heeft bij eenen hyper-modem, ter verdediging van z ij n e richting, tot de gevolgtrekking moeten komen r óf dat die richting al zeer in strijd moet zijn met het Christendom óf dat de maat der rechtzinnigheid in de leer van eenig kerkgenootschap géén vasten regel aanbiedt ter ondersteuning óf veroordëeiing van het streVën dér eërie of der andere staatkundige partij. In het eene geval zal de Christelijk-historische partij voortaan hare medewerking moeten onthouden aan de conservatieve richting, die hare krachtigste verdediging zoekt bij de verst gevorderde bestrijders van het Chris tendom. In het andere geval zal zij voortaan moeten afstand doen van haar onheilig verbond mef de conservatieven, en, het goede erkennende, waar het ook bij de liberale partij aanwezig is, deze vooral moeten bijvallen in haren met GodS Woord overeenkomstigen eisch, dat den dag- looner zijn loön niet verkort en zijn goed niet ontnomen worde. Ten slotte gaat dè heer Keuchenius na hoe de drie opvolgende ministers van het vorig ministerieniets heb ben verricht waarop de conservatieve partij trotsch zou kunnen zijn. Ieder onbevooroordeelde moet erkennen dat de koloniën gedurende de laatste twee jaren, onder werkeloosheid, besluiteloosheid en onzekerheid, zoo in Nederland als in Indië, snellijk zijn achteruitgegaan. De conservatieven hebben steeds beweerd, dat het verval van het door hen geliefde stelsel enkel moest worden toegeschreven aan de minachting, waarin het door den invloed van eenige weinige partijhoofden en van de drukpers gebracht was, en dat alleen eene sterke hand en eene krachtige verdediging noodig waren om het in eer en bloei te herstellen. De hand, toegestoken door de drie elkander opyol- gende conservatieve ministers van koloniën, is niet ge bleken eene sterke hand geweest te zijn. De krachtige verdediging echter werd tegemoet gezien van den redacteur van den Java-bode. Zijne optreding te bevor deren, was eene der laatste daden van het kabinet van Znylen-Heemskerk-Hasselman in zijne stervensure. De koloniale strijd, sedert jaren gevoerd, gold en geldt nog de zegepraal of den val van de richting, die de heer van Hoëveli, in het voetspoor wandelende van mannen als van Hogendorp, Muntinghe en Elout, vóór twintig jaren met schitterend gevolg in het leven heeft terug geroepen. Welke levenskracht en waarde zou het Nederlandsche volk, met zijn natuurlijk goed verstand, nog kunnen en nog willen toekennen aan eene richting, die daartegen over staat, nu het ontwaart, dat ter toepassing en ter verdediging van hare beginselen en ter behartiging van de teedere belangen, welke die richting heette te bevor deren, het meest conservatieve-kabinet in eigen midden of bij (le drukpers geen andere hulp heeft kunnen inroe pen dan die van mannen, welke, om de woorden te bezi gen van den heer Huët, „alleen belangstelling wekken door hunne onervarenheid?" De Arnhemsehe courant deelt de volgende particuliere correspendentie van de kust van Guinea mede: „Akra, 5 December. „De belangrijkste gebeurtenis, die hier plaats had en vermelding waardig is, is dat eene Engelsche stoomboot het vraagstuk heeft opgelost om de baai van de rivier Volta te passeeren, iets waarvan de mogelijkheid altijd werd betwijfeld. „De Volta is reeds vroeger door booten geëxploreerd en toen heeft men bevonden dat die tot op 200 mijlen voor kleine schepen bevaarbaar is. Welk een ruim veld wordt daardoor den handel geopend, die eerlang op veel gemakkelijker wijze dan thans over land geschiedt, zijne artikelen tot in het hart van het Ashantijnsche rijk kan brengen. Deze gunstige uitslag is voornamelijk te dan ken aan de ijverige pogingen van den Engelschen gou verneur Kennedy, die deze onderneming heeft geleid. „De gouverneur Kennedy is onlangs te Elmina geweest om over den vrede te onderhandelen, doch schijnt het met den Hollandschen gouverneur niet eens te zijn ge wórden, althans in den toestand is niets veranderd. „Buiten Elmina worden de menschen weggeroofd en men kan zich ook niet op zee vertrouwen. Naar men zegt is de postboot, die de mailsteamer bracht, aange vallen en het is aan den bevelhebber van dien bodem te danken dat de brieven ter bestemder plaatse zijn gekomen. „Hoelang moet dat nog duren Wordt er niets door de autoriteiten verricht om den tegenwoordigen toestand te doen ophouden? Wordt er niet spoedig gehandeld, dan zal men wéér geen koren of jams kunnen planten, en wat dan „De neger is uit zijn aard langzaam en indolent, voeg daarbij dat het bestuur ook niet hard loopt, dan komt I men tot de slotsom dat het nog zeer lang zal duren eer 1 alles weder geregeld is. In dien tusschentijd plukken de Engelschen de vruchten van de Hollandsche inertie, I want naar men mij verhaalde, hebben de rechten bij hen een onzuiver bedrag opgeleverd van 14 of 15,000 p. st. 1 tót op 1 November 11." j (Jcmcngde berichten. De onder-adjndant Marquinie van het regiment rij dende artillerie, die na den brand der stallen te Amers foort door den kolonel-kommandant tot kanonnier was gedegradeerd, is, na 100 dagen in arrest te hebben gezeten, bij vonnis van het hoog militair gerechtshof uit het arrest ontslagen, en in zijn rang van onder-adjudant bij het regiment hersteld. De heer A. Hertsen te Londen heeft de uitgave van het beroemde Russische blad Kolokol gestaakt. Volgens berichten uit Gorunna, den 3 dezer te Plymouth ontvangen, zijn den 28 en 29 December tus- schen kaap Finisterre en kaap Ortegal GO lijken gevon den, welke aan land gespoeld waren. Men vermoedde dat daar eene groote schipbreuk had plaats gehad. Uit 's-Heerenberg wordt van 1 Januari gemeld: „In de vorige week is door een koperslager alhier, zeer vroeg in den ochtend, vóór zijne woning gevonden een mandje, waarin men vond een waarschijnlijk 14 dagen oud knaapje, benevens een briefje, vermeldende, dat het kind 500 jaarlijksch inkomen had. Een schoenmaker uit de buurt heeft het kind tot zich genomen." Volgens het verslag van eene commissie, den 16 October 11. bijeengeroepen door den heer F. de Lesseps, tot beantwoording van eenige vragen betreffende de maatregelen, die noodig zullen zijn, om de doorvaart van het kanaal van Suez, hetwelk den 1 October a. voor de scheepvaart opengesteld moet worden, zoo snél en zoo gemakkelijk mogelijktemaken, welk verslag de dagtee- kening van 14 November draagt wordt als maximum snelheid aangeraden gemiddeld 10 kilometers per uur voor stoombooten, hetwelk 16 uren voor de doorvaart oplevert. Zeilschepen zullen het kanaal in iets minder dan 24 uren kunnen doorkomen. Behalve de meren, die het kanaal doorloopt, zullen 10 verwijde plaatsen aange- légd worden, ten behoeve van schepen, die elkander wil len passeeren. De afstand tusschen dezen onderling zal 11 of 12 mijlen zijn. Slechts schepen boven de 50 tori zullen gesleept moeten worden, of een loods aan boord moeten nemen, zoo het advies der commissie gevolgd wordt. Verschillende bepalingen omtrent het leggen van boeien en het stellen van vuren bij de meren worden voorgesteld. Langs het kanaal zullen waarschijnlijk geen lichten geplaatst worden. Wat betreft de tonnemaat, naar welke het heffen der tolgelden zal berekend wor den, raadt de commissie aan, de resultaten af te wach ten van de beraadslagingen der internationale commissie voor de unificatie der scheepsmaten, bij onderscheidene natiën in gebruik. Het gala-bal dat Zaterdag avond bij gelegenheid van de intrede van het jaar 1869 ten hove ruim een 900-tal genoodigden in de schitterende salons van het koninklijk paleis vereenigde, eindigde te middernacht. Omringd door zijn hofhouding, verscheen Z. M. de koning daarop in uniform van generaal der rijdende artillerie, H. M. de koningin in een uiterst rijk bal-costuum, en Z. K. H. prins Alexander als le luitenant van het regi ment grenadiers en jagers, Z. K. H. de prins van Oranje in uniform van generaal der huzarenvoorts HH. KK. HH. prins Frederik, als veldmaarschalk, prinses Frederik en HD. dochter, prinses Marie. Omtrent den beambte bij den Rijnspoorweg te Arnhem, die verdacht van diefstal van een trommel met geld uit een der goederenwagen in hechtenis genomen is, loopen aldaar vele geruchten. De platformist, zooals hij genoemd werd, omdat hij dienst deed op de platform bij de aankomst der treinen (hij haalde de plaatsbiljetten op) moet zijn bedrijf reeds sedert jarén uitgeoefend heb ben. Het werd echter niet ontdekt, omdat hij de voor zichtigheid had voorwerpen van waarde liever te ver duisteren dan te verkoopen, daar dit zijne ontdekking ten gevolge had kunnen hebben. Hij eigende zich slechts het geld toe en wierp het overige in secreetputten of grachten. Zoo moeten er thans uit het heimelijk gemak een aantal voorwerpen van waarde, die sedert jaren daarin verborgen lagen, te voorschijn zijn gekomen. Hunne zwaarte heeft hen doen zinken, tengevolge waar van zij bij vroegere ruimingen achter zijn gebleven. Men verhaalt ook, dat een aantal gouden kettingen enz. in dertijd door hem geworpen zijn in het thans gedempte paardenwed, zoodat deze kostbaarheden wel als verloren kunnen worden beschouwd. De beschuldigde doet. zegt men, volledig bekentenis. Arnhcour.) In de jl. Dinsdag te 's Hage gehouden gemeente raadszitting heeft de burgemeester éene rede gehouden, waarin hij onder anderen mededeelde, dat Scheveningen meer en meer in het buitenland bekend en, gewaardeerd wordt, hetgeen vooral in den afgeloopen zomer gebleken was, toen het aantal buiten- en binnenbaden 47,437 is geweest, terwijl de exploitatie van het gemeentebadhuis in het vorig jaar 'Sloot toet een voordeeiig saldo voor 8e gemfeente óan ƒ23,805.79 tegen ee'tieraming van ƒ15,000. Onder de vreemdelingen die dit jaar den winter te Rome doorbrengen behoort de Noord-Amerikaansehe dichter Longfellow, die veertig jaar geleden insgelijks een bezoek aan de pauselijke hoofdstad heeft gebracht. Het buitengewoon zachte winterweder heeft eene proef, op de Badhoeve in den Haarlemmermeer met de nieuwe grassoort Bromus Schruderi genomen, in allen opzichte doen gelukken, en het bewijs geleverd van den vroegtijdigen groei dezer grassoort. Het gemaaide was 5 Nederl. palmen Tang, zeer malsch en werd met graagte gebruikt door een paard, van eene ziekte herstellende en aan hetwelk versch voeder voorgeschreven was. De weg van 's Hertogenbosch naar Vlijmen is weder onder water, de gemeenschap te land met de Langstraat is dus afgebroken, hoewel de overtocht met vaartuigen geschiedt, is de communicatie gebrekkig. Telken jaren blijkt het duidelijker, hoe noodzakelijk het is dien weg op te hoogen. De werkzaamheden aan de spoorbaan Hedel—'s Hertogenbosch zijn Wegens den hoogen waterstand voorloopig gestaakt. De keizër van Frankrijk laat op het oogenblik te Havre een stoomjacht bouwen, hetwelk alle schepen der wereld in snelheid zal moeten overtreffen. Aan het schip zullen de schoone lijnen gegeven worden der Engelsche zeiljachten, welke het echter verreweg in grootte zal overtreffen. De heer Norman heeft carte blanche ontvan gen aangaande de kosten, mits het schip aan de eischen voldoe. Uit Zwolle schrijft men 4 Januari: In den avond Van 5 December jl. werd van het garnizoen alhier een militair, met name Franeker, vermist, zonder dat er eënig spoor van hem achterbleef. Een paar dagen later wérd zijne politiemuts op een der buitensingels gevondén en men herinnerde zich, dat Franeker te kennen gegeven had niet alleen te willen uitgaan, van burgers»wat te goed te hebben, enz. enz. Alle ingesteld onderzoek bleef vruchteloos, totdat heden ochtend het lijk van den ver miste in de gracht gevonden werd, naar men zegt, de beenen met touwen en den hals met een zakdoek om wonden. Ofschoon er met zekerheid nog niets kan wor den medegedeeld, schijnt men toch aan eene misdaad te moeten denken. - Chang eri Eng, de Siaraeesche tweelingen, zijn sedert eenige dagen te Edimburg. Dadelijk na hunne aankomst zijn zij naar professor Syme gegaan, om hem te vragen, of het eene gevaarlijke operatie zou zijn, zoo zij den band, die hen aaneensnoert, lieten doorsnijden. De professor heeft hen nauwkeurig onderzocht en verklaard, dat die operatie naar alle waarschijnlijkheid beider dood ten gevolge zou hebben, zoodat hij hun het plan om daar toe over te gaan ten sterkste heeft afgeraden. Hetzelfde advies heeft sir James Simpson gegeven. Niettemin hebben zij de reis naar Parijs voortgezet, om ook het gevoelen van docter Nélaton in te winnen. Men leest in de Winsehoter courant „Dat men in Pruisen tusschen water en lucht niet geheel veilig is, kan men uit het volgende oordeelen. Yoor korten tijd was een kapitein van Wildervank met zijn schip in de nabijheid van eene kleine Pruisische haven. Op eens zag de bemanning dat een Pruisisch schoenerschip het er op aanlegde om op haar in te varen, hetwelk hun in zoo verre gelukte dat ze een gat in de boot joegen. Onze Nederlandsche jongens daarover gebelgd zijnde, ging het tot wederzijdsch schelden over. Zij ontvingen den groet van „Hollandsche poepen", dat met „Duitsche moffen" werd beantwoord. Kapitein en stuurman (de laatste te Veendam te huis behoorende) stoorden er zich niet aan. Toen riep een der Duitschers: „Wir habenall'die kleinen Fttrsten verjagt, das kleine Holland werden wir auch wohl bald annexiren," dat door den stuurman werd beant woord met: „Ie hebben al dei landen stoolen, ie zeilen Holland nyt stelen." Wat was het gevolg? Des avonds kwam een boot aanroeien, en daar wipten vijf gendarmes aan boord om den kapitein te spreken, en wilden den naam van schip, kapitein en volk weten. Ofschoon eerst weigerachtig, gaf de niets kwaads vermoedende kapitein een en ander op, waarna het bericht kwam, dat de gansche bemanning den volgenden dag voor de rechtbank moest verscliij nen, waar ieder naar het voorgeval 1 ene werd onder vraagd, waarna de rechter hun te kennen gaf, dat de stuurman terecht moest staan wegens „het land gehoond te hebben", en een paar dagen later weder verschijneu moest. De kapitein moest echter met zijn schip vertrek ken; daar had men tegen in te brengen, hij mocht zulks wel doen, maar dan moest hij een borgtocht aldaar stellen

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2