JSjanöclsbericIjten. 2tö»ertentien. Vcrkoopi ng van Hout eu Afbraak. HOUTGEWAS U GEBOUWEN TOT AFBRAAK, Turkije en Griekenland. 56 A 65 i 871 43 711 741 891 88 791 641 1981 157 79 771 63 46 H 231 581 49 551 581 461 640 51 31 36J 361 35 ft 91 78J 77fV 60 411 39 631 76J 101 Yjjf en twintig-jarige Echtvereeniging STAATSSPOORWEGEN. Zondag 20 's morg. 7 uur. Maandag 21 In den oorlog, welken men tusschen Griekenland en Turkije vreest te zien uitbarsten, wordt door sommige dagbladen al dadelijk weder het kerkelijkgodsdienstig element op den voorgrond geschoven, gewaagd van den strijd tusschen het kruis en de halvemaan, tusschen het „Christelijk" Griekenland en het „heidensch" Turkije, en gesproken van Europa's heilige roeping om Turkije te vernietigen en een christelijk rijk te stichten op het gebied van den sultan. In de Grieksche kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken op 9 December het volgende over het geschil met Turkije gezegd. „Mijne heeren, het is u bekend hoe telken male als de regeering, zich met eenige onderhandeling bezig hou dende, geen rekenschap daarvan aan deze vergadering geeft, haar stilzwijgen wordt afgekeurd. Hoewel zulk eene mededeeling somtijds nadeelig kan wezen voor 'slands belangen, heeft de regeering toch het besluit genomen om thans te voldoen aan de algemeene nieuws gierigheid, welke zich geopenbaard heeft sedert den dag, waarop het gerucht zich verspreidde dat het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije te vreezen was. Ik zal dus daaromtrent een en ander ter kennisse der kamer brengen. „Mijne heeren, gedurende het langdurig tijdvak der revolutie op Kandia, hebben de hulp en versterking, welke van alle zijden aan die heldhaftige bevolking toe stroomden, langzamerhand opgehouden, zoodat eindelijk thans alleen het moederland in de behoeften dier Kan- dische bevolking voorziet. Deze omstandigheid heeft tusschen Griekenland en Turkije eene verkoeling teweeg gebracht, welke vermeerderde naarmate de revolutie langer duurde. Eindelijk is deze zoo groot geworden dat Turkije, naar het schijnt, het besluit heeft genomen om de tot dusverre bestaan hebbende betrekkingen, welke toch reeds zoo weinig vriendschappelijk waren geworden, geheel en al af te breken. „Ik zou u gezegd hebben, mijne heeren, dat het uur thans was geslagen, waarin de regeering u alle plaats gehad hebbende feiten zou hebben ontwikkeld en de geheele diplomatieke correspondentie zou hebben over gelegd omtrent deze belangrijke zaak, indien niet het volgend incident had plaats gehad. De vertegenwoordi gers der groote mogendheden te Constantinopel zijn onmiddellijk na kennisneming der voornemens van de Turksche regeering, tusschen beide gekomen en beijveren zich thans om dit afbreken der betrekkingen, van zoo ernstigen aard met het oog op de gevolgen, te voorkomen. Door deze optreding zijn thans onderhandelingen geopend, welke nog voortduren. „Ik kan mij alzoo voor het oogenblik niet verder over dit onderwerp uitlaten, maar ik onderstel dat de regee ring in den loop dezer week in staat zal zijn aan de kamer mede te deelen dat óf deze optreding het nemen van dezen zoo ernstigen maatregel heeft voorkomen óf dat onze betrekkingen met Turkije zijn afgebroken. In dit geval kunnen wij zonder aarzeling alle feiten ter uwer kennisse brengen en alle documenten op deze zaak betrekkelijk aan deze kamer overleggen. (Teekenen van goedkeuring). Ik voeg nog hierbij, mijne heeren, dat in deze ernstige zaak en bij deze hoogst belangrijke onder handeling de regeering niet heeft toegestemd of zal toestemmen dat de waardigheid der kroon, onze consti- tutioneele vrijheid of de eer der natie op eenigerlei wijze in hoe geringe mate ook worde geschonden. (Daverende toejuichingen)." Blijkens een telegram uit Weenenheeftde Turksche vertegenwoordiger bij het Oostenrijksche hof gisteren aan den minister von Beust officieel de verwerping van Turkije's ultimatum door Griekenland medegedeeld. Een bericht dat de koning van Denemarken en de prins van Wallis aan den koning van Griekenland, hun zoon en zwager, zouden hebben aangeraden om aan Turkije's eischen toe te geven, wordt op officieele wijze als geheel en al onjuist verklaard. Volgens bericht uit Constantinopel zal, na het ver strijken van een daartoe gestelden termijn, op alle Griek sche schepen, in Turksche havens dan nog aanwezig, embargo worden gelegd. In eene mededeeling uit de Turksche hoofdstad aan 1'Indépendance Beige wordt gezegd dat Hobbart Pacha, vice-admiraal en opperbevelhebber van het Turksch eskader in de Grieksche wateren, een voormalig Engelsch marine-officier is. De Grieksche regeering heeft bij de vertegenwoor diging een krediet aangevraagd van 6 millioen drachmen om te voorzien in de behoeften der Kandische uitge weken en tot „verschillende andere maatregelen." Verschillende berichten beweren dat het door Turkije aan Griekenland gezonden ultimatum in zulke bewoordingen vervat is geweest, dat eene weigering te Athene onvermijdelijk te wachten was. De geestdrift te Athene ten gunste van een oorlog tegen Turkije neemt steeds toe. Verschillende geruchten zijn in omloop nopens het oproepen der reserve, het mobiliseeren der nationale garden* en het onder de wapens roepen van vrijwilligers. Ook is een gerucht verspreid dat de Grieksche regeering aan Garibaldi een commando zou aanbieden. Uit Konstantinopel wordt van gisteren gemeld dat eene Turksche leger-afdeeling in Thessalië en Epyrus naar de Grieksche grenzen oprukt. De te Constantinopel gevestigde Grieken beginnen die stad te verlaten. Het bericht der vervolging van de Grieksche stoom boot Enosis door Turksche oorlogschepen wordt beves tigd. De Enosis heeft de wijk genomen in de haven van Syra, welke vervolgens door het Turksch eskader werd geblokkeerd. In allerijl zijn thans Grieksche oorlog schepen naar Syra afgezonden, zoodat een zeegevecht onvermijdelijk schijnt. Verschillende groote mogendheden hebben oorlog schepen naar de Grieksche wateren afgezonden. De te Athene verschijnende dagbladen spotten eenigszins met de verontwaardiging der officieuse orga nen van enkele groote mogendheden over de ondersteu ning uit Griekenland aan de opstandelingen op Kandia verleend. Zij beweren dat Griekenland in deze slechts het voorbeeld der beschermende mogendheden heeft ge volgd. Engeland heeft nooit belet dat aan de zuidelijke staten van Noord-Amerika, gedurende den laatsten oor log, wapenen werden toegezonden door zijne onderdanen. De regeering te Parijs heeft toegelaten dat een aantal Franschen deelnamen aan de Spaansche en Poolsche opstanden. De regeering te Weenen heeft toegelaten dat de laatste opstand in Polen ondersteuning vond in Gallicië. Thans zelfs wordt de Turksche vlootaangevoerd door een voormalig Engelsch marine-officier. De Griek sche dagbladen beweren dus dat de verontwaardiging van sommige mogendheden over Griekenland's houding ten opzichte van Kandia ongemotiveerd is, als zij zich hunne eigene handelingen herinneren. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de hoeker Adriana Francisca, gezagv. A. van Eijk, en heden de twee Gebroeders, gezagv. H. Persoon, van Middelburg, beide in ballast naar Newcastle. Pr|jzen van effecten. Amsterdam 19 December 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 r Aand. Handelmaatschappij 4^ dito exploitatie Ned. staatssp. België. Certificaten bij Rothschild 2j Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. adm. Hamburg 5 Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 dito f 1000 1864 5 dito f 1000 1866 5 Loten 1866 5 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4.j Certific. dito4 Inseript. Stieglitz&Co. 2ea4'L. 4 Obligatiën 1867 4 Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito 1868 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 Pruisen. Obligatiën 5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 2j dito rente Amsterdam5 dito nationale 5 dito 1864 5 dito fr. 500 1865 5 dito 1866 O. W5 Bankactiën3 Italië. Leening 18615 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2J dito Binnenlandsche3 Portugal, dito 18561863 .3 dito 1867 3 Turkije. dito (binnenl.)5 Griekenl. dito (blauwe)5 Amerika. ditoVereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 dito dito dito (1885) 6 dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 Brazilië. dito 1863 41 dito 18*655 Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 van L. C. DE COCK en C. MANNIE. Middelburg, 20 December 1868. hunhk minderen. Ondertrouwd Middelburg, 18 December 1868. L. J. DIIAENENS en D, C. SIX DIJKSTRA. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, aan hen be toond bij het overlijden van hun geliefd Dochtertje, ALIDA CATHARINA, betuigen zij bij dezen hunnen oprechten dank. A w_ VAN HEUVEN. Middelburg, A. VAN HEUVEN—Dirks. 19 December 1868. Het REDERIJKERSGEZELSCHAP „Vriendschapen Vergenoeging," op het hoogst vereerd door de buitenge wone belangstelling, ondervonden bij de eerste openbare Tooneel-voorstelling, gegeven op Vrijdag 11., ten behoeve van den Algemeenen Arme te Middelburg, heeft de eet onder hartelijke dankbetuiging aan allen wcike tot ge noemd weldadig doel hebben medegewerkt, te berichten dat de zuivere opbrengst het niet onaanzienlijk cijfer bedraagt van ƒ2 ?ó.23j. De Directie voornoemd, J. J. P0NTE. J. SIEBOLDS. De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Middelburg zal, op Woensdag den 23 December 1868, deB voormiddags te 10 uren, te Veere, in het openbaar om contant Geld verkoopen s De Verkooping vangt aan bij de Keet van den Opzich ter der Staatsspoorwegen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Ontvanger ca Opzichter voornoemd. De Ontvanger, EÖELL. Bij J. P. GOTZKE, Noordpoortstraat, van af Maandag 21 December opruiming van een ruime sorteering SIGAKERJ, tegen veel verminderden prijs. De Huurder van de Pomp aan het Pakhuis de Noord ster, in de Pijpstraat, looft 3 belooning uit aan hen» die kan bewijzen wie den Zuiger uit genoemde Pomp in den avond van den 18 December 11. heeft weggenomen. J. PR00S, Molstraat. In een stadje van Zeeland verlangt men met l Me» a. s. een bebieaibe, p. g. om in eene Kruide- niers-alfaire behulpzaam te zijn. Worden verlangd getuigschriften van goed gedrag en geschiktheid, opgave van ouderdom en begeerd salaris boven Kost en Inwo ning. Alleen komen in aanmerking zij, die reeds in derge lijke betrekking zijn werkzaam geweest. Adres franco, letter Z., aan het bureau der Middelburgsche courant. Een Soclëteits-Bediende benoodigd. Adre» Lange Noordstraat, L 132. Ten spoedigste benoodigd twee ï.eerllngen, waarvan een eenigszins met het Vak bekend is, bij B. M. VAN LODENSTEIJN J'., Horlogemaker. Een aankomend zindelijk Meisje benoodigd, eenig Huiswerk kunnende verrichten. Adres aan het Bureau dezer Courant. STOOMBOOTDIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in December. VAN MIDDELBURG: Dinsdag 22 Donderd. 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Donderd. 31 7 7 7 7,30 8,30 9,30 10 uur./ 10,30 5,30 VAN ROTTERDAM Zondag 20's morg. 8,30 Maandag 21 8,30 Dinsdag 22 8,30 Woensdag 23 10,15 V rijdag 25 's midd. 12 uuï* Zaterdag 26's morg. 6 Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 7 7 8,30 8,30 SNELFERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDEES ABRAIIAÏ1S.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 4