu. P. J.G. van Diggelen, to Winschoten; Josua van Eik, te Amster dam R. Everwijn, te Nijmegenmr. H. Ferf, te Bergum m'. J. J. van Geuns, te 'sGravenhage; B. van Gogh Bzn., te 'sGravenhage; m'. G. T. N. Gori, te Harlingen; dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam; J. D. Fransen van de Putte, te 'sGravenhage; J. Gosschalk, te Amsterdam; mr. G. A. van Hamel, te Dordrecht; mr. L. de llartog, te Utrecht; jhr. mr. J. F. van Humalda van Eysinga, te Leeuwardenmr. A.W. Jacobson, te 'sllagemr. M. G. L. Jorissen,teVeendam;jhr.'mr. S. Laman Trip, te 'sllage; mr. p. A. de Lange, te Alkmaar mr. W. W. van Lennep, te Amsterdam; m''. J.- Léón, te 'sGravenhage; mr. E. van Lier, te Amsterdamdr. M. P. Lindo, te 's Gravenhage;. L. Lockert de Bruin, te Brouwershavenmr. A. van Naamen van Eemnes, te Zwolle; A. Van Otterloo, te AmsterdamM. C. J. Piepers, te 's Gravenhage, mr. J.W.Th, Swaters van Schoumburg, te Gorinchem ;jhr.mr. J. H. F.K. van Swinderen, te Balk; T. Venema Az., te Groningen; W. A. Viruly Verbrugge, te Rotterdam; B. H. W. T. Werndley, te Deventer; mr. D. Wicherlink, te Steenwijk. In de Staatscóurant van 20 dezer is opgenomen de wet van 11 dezer, houdende vaststelling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1869, en in het noinmer van 21 dezer de wet van dezelfde dagteekening als eerstgenoemde, houdende vaststelling van hoofd stuk III van genoemde begrooting. Benoemingen en besluiten. consulaten. Bevorderd tot consul-generaal voor Syrië de heer A. G. Sayur, thans Nederlandsch consul te Beyruth. leger. Op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag uit Zr. M». dienst verleend, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de langdurige goede en trouwe diensten aan den lande bewezen, de adjudant des konings in buitengewonen dienst, deluite- nant-generaal A. J. Andresen, kommaudant van het leger in Nederlandsch Indië en chef van het departe ment van oorlog aldaar.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1