BIJBELGENOOTSCHAP. tfuitmlcmö. U)ettiaDiö!]riö. 2lïn?£rtmticn. omdat het door den heer van Deinse verlangde onder- Zoek reeds heeft plaats gehad. Burgemeester en wethou ders toch hebben zich met commissarissen over de Wisselbank in betrekking gesteld; het door deze gegeven antwoord is bekend, wat zal dus de financieele commissie kunnen aanvoeren tegenover de pertinente verklaring van commissarissen der bank, dat geen bezuiniging mogelijk is. De heer van Deinse zegt ter toelichting, dat zijn voor stel niet strekt om de betrekking Van directeur der wisselbank af te schaffen, maar om de verordening in haar geheel te herzien, en zulks te meer, daar commis sarissen zeiven toch ook verklaard hebben dat bij eene vacature in hun midden als middel van bezuiniging de Vraag zou kunnen worden overwogen, of het aantal com missarissen niet van drie op twee kan gebracht worden. De voorzitter is het eens met den heer Lantsheer, en verklaart plechtig dat hij niet weet wat de financieele commissie na het antwoord van commissarissen zal kun nen aanvoeren. Op de vraag van den heer Fokker, of er eene bepaalde instructie voor den directeur der wisselbank bestaat, antwoordt de voorzitter ontkennend, onder bijvoeging echter dat het voornemen bestaat het maken eener zoo danige instructie voor den directeur, en desnoods ook voor de andere beambten, voor te stellen. De heer Fokker zou dan liever eerst eene instructie Willen doen vaststellen, alvorens tot eene benoeming Over te gaan. De heer A. W. Snouck Hurgronje verlangt dit even zeer. Hij zou daarin tbvens het aantal uren willen be palen gedurende welke de directeur in de bank moet aanwezig zijn, opdat hij geen 1200 geniete voor een betrekking waarin hij weinig doet. De heeren Lantsheer en van Diggelen zijn mede voor het maken eener instructie alvorens tot eene benoeming wordt overgegaan. Laatstgenoemde voegt er bij dat, blijft de betrekking van directeur evenals tot dusver eene sinecure, zoodanige betrekking gemakkelijk door iedereen kan worden waargenomen. De heer N. J. C. Snouck Hurgronje komt tegen dit laatste gezegde van den heer van Diggelen op. Hij ge looft volstrekt niet dat de betrekking van directeur der Wisselbank gerekend kan worden een sinecure te zijn of geweest te zijn, al is het ook dat geen vaste uren zijn bepaald waarop de directeur in de bank aanwezig moet zijn. Alsnu wordt het voorstel van den heer van Deinse tot verzending der stukken naar de financieele commissie in omvraag gebracht en met 9 tegen 6 stemmen ver- Worpen. Vóór stemden de heeren van Deinse, van Dig gelen, Rekker, Yerbrugge, A. W. Snouck Hurgronje en Fokker. De heer Luteijn komt ter vergadering. De heer A. W. Snouck Hurgronje stelt daarop voor Cene instructie voor den directeur vast te stellen en de benoeming tot zoo lang aan te houden. Dit voorstel Wordt aangenomen met 13 tegen 3 steramen. Tegen stemden de heeren van de Graft, Luteijn en de voorzitter. Wordt overgegaan tot de volgende benoemingen,waar bij worden gekozen Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs (in de plaats van 6r. J. C. van den Broecke, die verzocht had niet weder in aanmerking te komen), de heer A. Magielse met 15 stemmen. De heer J. J. van Uije, mede aanbevolen, ver kreeg 1 stem. Tot lid der commissie van bestuur over de leenbank herbenoemd m'. E. P. Scho er met 15 stemmen. Mede Was aanbevolen njr. A. J. van Deinse. Tot leden der commissie tot het examineeren van 'Varenslieden jhr. W. H. de Jonge, als lid van den raad herkozen, en uit de hier gevestigde scheepsroeders be noemd de heeren J. J. I. Sprenger en mr. W. 0. Borsius, beide met algemeene stemmen. Mede waren aanbevolen de heeren W. J. Muller en M. C. Jeras. Tot leden en plaatsvervangende leden der commissie voor het kohier van den hoofdelijken omslag zijn al de aftredende leden herkozen. De heer van Diggelen brengt rapport uit namens de commissie in wier handen is gesteld een schrijven dd. 26 October jl. van den heer P. J. Lienders, aannemer van spoorweg- en kanaalwerken alhier, houdende bezwaren tegen cene hem door de directie der gasfabriek toege zonden rekening ad f 617.20 wegens verplaatsing van lantarens en verlegging van gasleidingen in de Winter- straat ten behoeve der kanaalwerken. Volgens het rapport heeft de commissie die bezwaren "auwlettend onderzocht en is zij overtuigd dat de be zwaren van don heer Lienders in alle opzichten zeer gegrond zijn. Na verschillende gronden te hebben aan gevoerd adviseert zij, genoemden heer te kennen te geven 'lat de verrichte werkzaamheden aan de gasleidingen enz. cene vergoeding aan de gemeente vorderen volgens taxatie ad f 145.74, met uitnoodiging die som bij den gemeente-ontvanger te willen voldoen. Der commissie wordt voor haren arbeid dank betuigd, het rapport voor de leden ter inzage gelegd, de beraad slaging aangehouden en de zitting gesloten. van het voorloopig bewind, wordt bevestigd. Tevens blijkt de juistheid van het bericht in de door ons dezer dagen opgenomen mededeeling uit Madrid, dat namelijk de oorzaak van den opstand te Cadix hoofdzakelijk moet gezocht worden in de ontwapening van het korps der zoogenaamde vrijwilligers van de vrijheid. De geestelijkheid in Spanje is intusschen blijkens telegrammen uit de Spaansche hoofdstad weder ijve rig aan het werk om ad mojorem Dei gloriam opstanden voor te bereiden op verschillende punten des lands ten gunste der Carlistische partij. Zij schijnt daartoe over vrij aanzienlijke geldsommen te kunnen beschikken, welke indien haar toeleg mocht gelukken, later wel weder uit de beurzen der clericale bevolking zullen worden terug betaald. Eenige hoofden der republikeinsche partij, waaronder de heeren Figueras en Emilio Castelar hebben dezer dagen eene audiëntie verzocht bij de leden van het voor loopig bewind. Ontvangen door den maarschalk Serrano en den schout bij nacht Topete, verklaarden zij nader te komen aandringen op hun vroeger reeds gedaan verzoek om de republikeinsche partij insgelijks in het voorloopig bewind vertegenwoordigd te zien, daar zij anders vreesden voor nieuwe rustverstoringen. De beide leden van het voorloopig bewind gaven echter te kennen dat zij dit verzoek niet in overweging konden nemen omdat de waardigheid van het bewind zulks niet toeliet. Gekozen door de junta's zou het bewind zich voor de cortes vertoonen gelijk het thans bestaat. De berichten omtrent het Turksch-Grieksch geschil missen nog de vereischte zekerheid. Sommige telegram men verzekeren dat Griekenland verklaard heeft althans aan eenige der door Turkije gestelde eischen te zullen voldoen, doch die verklaring in zulke beleedigende vormen voor den sultan heeft gedaan dat de Turksche vertegen woordiger te Athene zijne passen heeft aangevraagd. Andere tijdingen beweren dat de Grieksche regeering beloofd heeft aan alle eischen van Turkije te zullen vol doen, doch dat de verbittering te Athene zoo groot is dat eene oorlogsuitbarsting, zonder zeer krachtige tusschen- komst der mogendheden, nog geenszins tot de onmoge lijkheden behoort. Verschillende Pruisische officieuse organen beschuldigen intusschen steeds den heer von Beust van Turkije een oorlog met Griekenland aan te raden en stellen Oostenrijk verantwoordelijk voor de ge volgen, welke eene oorlogsuitbarsting in het Oosten hebben zou. De Norddeutsche Zeitung beweert zelfs dat Frankrijk te Weenen reeds stappen heeft gedaan om bij de Oostenrijksche regeering aan te dringen om te Con- stantinopel meer in het belang van de handhaving des vredes werkzaam te zijn. Sommige dagbladen, die de houding van Griekenland gedurende den laatsten tijd minder aan Rusland's invloed toeschrijven, betoogen dat Griekenland terecht begrijpt hoe het bij een oorlog niets te verliezen, maar veel tewiu- nen heeft. Werd het verslagen,dan zouden de mogendheden aan de Turksche overwinnaars niet de beslissing laten over het lot der overwonnenen en Griekenland's toestand zou in dat geval zelfs nog gunstiger wezen dan die van Italië tegenover Oostenrijk. Overigens leidt het dagblad le Temps uit een artikel van een Turksch regeerings- orgaan, hetwelk een allerheftigst artikel tegen de wes- tersche mogendheden bevat, niet ten onrechte af dat men te Constantinopel op de aanvankelijk door de wes- tersche mogendheden verleende ondersteuning in het geschil met Griekenland bij eene oorlogsuitbarsting niet zoo bijzonder meer meent te kunnen rekenen. Bij de behandeling van de eeredienst-begrooting in het Pruisisch huis van afgevaardigden is de onderwijs- quaestie in verband met verschillende kerkelijke leer stellingen weder van verschillende zijden ter sprake gebracht. Naar aanleiding dier debatten spreekt de Kölnische Zeitung den wensch uit dat eindelijk dein art. 26 der grondwet toegezegde algemeene onderwijswet tot stand moge komen. Gisteren is namens de koningin van Engeland de troonrede in het parlement voorgelezen. Gelijk reeds werd medegedeeld bevat zij niets belangrijks. Daarbij wordt slechts geconstateerd dat tengevolge van het aannemen van ministerieele portefeuilles door verschil lende leden van het lagerhuis nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, waartoe zal behooren te worden overgegaan. De heer Gladstone heeft reeds een brief gericht aan zijne kiezers, waarin hij de vernieuwing van zijn mandaat verzoekt. De kamer van afgevaardigden te Washington heeft Maandag een votum uitgebracht omtrent de betaling van den interest der nationale schuldbrieven, gelijk men dat van de Amerikaansche volksvertegenwoordiging verwachten mocht. Met 154 tegen 6 stemmen is uitge maakt dat aan de schuldeischers van de Vereenigde Staten geene mindere waarde zal worden uitbetaald dan waartoe de regeering zich indertijd heeft verbonden. Algemeen overzicht. Het bericht, dat de opstandelingen te Cadix zich op Senade of ongenade hebben overgegeven aan de troepen •Sraanniarlitei» enz. Amsterdam 16 December. Raapolie op 6 weken f 32J. Lijnolie op 6 weken f 30j. Pr»5aen van effecten. Amsterdam 13 December 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 56 j dito dito dito 3 65.V dito dito dito 4 87 jj} Aand. Handelmaatschappij 4j 125;; dito exploitatie Ned. staatssp. 44 j I België. Certificaten bij Rothschild 2 j pet. Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 94 Certific. adm. Hamburg 5 714 dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 74| dito f 1000 18645 894 dito f 1000 1866 5 884 Loten 1866 5 „223 Oblig. Hope Co. Leening 1860 44 77 Certific. dito4 654 Inscript.Stieglitz&Co.2ea4»L. 4 Obligatiën 1867 4 65A Certificaten6 Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1991 Oblig. dito 4 dito spoorweg Poti-Tiflis 5 <91 dito dito 1868 5 7844 Polen. Schatkistobligatiën4 634 Pruisen. Obligatiën5 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 474 dito 1847/1852 24 2314 dito rente Amsterdam5 594 dito nationale5 50H dito 1864 5 „561 dito fr. 500 18655 „584 dito 1866 O. W5 48A Bankactiën3 667 Italië. Leening 18615 514 Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën 3 thans 24 31A dito Binnenlandsche3 29A Portugal, dito 18561863 3 374 dito 1867 3 „374 Turkije. dito (binnenl.)5 3614 Griekenl. dito (blauwe) 5 Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 794 dito dito dito (1885) 6 78 dito Illinois7 841 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 dito dito geconsolideerde 7 414 dito dito debentures 8 40 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 631 Brazilië. dito 1863 4j dito 1865 5 764 Mexico. dito 1850 3 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Bij den Heer P. M. DE LIGNIJ zijn voor de Armen te Arnemuiden ontvangen de volgende giften: den 12 dezer van N. N. een muntbiljet n°. 772 Q C, f 10; den 15d™ van X. f 5, en uit de collecte voor den Nieuwjaarsdag 2 giften ieder van f 2.50. Heden overleed, in den ouderdom van 54 jaren, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote en voor hare Kinderen zorgvolle Moeder, MARIA WIJTKAMP. Nieuw-Hellevoet, 11 December 1868. J. VAN REIJN. Het BESTUUR der Rederijkerskamer „Oefening en Uitspanning, heeft de eer te berichten dat, na aftrek der onvermijdelijke kosten, de Soirée van den 11 dezer heeft opgeleverd de som van ƒ103.89, welk bedrag ten behoeve der Weduwe VAN BOVEN, in handen van den Weleerw. Zeergel. Heer H. BOONEN is gesteld. Middelburg, 14 December 1868. Belangstellenden worden herinnerd, dat heden avond te zeven uren in de Nieuwe Kerk het jaarlijksch Verslag zal worden uitgebracht en een opwekkende Rede gehouden door D». A. J. KAN. Tevens wordt bericht, dat de Vrouwenbank zal gere serveerd blijven voor de Dames-Directrices van het Vrouwen Hulp-Zendeling- en Bijbelgenootschap. Middelburg, 17 December 1868. A. M. CRAMER, Secretaris. Al degenen die genegen mochten zijn om UITKOOP te doen van den Tol op den Noord weg voor het jaar 1869, vervoegen zich van heden af bij den Tolgaarder G. MELSE, op den Noordweg. Die welke genegen zijn UITKOOP voor de Tollen op den Straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen, over 1869, te doen, vervoegen zich van des morgens 10 tot des namiddags 3 iigMtTWM^do Tolhuizen: zijde Middel burg, op Maandag''21 Domjm-dag 24 December; voor de zijde V1 isainen Dinsdag 22 Decem ber 1868. 8een ttieer plaats hebben. Hl

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3