MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 1869. 19 Januari.** l\°- 11. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 18 Januari. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a.des namiddags te half twee uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der navolgende stukken: missive gede puteerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; adres broodbakkers, toestand stadspompenadres kommiezen plaatselijke belastingen, gratificatie over 1868begrooting administratie Vlissingsehen rijweg; voorstel burgemees ter en wethouders, vernieuwing Langevijlebrug en beschoeiing. Den 4en en 6«n Februari a. zal de aanwijzing op het terrein plaats hebben van het den Hen daaraanvolgende te 's Hage ten behoeve der staatsspoorwegen in twee per- ceelen aan te besteden werk, bestaande het eerste per ceel in het bonwen eener tweede schutsluis naast de bestaande sluis te ITansweert; het tweede perceel in het bouwen eener tweede schutsluis naast de bestaande sluis te Wemeldinge, beide voorliet kanaal door Zuid-Beveland. De voor elk der perceelen te maken werken zijn, vol gens het bestek: a. eene schutsluis, bestaande uit een buiten- en een binnensluishoofd, met houten sluisdeuren; b. schutkolk- en vleugelmnren van zuilenbazaltc.storte- bedden met steenbezetting op den bodem en de beloopen van den schutkolk en tusschen de vleugelmuren; d. het aanaarden der sluis. De hoofdafmetingen zijn: lengte der geheele sluis, op de fundeering gemeten, met schutkolk, 133.40 el; lengte van het buiten- en binnensluishoofd ieder 20 ellengte der buitenvleugelmuren, gemeten in de richting der sluis-as 25, en der binnenvleugelmuren.31.50 el; wijdte tusschen de slagstijlen, op de hoogte van het peil,8.60 el; diepte der slagdrempels onder het peil 4.50 el; wijdte van den schutkolk in het midden, ter hoogte derdekzer- ken, 22 el. De lengte-afmetingen zijn lengte van het hooge ge deelte van het buitensluishoofd, op de fundeering gemeten, 12.30 en van het lage gedeelte van het buitensluishoofd 7.40 el. De lengte van den schutkolk, gemeten tusschen den jokdorpel van het buitensluishoofd en dien van het bin nensluishoofd, is 93.40 el. Op aan te wijzen plaats moet een heuvel worden opge worpen, hoog 3 el boven het peil, en daarop geleverd een steenen directiekeet, voor het eerste perceel lang 14 en breed 10 el, en voor het tweede perceel lahg 22 en breed 10 el, elk hoog van verdieping 3.50 el. In elke eet is een woning voor den opzichter, een bureau en twee kamers voor de directie. De keet van het eerste perceel is bestemd voor woning van den opzichter met den kanaaldienst belast, en die van het tweede perceel voor woning van vier sluisknechts. De verschillende gedeelten van het werk moeten ge reed zijn: o. de afrasteiing van het terrein en de directiekeeten met ameublement binnen drie maanden na de goedkeu ring der aanbesteding b. de houten fundeering der sluishoofden den I« Augus tus 1869 c. het metsel- en hardsteenwerk en de bazaltmuren den 1« October 1870; d. het geheele werk den len November 1870. Het departement Rotterdam der Maatschappij tot nut van 'talgemeen hield jl. Zaterdag avond eene algemeene vergadering, welke buitengewoon talrijk bezocht was. Onder anderen is daarin besloten, dat vanwege het departement adhaesie zal worden betuigd aan de cir culaire van het hoofdbestuur, aangaande de neutrale school, met te kennen geving van het verlangen dat het hoofdbestuur eene buitengewone algemeene vergadering moge uitschrijven, ter vrije bespreking van het in de bewuste circulaire behandelde onderwerp. De over dit punt gevoerde discussie was over het algemeen belang wekkend en stelde in een helder licht dat de liefde voor ons volks-onderwijs zooals het thans is georganiseerd diepe wortelen bij het. volk heeft geschoten. De Arnhemsche courant, de onlangs te Utrecht opge richte Algemeene kiesvereeniging besprekende, maakt de opmerking dat de opgenomen bepalingen afwijken van de vroeger door oprichters uitgevaardigde circulaire. In de openbaar gemaakte statuten komt onder andere de volgende bepaling welke in de circulaire te lezen stond niet voor: „De ondergeteekenden behooren allen tot hetgeen men -bij ons de conservatieve partij noemt, d. i., zij willen het vaderland zoo mogelijk behoeden voor radicale leiders, die de maatschappelijke orde, gelijk die in het christen dom zetelt, voor verouderd verklarendie, brekende met geschiedenis en geschreven recht, de grondwet slechts beschouwen als een mijlpaal op den weg naar de repu bliek der nieuwere tijdendie onze nationaliteit slechts bewaren willen, zoolang de stoffelijke belangen daarin voordeel zien; die alle gezag en macht in de vertegen woordiging zoeken over te brengen, met miskenning onzer grondwetdie onze overzeesche bezittingen zoeken los te maken van het moederland, langs allerlei wegen, ten koste van onzen handel en scheepvaarten die, al gewagen zij ook van vrijheid van onderwijs, toch niets daarin gedoogen kunnen, wat met hunne stellingen op godsdienstig of maatschappelijk gebied in strijd is." De Arnhemsche courant meent dat die woorden vol komen duidelijk uitdrukten wat de oprichters wilden. Daarom doet zij thans de vraagis de kiezersvereeni- ging van overtuiging veranderd, of maskeert zij hare overtuiging in hare tweede circulaire en reglement Zij vreest het laatste, maar wenscht het eerste, omdat uit die formuleering van beginselen blijkt, dat zij óf tegen windmolens strijdt óf wel hare tegenpartij groot onrecht aandoet. De republiek der nieuwere tijden wordt toch evenmin door iemand begeerd als de ondermijning van onze nationaliteit of de ondergang van onzen handel en scheepvaart, of eenig ander doel, dat in die circulaire aan de partij wordt toegeschreven, welke de conservatieve oprichters zeggen te zullen bestrijden. Hebben zij dien strijd als noodeloos opgegeven, dan verheugt de Arnhemsche courant er zich overstrekt hun programma slechts om den strijd tegen eene door hen miskende richting te maskeeren, dan waarschuwt zij voor de deelneming aap dit verbond. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan nu. F. J. W.T. baron van Pallandt, raad van legatie honorair, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. schutterijen. Eervol ontslag verleend aan mr. C. J. Fokker, als auditeur bij den schuttersraad van het op geheven bataljon rustende schutterij n°. 2, en aan mr. T. A. Wagtho, als auditeur bij den schuttersraad van het opgeheven bataljon rustende schutterij n». 6 in de provincie Zeeland; en voorts aan de volgende officieren bij de opgeheven korpsen rustende schutterij in deze provincie: bij het half-bataljon u°. 2 aan dr. F. Keiler als officier van gezondheid 2C klasse en aan D. Verseput als 1« luitenant; bij het half-bataljon n°. 6 aan I. Hage Dzn. en H. Cornelisse, beiden als kapiteinaan J. Soeters als len luitenant, aan J. H. Moolenburgh, C. Stoutjesdijk, J. de Wilde Dz., S. C. van Oost en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, allen als 2«i luitenant; bij het batal jon n". 3 aan J. C. Kakebeeke als 1™ luitenant-adjudant, aan J. C. Hogendorp als officier van gezondheid 3» klasse, en aan F. J. Quintus als 2C» luitenant. Benoemd bij de op te richten korpsen rustende schut terij in Zeeland1® bataljon, tot 1™ luitenant-kwartier meester J. A. Geldof; 2Jc bataljon, tot Dten luitenant- adjudant m'.W. L. J. Spoor; tot Isten luitenant kwartier meester mr. Ph. A. J. Bouvintot officier van gezondheid 2de klasse dr. J. M. Boom, tot dusverre dezelfde betrek king bekleedende bij het voormalig half-bataljon n». 6 tot kapitein C. M. Bal, tot dusverre kapitein bij het voor malig half-bataljon n». 6; D. van de Velde, tot dusverre kapitein bij het voormalig half-bataljon n°. 2E. C. van Rijssel en M. C. Voorbeytel, tot dusverre l5le luitenant, respectivelijk bij het voormalig half-bataljon n". 6 en 2, en J. van der Bent; tot lslcn luitenant J. Verjaal, tot dusverre D'e luitenant bij het voormalig half-bataljon n°. 2, B. Boom, tot dusverre lsle luitenant en M. W. J. de Visser, tot dusverre 2de luitenant, beiden bij het voormalig half-bataljon n°. 6, P. Lieven Vis, tot dusverre 2<i' luite nant bij het voormalig half bataljon n«. 2, en J. J. Hocke Jzn.; tot 2d™ luitenant N. L. de Oude en J. Slie- rendregt, beiden tot dusverre 2de luitenant bij het voormalig half-bataljon n°. 2, mr. J. A. Bolle. M. G. van Stapele, P. Uoogenboom, J. de Rijke, J. L. Voorbeytel, jh'. S. O. de Casembroot, J. Giljam en J. L. Luyk; 3|,e ba taljon, tot P'm luitenant-adjudant A. Schraver: tot ptcu luitenant-kwartiermeester J. C. Dominicus van den Bussche, tot dusverre 2de luitenant-kwartiermeester bij het voormalig bataljon n°. 3tot officier van gezondheid 2d» klasse J. A. Geill, tot dusverre dezelfde betrekking bekleedende bij het voormalig bataljon n°.3; tot kapitein C. Dominicus, P. W. Gutteling, L. Boogaard en A. Schil- ham, allen tot dusverre dezelfde betrekking bekleedende bij het voormalig bataljon n». 3tot .ls>™ luitenant F. W. Prnmers, H. C. Dominicus van den Bussche, J. C. van den Brink en J. H. Jansen, allen tot dusverre dezelfde betrekking bekleedende bij het voormalig bataljon n°. 3; tot 2<>en luitenant L. C. Boogaard, J. Been hakker en L. van Duyvenbode, allen tot dusverre dezelfde betrekking bekleedende bij het voormalig batal jon n°. 3, H. G. Smits Verburg, O. H. J. Steenberg, C. M. van Noppen, H. C. Snoep en J. L. van den Brink. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontsla gen de luitenant ter zee 2C klasse .1. J. Le Fèvre de Montïgny. consulaten. Benoemd, als opvolger van nu wijlen den heer d'Allens, tot Nederlandsch consul te Havre en voor het departement der Neder-Seine de heer H. A. Bunge. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van /»129 's jaars, aan W. G. Verbeek, gewezen bewaarder P klasse in het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg. Onderwijs. Bij het eergisteren gehouden admissie-examen aan de Utrechtsche hoogeschool zijn van de vijf candidaten drie toegelaten. Marine en leger. De luitenant ter zee 2« klasse E. J. Hoos, dienende op Z^. M*. wachtschip te Willemsoord, wordt met den laat- sten dezer maand op nonactiviteit gebracht en vervan gen door den luitenant ter zee 2= klasse H. Bernelot Moens. Rechtzaken. Den 29en dezer zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terechtstaan Jacobus Vingerhoed, oud 41 jaren, landbouwer, wonende te Zierikzee, thans gedeti neerd alhier, beklaagd als zou hij in den nacht van 19 op 20 October 1868 opzettelijk den brand hebben gestoken in eene met hooi, stroo en gedeeltelijk met verzamelden oogst gevulde schuur, staande in de lange Nobelstraat te Zierikzee, bij hem beklaagde in gebruik, terwijl te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. In deze zaak zijn 21 getuigen door den procureur-gene raal opgeroepen, terwijl de beschuldigde tot zijn raads man heeft gekozen den advocaat m'. W. C. Borsins. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Braband heeft jl. Donderdag PetronellaRoestenburg schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade, gepleegd op haren man Jan Korthout, te Oisterwijk, en haar veroordeeld tot de straf des doods. Gemengde berichten. De St. Janskerk te 's-Hertogenbosch is thans weder verrijkt met een geschilderd glasvenster, in de kapel van Onze lieve vrouw van den Bosch, hetwelk een tegen hanger vormt met een ander glasvenster en een meester stuk van kunst wordt genoemd. Jl. Donderdag hebben te Haarlem eenige leden van de Veloeipède-club te Amsterdam proeven hunner bekwaamheid afgelegd in het rijden met velocipèdes op twee en op drie wielen. De keisteenen en de hooge

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1