COURANT. l\°- 8. Donderdag 14 Januari. 1869. Ctimenlanö. Editie van Woensdag avond 8 ureh. A A NB E S T E HING. Op Vrijdag, den 22st™ Januarij 1869, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den com missaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het. 11<'« district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het doen van eenige vernieuwingen aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen, als mede aan 's rijks zeeweringen en haven werken te Veere, in twee perceelen. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens 431 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing a'an het gebouw van het ministerie van binnenlandsclie zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n». 49 te 's 'Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7<len en 4Jcn dag vóór de béstèding wordt de noódige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur te Veere. 's Gravenhage, 23 December 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, C. J. FEITH, 1. s. g. Middelburg 13 Januari. De eerste kamer is heden, na al de hoofdstukken der sfaatsbegrooting met algemeene stemmen te hebben aan genomen, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Over de begrooting van koloniën is, in strijd met veler verwach ting, geen debat gevoerd. De leden van wie men het meest oppositie had kunnen verwachten, vergenoeg den zich met te verklaren dat zij een afwachtende houding zouden aannemen. De minister van koloniën heeft zijne vroeger gegeven verzekering herhaald,'dat hij geen ingrijpende maatregelen zou nemen betrekkelijk de koffie- en suikercultuur, voor dat de cultuur-aangele genheden bij de wet zullen geregeld zijn. Bij het hoofd stuk voor onvoorziene uitgaven maakte de heer Messchert van Vollenhoven der regeering er een verwijt van dat zij omtrent het gebruik van den post voor geheime uitgaven [betaling van Luxembnrgsche ridderordén in 1867J rnëde- deehng aan de tweede kamer had 'gedaan, waardoor naar hij meende het recht der kroon was prijs "gegeven. De minister van Bosse kon dit echter op de meest stellige wijze tegenspreken, door de mededeelingdatdèrëgeering door den koning tot openbaarmaking was gemachtigd. De gemeentëiaad vón Vliésiiigen hëëft in èène heden fiamiddag gehouden zitting voorzien' in de vacature' vóór debetrekking van wethouder, ontstaan door debenóemihg van den heer II. P.'Winkelman'tot'burgertièestér. 'Bij vierde stemming werd gekozen de hbèr J. G. Hector met 9 van de 13 stemmem De' óverige stómmen'w&ren Op den heer WJ de Kruijff uitgebracht. De heer Wïfrkelman heeft te kenüën gegeven, dat hij na rijp beraad besloten' heeft de Betrfekking van lid Van den gemeenteraad neder te leggen. De verkiezing tér vervulling van de hierdoor ontstane vacature in den gemeenteraad is bepaald op 26 dezer. In de zitting van den gemeenteraad van Goes van 11. Maandag zijn de onderwerpen, die aan de orde gesteld waren, niet kunnen behandeld worden, daar geen vol doend getal leden tegenwoordig was. Afwezig'waren de heeren de Enokke van der Mehlen, buiten de gemeente Verhagen en van den Bosch met kennisgeving; de heeren Kakebeeke, Fransen van de Putte en Pilaar zon der kennisgèving. Uit Goes schrijft ineh ons onder dagteekening van 12 dezer „Zooals u hekend is, worden hiér om de drie weken volksvoorlezihgen gehouden van wegé de Verèëriiging voor volksbelangen, die vrij druk bezócht wórden. Gis teren avond was echter do zaal voller dan ooit. Was het otadat de héér O. Verhagen als lezer aangekondigd was? Ik geloof het niet; want hoewel het publiek zeker ook zeer trouw zóu zijn opgekomen, hadde het vóóraf de w ij z 0 gekend, waarop die heer zou lezen, zoo was daarvoor thans eene andere reden. Die reden toch zal men wel voor namelijk moeten zoeken in den tweeden lezer die aange kondigd was, n. 1. Jan Dekker Az. werkman te Zaandam die de uitnoodiging der vereening om tot zijne Goesche medearbeiders te spreken, aannam en in eene lezing óver het lóón, zijne denkbeelden, die wel wat afwijken van de algemeen heerschende, over dat móeielijke vraagstuk der staatshuishoudkunde uiteenzette. „Waarschijnlijk is hij de eerste Ncdcrlandsehe werk man, die eene volksvoorlezing houdtdat hij de laatste niet zijn zal, daarvoor is ons de beweging totontwikkéli g der arbeiders, die allerwege in óns vaderland zich uit breidt, een Waarborg. „Ik bemerk dat ik voor niet-Goessenaars nog eenige opheldering schuldig ben ten opzichte Van hetgeen ik zoo even over de lezing van den heer Verhagen zcide. „Deze behandelde het verkieslijke van de verhóöging van den hoofdelijken omslag boven verhooging der op centen op de personeele belasting, in verband beschouwd tot den volksvertegenwoordiger den heer Saaymans Vader, en veroorloofde zich daarbij uitvallen tegen dezen, die, hoe gepast zij ook wellicht op eene politieke meeting "of op eene vergadering tot dat doel door den heer Ver hagen zeiven belegd, zouden mogen zijn, zeer zeker niet bij volksvoorlezingen te huis behooren. „Tot nogtoe hebben de volksvoorlezingen zich buiten politieleen en godsdienstigen strijd weten te houden, en wij zagen daarin een reden van haren bloei. „En nu weet ik wel dat de volgende sprekers het voorbeeld van den heer Verhagen niet zullen volgèn, en dat dit genre van voorlezing hierbij afgesloten zal zijn, maar toch: het publiek oordeelt soms met zoo weinig onderscheiding, dat het eene geheele inrichting aanspra kelijk zou kunnen stellen Voor wat een enkel perèoon 'soms misdoet." Het Provinciaal blad n°. 1 bevat eene circulaire van den commissaris des köningsin Zeeland aan burgemeester en wethouders der verschillende gemeenten, waaruit blijkt dat over het dienstjaar 1869 op de grondbelasting zullen geheven worden: voor het rijk 21[ alleen op de ongebouwde eigendommen; voor de provincie 10; voor de gemeenten de opcenten zooals die, blijkens mede- deeiing bij Provinciaal blad n". 130 van 1867, over het dienstjaar 1868 zijn geheven, met deze uitzondering dat in de gemeenten Breskens en Waterlandkerkje 40 op de -gebouwde en 10 op de ongebouwde eigendommen zullen geheven worden. Kerknieuws. Gisteren zijn de stembriefjes gèopend Vóór deVër- kiezing van twaalf notabelen der hervormde geirle Ciite te Zierikiiee.Al de eartdidatén dér vrijzinnige kiesver- "eènigrng „Vrijheid èri Geweten"'zijn geköfc'en. Gisteren vierde de heer B. Raessendëkeh 'én "pslStoor der roomSch-catholijke gemeente te!IJfcenclijke, "de 'g'ëdachtenis'van zijn 25jarig herderschap binnen die 'gériieente. Des mofgens wérd dóór den jnbelaris éën mis gevierd en door den pastoor van Hoofdplaat eene feestrede'gehouden. Na afloop daarCan werd hem door zijne parochianen een zilveren thee- en koffiéëervies be nevens eenige geschénken vóór kerkelijk gebruik aan geboden. Tëgën den avond werd hem nog eene serenade J gébracht. De heer van Sou, predikant të Warmond, heeft voör hét beroep naar de Nederduitsche hervormde gemeente te Groningen bedankt. Gcnieivgde berichten. Het bestuur der Maatschappij van algemeene verzeke ring tegen brand te Brussel heeft eene zilveren medaille toegewezen aan de heeren J. Bourdrez, opperbrand- meeeter, en G. Krijger, gemeente-bouwmeester, wegens hunne verdienstelijke hulp hij den brand Op 7 Novem ber jl. ten huize van den heer Bllndenbach alhier. Gis teren avond heeftin eene vergadering van het bestuur der brandweer de uitreiking dier medailles door den beer D. de Oude, bijzonder agent der genoemde maat schappij, plaats gehad. Ter verdeeling onder de man schappen die zich bij den genoemden brand buitenge woon onderscheiden hebben, is namens meergenoemde maatschappij eene som van (25 aan den voorzitter van het bestuur der brandweer ter hand gesteld. -— Uit Maastricht schrijft men van 9 dezer: De heer J. Russell had hooger beroep ingesteld tegen het vonnis 'der rechtbank alhier, waarbij hij veroordeeld is wegens laster jégens den heer Prj ls. Bij arrest van het hof'is heslist, dat de vervolging tegen den uitgever van den Atni du Limbourg zal worden geschorst gedurende den óöp der instructie, ingesteld tegen den heer Terbeek, die door den heer Russell, in de zitting der rechtbank, is aangewezen als de schrijver van het artikel, dat aan leiding gegeven heeft tot de klachte van den heer Pijls. De Ami voegt er bij dat het hof heeft uitgemaakt, dat de drukker buiten het geding moet worden gesteld, van het oogenblik dat de schrijver van het geïncrimineerd artikel is aangewezen. Dezer dagen is te Bordeaux een rechtsgeding ge voerd over het toedienen van lichamelijke kastijdingen, door het onderwijzend personeel van een Jezuïten- college aldaar aan de jeugdige kweekelingon, dat geëin digd is met de veroordeeling van twee paters tot eene gêvangennisstraf van 10 dagen en van den rector van hét college tot eene geldboete van 3000 franken, of schoon deze laatste ten processe heeft verklaard, dat hij van de bedoelde kastijdingen geene kennis heeft gedra gen en, toen zij hem ter oore kwamen, zijne ernstige afkeuring daarover te kennen heeft gegeven. Dit proces heeft aan de anti-clericale bladen veel stof tot scherpe vertoogën tegen de geestelijke opvoedingsgestichten geleverd en tévens op nieuw de vraag doen rijzen, of de Jezuïten orde wel onder de in Frankrijk wettig toege laten geestelijke orden behoort; eene vraag, welke door velen ontkennend beantwoord wórdt. Thans wordt door de Avènir National gemeld, dat eene petitie in omloop is, waarin bij den senaat op de verdrijving der Jezuïten •wordt aangedrongen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van 'den 10 dezer: J. Schuiten, jm. 22 j. met M. F. Smits, jd. 21 j. (Van 2 tot 9 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: N. van Hoorn, weduwn. van M. C. Fannoy, 43 j. met E. van der Burgh, wed», van I. de Bruijne, 35 j. Bevallen: C. Caljouw, geb. Sanderse, z. E. J. de Vey, geb. v;tn Eiel, z. A. M. Ie Roy, geb. 'Tanis, d. C. J. Dek ker,'gèb. Büytend'ijk, d. A. van Loo,1 geb. van Alphen, z. S.'M. van der steen, geb. Martij, d. C.M. Kemeling,gób. Kok, d. J. C. II. Klijberg, geb. Larsen, d. (doodgeb.) Overleden J. van Sprang, wed", van C. Bakker, 64 j. G. J. de Jong, man van C. M. Raames, 47 j. Goes. BevallenM. Wessel, géb. van Riet, z. K. C. Bar- 'tölse, géb. Gasille, z. M.'L. Briels, geb. Schelfhout, z. E. van der Heijden, geb. van Meer, 2 z. (tweel.) 'M. Brand, geb. Körstanje, d. (levenl.) Overleden: L. I. Kriekaard, z. bijna lj. J. u;t den Bogaart, wed", van M. Moerland, 78 j. Ziehikzee. Bevallen: W. Scinflemans, geb. Kanaar, z. P. C.'Lmjcx, geb. Mossèlman, z. E. J. van Oorschot, geb. Douw; d. A.'R. van WettenbrCigge, geb. Leeilwe, z. Overleden: J. Nestelaar, mh'n van D. de Vós, 66 j. C. van der Moer, jd. 80 j. N. Anker, d. 2jj. E. G. Pauli, d. 3 m. In de maand December 1868 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 8geboorten 44 (zoons 24, dochters 20) sterfgevallen 34 (van het mannelijk geslacht 12, van het vrouwelijk 22); levenloos geboorten 2. Elders overleden 4.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 1