MIDDELBURGSCHE COURANT N°- 201. 1868. Donderdag 17 December. Ömmmlantr. Editie van Woensdag avond 8 uren. AAJiBESTBBllïe. Op Maandag, den 28 December 1868, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den com missaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 1 1<>C district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken en inhangen van een paar nood- deuren voor de oostelijke schutsluis van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat n°- 49 te 's 'Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 6dcn en 4:l™ dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op do plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofd ingenieur van den waterstaat te Middelburg en den arrondisse- ments-ingenieur te Terneuzen. 's Gravenhage, 8 December 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, C. J. FE1TH, 1. s. g. De Burgemeester van Colijnsplaat, brengt ter kennis dat van de geldleening van f 15,000 voor de begrinding van wegen zijn uitgeloot de Obligatiën n». 33, 42 en 107, aflosbaar na 1 Januari 1869, ten kantore van den ontvanger dier gemeente. Colijusplaat, 15 December 1868. J. H. BIJBAU. middelburg 16 December. Heden zijn in het hoofdkiesdistrict Gorinchem de stembussen geopend voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer ter vervanging van wijlen den heer df. G. Simons. De uitslag is dat moet worden overge stemd tusschen de heeren m'. J. Heemskerk Az. die 977 en jhr. mr. J. W. van Loon die 639 stemmen had bekomen. Op'den heer VV. J. Knoop waren 559 stemmen uitgebracht. Heden is de begrooting van marine met 61 tegen 3 stemmen door de tweede kamer aangenomen. Tegen stemden de heeren W'esterhoff, Guljé en Dumbar. Daarop is de begrooting van oorlog in behandeling genomen, waarover de algemeene beraadslagingen reeds zijn afgeloopen. Morgen wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der artikelen. Het behoud der IJsel- linie werd door den minister nadrukkelijk verdedigd. Het eergisteren bij de tweede kamer ingekomen wets ontwerp tot wijziging der concessie van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden strekt tot ver meerdering der rentengarantio met f 135,000, teneinde de maatschappij in de gelegenheid te stellen haar kapi taal met 3 millioen te vermeerderen. riool watergang van Middelburg, enkele kunstwerken, bermwegen en bermslooten, waarvan de aanbesteding den 19 November heeft plaats gehad, is, naar wij verne men, heden door den minister van binnenlandsche zaken gegund aan den laagsten inschrijver. Uit Goes schrijft men ons: „Een beroemd schrijver zegt ergens: „„De Amerikaan- sche slavenhouders verboden alle onderricht aan de zwarten, om op die wijs hunne heerschappij over hen op den duur te behouden. „„Hetzelfde deden de Bramanen ten opzichte van de mindere kasten en dat nog wel onder het voorwendsel van den godsdienst. Slechts Bramanen mogen de heilige boeken lezen; het is hun echter uitdrukkelijk verboden personen van de verachte kasten daarin te onderwijzen." „Dat de geest der Bramanen ook in Nederland leeft, daarvan geven enkele redevoeringen in de tweede kamer onlangs gehouden, een voldoend bewijs. Ook in de ge meente Goes is die geest levendig (in zoover men het woord „levendig" hier mag gebruiken) en bij de jaarlijk- sche begrooting moest weêr door een der leden van den raad het nut van de inrichting van middelbaar onderwijs worden betoogd, 't Is niet zeer vleiend voor die leden van den raad, voor wie zulk een betoog tot bekeering moet strekken, maar evenmin voor de Goesche heeren die zulke bekeeringsobjecten in hunnen raad afvaardigen. „Ook ditmaal heeft een der leden in eene uitvoerige redevoering het voordeel, dat het middelbaar onderwijs voor de gemeente afwerpt, uiteengezet en zich de ondank bare tkak getroost te bewijzen dat de zon schijnt. „Dat de oppositie tegen dat onderwijs hier groot is, blijkt wel hieruit dat tegen eene zinsnede in die rede voering voorkomende door niemand werd opgekomen. Die zinsnede luidde ongeveer dus: dat om tot lid van den Goeschen raad gekozen te worden, het genoeg is, dat men opposant is tegen de inrichting van middelbaar onderwijs. Opmerkelijk is het echter, dat juist de oppo santen niet het minst van dio inrichting voor hunne kinderen gebruik maken. „Zoo gaat de practijk boven de leer. „Bij de zooeven genoemde begrooting is in principe aangenomen, dat het beursgebouw zal worden vergroot, daar het, ook door het vermeerderd beursbezoek na de opening van den spoorweg, de beursgangers niet meer kan bevatten." „Het merkwaardigste, dat zich bij de behandeling der begrooting voordeed, was dat een der raadsleden, nog onbedreven in de praetische politiek, telkenmale van die onbedrevenheid blijken gaf door telkens zaken te willen behandelen die niet aan de orde waren, 't Is te hopen, dat ook hier weêr de ondervinding de beste leermeesteres moge zijn, daar anders het vermeerderd bezoek op de gemeenteraadszittingen ook eene vergrooting van de raadszaal zou noodzakelijk maken." Tot de gisteren bij de kamer ingekomen wets-ont werpen behoort dat tot regeling der grensscheiding tusschen Zuid-Holland en Zeeland. Voor het verhandelde in de heden gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg verwijzen wij naar het verslag op de volgende bladzijde. De regecring heeft, op het daartoe door den gemeepje- raad van Middelburg gedaan verzoek, vergunning ver leend tot het voortdurend heffen der belasting op het gemaal in deze gemeente gedurende 1869. Tot secretaris der gemeente Goes is benoemd de heer H. G. Hartman, te Lochem, met 6 stemmen. Mr. P- Roe- tert Tak, te Middelburg, verkreeg 4 en J. van der Tang, te Voorschoten, verkreeg 1 stem. liet, maken van het kanaal door Walcheren tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg, alsmede het maken van een watergang en Uit Utrecht schrijft men ons van Zaterdag avond „Na 't ontvangen van uw brief, waarin het verzoek om een verslag van 't geen er verhandeld en gesproken zou worden op die beroemde, groote, algemeene, consti- tutioneel-conservatieve kiezersvereeniging (het woord „centraal" heb ik nog vergeten), ging ik er op uit, om te onderzoeken of ik ook iets gewaar kon worden wanneer dan toch eigenlijk wel die monster-bijeenkomst zoude plaats hebben, en aan welke vereischten men wel zou moeten beantwoorden, om te kunnen toegelaten worden. Gij moet namelijk weten, dat hier het gerucht liep (en ik meen het zelfs ook ergens gelezen te hebben), dat de bijeenkomst den 12<n en niet den 15™, zooals eerst ver spreid was, zoude gehouden worden en dat, gelijk het lidmaatschap der Vereeniging niet beneden de 10 weg geschonken, (zie Nieuwe Rotterdammer van heden), zoo ook de toegang tot die vergadering niet aan ieder toege staan werd. „Het mocht mij niet gelukken iets aangaande deze twee punten gewaar te worden. Over alles schijnt een geheimzinnige sluier getrokken te worden. Toen ik heden middag te twee uren bij den conciërge van het gebouw van kunsten en wetenschappen ging informeeren., of dan nu heden avond of Dinsdag den 15™ de vergade ring zoude plaats hebben, ontving ik ten antwoord, dat de vergadering reeds te Óen uur was geopend. En inder daad! Glazen madeira, beschuitjes en andere proviand zoowel van conservatief- als van liberaal-constitutioneele vergaderingen, werden in massa omhoog gedragen, zoo dat ik niet meer twijfelen mocht, of de belangen van kiezers en land werden reeds grondig besproken. Veel had ik waarschijnlijk reeds gemist. Toch zou ik mij 1) Deze brief, Uie het postmerk Utrecht 13 Dec. SA12M draagt, is eerst gisteren murgen door ons ontvangen. maar met de rest contenteerenmisschien miste ik slechts éen langen speech of de helft van een speech wiens tweede helft een variatie was van de eerste. Mis schien waren alle speeches ten naastenbij van hetzelfde allooi en was mij het telaat komen gewin. Toen ik mij echter onder die overleggingen gereed maakte om maar voorloopig den man met de ververschingen te volgen, bleek het alras dat mij ook die rest niet gegund zon worden. Ik had buiten den president gerekend, die den toegang volstrekt niet vrij had gesteld. Op mijne vraag wat men dan vertoonen moest, om dien toegang te ver - krijgen, werd iets onverstaanbaars gemompeld, zoo iets van lidmaatschap, invitatiebiljet of iets anders. Ik ging verdrietig heen, want moeilijker kan men den toegang toch wel niet maken, dan door zelfs de vereischten voor dien toegang onbekend te doen blijven, 't Verwonderde mij nog slechts, dat men daar onder aan die trap geen politieke belijdenis deed afleggen. „Dat was misschien nog wel het redelijkste geweest. Stel u daar dien trapwachter voor, in de eene hand het blaadje met geel, rood en wit gekleurde glazen, met den vinger der andere hand op uwe borst gericht en u star aanziende en de vraag tot u richtende„Wat denkt gij van de neutrale school Moeten de bijzondere scholen van regeeringswege gesubsidieerd worden? Zoo ja, ga dan door!" „Met dat al heb ik, en velen mijner kennissen met mij, het voorrecht gemist de rijkste en aanzienlijkste en ijverigste en invloedrijkste der conservatieven, zooals de Nieuwe Rotterdammer ze noemt, van aangezicht tot aangezicht te aanschouwen en ben ik dus buiten staat u den indruk weder te geven, welken een zoo achtbare vergadering en het daar verhandelde op ons zoude ge maakt hebben. Is het wonder, dat men de liberalen ver stokte radicalen gaat noemen Men beneemt ons elke gelegenheid tot bekeering; wij moeten wel voorwaarts op den weg van treurige eenzijdigheid, tenzij wij een conservatief masker willen aandoen of voor een in allen gevalle nog twijfelachtige bekeering maar voorloopig /10 willen storten. Die regeling is, dunkt mij, onbillijk en riekt naar liberale eenzijdigheid, geheimzinnigheid, exclusivisme!!! Of gij het verhandelde morgen in de oude Utrechtsche '2) zult lezen 'k Durf 't u in waarheid niet beloven. In mijn eerste wanhoop liep ik naar de redactie der Nieuwe Utrechtsche en vroeg, of zij ons wellicht heden avond eenig licht zoude doen opgaan over zooveel duisters. Zij antwoordde mij, dat men ver gunning verzocht had voor een harer verslaggevers om de vergadering te mogen bijwonen; dat men dezen niet alleen den toegang niet had vergund, maar zelfs geen antwoord op dit verzoek had gegeven. Eene naar het liberale zweemende onheuschheid! En daarom zoude ik u niet met de hoop durven vleien, dat der oude Utrecht sche een beter lot weervoer, tenzij eene schier liberale onbillijkheid zich bij die onheuschheid voege." 2) De oude Utrcclitsche courant, of eigenlijk het "Utrechtsch dagblad" zegt van de vergadering alleen dit: «Zaterdag werd te Utrecht in 't gebouw voor kunsten en wetenschappen eene vergadering gehouden door hen, die eene conservatieve «algemeene kiesvereeniging" voor de verkiezing van leden der tweede kamer en der provinciale staten wensohen opgericht te zien. Kr waren vele personen uit alle oorden de» rijks bijeengekomen, die een reglement voorloopig hebben aan genomen, waarvan de redactie nog nader in eene vergadering in April definitief zal worden vastgesteld. Daar men openbaarheid wil, zal dat reglement, zoodra doenlijk, aan alle bladen ter op name worden medegedeeld." Z. M. de koning is Dinsdag avond in de residentie teruggekeerd. De Staatscourant van 15 dezer bevat de wet van den 4 December jl., houdende vaststelling der begrooting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1869, hoofdst, I (uitgaven in Nederland). Kerknieuws. De heer M. Boone, predikant bij de Christelijk Afge scheidene gemeente te Biezelinge, heeft voor het beroep naar Zaamslag bedankt. Koloniën. Bij de Javasche courant van 3 November is gevoegd een staat van den stand van het rijstgewas onder ultimo September 1868. Uit de residentie Pekalongan wordt gemeld, dat van de met padi beplante velden tot heden 7548 bouws door ongedierte aangetast en 9651 door bandjir en zeewater beschadigd zijn. Op Madura heeft door de aanhoudende en felle droogte de aanplant van tweede gewassen nog al geleden. Rechtzaken. De rechtbank te Maastricht heeft, op eene door den heer H. Pijls ingestelde vordering, den heer J. Russel,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1