MÏDDELBURGSCUECOURANT BIJVOEGSEL VAN DE van Donderdag 21 Januari 1869. No. 12. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag IS Januari. Ingekomen stukken; mededeeling schoolwezen; rapport toestand gemeentege- bouwenherbenoeming lid commissie toezicht scholen middelbaar onderwijs; benoeming lid plaatselijke school commissie en hulponderwijzer; opheffing borgtocht. Afwezig de hecren Pilaar, wegens ongesteldheid, met, en van Renterghem, van den Bosch en Verhagen zonder kennisgeving. Na resumtie der notulen worden door den voorzitter als ingekomen stukken medegedeeld; a. Het procesverbaal van beëediging van nn. M. P. Blaaubeen, als herbenoemd burgemeester. b. Brief van gedeputeerde staten houdende goedkeu ring van het raadsbesluit to,t het verleenen van subsidie aan het gasthuis. c. Eene missive van dezelfden, houdende goedkeuring der begrooting voor 1869 der dienstdoende schutterij. d. Eene missive van dezelfden, met bericht van de aanhouding der goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1869 en machtiging om te beschikken over de helft der posten van uitgaaf en tot invordering der inkomsten. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders desniettegenstaande een plan ontworpen hebben voor de op die begrooting uitgetrokken geldleening ad f4000, hetwelk bij de leden zal worden rondgezonden. Eene missive van gedeputeerde staten, houdende: e. Goedkeuring van het raadsbesluit tot het vinden der premiën voor aan de markt aangevoerd v.ee, uit den post voor onvoorziene uitgaven. Bericht van de installatie van den voorzitter en de regenten voor het gasthuis. g. Bericht van de installatie van den voorzitter van het burgerlijk armbestuur en de regenten van het wees huis. h. Proces-verbaal van kasopneming op den 31 Decem ber jl. i. Verzoek om kwgtschelding van hoofdelijken omslag, welke bij de overige worden gevoegd om later behan deld te worden. k. Verzoek van J. van Aerde en O. E. Massee om ge meentegrond op erfpacht, welke gesteld worden in han den van burgemeester en wethouders tot onderzoek, rapport en voorstel. I. Eene opgave van den gemeente-bouwmeester van stormschade in December jl. aan de gemeente-gebouwen ad/196.50. m. Een door burgemeester en wethouders gewijzigde verordening, regelende den aard en duur der persoonlijke diensten, en eene gewijzigde verordening, regelende de loting en jaarlijksche aanvulling der manschappen van het personeel tot bediening der brandspuiten, welke ont werpen zullen worden rondgezonden bij de leden van den raad, alsmede het door de financieele commissie ont worpen reglement op het bevaren der havens, met besluit tot heffing van sas- en havengeld en daarbij behoorende memorie van toelichting. n. Eenige Staatsbladen. De voorzitter zegt dat bij de onlangs plaats gehad hebbende aangifte tot toelating voor kinderen op de lagere scholen er zeven aangegeven zijn voor de openbare school der 1= klasse die niet konden geplaatst worden en nu, met goedvinden der ouders, tijdelijk zijn geplaatst op de openbare school der 2C klasse. De voorzitter doet voorlezing van het rapport dei- commissie uit den raad, belast met het onderzoek naai den toestand van eenige gebouwen in de gemeente. Hij zegt die commissie dank voor haar uitvoerig rapport, en deelt mede dat burgemeester en wethouders zich volko men met de conclusie dier commissie kunnen vereenigen en haar voorstel geheel overnemen. Strekkende om te verklaren 1°. a. dat het huisje in de Poel, wijk E n°. 128, b. het huis in de Wijngaardstraat genaamd de Lancier, wijk A n°. 80, en c. een huis op de Oude Vischmarkt, wijk B n°. 68, allen toehehoorende aan Leendert Vermeulen te Goes, in het algemeen en de daarin tot bewoning be stemde gedeelten in het hijzonder als schadelijk voor de openbare gezondheid, ongeschikt zijn voor het bewonen, eensdeels om de onvoldoende ruimte, anderdeels om de daarin bevonden gebreken 2°. dat echter de aanwezige gebreken voor wegruiming vatbaar zijn; 3°. dat de navolgende verbeteringen noodzakelijk zijn: a. ten opzichte van bet huisje in de Poel, E 128, het her stellen en dichtmaken der houten weeg-, het vernieuwen der goten, het aanbrengen van buizen tot afvoer van regenwater en het waterdicht maken van den regenbak; b. ten opzichte van liet huis „de Lancier," A. 80, het leegscheppen, met goeden vasten grond volstorten en met een houten of steenen vloer dekken van den kelder onder de voorkamer aau de noordzijde; het ontdoen van gescheurde en gebroken pannen en het dicht aanstrijken van het dak, zoowel over het voor- als achterhuis; c. ten opzichte van het huis op de Oude Vischmarkt, B 68 het vergrooten van de voorkamer, door het wegbreken van de binnenpui; het verlengen van den gang ter diepte van den tegenwoordigen voorvloer en het maken in dat gedeelte van den ingang naar de voorkamer; het veranderen van den voorgevel in dier voege, dat de deur in den gang en een schuifraam in de kamer komt; het van gescheurde en gebroken pannen ontdoen en digt aanstrijken van het dak, het herstellen van de trap naai den zolder boven de achterkamer; 4. dat al de genoemde verbeteringen moeten zijn aan gebracht binnen den tijd van twee maanden nadat dit besluit aan den eigenaar zal zijn medegedeeld; 5. dat niet meer personen mogen worden opgenomen ter bewoning dan: a. In het huisje in den Poel; in het woonvertrek vier, op den zolder als slaapplaats twee b. in het huis „de Lancier"; in de achterkamer drie; c. in het huis op de Oude Vischmarkt, in de voorkamer (na de ondergane vergrooting) drie; 6. dat de personen, de getallen sub n°. 5 vermeld te boven gaande, moeten worden verwijderd binnen 14 dagen, nadat dit besluit aan den eigenaar en de bewoners zal zijn medegedeeld. Een en ander wordt in hoofdelijke stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs wordt herbenoemd met algemeene stemmen dr. N. J. F. Verschoor. De heer Fransen van de Putte stelt voor ook heden te benoemen een lid der plaatselijke schoolcommissie cn een hulponderwijzer aan de openbare school der leklasse uithoofde van bestaande urgentie, waartegen geen der leden zich verklaart, zoodat wordt benoemd: tot lid der plaatselijke schoolcommissie, ter voorziening in de vacature ontstaan door het op zijn verzoek verleend eervol ontslag aan den heer J. A. A. Fransen van de Putte, (waarvoor door die commissie zijn aanbevolen de heeren J. M. Kakebeeke en W. D. J. Koentz) de heer Kakebeeke met 5 stemmen, zijnde 1 stem op den heer Koentz en 1 briefje in blanco; tot hulponderwijzer van de openbare school der 1° klasse (waarvoor de voordracht door burge meester en wethouders, in overleg met den schoolopziener en den hoofdonderwijzer dier school, is opgemaakt en die bestaat uit de heerenJacobus Swart, te Haarlem, J. Blacksthone, te Dordrecht, en H. J. van Kregten te Diever) de eerst voorgedragene met algemeene stemmen. De voorzitter doet voorlezing van een brief van den heer P. H. van Lis, waarbij namens de erfgenamen van wijlen de heer Jacobus van Renterghem de Fouw ophef fing van het verband wordt verzocht, dat door dien heer als borgtogt was gesteld in zijne betrekking van ge meente-ontvanger. Hij zegt dat de rekening over het afgeloopen dienstjaar is goedgekeurd en er geen bezwaar bestaat dat verzoek in te willigen en stelt voor, burge meester en wethouders te machtigen het noodige daartoe te verrichten, waartoe wordt besloten. Daarna is de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van lieden, 20 Januari. Openingstoespraaklezing notulenmissives gedeputeerde statenadres C. J. Hon- dius c. s.; besluit aansehaffing grondboor; gratificatie komïniezen; concept-instructie directeur wisselbank; bui tengewone toelage kamer van koophandel en fabrieken; brieven W. A. vau Meukeren, concessie spoorweg; be sluit afstafid grond oude Arne ten beboeve spoorweg; uitloting aandeel negotiatie Bellingbrug; begrooting Vlis- singschen rijweg; besluit vernieuwing Langevijle-binneu- brug; idem beschoeiing; besluit rioleering; afstand terrein achter Wisselbankbedenkingen rapport gas-quaestie. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heer Damme. De heer Rekker komt later. De voorzitter bracht den leden bij deze eerste hijeen- komst in het nieuw ingetreden jaar een welkomstgroet. Hij wenschte hen 's Hemels beste zegeningen voor hunne personen, familie en maatschappelijke betrekkingen. Hij onderstelde dat men bovendien wellicht een omstandig verslag van den toestand der gemeente in 1868 ver wachten zou, doch daardoor zou hij vooruitloopen het later door burgemeester en wethouders, overeenkomstig het voorschrift der gemeentewet, nit te brengen verslag. Hij vertrouwt echter dat dit verslag reden tot tevreden heid geven zal. Het vorig jaar schonk toch vele zege ningen: deze vergadering had het gemis van geen harer leden te betreuren; de gezondheidstoestand was bevre digend; geen bijzondere rampen zijn voorgevallen, en zware ziekten heerschten hier niet gelijk in verschillende andere gemeenten. Vele werken van algemeen belang werden in het afgeloopen jaar tot stand gebracht, die in nauw verband staan met den gezondheidstoestand; De beraadslagingen zijn met kalmte, orde en onpartij digheid gevoerd, en met eerbiediging van ieders gevoelen en zienswijze. De voorzitter vertrouwt dat zulks ook in dit jaar het geval zal wezen en bij het einde des jaars ondubbelzinnige getuigen daarvan aanwezig zullen zijn. Vervolgens betuigde de voorzitter zijn dank voor het vertrouwen zoo in het dagelijksch bestuur als in hem persoonlijk als voorzitter gesteld. Hij verzekerde dat hij daarop hoogen prijs stelt en deed een beroep daarop in ruime mate ook voor het ingetreden jaar. Met het gesprokene zou de voorzitter, naar hij zeide, kunnen eindigen, ware het niet dat hij den secretaris der gemeente dank wilde brengen voor diens ijver, werk zaamheid, bereidvaardigheid en voorlichting van het bestuur dezer gemeente, en vooral van het dagelij ksch bestuur en den voorzitter. Bij dien dank sprak hij tevens het vertrouwen uit, dat de raad op een en ander ook in dit jaar rekenen mag, terwijl hij de belangen der ge meente verder aanbeval, tot welker bevordering ook hij, voorzitter, verklaarde verder te willen medewerken. Nadat de voorzitter deze eerste vergadering met ge noemde toespraak geopend had, werden de notulen van het in de vorige zitting verhandelde gelezen en goed gekeurd. Daarna werden door den voorzitter medegedeeld zes missives van gedeputeerde staten, houdende: a. goedkeu ring der gemeenterekening over 1867b. extract uit het koninklijk besluit, tot goedkeuring der voortdurende heffing van de gemaalbelasting, voor zooveel de tarwe betreft, tot iüt° April 1870; c. goedkeuring van het raads besluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1868; d. idem van onderhandsche verhuring van twee percee- len gemeentegrond; e. idem van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1868, hetwelk mits dien in handen van den gemeente-ontvanger is gesteld, ten einde de biljetten uit te geven en de gelden te incasseeren: en f. goedkeuring der gemeentebegroo ting voor 1869. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen Wordt gelezen een ingekomen adres van C. J. Hondius en een twintigtal anderen, alle broodbakkers alhier, die bezwaren inbrengen tegen het water uit de gemeente- pompen, hetwelk, volgens hen, noch drink- noch bak- water is. Vooral in het belang vau de gezondheid der ingezetenen verzoeken zij voorziening in dit bezwaar. De voorzitter deelt mede dat op dit oogenblik genoeg water voorhanden is, zelfs voor de behoeften der polder werkers (voor welke laatsten adressanten een nadere overeenkomst met den heer Lienders in overweging had den gegeven)dat van de gezondheidscommissie ook geen klacht is vernomen omtrent den slechten toestand der pompen, en dat het drinkwater voldoende kan wor den geacht, ook al is het in de eene pomp beter dan in de andere, gelijk dit ook elders, onder anderen te Zwolle, het geval schijnt te zijn. Hij stelt voor, het adres te ver zenden naar burgemeester en wethouders, ten einde zoo noodig daaromtrent een nader voorstel te doen. De heer de Jonge herinnert dat de voorzitter zoo even de gemeente Zwolle heeft genoemd. Hij kan daaromtrent mededeelen, dat aldaar 8 pompen der gemeente goed, 9 vrij goed en 11 slecht zijn. Men heeft daar evenwel eene proef genomen met een grondboor, door middel waarvan men op 31 voet diepte in den tijd van 2| uur goed drinkwater gevonden heeft. Die toestel kost slechts /50; om het hooge belang der zaak stelt hij daarom voor, burgemeester en wethouders te machtigen, ge noemde som te besteden voor het aankoopen van een zoodanige grondboor, en daarmede ook hier een proef te nemen. De voorzitter antwoordt, dat het nog zoover niet gekomen is dat de pompen hier zóo slecht zijn. Bij aanneming van het voorstel vreest hij, dat men niet alleen f 50 zal uitgeven, maar dat die som van lieverlede in omvang zal toenemen, daar men, eens bezig zijnde, dieper en nog wat dieper zal willen boren. Ook moet men, zijns inziens, niet uit het oog verliezen, dat het plan van den heer Dronkers voor een duinwaterleiding nog steeds aanhangig is. De heer de Jonge" herhaalt dat op 31 voet in 2£ uur tijds te Zwolle goed water is verkregen voor slechts 50. De voorzitter repliceert dat het terrein te Zwolle ■ver moedelijk niet met dat te Middelburg overeenkomt.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 5