MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 205. Donderdag 24 December. 1868. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevallende: Editie van Woensdag avond 8 uren. Uithoofde van het Kerstfeest zal aanstaanden Zondag geen Middelburgsche courant worden uitgegeven. Het nommer van Zaterdag zal volgens gewoonte het licht zien. Het verslag van h.ct verhandelde in de zittingen van jl. Maandag en pinsdag der tweede kamer. Middelburg 33 December. De begrooting van koloniën is gisteren door de tweede kamer met 50 tegen 13 stemmen aangenomen. De begrooting der onvoorziene uitgaven werd aange nomen met 62 stommen tegen éene stem. De wet tot aanwijzing der middelen werd lieden met 38 tegen 23 stemmen aangenomen. Vooraf was een amendement van den heer Fransen van de Putte met 41 tegen 20 stemmen verworpen. Dit amendement strekte om uit dc wet te doen ver vallen de bijdrage van 3,475,Of0 uit het nader bij de wet vast te stellen batig slot van de algemeene rekening wegens de ontvangsten en uitgaven van Neder- landsch-Indië over den dienst 1867; en om voorts in de wet het volgend nieuw artikel op te nemen: „Voor zooveel de opbrengst der middelen en inkomsten, in art. 1 dezer wet aangewezen, ontoereikend mocht zijn tot goedmaking van de daarbij vermelde uitgaven, kan in het tekort worden voorzien door uitgifte of beleening van schatkist-biljetten tot een 'bedrag van hoogstens f 4,000,000.' De tweede kamer is heden op reces uiteengegaan en zal vermoedelijk eerst tegen het begin van Februari weder ter vergadering worden opgeroepen. De werken voor den Zeeuwschen spoorweg, welke den 26 November 11. zijn aanbesteed en bestaan in het maken van de aardenbaan en kunstwerken, het leggen van den bovenbouw met levering van den ballast voor den spoorweg tusschen de Arnemnidsche haven en Middel burg, het graven van het kanaal door de Oude Arne, het maken van de spoorwegbrug aldaar en van eenige ver dere werken, zijn door den minister van binnenlandsche zaken gegund aan den lieer P. J. Lienders te Middelburg. Tot lid van den gemeenteraad te Nieuw en St. Joos- land is benoemd de heer C. Willeboordse met 15 van de 26 uitgebrachte stemmen. Het getal kiezers bedraagt 33. In den gemeenteraad van Aardenburg van den 22 December 11., is door den voorzitter het gevoelen der leden gevraagd of men het wenschelijk acht pogingen aan te wenden om in de gemeente een rijks-telegraaf kantoor te verkrijgen. Na gedachtenwisseling is besloten dat burgemeester en wethouders in eene volgende zitting een concept adres aan den minister van binnenlandsche zaken ter goedkeuring van den raad zullen overleggen, waarin de vestiging van zoodanig kantoor zal worden gevraagd. In dtn loop der discussie werd ook het denk beeld geopperd dat het dagelijksch bestuur pogingen zou aanwenden om de gemeente te doen opnemen in eene spoorwegverbinding van België met Breskens, en de burgemeester heeft op zich genomen om met een tweede lid van het dagelijksch bestuur, daaromtrent te aboucheeren met de concessionarissen der lijn Eecloo Brugge. In de te Londen verschijnende Globe, een orgaan der conservatieve partij, is dezer dagen een hoofdartikel ge plaatst, hetwelk handelt over een verslag, dat door de Engelsche legatie te 's-Gravenhage bij het Engelsche departement van buitenlandsche zaken is ingeleverd om trent de Nederlandsch-Oost-Indische bezittingen. Na herinnerd te hebben, dat Nederland na Engeland de rijkste bezittingen in Oost-Indic heeft, en dat ook daar de koloniën veel uitgestrekter zijn dan het moederland, wijst de Globe op het belangrijke verschil in de staat kunde, die door de twee regeeringen ten opzichtehunner Oostersche onderdanen wordt gevolgd. „De regeering van Engeland heeft er naar gestreefd om Indië groot en rijk te maken, en heeft dit zelfs een tijd lang op kosten van den staat gedaan; Nederland daarentegen heeft eene al te groote begeerte aan den dag gelegd om van zijne koloniën een dadelijk voordeel te trekken." De Globe geeft daarna een overzicht van het door den 2™ secretaris der Engelsche legatie te 's Gravenhage ingediende verslag, en zegt onder anderen„Het schijnt dat op Java ook eene inlandsche regeering is overgebleven. Nederland heeft ingezien, zooals ook wij in Indië geleerd hebben, dat bet de verstandigste staatkunde is om den geest der inland sche bevolking te verzoenen en te ontwikkelen. Het zal goed zij-n, indien de Nederlanders zoo verlicht zullen zijn, dat zij een minder beschermend stelsel van koophandel zullen invoeren.... Wij herhalen den raad, door onzen secretaris van legatie uitgesproken, dat Nederland het liberale pad behoort te gaan bewandelen, dat wij hier hebben aangewezen, cn, door particuliere ondernemingen in mijnen, industrie, boschcultuur, irrigatie, wegen en scheepvaart te bevorderen, hare bezittingen moet open stellen voor het voordeel der gemeenschap met andere markten en werelddeelen." Haarlcour.) De Staatscourant van gisteren bevat o. a. de konink lijke besluitena. houdende nadere regeling van het port der briefen, der gedrukte stukken en dor monsters van koopwaren die tusschen Nederland en Zweden gewisseld worden, en b. houdende invoering van postwissels voor de verzending van geld tusschen Nederland en Zwit serland. De opbrengst der rijksmiddelen in de maand Novem ber van.dit jaar heeit 7,021,206.98 bedragen, tegen ƒ6,730,307.61 over hetzelfde tijdvak van 1867. De raming voor éene maand bedraagt/' 5,805,631.34.De opbrengst der 11 eerste maanden van 1868 is geweest 65,745,369.144 tegen 66,446,027.24 in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar en terwijl 11/12 der oorspronkelijke raming voor het geheelc jaar f 63,861,944.74 bedraagt Men verneemt dat de graaf de Perponcher, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Pruisen bij ons hof, benoemd is tot gezant te Weenen en alzo weldra deze residentie verlaten zal om zich naar zijn nieuwen post te begeven. In den gemeenteraad van Rotterdam is Donderdag een tweede krediet van ƒ20,000 gevraagd, ter voorziening in de kosten, tengevolge der plaats gehad hebbende ongeregeldheden; dit krediet is dadelijk verleend, en kost, met het vroeger verleende krediet van ƒ25,000, het op roer van éen avond der stad dus reeds ƒ45,000. Buiten dien heeit de burgemeester echter medegedeeld, dat door de burgerij 2362 was bijeengebracht tot het schenken van bclooningen aan de politiedienaren, voor hunne goede houding en betoonden moed; de burgemeester stelde voor daarbij ƒ3800 te voegen van wege de gemeente, hetgeen werd goedgekeurd. Behalve wat niet te bereke nen valt, is dit reeds ƒ51,000, die het oproer te Rotterdam verslindt. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben bekend gemaakt dat de leening dier gemeente van 72,OCO obligatiën, Maandag reeds meer dan volteekend was, en de inschrijving alzoo is gesloten. Benoemingen en besluiten. legek. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ^00'8jaars, de kapitein der divisie maréchaussées van Noord-Braband en Zeeland A. J. Kluppel. Benoemd bij het wapen der maréchausséebij de divisie van Noord-Braband en Zeeland tot kapitein (naar ouderdom van rang) de 1« luitenant F. F. Graafland, van de divisie van Limburg. Overgeplaatst als le luitenant en in zijne ancienneteit als zoodanig bij de divisie van Limburg, de 1« luitenant adjudant C. H. M. Verniers van der Loeffvan het4e regi ment huzaren. Kerknieuws. De heer Wolff, predikant bij de Nederduitsch her vormde gemeente te Valburg, heeit voor het beroep naar Vlissingen bedankt. Rechtzaken. De hooge raad heeft gisteren het beroep in cassatie verworpen van A. Konyzer, door het provinciaal ge rechtshof in Zeeland tot de doodstraf veroordeeld. Vrijdag heeft de arrondissements-rechtbank alhier de volgende vonnissen uitgesproken: Jan Roelse, boerenarbeider te Serooskerkebeklaagd van in de maand October en den 5 November jl. zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van plankenen droog wilgenhout van een stuk weiland, ten nadeele van den landbouwer I. van der Vorst is schuldig verklaard aan 1». eenvoudigen diefstal, en 2». diefstal van ongehakt groen en ander hout, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden voor zooveel het eerste feit betreft, veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Adriana Gevacrt, vrouw van J. de Volder be klaagd van den 28 November op den openbaren weg in den Zwinpolder moedwillig met een parapluie een slag te hebben toegebracht op het hoofd van Adriana Hennekij, te Retranchcment is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten waardoor geenerlei ziekte .of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf benevens in de kosten. Ferdinand Lonrier, poldcrwerkeralhier—beklaagd dat hij in den nacht van 19 November te half twaalf nren, in kennelijken staat van dronkenschap gekomen uit de herberg „Nooit gedacht" achter de Teerpakhuizen, den agent van policie P.Poppe, tijdens deze zich met den politie agent P. Ets op surveillance bevond, een slag in het aangezicht heeft gegeven, en toen hij daarna, ter voorkoming van verdere ongeregeldheden, naar het po- litiebnreau werd overgebracht, getracht heeft zich op gewelddadige wijze te ontzetten is, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, aan de verschillende hem ten laste gelegde feiten schuldig verklaard, en ver oordeeld wegens het eerste tot eene geldboete vati 1 en wegens de overige tot vijf dagen gevangenisstraf, als mede in de kosten. Janna Huibregtsen, vronw van J. Risseenw, arbeidster te Schoondijke, is schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer van lompen in buitenwgartsche richting zonder voorzien te zijn van het vereischte document, op den 24 September jlen te dier zake veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in de kos ten met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Felecita Calon, vrouw van H. Geeraerts, wonende te IJzendijke, is bij verstek schuldig verklaard aan frauduleusen invoer op den 4 Augustus jl. van linnen, katoenen, een vrouwenmuts en gedistilleerd, en veroor deeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kos ten, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Wilhelmina Diercx, oud 26, Veliesta de Paauw, oud 32, en Jans Allerof, oud 30 jaren, allen werksters te Hoofdplaat beklaagd van den 8 Juli aldaar op een onafgesloten stuk land van A. Stnrm arglistig groenten te hebben uitgetrokken zijn in hooger beroep schul dig verklaard aan eenvoudigen diefstal van veldvruch ten, en, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van éen dag, alsmede solidair in de kosten, in beide instan- tiën gevallen. Johannes Steenmetser, oud 18 jaren, arbeider te IJzendijke beklaagd van diefstal van erwten en paar- denbbonen op den 7 Augustus jl., op een stuk land onder IJzendijke, ten nadeele van den landbouwer W. de Blaaij is bij verstek schuldig verklaard aan diefstal van oogst op den akker, en veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten, Franciseus Oorbeke, te IJzendijke beklaagd van den 19 Juli jl. in den Mauritspolder onder genoemde ge meente zich te hebben schuldig gemaakt aan eene vis- scherij-overtreding is in hooger beroep, bij verstek, schuldig verklaard aan het visschen met ongeoorloofd visebtuig in eens anders vischwater en zonder toestem ming van den eigenaar of rechthebbende, en veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 3, of subsidiair éen dag gevangenisstraf voor elke boete, met verbeurdverklaring van de gevangen visch, alsmede in de kosten. Adriaan Goetland, oud 28 jaren, landmansknecht te Heille beklaagd dat hij den 19 December des vori- gen jaars in den Isabellapolder onder Aardenburg veld- strikken heeft gezet, doch door den kantonrechter te Sluis vrijgesproken, op grond dat het ten laste gelegde als wettig en overtuigend bewezen aangenomen feit niet beeft plaats gehad op den 19 December zooals ln de dag vaard is gemeld, maar op den 29 December is in hoo ger beroep schuldig verklaard aan poging om wild te be machtigen door middel van wildstrikken, en veroordeeld tot eene geldboete van 20, of subsidiair vijf dagen ge vangenisstraf, met verbeurdverklaring der in beslag genomen strikken en bevel tot vernietiging daarvan, en met verdere veroordeeling van den beklaagde in de kos ten zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Heden heeft de arrondissements-rechtbank alhier het vonnis uitgesproken in de zaak van Jan de Vos, koopman

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1