öuittnlanö. Brieven uit België. „Ik meen echter te mogen betwijfelen, of het bij die verhooren zoo vroolijk is toegegaan. „Zaterdag sprak men weer van een vechtpartij, in een koffiehuis tusschen een burger en een politiebeambte op nieuwjaarsavond ontstaan, en op straat verder voortgezet en ontwikkeld. „Van dergelijke gevallen hoort men van tijd tot tijd tegenwoordig wel meer, doch meestal wacht men dan vergeefs om er meer van te hooren." In een brief, van een onzer Haagsche correspondenten, opgenomen in ons nommer van 20 December 11., werd gemeld dat de heer Zaalberg thans ook overhoop ligt met de weinige getrouwen die hem bijgebleven waren, speciaal met de heeren de Jager en Tnrnée. Deze heeren schrijven ons echter thans, en wij deelen dit gaarne mede, dat hunne vriendschappelijke verhouding tot den heer Zaalberg in geen enkel opzicht is verstoord. Wij vernemen dat tot ridders der orde van den Neder- landschen leeuw zijn benoemd de kapitein-luitenant ter zee J. A. van de Velde, de luitenant ter zee le klasse H. van Goens, en de kapitein van het korps mariniers F. G. H. Hornbostel. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt; de commiezen 2« klasse C. M. Hennequin, aan het spoor weg-postkantoor te Moerdijk; W. P. Alstorphius Greve- link, ten postkantore te Leeuwarden; H. A. Thoonsen, ten postkantore te Zwolle; de commiezen van de 3« kl. K. A. F. J. Pliester, ten postkantore te Arnhem; L. J. van Ingen, ten postkantore te AmsterdamW. E. C. Lans, ten postkantore te Groningen; W. H. van Rijssen, op het bureau van den inspecteur der posterijen te 's-Graven- hage; W. C. Bijl de Vroe, op het bureau van den inspec teur der posterijen te Zwolle; J. A. van Hamel, ten postkantore te Leiden; E. W. L. Wüppermann, aan de spoorweg-postkantoren Amsterdam—Emmerik en Arn hem— Ben theim. In de Staatscourant van 3 en 4 dezer is opgenomen het verslag der commissie, in 1868 belast met het afne men van de geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n». 59). Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. W. F. II. von Weckherlin, secretaris van legatie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren kroon (3« klasse), hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Terborg de heer J. E. J. Jor- daan, thans ontvanger te Cortgene, en te Cortgene de heer E. Groeneveld de Cock, thans surnumerair. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend aan den apotheker 3". kl. G. C. de Groot, bestemd voor den dienst in West lndië, en hij benoemd tot apotheker 3« kl. bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië. Koloniën. Aan de per buitengewone gelegenheid aangebrachte mailberichten uit Oost-Indië,die loopen tot 29 November, ontleenen wij het volgende. Uit Batavia wordt van 29 November gemeld: Het 11« bataljon infanterie, dat in den morgen van 24 dezer van Boeleleng vertrokken was, kwam gisteren avond terreede van Batavia aan en debarqueerde heden ochtend. De troepen werden door hunne alhier in garnizoen liggende wapenbroeders en door de Bataviasche schutterij met honneurs ontvangen. Uit Bali wordt het volgende geschreven: Blijkens telegrafische berichten van 20 en 21 dezer zijn de hoofd muitelingen Ida Madeh Rahi, Ida Madeh Tanoe, Ida Madeh Kaler en Hi Dadeh gevangen aan boord van Zr. Ms. stoomschip Bromo overgebracht. Laatstgenoemde was te Mengoei aan de waakzaamheid der onzen ontsnapt en naar Bandjar teruggekeerd, doch werd onverwijld weder aan ons gezag uitgeleverd. De minder invloed rijke hoofden Ida Madeh Djapan en Madeh Goelijang zijn nog voortvluchtig in de bosschen van Tabanan, waar zij echter krachtig vervolgd worden. Daar de rust en orde in Bandjar hersteld zijn, de bevolking volgens de adat nieuwe hoofden gekozen heeft, en de opstand als geëindigd beschouwd kan worden, is van regeeringswege op 20 dezer machtiging verleend, om de troepen naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno is 22 November van hier naar Teboenkoes gestoomd, ter afhaling der alhier in garnizoen te huis behoorende troepen. Het schijnt dus en de gevangenneming van den hoofdopstandeling Ida Madeh Rahi drukt daarop het zegel der waarheid dat het navolgende schrijven van Banjoewangie van 18 dezer geruchten behelst, welke van allen grond zijn ontbloot: „Op Bali schijnt het nog niet pluis te zijn: volgens hier in omloop zijnde geruchten, welke alhier met een van Bali aangekomen inlandsch vaartuig zijn medegebracht, zou Ida Madeh Rahi het oord, waarheen hij gevlucht is, hebben overgehaald, om een inval in Boeleleng te doen om het Europeesch bestuur en den radja van Boeleleng te vermoorden." Gemengde berichten. Jl. Vrijdag morgen is het Groningsche tjalkschip Vrouw Grietje, gevoerd door schipper Cornelis Jannes Veldsema, liggende te Rotterdam, gezonken. De schip per en zijne vrouw zijn gered en naar het ziekenhuis overgebracht, doch hunne zich mede aan boord bevin dende vijf kinderen zijnde een meisje van 12 en vier knaapjes van 8, 6, 4 en 2 jaren hebben allen in het water den dood gevonden. Volgens de Tagesboten van Weenen is prins Schwartzenberg, lid van het Oostenrijksche Heerenhuis op zijne reis van Frauenberg naar Pisek door roovers overvallen en gedwongen geworden om zijne portefeuille met 16,000 florijnen af te geven. Er is een persoon ge vat, die 2000 florijnen bij zich had. Men hoopt in hem een der medeplichtigen gevonden te hebben en daardoor ook de anderen op het spoor te zijn. Uit den Alblasserwaard wordt aan de Goudasche courant gemeld dat, terwijl jl. Dinsdag middag een vrij sterk onweder werd waargenomen, sommigen een zachte aardtrilling gevoelden, die, volgens beweren, zóo hevig was dat de glazen rinkelden en enkele voorwerpen zacht slingerden. Hetzelfde verschijnsel is ook gedurende den voorlaatsten storm duidelijk opgemerkt. Te Haarlem heeft weder een oplichting plaats gehad door middel van een gelukwensch in den vorm van een bankbiljet van veertig gulden. De dader is met de op die wijze door hem verkregen goederen per spoor trein ontkomen. Onder het opschrift „Morrison's pillen" deelt het Archiv der Pharmacie het volgende mede. Cavel, predi kant eener oud Luthersche gemeente op eene plaats in Australië, houdt ook een depót van Morrison's pillen, die hij verkoopt als het eenige geneesmiddel hetwelk door den bijbel is voorgeschreven en goedgekeurd. Zijne bewijsvoering is even eenvoudig als treffend. „De bijbel zegt hij leert dat al het verkeerde en booze met de zonde uit het bloed afkomstig is; Morrison's pillen zuiveren het bloed: diensvolgens zijn zij, uiteen zuiver christelijk standpunt beschouwd, het geneesmiddel waarvan wij ons bedienen moeten om, niet alleen licha melijk maar ook zedelijk, van alle verkeerdheden gelou terd te worden." Pharmaceutweelrhl.) Gedurende 1868 zijn in Frankrijk verschenen 11267 boeken en brochures, 3644 stukken muziek en 2066 gravures, lithographiën en photographiën. Verkooplngen en aanbestedingen. Zaterdag avond is hier te koop aangeboden een huis, erve en moesland, gelegen aan het voormalig Arnemuid- sche pad. Hoogste bod 101. Opgehouden. Thermometerstand. 2 Jan.'s av. llu.44gr. 3 'smorg.7u.49gr.'smidd.lu.51gr.'sav. 11 u. 43 gr. 4 's morg.7 u. 42 's midd. 1 u. 47 gr. Algemeen overwicht. Een aantal overeenstemmende berichten melden dat de uitnoodigingen om aan de op 9 Januari te openen conferentie deel te nemen, door de Fransche regeering aan de verschillende mogendheden ook aan Grieken land zijn afgezonden. In de Parijsche diplomatieke kringen wordt beweerd dat het vaststellen eener schik king tusschen beiden partijen hoogstwaarschijnlijk nog vóór 20 Januari zal hebben plaats gehad, om alzoo de vijandelijkheden, welke op dien dag volgens den later verlengden termijn van het Turksch ultimatum zouden moeten aanvangen, te voorkomen. Deze bewering is te aannemelijker wanneer het bericht bevestigd wordt dat het door de regeering te Constantinopel aan Griekenland gezonden ultimatum uitsluitend het punt van beraad slaging op de conferentie zal uitmaken. Indien het overigens waar is dat de opstandelingen op Kandia in de laatste dagen zich aan het Turksch bestuur hebben onderworpen verklaard, zou dit voorts medewerken om voor het oogenblik althans nieuwe verwikkelingen tusschen Constantinopel en Athene te voorkomen. De groepeering der mogendheden aan de conferentie tafel voor zooverre men die uit verschillende mede- deelingen oppervlakkig kan opmaken zal waarschijnlijk deze zijn: Rusland zou de eischen en belangen van Grie kenland'verdedigen; Engeland en Oostenrijk zouden zich meer aan de zijde der regeering te Constantinopel scharen; Frankrijk zou de beide partijen tot elkander trachten te brengen; Pruisen eindelijk, hetwelk het denk beeld eener conferentie bij de mogendheden het eerst ter sprake heeft-gebracht waarop de Berlijnsche regee- riugsorganen niet weinig roem dragen zou volgens sommigen Rusland ondersteunen, volgens anderen zoo veel mogelijk pogingen aanwenden om de conferentie te doen mislukken en, slechts naar de meening van enkelen, met Frankrijk eene schikking tusschen Griekenland en Turkije trachten te bevorderen. Koning Victor Emmanuel heeft zich evenals koning Wilhelm van Pruisen bij de nieuwjaars-recep tiën op zeer vredelievende wijze geuit. Van Rome was in de toespraken des konings geen spoor te vinden en hij bepaalde zich tot de bij dergelijke gelegenheden meest gewone phrases. Bij de ontvangst van eenige officieren van hot leger werd insgelijks slechts de tradi- tioneele zinsnede vernomen en betuigde Victor Emma nuel „dat de toestand thans vredelievend was, doch dat Italië op hen vertrouwde indien de politieke horizon mocht verduisteren." Het vroeger officieel orgaan der Fransche regeering, hetwelk met uitsluiting van andere dagbladen den naam van Moniteur mocht behouden, verschijnt thans sedert 1 Januari vrij van alle banden, welke het tot dusverre aan het gouvernement verbonden. Het officieus regee- ringsorgaan la France acht het echter en terecht niet onnoodig hieraan nog eens uitdrukkelijk te herin neren, waar de Moniteur, „uit goede bron," het aller- wonderbaarlijkst bericht bevat„dat Pruisen zich gereed maakt om de landwehr mobiel te verklaren." De reeds medegedeelde pogingen der anti-Turkschge- zinde partij in Servië om het tegenwoordig ministerie Cogalniceano te doen vallen, hebben zich dezer dagen geuit door het voorstel van een votum van wantrouwen in de kamer van afgevaardigden te Belgrado. Dit voor stel is echter met eene overgroote meerderheid ver worpen. Uit Spanje wordt bericht dat de ontwapening der zoo genaamde vrijwilligers van de vrijheid, waarmede de voorloopige regeering steeds op niet zeer politieke wijze in do verschillende steden voortgaat, te Malaga aanlei ding heeft gegeven tot eene zeer ernstige rustverstoring. Terwijl onlangs te Cadix de vrijwilligers zich, met het oog op de van regeeringswege afgezonden troepen, lieten overhalen om hunne wapenen af te geven, is te Malaga een geregelde aanval op de onwilligen noodig geweest om hun wederstand te overwinnen. Onder moorddadige straatgevechten moesten verschillende pun ten, welke de vrijwilligers bezet hielden, door de troepen onder bevel van den generaal Caballero de Rodas stor- mendeihand veroverd worden. Men spreekt van ongeveer vierhonderd gesneuvelden en gekwetsten aan de zijde der opstandelingen. Brussel 2 Januari. Het jaar 1869 is hier onder de grootste kalmte aange vangen. Het bericht van 1'Etoile Beige betrekkelijk een aanstaande wijziging van het ministerie is een ballon d essai. Allen die in de nabijheid van den Olympus van het gezag komen, zweren bij al wat heilig is dat de vol- komenste harmonie onafgebroken tusschen de leden van het kabinet heerscht. Ik geloof het gaarne, de heer Frère Orban oefent over zijne collega's dezelfde macht uit als over de kamer. En zoo zich al van tijd tot tijd, hoe langer hoe zeldzamer, evenals het vorig jaar een verandering voordoet, is daarvan de reden dat de heer Frère tot zich zei ven zegt: de aarde, dat wil zeggen de wetgevende macht en het land, draaien niet om mijn zon, zoodat de zon dan wel om deaarde zal moeten draaien, opdat er geen volkomen stilstand zij. Alles blijftdus voor'toogenblik in denzelfden toestand. De kamers komen den 12™ Januari bijeen en zullen zich dan tegenover dezelfde ministers bevinden. Van eene herziening der kieswet is geen sprake meer. Van de door den heer Demeur verlangde conferentie zal niets komen, en in den heer Hijmans heeft men het zeer afgekeurd dat hij in de la Meuse den heer Demeur beantwoord heeft door de Association liberale met eene scheuring te dreigen, indien haar, wat haast onmogelijk is, de lust bekroop het voorstel zelfs maar in behandeling te nemen. De heer Louis Hijmana verklaart dat België het liberaalste, het verstandigste, het meest geavanceerde land van Europa is. Wie zegt het tegendeel? De feiten zijn daar, zal men tegenwerpen,

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 2