£)attM$bfrid)tfn. UklDaïriöljfiix Turkije en Griekenland. Oostenrijk, Spanje en Engeland hebben in het afgeloo- pen jaar eene belangrijke schrede voorwaarts gedaan op den voor sommige natiën zoo moeielijken weg van be schaving en ontwikkeling. Met belangstelling wendden de vrienden van vooruitgang, waar zij zich ergerden over de politieke persoonlijkheid van een Napoleon en een von Bismarck, het oog naar een Gladstone en een von Beust of, als zij zich over het geduld van sommige bevolkingen verwonderden, naar het Iberisch schier eiland. Over deze drie rijken nog een enkel woord in ons volgend nommer. Algemeen overasicht. De berichten omtrent de conferentie zullen onze lezers in hooidzaak onder eene afzonderlijke rubriek in dit nommer aantreffen. Zij bevatten echter weinig belangrijks en laten ons omtrent deze quaestie nog zeer in het onzekere. De strijd tusschen de Pruisische en Oostenrijksche regeerings-organen blijft overigens steeds voortduren en het verwijt van het Fransch officieus orgaan la Patrie, dat Pruisen alles in het wera stelt om ih het Oosten de verwikkelingen te vermeerderen, wordt nu door de Pruisische regeerings-dagbladen tot Oostenrijk gericht. De Nord-deutsche Zeitung, een orgaan der regeering te Berlijn, gaat zelfs zoover van te beweren dat Pruisen voortaan zeer omzichtig zal behooren te zijn in zijne betrekkingen met het hot te Weenen. Al deze verschijnselen pleiten niet zeer voor de over eenstemming welke thans omtrent de oplossing van het Turksch-Grieksch geschil, volgens sommige dagbladen, tusschen Parijs, Weenen en Berlijn bestaan zou. Wij deelden dezer dagen mede dat er weldra eene over eenkomst zal gesloten worden tusschen den Noord-Duit- echen bond en Baden omtrent het dienen van inwoners uit laatstgenoemden staat in het bondsleger en van bondsonderdanen in het Badensche leger. Volgens ge ruchten zou de Fransche regeering hierover eene nota aan haren ambassadeur te Berlijn willen richten om hare bezwaren tegen dergelijke „internationale" overeenkomst te ontwikkelen. De officiense Parijsche regeeringsorga- uen spreken echter deze geruchten tegen en betoogen dat deze overeenkomst volstrekt geen internationaal karakter draagt, en van een zeer ondergeschikt belang is. Deze opvatting is nu wel moeielijk aan te nemen, maar zij bewijst dat de Fransche regeering voor het oogenblik de vriendschappelijke verhouding met het Pruisisch gouvernement van hare zijde niet wil ver- Storen. Uit Spanje worden ditmaal zeer gunstige berichten aangebracht. Behalve de tijding dat, dank zij de geno men maatregelen van den minister van financiën Figue- rola, de coupons der staats-schuldbrieven zullen worden betaald, wordt gemeld dat de leiders der beide tegen over elkander staande hoofdpartijen, de monarchalen en de republikeinen, de belofte zouden hebben afgelegd om te berusten in het resultaat der aanstaande verkiezingen alsmede in de uitspraak der cortes ten aanzien van den in te voeren regeeriugsvorm, en overigens om gezamenlijk, als liberalen, alle reactionaire bewegingen ten gunste van don Carlos of donna Isabella tegen te gaan. Wij vermeldden dezer dagen dat in Servië eene com missie zich bezig houdt met de samenstelling van eene zeer liberale ontwerp-constitutie, welke vervolgens aan de goedkeuring der vertegenwoordiging zal worden onderworpen. Bij gelegenheid van de opening der zittin gen van deze commissie werd namens de regeering eene toespraak gehouden, welke van krachtig vrijzinnigen geest getuigde en waarin op de noodzakelijkheid werd gewezen dat de Servische natie een meer direct deel nam aan het bestuur des lands en alzoo een frisscher politiek leven verkreeg. „Dergelijk politiek leven zoo werd namens de regeering gezegd kan slechts vrees inboezemen aan diegenen, welke gewoon zijn aan een staatkundigen toestand, waarin alles van boven af wordt geregeld. Dergelijk leven, waardoor het zelfbewustzijn wordt opgewekt, hetwelk de krachten van den mensch ontwikkelt en vruchtbaar maakt, zal voor ons, evenals het dit voor alle constitutioneele staten is geweest, veel gezonder zijn dan de doodsche stilte waardoor de edelsto eigenschappen zich niet kunnen ontwikkelen, daar alles overgelaten wordt aan het initiatief van eenige weinige personen, wier werkzaamheden door niemand worden gezien of gecontroleerd." Men zal zich herinneren dat er vooral door de vriend schappelijke medewerking van clen Amerikaanschen ambassadeur te Londen, den heer Reverdy Johnson een ontwerp van regeling der Alabama-quaestie met de Engelsche regeering was opgemaakt. Dit ontwerp is echter door den president der Vereenigde staten niet goedgekeurd, zoodat thans eene nieuwe gedachtewisse ling is aangevangen over de punten van bezwaar, door het uitvoerend gezag te Washington tegen de ontwerp overeenkomst aangevoerd. In het belang van de scheepvaart hebben de En- gelsche en Oostenrijksche gezanten er bij de Porte op aangedrongen dat aan de Grieusche loodsen, welke op den Donau dienst doen, het verblijf in Turkije niet Worde ontzegd. Het Pruisisch blad de Provincial Correspondenz bevestigt dat de conferentie den 2«» Januari zal bijeen komen en zegt dat er tot nogtoegeene voorstellen gedaan zijn om het tusschen Griekenland en Turkije bestaand geschil op te lossen, maar dat men toch verzekerd kan zijn dat het geschil door de bemoeiingen der mogend heden in der minne bijgelegd zal worden. De Fransche officieuse bladen la Patrie en 1'Eten- dard beweren dat, ofschoon de bijeenkomst der confe rentie bepaald is, de uitnoodigingen nog niet verzon den zijn. Uit Londen luidt een telegram van eergisteren avond: „De grondslagen van de conferentie zijn tusschen alle groote mogendheden vastgesteld. De beraadslagingen zullen 'slechts loopen over het ultimatum van Turkije. De quaestie van Kandia zal niet, althans niet officieel, ter sprake worden gebracht. Turkije zal op de confe rentie vertegenwoordigd v/orden, doch Griekenland zal slechts eene raadgevendeit «m hebben. Uit Berlijn wordt gemeld dat in een voorstel van Frankrijk omtrent de te houden conferentie in overwe ging wordt gegeven om de billijke eischen van Turkije tot grondslagen der beraadslagingen aan te nemen, waar omtrent de meer ondergeschikte punten door de confe rentie zelve zullen worden bepaald. Turkije en Grie kenland hebben blijken gegeven van toenaderingsge zindheid. Uit Constantinopel wordt bericht dat het voorloopig bestuur der opstandelingen en alle gewapende afdeelin- gen zich aan Turkije hebben onderworpen. Uit Athene wordt daarentegen gemeld dat er op Kandia drie hevige gevechten te Apocorona, Ainarion en Heraclion zijn ge leverd, waarin de opstandelingen de overwinning op de Turksthe troepen hebben behaald. Op 29 December is te Constantinopel een kabinets raad gehouden, waarin besloten werd om eene procla matie te richten aan de Turksche natie. Een gerucht van een gevecht tusschen Turksche en Grieksche oor logsschepen wordt niet bevestigd. Het centraal comité te Athene heeft eene procla matie aan alle Grieken gericht, waarin onder meer het volgende voorkomt„zestig duizend soldaten, keurtroe pen van het Turksche leger, hebben niets kunnen uit richten tegen een handvol der onzen op Kandia. Een enkel onzer schepen houdt zijne geheele vloot in bedwang. Geen moed dus verloren! laat ons even heldhaftig zijn als onze voorouders, als onze broeders, die op Kandia strijd voeren en onze heilige banier zal op nieuw wap peren van het onteerde koepeldak der St. Sophia-kerk". (te Constantinopel). In eene te Parijs bij Dentu verschenen brochure over het Turksch-Grieksch geschil wordt door iemand, die blijkbaar zeer goed bekend is met de toestanden in het Oosten, het gevoelen bevestigd van hen die meenen dat Turkije in een oorlog met Griekenland niets te win nen heeft. De schrijver betoogt dat Enropa nooit zal dulden dat Griekenland door Turkije wordt vernietigd. Indien Griekenland verslagen mocht worden zou de Europeesche diplomatie een nieuw Griekenland samen stellen, waarbij waarschijnlijk Turkije als overwinnaar de elementen zou leveren om een vergroot Griekenland te reconstrueeren. Graanmarkten enz. Oostburg 30 December. De aanvoer van tarwe, winter en zomergerst was heden ruim en er bestond goede vraag, zoodat beide artikelen gemakkelijk vorigen prijs konden opbrengenook zware haver was gewild, doch van de overige soorten was bezwaarlijk vorigen prijs te maken; deze worden meestal te hoog gehouden. Middelburg 31 December. Heden was de aanvoer van granen uit Walcheren niet groot, van witteboonen zeer gering en uit het overig provinciaal gedeelte zeer klein. Puike Walchersche tarwe van 10 tot 10.20 besteed. Afwijkende en blauwe tot 9 afgedaan. Puike winter- gerst gaarne met /7a/ 7.10 betaald. Dito Walchersche zomergerst gaarne van 6.25 a 6.30 ingewilligd. Dito witteboonen op 15.75 gehouden, op het einde der beurs is nog een partijtje tot iets lager afgegeven. Dito bruine- boonen tot 12 en krombekkensoort tot 11.50 betaald. Dito paardenboonen tot 8.50 afgedaan. Dito goed kokende groene erwten met vraag en tot 9.75 gaarne betaald. Nietkokende mestingsoort tot 8 verlaten. Winterkoolzaad op/'11.50 gehouden. Kaapolie 33.50. Patentolie 35.50. Lijnolie ƒ35 per vat op zes weken, contant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 9.75, en rogge ƒ8.—. Aardappelen ƒ2.—a ƒ2.30 per NecLMud. Versche boter 1.30 a 1.40 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 1 Januari 1869. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.j pet. 57 dito dito dito 3 65} dito dito dito 4 87} Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 47} België. Certificaten bij llothschild 2 j Rusland. Obligatiën 1798 1816 5 94} Certific. adm. Hamburg 5 72 Oblig. Ilope Co. 1855, 6e serie 5 74 dito ƒ1000 1864 5 „89 dito 1000 1866 5 88} Rusland. Loten 1866 5 pet. 222 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4} Certific. dito4 Inscript. Stieglitz Co. 2C a4«L. 4 66 Obligatiën 1867 i 64} Certificaten6 45} Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1991 Oblig. dito 4 157 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 791 dito dito 1868 5 77f Polen. Schatkistobligatiën 4 621 Pruisen. Obligatiën 5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47 ff dito 1847/1852 2} 23} dito rente Amsterdam 5 60} dito nationale 5 51} dito 1864 5 „561 dito fr. 500 1865 5 59l dito 1866 O. W5 481 Bankactiën3 Italië. Leening 18615 51} Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2} 30 ff dito Binnenlandsche3 281 Portugal, dito 18561863 .v 3 36 fl dito 1867 3 36} Turkije. dito (binnenl.) 5 37ff Griekenl. dito (blauwe)5 1213» Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito diio dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 79l dito dito dito (1885) 6 77ff dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 61 dito dito geconsolideerde .7 „43 dito dito debentures 8 dito StPaul Pac. Spw. 2e sec. 7 631 Brazilië. dito 1863 4} dito 1865 5 77 Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 11} Ecuador. dito1 Middelburg, 1 Januari 1869. Het ARMBESTUUR der Nederlandsch lsraëlietische Hoofd-Synagoge alhier, maakt bij deze nog dankbare melding van eene bij hem ingekomen gift van j 5, door tusschenkomst van den heer M. H. B0ASS0N, ontvangen van den heer G., „ter schadeloosstelling van het Orgel concert", alsmede 50 Cents van N. Het Armbestuur voornoemd, J. ANDK1ES8E. E. H. B0A8S0N. Veere, 31 December 1868. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen, bericht bij deze met hartelijke dankzegging de ontvangst van een Bankbiljet groot 25, B 2086, op heden aan haar ten hand gesteld üoor Mejufvr. de Wed. J. M. KUILER, namens een onbekende uit Mid delburg. j P YAN pEN HLÜVEL. L. J. ROLAND. J. BKAAT. J. A. GLLDOF. Veere, 1 Januari 1869. DE KERKERAAD der Hervormde gemeente te Veere vermeldt met dankbaarheid dat „een onbekende uit Middelburg" óp Nieuwejaarsdag, hem door middel van Mej ut vrouw de Wed». J. M. KUILER, ten behoeve der Diaconie-Armen heeft geschonken eene som groot ƒ50, bestaande uit twee Bankbiljetten ad ƒ25 n°s. EJ.183 en F I' 5398. De Kerkeraad voornoemd. P. J. K1ENSTKA, Voorz. B. DE KONING, Ouderling. ADR. LOUWEKSE, Diaken. Wèstkapelle, 31 December 1868. De Commissie tot ondersteuning van behoeftigen te Westkapelle betuigt haren warmen dank voor het Bank biljet, groot ƒ25, onder de letters N. N. door den Heer P. M. DE L1GNY op den 28 dezer bezorgd bij den Heer Joh. L1EYENSE, aan de Potteinarkt, te Middelburg. Eiken Winter als omgeven door een aantal gezinnen, dat aan alles gebrek lijdt, en vurig wenschentie die ar moede te lenigen, hoopt de Commissie niet alleen, dat het voorbeeld van den milden Gever eer gemelde gift navolging moge vinden, maar vraagt zij zelfs bescheiden den gegoeden Ingezetenen, zoo m hare woonplaats als elders, haar met hunne giften weder te willen verblijden. Middelburg vooral, van waar zij in vorige winters zoo menige ruime bijdrage heelt ontvangen, beschame hare hope niet. Genoemde Heer LIEVENSE houdt zich bereid tot liet aannemen en overmaken der Giften, voor die Commissie bestemd; terwijl van elke gift, hoe klein ook, dankbare meldnrg'^i wwtHen gemaakt. X De Commissie voornoemd, P- HENDKIKSE. - K..VEKtUUK

Middelburgsche Courant | 1869 | | pagina 3