maatschappelijke betrekkingen, als in hunne hoedanig heid van leden van den gemeenteraad, en hoopte dat de te voeren beraadslagingen vruchten zullen dragen tot nut van 't algemeen. Als voorbereiding daartoe wierp hij een blik achter waarts, welke in hoofdzaak op het volgende nederkomt. Op het afgeloopen jaar terugziende, was de grootste en belangrijkste gebeurtenis voor Vlissingen de ophef fing der marinewerf, zijnde voor de gemeente een zware slag. Deze verloor een groot deel van hare inwoners en dientengevolge een aanzienlijk kapitaal, dat, in den vorm van jaar- of daggelden betaald, in de gemeente in omloop kwam. Het was den voorzitter echter een groot genoegen op de keerzijde te mogen wijzen. De vermindering der bevolking tusschen 1 Januari en 31 December bedroeg slechts 500 zielen. De spoorweg- en kanaalwerken gaven aanleiding dat vele ambtenaren bij de staatsspoorwegen te Vlissingen hun woonverblijf vestigden, terwijl aannemers, opzichters en werkvolk weldra volgden, waarvan vermeerderd vertier al spoedig het gevolg was. Dit alles verzachtte het ge leden verlies, want aanzienlijk is het bedrag der jaar-, week- of daggelden dat aan die allen uitbetaald wordt. Voorts bleek uit des voorzitters overzicht, dat bij den handwerkstand veel bedrijvigheid plaats had. Het ledig staan van vele huizen of gedeelten daarvan is naar zijne meening hoofdzakelijk hiervan een gevolg, dat vele marine-werklieden ruimer woonden dan zij die er zich later vestigden. De geldmiddelen der gemeente ver- keeren in gunstigen toestand. De ambtenaren der gemeente hebben over het algemeen hun plicht vol bracht. Het archief der gemeente is in goede orde, en een catalogus van de boekwerken enz. tot de gemeente belioorende is in bewerking. Het contingent der militie is behoorlijk opgeleverd. In de schutterij is eene mutatie gekomen door het eervol verleend ontslag aan den kapitein-kommandant Dommisse, die, sinds vele jaren bij de schutterij in onderscheidene rangen dienende, dat korps steeds tot sieraad verstrekt heeft en wien alle lof toekomt voor de wijze waarop hij steeds zijne plichten vervuld heeft. De nieuwe organisatie bij koninklijk be sluit van 22 Januari bevolen, vorderde eenige verandering in het personeel der officieren; een majoor-kommandant werd benoemd cn achtereenvolgens worden de officiers plaatsen vervuld, zoodat de gegronde hoop bestaat dat eerlang aan Zr. i\K besluit voldaan zal zijn, en de schut terij weder de harer waardige plaats moge innemen, waartoe de nieuwe schietbaan, welker vervaardiging men eerlang mag tegemoet zien, veel zal bijdragen. De brandbluschmiddelen bevinden zich in zeer goeden toestand; ongelukken door brand hebben niet plaats gehad. Het lager onderwijs verkeert in voldoenden toestand. De drie openbare scholen voldoen volkomen aan de behoefte. Het meer uitgebreid lager onderwijs is insgejijks bevredigend. De nieuwe openbare school voor meisjes voldoet uitmuntend. Onderwijzers en onderwij zeressen geven alle stof tot tevredenheid, lot regeling van hT;t middelbaar onderwijs zullen dit jaar door het dagelijksch bestuur de noodige voorstellen aan den raad worden gedaan. Het bijzonder onderwijs wordt met min of meer gelukkigen uitslag gegeven, en te zamen vol doen èn de openbare èn de bijzondere scholen aan de behoefte. De instellingen van weldadigheid werden in het afge loopen jaar door het dagelijksch bestuur bezocht; de wijze van beheer verdient allen lof. De gasfabriek werkt steeds geregeld. Niettegenstaande de inkomsten een gevoeligen slag leden door de opheffing der werf, gaat het verzoek om nieuwen aanleg voort. Vermeer derde aflevering van gas is daarvan het gevolg, zoodat de directeur meermalen zijne vrees te kennen gegeven heeft dat de capaciteit van de gashouders niet meer aan de behoefte zal kunnen voldoen. De voorzitter twijfelde dan ook niet, of de met het toezicht op die inrichting belaste commissie zal, zoo noodig, de vereischte voor stellen doen om in de behoefte te voorzien. De ge meente-eigendommen en gebouwen verkeeren in vol doenden toestand. De vrees voor ontzetting van enkele hunner is geweken, hoewel voortdurend daarop het oog wordt gehouden. Tevens werd gewezen op de verbin ding van het riool in de Walstraat met die uit de "Wagenaarstraat; op de restauratie van een gedeelte der torens, van de loods op de Zeehondenwerf, van de Beurs en toren, van de schamppalen in de voorhaven, de ver betering van straten enz. Aan al wat in verband staat met de gezondheidsleer is en wordt de noodige zorg besteed. De gezondheidstoestand in de gemeente was in het afgeloopen jaar bevredigend. In het heerschend gebrek aan water heeft men getracht te voorzien door het aanvoeren van rivierwater; de algemeene ge hechtheid aan het gebruik van regenwater was waar schijnlijk oorzaak dat daarvan niet algemeen gebruik is gemaakt. De nijverheid, het fabriekwezen en de scheepvaart zijn meestal in denzelfden toestand ge bleven. De voorzitter verlevendigde de hoop dat de ver beterde communicatiemiddelen, die voorbereid worden, aan die takken van nijverheid eerlang meer uitbreiding en welvaart mogen verleenen. Pogingen tot medewer king daartoe zullen niet uit het oog worden verloren. Het geheel raetonpartijdigen blik overziende, geloofde de voorzitter tot de slotsom te mogen komen, dat de gemeente bij veel verlies, vele zegeningen ontvangen heeft, en dat de overtuiging daarvan de raadsleden steeds moet en zal aansporen, niet alleen om op het heden te zien, maar ook een geopend oog te houden op de toekomst en tot verbetering daarvan gaandeweg de grondslagen te leggen. Aan het einde zijner personeele beschouwingen over den toestand der gemeente in het afgeloopen jaar, spoorde de voorzitter aan, om de toekomst welgemoed in te gaan en gezamenlijk eendrachtig pogingen aan te wenden tot heil der gemeente. In deze buitengewone zitting waren geene werkzaam heden aan de orde gesteld, doch de voorzitter deelde der vergadering mede dat de volgende week eene zitting zal worden gehouden, waarin onder meer de benoeming van een wethouder en van de verschillende commissiën zal plaats hebben. Hierna is de zitting gesloten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag 28 December 1868. Installatie secre taris ingekomen stukkenvoorstel-Verhagen, raadsversla- gen; plannen school le klasse; belasting staanplaatsen; beschikking post onvoorziene uitgaven; aftreding gemeente secretaris. Afwezig do heer Pilaar met kennisgeving. Na de resumtie der notulen van de vorige vergadering stelt de voorzitter voor, over te gaan tot de beëediging van den heer Hermanus Gerardns Hartman Jz., in de vergadering van den 14 December jl. benoemd tot secre taris dezer gemeente met ingang van den 1 Januari. Daartoe besloten zijnde, wordt die heer door den secretaris binnengeleid en legt hij in handen van den voorzitter de eeden af, voorgeschreven bij art. 83 der grondwet en art. 1Ö0 der gemeentewet, waarop die voorzitter den nieuw benoemden secretaris geluk wenscht met zijne benoeming en de hoop koestert dat hij met het oog op zijne antecedenten, in alle opzichten reden van tevreden heid zal geven aan den gemeenteraad voor de op hem uitgebrachte benoeming. Na bekomen verlof zegt de heer Hartman dank voor de welwillende woorden tot hem gesproken. Hij verzekert dat hij zich zal beijveren hetschoone voetspoor van zijnen waardigen voorganger te drukken en beveelt zich in de welwillendheid van de leden van den raad en van het college van burgemeester en wethouders aan. De heer de Knokke van der Meulen verlaat de ver gadering. Daarna worden als ingekomen stukken medegedeeld a. brief van gedeputeerde staten, ten geleide der goed gekeurde gemeente-rekening over 1867 b. Brief van den heer M. Leopold, houdende bericht dat hij zich zijne herbenoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie zal laten welgevallen. c. Van de heeren J. Soutendam en E. L. van Merven- nee bericht dat ook zij hunne herbenoemingen tot leden der openbare gezondheids-commissie aannemen. d. Van de commissie van toezicht voor het middel baar onderwijs de kennisgeving dat de. N. J. R.Verschoor ingevolge de periodieke aftreding den 28 Februari e. k. als lid dier commissie aftreedt en ter voorziening in die vacature aanbeveelt de heeren de. N. J. F. Verschoor en me. F. J. Tijndal de Veer. De benoeming wordt tot de volgende vergadering aangehouden. e. Eenige staatsbladen. Aan de orde is het voorstel van den heer Verhagen, luidende als volgt: „De gemeenteraad van Goes, erkennende het wensche- lijke dat de verslagen van het verhandelde in zijne openbare vergaderingen zoo volledig mogelijk worden opgemaakt en ten dienste van het publiekworden ver spreid en verkrijgbaar gesteld, besluit: „Een beambte ter griffie met de opmaking daarvan te belasten, volgens eene daartoe vast te stellen instructie, en in verband hiermede burgemeester en wethouders te verzoeken zoo noodig met den drukker der gemeente en uitgever der Goessche courant eene schikking te treffen, dat deze verslagen tegen een zeer matigen prijs in den handel worden gebracht." Tot toelichting van dit voorstel zegt de heer V erhagen in substantie (na voorlezing van een concept-instructie van een verslaggever) dat de raad eerst zal dienen uit te maken de vraag of de raad al dan niet verlangt dat het publiek zooveel mogelijk volledig en juist worde ingelicht van hetgeen verhandeld wordt, en zoo ja, of zijn voorstel daartoe leiden kan of het doel langs een voudiger weg te bereiken is, om daarna een beambte aan te wijzen en met den uitgever een convenu aan te gaan. Zijn eenig doel is de leden van den raad niet lan ger afhankelijk te zien gelaten van de welwillendheid derparticuliere industrie, en hen in de gelegenheid te stellen om te waken dat een spreker geene woorden in den mond worden gelegd waardoor het publiek onjuist worde ingelicht,en dat wanneer noch de verslaggever noch de uitgever eenige rectificatie verlangt op te nemen, eenig lid van den raad weerloos zou moeten blijven. De heer Fransen van de Putte bestrijdt dit voorstel, en verklaart zich tegen een officieel verslag; hij vreest dat indien het voorstel werd aangenomen, dit weder veel kosten voor de gemeente zou veroorzaken. De heer van den Bosch ziet zich door de aanneming van het voorstel niet gevrijwaard van fouten. De heer Verhagen wijst er op dat de strekking van zijn voorstel niet is een officieel verslag te verkrijgen, en tij gelooft dat het aan de gemeente niets zal kosten. De heer Fransen van de Pntte persisteert dat indien door de raad een verslaggever wordt benoemd en eene instructie voor zoodanige ambtenaar wordt vastgesteld, deze is een officieel verslaggever, en de eerste vraag zijns inziens moet zijnzal er van wege deze raad een verslag gever worden benoemd. De voorzitter verklaart zich tegen het voorstel en acht de verslagen zooals die nu gegeven worden voldoende. Hij acht de benoeming van een verslaggever noodeloos, omdat ieder lid vrijheid heeft, ja zelfs uitgenoodigd wordt het door hem gesprokene te suppediteeren. De verslagen der begrooting zijn daarvan het sprekendste bewijs. Hij verklaart wijders dat, met het oog op de voorgelezen instructie het van een ambtenaar ter griffie niet te vergen is om na het eindigen der vergaderingen (dat meestal 's avonds 10 a 11 uren is) dadelijk dat ver slag op te maken, terwijl die instructie hem ook belet gedurende de uren der griffie daaraan te werken. Mocht het voorstel worden aangenomen dan moet er zijns in ziens ten koste der gemeente een' verslaggever worden benoemd, en hij gelooft dat de drukker der gemeente niet verplicht kan worden die verslagen te drukken. De heer de Laat de Kanter vermeent dat de inhoud van het voorstel niet anders is dan het recht te ver krijgen om veranderingen in een opgemaakt verslag te kunnen doen; en alhoewel hij voor zich daaraan geene behoefte heeft en zich over den verslaggever niet kan beklagen, geeft hij zijne verwondering te kennen over de bestrijding van dit voorstel; de gronden van bestrijding zijn hem niet gewichtig genoeg voorgekomen, en hij vindt geen motieven om tegen het voorstel te stemmen. De heer van Voorst Vader moet betuigen dat ook hij niet met het voorstel ingenomen ishij ziet daarin niet een belang voor de gemeente, maar wel een eigen belang voor den voorsteller. Hij vindt het onverantwoordelijk aan de gemeente voor dat onderwerp kosten op te leggen en zal tegen het voorstel stemmen. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Ver hagen, de Laat de Kanter en van Renterghem. Door den voorzitter worden overgelegd de ontworpen plannen voor de openbare school der 1« klasse. Hij herin nert daarbij dat het eerste plan geweest is den inhoud der bestaande school te vergrooten en wijst er op dat daardoor niet wordt voorzien in de behoefte aan plaats ruimte; het tweede plan is de bestaande schooi af te breken en ter zelfde plaatse een geheel nieuw gebouw te stichten, waarvan de kosten begroot zijn op ruim ƒ9000; het derde plan strekt om eene geheel nieuwe school op eene andere plaats te stichten, waarvan de kosten op ruim f 22,000 zijn begroot. Hij zegt dat burgemeester en wethouders met deze zaak verlegen zijn, en dat in de heden door hen gehoudene vergadering het denkbeeld gerezen is om het lokaal der 4e klasse te voegen bij de eerste drie klassen en de speelplaats tijde lijk voor de 4» klasse te doen inrichtendat dit plan echter niet met den bouwmeester besproken is en zij de kosten daarvan niet kunnen opgeven, maar dat zij, alvo rens een bepaald voorstel te doen, die zaak wenschen te onderwerpen aan den raad. De heer de Laat de Kanter is van oordeel dat men den bouwmeester te veel op eigen wieken heeft laten drijven, en wenschte wel dat eene commissie uit de plaatselijke school-commissie met het dagelijksch bestuur over deze aangelegenheid zou confereeren, teneinde op die wijs een doelmatig en goedkoop voorstel aan den raad kon worden ingediend. Na discussie wordt dat voorstel met algemeene stem men aangenomen. Met algemeene stemmen wordt het besluit tot heffing eener belasting op staanplaatsen, en de daartoe betrek kelijke verordening op de invordering dier belasting, gewijzigd overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders. De voorzitter zegt dat in de loop van dit jaar voor premiën van aan de markt gebracht vee is betaald f 72, en stelt voor die som te vinden uit de post van onvoor ziene uitgaven, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, waartoe wordt besloten. De voorzitter zegt hij nog een enkel woord wil richten tot den heer Pilaar, die heden avond voor het laatst als secretaris der gemeente bij de raadsvergaderingen heeft gefungeerd. Hij betuigt hem den hartelijken dank voor do vele en gewichtige diensten gedurende meer dan een halve eenw met onvermoeiden ijver aan de gemeente bewezen, hem een aangename rust tóewenschende en de belangen der gemeente alsmede zich en de overige raads leden in zijne voortdurende vriendschap aanbevelende. De heer Pilaar antwoordt daarop dat alleen plichtbesef hem er toe geleid heeft zijn ontslag te vragen uit zijne betrekking, op grond dat naarmate zijne levensdagen vermeerderen zijne krachten verminderen en hij mis schien weldra buiten staat zou wezen het hoofd te bieden aan de vele werkzaamheden. Hij brengt openlijk dank bare hulde aan de vroegere en latere leden van het ge meentebestuur, waaronder hij meer dan 53 jaren werkzaam geweest is, en vooral het goede hem bewezen. Aan dezen raad en aan het dagelijksch bestuur vooral zegt hij dank voor de welwillendheid en toegevendheid en de ondub belzinnige blijken van toegenegenheid, die hij zoo vaak heeft mogen ontvangen, waarvan de herinnering hem altoos levendig en dierbaarzal blijven. Hij hooptdatdebe- raadslagingen en besluiten zullen strekken tot bevorde ring van den bloei dezer gemeente en de welvaart harer ingezetenen, en gaarne zal hij daartoe medewerken en zijne laatste krachten daaraan wijden. Hij zegt ten slotte den voorzitter dank voor de woorden tot hem gesproken en voor de gelegenheid hem gegeven te ontboezemen wat op zijn hart lag; hij zegt allen dank voor het wel willend gehoor hem verleend en beveelt zich minzaam in aller toegenegenheid aan. Daarna is de vergadering gesloten. SXELBERSlJRUKliERU VAS UK GEBROEDERS ABRAHAA1S.

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2