ten ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de be grooting van iSederlandsch Indië voor het dienstja&r 1869. Hoofdstuk II. (Middelen en inkomsten in Nederlandsch Indië). Benoemingen en besluiten. ridderorden. Alsnog benoemd, ten vervolge op het koninklijk besluit van 18 November 18(54, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der tweede expeditie naar Nias in 1863, tot ridder 4<= klasse van de militaire Willems orde, de kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië W. J. J. Docters van Leeuwen. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester der gemeente Biervliet de heer D. Bekaar. schutterijen. Eervol ontslagen de volgende officieren bij het thans opgeheven bataljon rustende schutterij n». 5 in Zeeland: C. C. P. Pierssens als le luitenant-adjudant; dr. J. E. Callenfels, als officier van gezondheid 3e kl.; P. J. van der. Eeckhout en J. Goetgeluk, beide als kapi tein; L. N. Stubbé als le luitenant; A. van Overstraten Kruysse, P. Buysroggo en V. G. D'Haens, allen als 2' luitenant. Benoemd bij het 5C bataljon rustende schutterij in Zeeland: tot len luitenant-adjudant T. J. Stubbé, thans 2C luitenant;tot 1" luitenant-kwartiermeester P.J.Maer- tens-, thans 2C luitenant-kwartiermeester; tot officier van gezondheid 2»kl. A. de'Fouw, dusver met die betrekking bekleed bij het opgeheven bataljon n». 5; tot kapitein M. H. Telchuys, L. Lammens, A. G. V. Hombach, J. A. Duwooz, allen dusver met die betrekking bekleed bij het opgeheven bataljon n». 5, en J. L. IJsselsteyn, thans 1« luitenant; tot 1«> luitenant M. J. van Vessera, A. E. Stubbé, P. H. de Ridder en J. J. Sisterraans, allen dus ver met die betrekking bekleed bij het opgeheven batal jon n°. 5, en J. Sturm, thans 2« luitenant; tot 2"> luitenant J. Dieleman Wzn., P. C. F. Pauwels, J. F. Hamelijnck, H. T. J. Fassaert, J. M. P. Verdunnen, F. M. Verwilghen; allen dusver met die betrekking be kleed bij het opgeheven bataljon n°. 5, J. A. Pateer, thans sergeant, M. J. van Arenthals, thans korporaal, P. H. Veenhuizen en C. J. A. Fercken, beiden thans schutter. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot Dn luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant H, van Gelsdorp, van het korps. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vollenhove c. a. de heer E. O. H. Walraven Vermeer, thans ontvanger derzelfde middelen te Staphorst c. a.; voorts zijn de ontvangkan toren voor de directe belastingen en accijnsen te Stap horst en te Hasselt, zooals die thans bestaan, opgeheven, en is ingesteld een nieuw ontvangkantoor voor de directe belastingen en accijnsen te Hasselt, bevattende de ge meenten Hasselt Staphorst en Rouveen; en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hasselt c. a. de heer P. A. A. Molenaar, thans ontvanger derzelfde middelen te Hasselt. Opgeheven de volgende kantoren der directe belas tingen en accijnsen, zooals die thans bestaan: te Drag- ten, te Beetsterzwaag en te Gorredijk; en ingesteld de volgende ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen: te Dragten, voor de kadastrale gemeenten: Dragten, Oudega, Rottevalle en Boornbergum, uitma kende de burgerlijke gemeente Smallingerland; te Gorredijk, voor de kadastrale gemeenten: Gorredijk, Langezwaag, Beetsterzwaag, Duurswoude, Ureterp en Lippenhuizen, uitmakende de burgerlijke gemeente Opsterland. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Dragten c. a. de heer M. den Boer, thans ontvanger derzelfde middelen aldaarte Gorredijk c. a. de heer W. Luytjes, thans ontvanger derzelfde middelen te Beetsterzwaag. Benoemd tot adjunct-controleur der directe belastin gen en van het kadaster te Arnhem de heer J. H. Driels- ma, thans surnumerair der directe belastingen en van het kadaster te Assen; en tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Glanebrugge de heer W. F. R. P. de Salengre, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oldemarke. Opgeheven de volgende ontvangkantoren der directe belastingon en accijnsen, zooals die thans bestaan: te Bedum, Middelstum, Uithuistermeeden, Scheemda en Midwolda; en ingesteld de volgende ontvangkantoren: te Bedum, voor de gemeenten Bednm en Middelstum; te Uithuizen, voor de gemeenten Uithuizen, Uithuister meeden en Kantenste Scheemda, voor de gemeenten Scheemda, Meeden en Midwolda. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Bedum c. a. de heer W. Ruitinga, thans ontvanger derzelfde middelen te Akkerwoude c. a.; te Scheemda c. a. de heer J. Kerkhoven, thans ontvanger derzelfde middelen aldaar; te Zwartsluis c. a. de heer M. H. F. Pichot du Plessis, thans ontvanger derzelfde middelen te Middelstumte Zuidbroek c. a. de heer J. de Drews van der Feltz, thans ontvanger derzelfde midde len te Uithuistermeeden; te Akkerwoude c. a. de heer H. J. W. Oosting, thans ontvanger derzelfde middelen te Midwolda. Opgeheven de volgende ontvangkantoren voor de di recte belastingen en accijnsen, zooals die thans bestaan te Franeker en te Ried, en ingesteld een nieuw ont vangkantoor voor de directe belastingen en accijnsen te Franeker, voor de kadastrale gemeenten Franeker, Tjum en Ried, uitmakende de burgerlijke gemeenten Franeker en Franekeradeel. Kerknieuws. Tegen het op den heer A. Réville uitgebracht beroep is, uithoofde van deopiniën van dien heer,protest aange- teekend door een vijftal leden van het kiescollege der Waalsche gemeente te Amsterdam: de heeren Gagnebin, predikant; de ouderlingen H. M. Labouchère, van Bever voorde, A. W. Heyblom en het lid van het kiescollege Messchert van Vollenhoven, oud burgemeester, welk protest Maandag a., ingevolge het bestaande kiesre glement, door den kerkeraad zal behandeld worden. Aan de verkiezing namen 94 personen deel, 23 blanco biljetten werden in de bus gevonden. Van de 71 geldige stemmen vereenigden zich 64 stemmen op den heer Réville. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft alsnog tot leeraar in de staathuishoudkunde en statistiek bij de op te richten handelsschool benoemd m'. J. Domela Nieu- wenhuis, advocaat aldaar. Marine en leger. De dirigeerende officier van gezondheid 1« klasse H. L. Oudenhoven en de officier van gezondheid 3e kl. J. Keyser worden met den 1 Januari a. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De bij genoemd hospitaal dienende officier van gezond heid 2« klasse C. J. A. de Groot is met den 10 dezer op nonactiviteit gebracht, terwijl de officier van gezondheid 2« klasse J. F. Manikus met don 11 daaraanvolgende geplaatst is op Zr. M». wachtschip te Willemsoord. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier sprak jl. Woens dag de volgende vonnissen uit. Maria Klaassen, oud 19 jaren, dienstbode alhier, was beklaagd dat zij den 2 October jl., tijdens zij tegen loon, kost en inwoning in dienst was bij mevrouw Gaar- land in het bad-hotel te Domburg, ten nadeele van deze, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een ouden servet-handdoek en een paar niet meer draagbare kousen, welke voorwerpen later door de beklaagde in een sloot zijn geworpen, waar zij door voorbijgangers zijn gevonden, hetgeen ten gevolge had dat de rijks veldwachter J. Kroes proces-verbaal heeft opgemaakt. De voormalige meesteres der beklaagde verklaarde als getuige onder eede, dat het meisje haar anderhalf jaar heeft gediend en steeds eerlijk is geweest. De ontvreemde voorwerpen waren niets dan vodden, en volgens haar moet de handeling der beklaagde alleen aan onacht zaamheid worden geweten. De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van haren meester, gepleegd onder verzach tende omstandigheden, en veroordeeld tot een dag gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Hendrik de Vos, oud 31 jaren, werkman te Bres- kens beklaagd dat in de maand October jl., tijdens hij in dienst was van de heeren de Jong c. s., aannemers van spoorweg- en kanaalwerken onder Vlissingen, een bal- lastschop in zijn bezit is gevonden, welke hem niet toebehoorde, maar aan het materialen-magazijn had moe ten worden afgeleverd, waaruit in den laatsten tijd meer van die voorwerpen zijn vermist; alsmede dat hij later bij den brigadier-titulair der rijksveldwacht Verdouw is gekomen, met verzoek dat deze de zaak maar niet ver volgen zou, daar hij bereid was de waarde van den schop ad f 1.50 dubbel te betalen, en voorgevende dat de heer Kalis gezegd had dat hij die f3 maar aan den brigadier voornoemd geven moest ter belooning zijner moeite is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, zijnde zijne schuld der rechtbank niet wettig gebleken; de kosten te dragen door den staat Jacobus van Mortelghem, oud 21 jaren, arbeider te Aardenburg beklaagd dat hij den 11 Juli jl. aan Sara Baart verschillende beleedigende uitdrukkingen heeft toegevoegd, onder meer „dat zij een diefegge was" is schuldig verklaard aan het in 't openbaar tegen iemand uiten van smaad- en scheldwoorden, die geenerlei ten laste legging van eene bepaalde en omschreven daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzen, en veroor deeld tot eene geldboete van f 8, bij niet betaling na aanmaning te vervangen door twee dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten Frederika Lichtenberg, huisvrouw van J. Zegelaar, werkster te Vlissingen beklaagd dat zij den 27 Octo ber jl. Sara Schaap op de openbare straat aldaar ver schillende beleedigende woorden heeft toegevoegd, onder anderen de woorden „h larie, smeerpoets, gemeene jodin" is mede schuldig verklaard aan het hier boven gequalificeerde feit van het uiten van smaad- en scheld woorden, en veroordeeld tot eene geldboete van f 8, of subsidiair twee dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Johannes de Valke, wonende te Eede, was beklaagd dat hij den 2 November jl. zich een gouden ring ter waarde van 7 heeft toegeëigend, dien hij op den openbaren weg gevonden had en welks eigenaar, Angetina de Lille, hij kende. Dien ring heeft hij dienzelfden dag verkocht voor 2franken,onder beding dat hij den ring zou terug krijgen en hij wederkeerig het geld zou teruggeven, wanneer het uitkwam wie de verliezer was. Hieraan heeft hij echter geen gevolg gegeven. Ter terechtzitting verdedigde de beklaagde zich met de bewering dat hn de bedoeling niet had den ring te houden, want dat hij zelfs tegen iedereen gezegd heeft dat hij dien' ring gevonden had, hetgeen hij niet zou hebben gedaan als hij het gevonden voorwerp had willen verduisteren. De rechtbank heeft die bewering beschouwd als in strijd te zijn met de han delingen van den beklaagde, en hem schuldig verklaard aan diefstal op den openbaren weg zonder geweld of be dreiging, en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. (Vervolg in 7 volgend nommer.) Gemengde berichten. De rederijkers-kamer „Vriendschap en Vergenoeging" alhier gaf gisteren avond, met medewerking van het harmonie-gezelschap „Accelerando", in den schouwburg eene tooneelvoorstelling, ten voordeele van den alge- meenen arme dezer gemeente. Een zeer talrijk publiek woonde deze voorstelling bij, welke, na aftrek der on kosten, voor de armen eene vrij aanzienlijke som heeft opgeleverd. In de terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Amsterdam (kamer van burgerlijke rechtszaken) van Woensdag bleek, dat de heeren Hart en Prosch, pikeurs der Hollandsche en Fransche manéges aldaar zich onbevoegd oordeelden den rechter als deskundigen voor te lichten omtrent het technische der bekende pirouetten- quaestie, tusschen de paardrijderes mejufvr. Besnard en den directeur van den circus W. Carré. Op verzoek van beide partijen nam de rechtbank genoegen met de voort lichting van den heer Wollschlager uit Arnhem, den eenige der drie benoemde deskundigen, die zijne benoe ming heeft aangenomen. Gemelde oud-directeur van een welbekenden circus heeft, ter terechtzitting tegenwoor dig, den vereischten eed afgelegd en zal nader rapport uitbrengen over de vraag, of onder de woorden: sauter aven pirouettes et pelils cercleseene pirouette sur p'ace en eene pirouette dans Cair moeten begrepen worden, of wel alleen een pirouette sur placeof wat dan ook. Op den spoorweg van Londen naar Brighton is Zondag nacht een goederenwagen verbrand, waarbij een conducteur zeer zwaar en een andere lichter gewond werd. De eerstgenoemde conducteur bespeurde, dat uit een der goederenwagens vocht lekte. Hij deed den wagen open en ging met zijne lantaren den wagen in, toen hij zich plotseling omgeven zag van vlammen, waaruit hij zich slechts met moeite en met de hulp van een kameraad kon redden; de wagen was met parafine of petroleum geladen. Wat buitengewone beteekenis aan dit overigens niet zeer merkwaardige ongeval geeft, is, dat de wagen overgenomen was van den North-Western Railway, op welken onlangs het ongeluk te Abergele voorviel, waarbij een petroleum-wagen een zoo vreeselijken brand heeft doen ontstaan; die maatschappij had aan den London- en Brighton-Railway niet gewaarschuwd van welken aard de inhoud was van den goederenwagen, die naar Newhaven bestemd was. De gemeenteraad van Rotterdam heeft eergisteren, op voorstel van den burgemeester als hoofd der politie, bij acclamatie besloten eene som van 3800 toe te ken nen aan het politie-personeel, als belooning voor zijne houding bij de plaats gehad hebbende ongeregeldheden aldaar. Van particulieren is tot gelijk doel f 2362 inge komen. Het hof van cassatie te Parijs heeft ten aanzien van het request tot rehabilitatie van Lesurques op grond der onvereenigbaarheid der twee arresten, welke eene veroordeeling van Lesurques en van Dubosc voor hetzelfde feit inhielden eene niet-ontvankelijk verkla ring uitgesproken, onder overweging dat er tusschen beide arresten geen strijd is, omdat de veroordeeling tegen Dubosc gegrond is op andere omstandigheden dan die tegen Lesurques en beide niet voor hetzelfde feit veroordeeld zijn, maar de eerste als mededader en de laatste als medeplichtige, zonder dat hij op de plaats des misdrijfs tegenwoordig behoeft te zijn geweest. Al de rechtsgeleerden, die in den loop der tijden over de zaak van Lesurques schreven, hebben dus, volgens het hof van cassatie, ten onrechte zijne veroordeeling als eene rechterlijke dwaling beschouwd en mejnfvronw Virginie Lesurques ziet de nagedachtenis van haren vader thans als op nieuw gebrandmerkt. Woensdag zijn voor de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden terecht gesteld de vijf gevangenen, die onlangs uit het tuchthuis zijn ontvlucht. Een zeer talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. Op geen enkele der vragen werd door de beklaagden geantwoord. Zij bewaarden een diep stilzwijgen en legden de grootste onverschilligheid aan den dag over hetgeen met hen en om hen heen gebeurde. De eisch was voor ieder hunner gevangenzetting van 6 maanden tot 1 jaar, na expiratie van hun tegenwoordigen straftijd te ondergaan. De rechtbank heeft hen tot het minimum der geëischte straf veroordeeld. Te Caïro zijn 6500 werklieden dag en nacht bezig aan den nieuwen schouwburg, welke de onderkoning aldaar doet bouwen voor de „groothertogin van Gerol- stein", mi'». Schneider, met wie hij gedurende de nijver heids tentoonstelling in kennis is gekomen. M"«. Schnei der zal met 32 Parijsche lyrische en dramatische kunste naars naar Egypte vertrekken. Zij ontvangt 50,000 fr. voor vijftien voorstellingen, eene tegemoetkoming van 200,000 franken, enz. De Parijsche correspondent van de Morning Star geeft een bericht van interessante proefnemingen, dis dezer dagen op de Seine, te Parijs, met een nieuwen zeer vernuftigen toestel tot redding van het leven heb ben plaats gehad. De uitvinder is een voormalige Aine- rikaansche infanterie-kapltein, Stonor geheeten. De toestel bestaat uit een pak van gom elastiek, een jak van kurk en een drijf kast, die aan den gordel van het gom elastieken pak bevestigd wordt. De kast bevat in haar onderste gedeelte een voorraad van versch drinkwater

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2