£]anürlsbfrid)tm ZUIVERE AFBRAAK, BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING delingen op het eiland Kandia zich weder hadden onder worpen aan het Turksch bestuur, wordt thans ten deele uit meer onpartijdige bronnen bevestigd. Ongeveer twaalfhonderd opstandelingen hebben op de meest eer volle voorwaarden met den bevelhebber der Turksche troepen gecapituleerd, doch het voorloopig bestuur der opstandelingen, wiens onderwerping men insgelijks had gemeld, heelt dit voorbeeld nog niet gevolgd en zetelt nog steeds in een der door de opstandelingen bezette punten in de gebergten van Sphakia. Ten aanzien van de politieke houding, door de Engel- sche regeering in het Griekscli-Turksch geschil aange nomen,, welke, hoewel zich nog steeds naar Turkije nei gende, toch door lijdelijkheid en afwachting eenigszins afweek van hare traditioneele staatkunde, vinden wij eenige opmerkingen in een brief uit Londen, welke in de gegeven omstandigheden de aandacht verdienen. Bedoelde schrijver herinnert in de eerste plaats dat de belangen, welke Engeland vroeger in Turkije te verde digen had, nog bestaan. Indien de sultan morgen uit Constantinopel verdreven is, zetelt Rusland daar over morgen, en geenszins ten onrechte noemde de Russische keizer Alexander Constantinopel „de sleutel van zijn huis." Een blik op de kaart der wereld doet gemakkelijk zien dat Rusland door het bezit van Constantinopel de machtigste staat der wereld zou worden, vooral sedert ook de verovering der Caucasische bergstreken het rijk niet alleen vergrootte, maar in invloed deed toenemen. Rusland te Constantinopel is de sluiting van Egypte voor Engeland, het afsnijden van Engeland's directe gemeen schap met zijne Indische bezittingen,en de ondermijning van zijn invloed in Azië. Turkije daarentegen levert voor Engeland uit. een politiek oogpunt geen gevaren op, terwijl het bovendien als handelsdebouché voor Groot Britannië eene groote waarde heeft en als voor raadschuur van graan voor de Engelsclien tevens in de eerste plaats in aanmerking komt. Waar alzoo Enge land nog altijd groote belangen in de handhaving van Turkije te verdedigen heeft, schrijft deze berichtgever de oorzaak zijner thans meer passieve staatkunde in het Turksch-Grieksch geschil toe aan het verlangen om zich niet te vijandig te gedragen tegen de christenbevolkin gen onder Turksch bestuur, wier belangen als door Griekenland verdedigd, in deze niet geïgnoreerd kunnen worden. Voorts wordt de oorzaak dezer lijdelijke politiek gezocht in het verlangen om tegenover Rusland niet te krachtig op te treden en daardoor aan Pruisen te misha gen, daar de optreding tegen Rusland noodzakelijk van Engeland's zijde eene aansluiting bij Frankrijk ten ge volge zou hebben. Dergelijke toenadering tot Napoleon tegenover Pruisen zou toch in Engeland zeer impopulair .zijn, waar de ontwikkeling der Duitsche eenheid door de Engelsche natie met zooveel belangstelling wordt nage gaan, niet het minst omdat de Engclschen daarin een hun welkom middel zien om Frankrijk, zoo noodig, in bedwang te houden. Te Parijs heeft zich het publiek acht dagen lang bezig gehouden met een feit en op eene wijze, welke de Fransche sociaal-politieke toestanden uitnemend kenschetsen. Er bevonden zich namelijk eenige' schilderstukken uit de verzameling der Louvre in de salons van den president 'van den senaat Troplong. Aldaar is brand ontstaan en eenige dier schilderijen van den staat zijn vernield. Hierover werd ontzaglijk veel beweging gemaakt. Wat, riep men, worden de met het geld der natie betaalde en haar toebehoorende schilderijen op dergelijke wijze aan particuliere personefl in gebruikgegevenMorgen zal men dus dergelijke stukken, eigendommen der natie ,ter waarde van duizende franken, kunneh vinden in het boudoir van Cora Pearl! Waar moet dit heen? Kortom, de algemeene verontwaardiging over dit verlies van een paar schilderijen en over de willekeurige beschikking van de regeering over deze nationale bezittingen was zoo groot, dat de oifencieuse regeeringsorganen slechts zeer omzichtig op verzachtende omstandigheden durfden pleiten. En toch is deze schilderijen-historiegelijk le Temps te recht opmerkt volkomen door de constitutie ge. rechtvaardigd en heeft de keizer het recht om met al hetgeen Louvre en Tuileriën bevatten te doen gelijk hij verkiest. En wat zijn wij Fransehen, zoo gaat le Temps voort, nu toch wuft en en inconsequent. Wij vinden het goed dat een enkel persoon beschikt over een budget van twee railliarden franken, en wij chicaneeren over het verplaatsen eener schilderij. Éen enkel persoon heeft over ons het recht van vrede en oorlog, maar wij be twisten hem de bevoegdheid om eene schilderij ter leen te geven. Dat een souverein zich in het bloed zijns volks een voor hem aantrekkelijke glorie hakt, is voor niemand ergerlijk, maar dat hij uit onze openbare schilderijen- verzamelingen eenige schilderijen afzondert, is ons een schandaal Zeer juist wordt hier door le Temps de karaktertrek der Franschen ontleed, om zich met allerlei kleinigheden bezig te honden en zich daardoor van groote beginselen te laten afleiden. De behendige exploitatie van dezeü nationalen karaktertrek is dan ook een der geheimen van de binnenlandsche Napoleontische regeerinspolitiek. Door dergelijke speculatiën kan eene regeering in Frank rijk zich langen tijd staande houden, ofschoon ook daar eindelijk aan het te water gaan der kruik een einde komt. Van de jaar-overzichten tot dusverre nog slechts door enkele buitenlandsche dagbladen gegeven, verdient vooral dat der Kreuzzeitung onze aandacht, voorzooverre daaruit blijkt met welke vooruitzichten en verlangens de Pruisische aristocratie het jaar 1869 intreedt. „Vergissen wij ons niet zegt de Kreuzzeitung dan zal 1869 ons zoowel binnen- als buitenslands veel nieuws aanbrengen in groote en kleine zaken. Hoewel wij ons thans niet in onderstellingen willen verdiepen, dringt zich toch, bij een blik achterwaarts en voorwaarts, de onbetwistbare overtuiging aan ons op, dat in het nieuwe jaar het woord moet worden uitgesproken, hetwelk de inwendige uit breiding van ons vaderland moet doen plaats vinden. Wij meenen de providentieele roeping van Pruisen in Duitschland in te zien en wij hopen dat niemand lijdelijk de armen zal kruisen waar het de opbouwing geldt dei- muren van Duitschland." Volgens de Kreuzzeitung zal alzoo in 1869 hetgeen nog van de Main-linie is over gebleven, moeten wegvallen en wel, naar 'tschijnt, door eene actieve houding van de voorstanders der Duitsche eenheid. Het kan zijn nut hebben om ter beoordeeling der thans aanstaande gebeurtenissen deze nieuwjaars- ontboezeming der Kreuzzeitung niet te vergeten. In verscheidene provinciën van Italië had men in de laatste dagen ongeregeldheden te betreuren, waartoe de invordering der belasting op het gemaal schijnt aanlei ding te hebben gegeven. Te Pelago, in de provincie Florence, zijn de landlieden die een aanval op het ge meentehuis deden door de nationale garde met geweld teruggedreven, waarbij onderscheidene personen ge wond" zijn. Prjjzen van ellecten. Amsterdam 6 Januari 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet, dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. Obligatiën 1798,1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 dito f 1000 18645 dito f 1000 1866 5 Loten 1Ö66 5 n Oblig.Hope&Co. Leening 1860 4| Certific. dito4 Inscript.Stieglitz&Co.2«a4«L. 4 Obligatiën 1867 4 Certificaten 0 B Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 Polen. Schatkistobligatiën4 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 dito 1847,1852 2 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 dito 1866 0. W5 Bankactiën3 Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2 j dito Binnenlandsche3 Portugal, dito 18561863 3 dito 1867 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Griekenl. dito (blauwe) 5 Amerika. dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 dito dito dito (1885) 6 dito Illinois 7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 ■Brazilië. dito 1863 4J ,r dito 1865 5 Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela. dito3 Ecuador. dito,1 1 56tf 651 8Vï 49 93g 72^ 74,V 90 ij 89 67} «6U 65} 200,[ 158" 80" 78 j 63 48» 24,:V 60» 52 J 571 60} 49 j 680 ölj 52 31A 28 [ij 36f 361% 38^ 124 84 75 i 79 rV 77 H 61» 411 64 H 67 77} 15} 14} 12 A 13 Middelburg, 6 Januari 1869. DE VEREENIGING tot het bezoeken der Armen, maakt dankbare melding van de ontvangst der volgende giftenden 29en Déeember 1868 van X. een Bankbiljet X4149 ad f 100den 1«" Januari 1869 voor Heeren Wijk- bezoekers der wijk 0 een Bankbiljet C 6194 groot f 25, bezorgd bij den Heer CARP, en den 4™ van M. f 50. De directie der Vereeniging voornoemd, J. J. DE KANTER, Voorzitter. D. G. VAN TEYLINGEN, Secretaris. N. 1 ERHULST, Wz. Penningmeester. Middelburg, 6 Januari 1869. HET PAROCHIAAL ARMBESTUUR der R. C. Ge meente alhier maakt met hartelijke dankbaarheid mel ding ontvangen te hebben de som van 12.50, zijnde het aandeel in de zuivere opbrengst van bet gehoudene Orgel-Concert in de Nieuwe kerk, op Zaterdag den 26">De- cembei 1868. Namens bovengenoemd bestuur, J. W. LE MARCHAND. Voorzitter. G. L. 1NKMAN, Secretaris. Middelburg, 6 Januari 1869. DIAKENEN der Evangelisch Luthersche gemeente maken dankbare melding van de ontvangst eener gift groot 2.fa5, zijnde het bun toegekende aandeel inde opbrengst van het door den fleer J. VAN 'T KRUIS ge geven Orgel-Concert, op Zaterdag den 26^, m. et a. p. Fit. CREDÉ, Presid. en Secr. C. A. H. B1LLEKBECK, Diaken. Vlissingen, 4 Januari 1869. DIAKENEN der Evang. Luth. Gemeente maken dank bare melding dat zij voor de aan huune zorg toever trouwde Armen hebben ontvangen 7.68, van de onlangs gehouden Soiiée door de Rederijkerskamer „Zeelandia," met last die som te voegen bij de extra-bedeeling op den Nieuwjaarsdag, waaraan is voldaan. Namens dezelve, L. MEIJER, President. C. STEVENS, Secret. Het behaagde den Heer op heden, tot mijne smart van mij weg te nemen, mijn Echtgenoot JACOB RISSEEUW, oud gezworen van den lande, in den ouderdom van 81 jaar, 3 maanden en 13 dagen. KATHARINA DE BRUINE, Weduwe Jaoud Rissseow. Retranchement, Uit naam der Kleinkinderen, den 2 Januari 1869. J. A. RISSEEUW. Kleinzoon. Op den 3cd dezer overleed te Zwolle, na een langdurig en geduldig lijden, tot smart van zijne Kinderen' en Behuwdkinderen, bun veel geliefden Vader HENDRIK KROEZE RAMAKER. W. J. RAMAKER. R. RAMAKER—Hage. Eenige en algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gele genheid van zijn 70^» jaardag ondervonden. IJzendijke, 4 Januari 1869. D. BEKAAR. De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen welinee- nenden dank, voor de vele en velerlei bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid zijner benoeming tot Burgemeester van Vlissingen. Vlissingen, Januari 1869. H. P. WINKELMAN. van HOOFDPARTICIPANTEN der Commercie- Compagnie te Middelburg, in het gewoon lokaal, op Dinsdag den 9 Februari 1869, des namiddags te éen uur, om aan te hooren het uit te brengen Rapport door de Commissie benoemd in de Algemeene Vergadering van den 30 Juni 1868. PUBLIEKE VERKOOPING in de Gemeente Oost. en West-Souburg, op Vrijdag 8 Januari 1869, des morgens te 10 uren', op c'e Hofstede bewoond geweest door A. MACHIELSE, aan den Abeelschen Zandweg door Notaris D. VERHULST, van een groote partij bestaande in Ramen, Deuren, Balken, Gebindten, Sprui ten, Zoljjet- (Sa. Aanslagdelen, groote en kleine Steen, Dakpa^trej!,. Ptavuizpn, Koe- en Paardenbakken en wat meer en-gëpreae,nteerd.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3