IHaatsctyappcltjhc qttMstim. Turkije en Griekenland. Brieven uit België. grieven als overdreven te willen doen voorkomen, de silgemeenc ontevredenheid nog vermeerderd, te meer daar zijne artikelen in strijd met de waarheid gebleken zijn. Meer en meer worden er overigens vergelijkingen gemaakt tusschen het vroeger Deensch bestuur en de regeering der „bevrijders van het Deensche juk", welke een voor Pruisen geenszins gunstig resultaat opleveren. De Fransche generaal Mac Mahon is te Weenen aan gekomen en de vorst van Montenegro is op reis naar St. Petersburg. Beide mededeelingen hebben aanleiding gegeven tot geruchten van eenigszins oorlogzuchtigen aard, welke echter door geene geloofwaardige berichten bevestigd worden. Dezer dagen is de door de Fransche officieuse regee- ringsdagbladen gevreesde „samenzwering" van 3 Decem ber op het kerkhof Montmartre bij het graf van Baudin, geëindigd met eenige strafzaken voor de correctioneele rechtbankte Parijs. Zes personen stonden daarvoor te recht voor feiten, welke, met het oog op al de beweging van de „samenzwering" gemaakt, vrij belachelijk waren. De een stond terecht wegens een paar scheldwoorden aan politie-agenten, die hem arresteerden zonder dat daartoe eenige reden bestond; een ander stond terecht omdat hij zich verzette tegen politie agenten, die iemand arres teerden, welke zeker ten onrechte werd in Hechtenis genomen, daar men hem niet alleen eenigen tijd later weder losliet, maar zelfs geen vervolging tegen hem in stelde. Een derde had zich, terwijl hij zonder de minste aanleiding gearresteerd werd, verzet, waartoe hij volgens zijn verdediger het volle recht had, een systeem echter, waarmede de rechtscolleges, ook in Frankrijk, zich slechts bij enkele uitzonderingen vereenigen. De strafzaken, welko de „samenzwering" van 3 December en het in de wapenen houden van vijftig duizend man in en rondom Parijs als resultaat opgeleverd hebben, zijn dus bijna allen door de politie zelf uitgelokt, Een bericht uit Madrid, hetwelk echter bevestiging noodig heeft, meldt dat een brief des hertogs van Mont- pensier, waarbij hij al de hem toegedichte aanspraken op de kroon van Spanje ontkent, de meerderheid der leiders der republikeinsche partij zou hebben doen toestemmen in de verheffing van Espartero tot koning van het rijk. Dit bericht zou echter te meer bevreemdend zijn indien het waar is dat de thans meer in bijzonderheden bekend geworden uitslag der municipaliteits-verkiezingen van de kracht der republikeinsche partij zou hebben doen blij ken, een uitslag waarin de republikeinsche organen dan ook de voorspelling zien van de overwinning hunner partij bij de verkiezingen in de volgende maand tot samenstelling der cortes. De heer Andrew Johnson, tot Maart nog altijd presi dent der Yereenigde staten, heeft dezer dagen weder een maatregel genomen, waardoor de hem door velen reeds toegedragen politieke partijhaat weder zal vermeerderen. Uit Washington toph wordt gemeld dat hij bij proclamatie amnestie heeft verleend aan allen die aan den opstand van het zuiden hebben deel genomen met geheel herstel in al hunne constitutioneele rechten. Deze proclamatie is in strijd met de bevoegdheid, welke het congres zich had voorbehouden, om namelijk bij eene wet dit amnestie- vraagstuk te regelen. Niet onwaarschijnlijk is het dat deze maatregel van den president in het zuiden tot ver schillende moeielijkheden aanleiding geven zal. Uit Athene wordt van 19 December geschreven „De bevolkingen zijn met de levendigste geestdrift voor de verdediging des vaderlands vervuld. De regeering neemt de meest uitgebreide krijgsmaatregelen. Patras, Syra en Lamia worden versterkt; batterijen en verdedi gingswerken worden aan den Pyraeus opgericht, alsmede te Paros, Salamina en op andere punten. Nauplia, Nava- rino, Chalcis worden in volkomen staat van tegenweer gebracht. Er zullen veertig bataljons vrijwilligers worden gevormd, behalve de reserve waarvan de manschappen tot 45jarigen leeftijd onder de wapenen zullen worden geroepen en behalve de mobielverklaring der dienst doende nationale garden, terwijl de rustende nationale garde in dienst zal worden gesteld om de orde binnen 'slands te helpen handhaven. Een gedeelte der handels vloot zal worden gewapend. Een krediet van honderd millioen drachmen is bij dé vertegenwoordiging aange vraagd, welke deze aanvrage met den levendigsten bijval heeft begroet. Een gerucht wil dat in de tegenwoordige omstandigheden verschillende erkende kundige staats lieden, leden der magistratuur, journalisten enz. als titulaire ministers tot tijdelijke leden van den minister raad zullen worden benoemd, waarin zij eene raadgevende stem zullen hebben. In de haven van Syra liggen thans twee Grieksche oorlogschepen, een Fransch oorlogschip, le Forbin, alsmede twee Russische en twee Engelsche schepen. De Turksche vloot kruist heen en weder en vertoont zich nu en dan eens voor de haven, zonder echter het binnenkomen of uitloopen van schepen te beletten." Verschillende geruchten beweren dat de groote mogendheden de conferentie-voorstellen van Pruisen zou den hebben aangenomen en ondanks de oppositie van Turkije, hetwelk het proclameeren der onafhankelijkheid van Kandia vreest, op 2 Januari te Parijs zouden bijeen komen. L'Etendard meldt dat de conferentie in beginsel door de mogenheden is aangenomen doch dat de toe stemming van Griekenland en Turkije nog niet officieel is gevraagd. Het officieus orgaan der regeering te Parijs, la France, is de bijeenkomst der conferentie nog onzeker daar de Turksche regeering verklaard heeft niet te zullen toestemmen in den afstand van Kandia aan Griekenland of in de onafhankelijkheidsverklaring aan dat eiland, onder suzereiniteit van den sultan. The Morning post, het orgaan, naar men steeds beweert, van het Engelsch gouvernement, geeft aan de Turksche regeering den raad om gematigd te zijn in het stellen van de voorwaarden harer toetreding tot de conferentie. De Corriere Italiano, een Garibaldiaansch orgaan, meldt dat de aanbieding der Grieksche regeering aan Garibaldi van een kommandement over het op te richten korps vrijwilligers, door dezen wegens redenen van ge zondheid niet is aangenomen. Een telegram uit Berlijn van gisteren luidt: „De door Pruisen voorgestelde en door de mogendheden, welke het tractaat van Parijs geteekend hebben, aange nomen conferentie zal tot deliberatie-grondslagen de volgende punten hebbenHandhaving van het statu quo op het eiland Kandia; schorsing der strenge maatregelen in het ultimatum van Turkije vermeld; ondersteuning der billij ke eischen door Turkije aan Griekenland gedaan." De tweede en derde tolk alsmede de leerling-tolk bij de Grieksche legatie te Constantinopel hebben zich in Turkije doen naturaliseeren. Van de Londensche dagbladen is vooral het conservatief orgaan the Morning Herald zeer vijandig aan het conferentie-voorstel. Dit blad beweert dat, behalve nog met het oog op de omstandigheid dat dergelijk conferentie-voorstel gewoonlijk tot eene oorlogsuitbarsting leidt, zulk eene conferentie-voorstel, vooral door Pruisen gedaan, het bewijs is eener alliantie van dien staat met Rusland om de vrede in Turkije te verstoren. Het is dan ook te hopen, zegt the Morning Herald, dat eene conferentie niet moge tot stand komen. Een telegram uit Weenen van gisteren beweert dat de Turksche regeering nog geene officieele uitnoo- diging heeft ontvangen om aan de conferentie deel te nemen. Turkije zou overigens aan geene conferentie willen deelnemen, waarop het aan Griekenland toege zonden ultimatum zou worden gewijzigd. Te Berlijn loopt het gerucht dat de groote mogend heden eene conferéntie zullen houden zonder Grieken land en Turkije tot deelneming uit te noodigen. Brussel 24 December. Na de studenten-congressen te Luik en te Brussel is jl. Zondag eene derde bijeenkomst geopend te Gend, waar een der twee rijks-academiën gevestigd is. Ditmaal is het een bijua uitsluitend Belgisch congres. De Parij- sche studenten zijn niet verschenen, zeker uit vrees dat de nieuwe wet tegen manoeuores a Vextérieur coulre Pin- térieur op hen toegepast zou worden; ook is het mogelijk dat zij verhinderd waren om te komen wijl eenige der woeligste van hen achter de grendels zitten. De Leid- sche studenten hebben met groote meerderheid be sloten dat er geen termen bestonden om afgevaardig den naar Gend te zenden. In dit opzicht volgden zij de studenten van Leipzig die eveneens een wei gerend antwoord gezonden hebben. De eenige vreem deling,dien ik tot hiertoe opgemerkt heb, is een student der universiteit van Cambridge, de heer Locke. Gij weet dat dit congres ten doel heeft de grondslagen te vestigen voor eene federatie van al de scholen in Europa, ja zelfs van de geheele aarde, om alle trappen van onderwijs te hervormen ten einde het een socialen grondslag te geven. Die studenten van de Gendsche universiteit zijn toch stoutmoedige hervormers! Zij slaan er heftig op los. De maatschappij hervormen, dat is, naar hun zeggen, de roeping der jeugd. En nu zijn zij daar bijeen, maken veel beweging, hebben den mond vol snorkende phrasen en roepen in navolging van Hamlet uit: „De wereld is uit hare hengsels gelicht! Wee ons die gekomen zjjn om haar er weder in te hangen." Het is echter zoo gelegen dat die heeren du haut de leur science spreken. Indien wij al, zeggen zij, atheïsten, socialisten, revolutionairen zijn, waarom ons gesteenigdenmetbeleedigingen overstelpt? Wreekt het op de wetenschap, want aan hare borsten hebben wij die stoute denkbeelden ingezogen, uit haar hebben wij die kracht geput om luidkeels de waarheid te belijden! Welnu, oprecht gesproken, het beste wat men die vroeg rijpe hervormers zou kunnen aanraden, is dit: om nog eenige jaren tot hunne voedster, de wetenschap terug te keeren en daarna het publieke spreekgestoelte te bestijgen. Hoe ik die debatten, of liever die redevoerin gen lees en herlees, ik kan er niets in vinden dan theore tische stellingen en rhetorische uitweidingen. Niet éen nieuw denkbeeld! Niet éen oorspronkelijke wending, zelfs niet éen geestige paradox! Wat men daar debiteert, heeft men duizend en meermalen gehoord en gelezen. Waarlijk ik zou het begrijpen en toejuichen indien die studenten, bij wie kracht, energie en talent schuilt, met gesloten deuren vergaderden, evenals bij de samenkomsten van de jonge leden de. balie, om onderling over alle sociale, politieke, godsdienstige en wetenschappelijke quaesties te discuteeren. Maar zich tot een congres te vereenigen, eene tribune op te richten om te redeneeren, en den dwaas na te volgen die zand opraapte om het de maan in het aangezicht te werpen, dat is een zonderlinge af dwaling. Het schijnt dat de koning bij u in den Haag evenmin als bij ons te Brussel den Spaanschen gezant ontvangt. De twee gezanten hebben hunne geloofsbrieven slechts aan de respectieve ministers van buitenlandsche zaken kunnen overhandigen. Dat zal nu echter wel veranderen de Fransche Moniteur universel althans zegt het vol gende: „Dc keizer heeft heden in bijzondere audiëntie ontvangen den heer Salustiano de Olozaga, die de eer had hem zijne geloofsbrieven te overhandigen als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij zijne majesteit van het Spaansch gouvernement." Natuurlijk zal men nu hetzelfde te Brussel en in den Haag doen. Adeline Patti, markiezin de Caux, heeft gisteren avond in het theatre dela Monnaie de Sonnambule gezongen. Het was stampend vol, en de geestdrift steeg ten top. Eene markiezin te hooreu zingen! Haar te kunnen ap- plaudisseerenVoeg daarbij het talent van de diva en gij kunt nagaan dat het succes schitterend was. Zaterdag zingt zij Rosine in de Barbier de Séville, haar beste rol daarna volgt de Faust. Zeer nieuwsgierig ben ik haar daarin te hooren, Adeline Patti als Marguerite, dat heeft iets piquants! De markies de Caux woonde gisteren avond de voorstelling bij. Terwijl de blikken van het publiek verdeeld waren tusschen hem en zijne vrouw, hield hij zijn tooneelkijker onafgewend op zijne vrouw gericht gedurende den ganschen tijd dat zij op het tooneel was, gelijk een goed echtgenoot betaamt! Gij ziet dat hij vroolijk zijn vrij moeilijke rol speelt van niet meer stalmeester van zijne majesteit keizer Napo leon III, maar eenvoudig echtgenoot van Adeline Patti te zijn. Deze zal gedurende dit seizoen de lionne van St. Petersburg wezen. Eenige jonge Belgische artisten hebben het initiatief genomen om onder elkander eene tentoonstelling van studies en schilderijen te organiseeren. Een uitmuntend nieuw denkbeeld. Er bevinden zich eenige zeer schoone schetsen en veelbelovende studies onder. Vooral heb ik een studie van den heer Rops, den Belgischen Gavarni opgemerkt, getiteld 1'Absintheux, en eenige landschappen van den heer Baron, een decoratie-schilder, die in zijne verloren oogenblikken schilderijen maakt. Mejufvrouw Marie Collart heeft twee keurige winterstukjes tentoon gesteld, maar hetgeen deze tentoonstelling in mijne oogen iets bekoorlijks geeft is het initiatief, dat daarbij door de artisten zelf genomen is. Zij verlaten het oude spoor; dat is een goed teeken. Uwe kunstenaars, die meer gedrongen worden voor zich zeiven te zorgen omdat zij, daar kunst geen regeeringszaak is, niet ten koste der schatkist ondersteuning genieten, bevinden zich daar goed bij. De noodzakelijkheid is voor hen een uitmuntende leermeesteres geworden. De onzen zijn tot bedorven kinderen opgegroeid. Het zou't best zijn als hun geweten het hun zeide, en indien zij zich wilden losmaken van eene voogdij die iedere wezenlijke vlucht verstikt. EEN PRAATJE OVER GELD. Maudit argent! is de titel eener tijdelijk althans zeer populaire Fransche brochure. Dat verwenschte geld Wat al last hebben we niet daarmee! Toch houden wjj er van, en veel. Zelfs is aan éen onzer

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2