MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 12 December. 1868. i\ 198. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg II December. Heden werd in de tweede kamer bij de behandeling de begrooting van binnenlandsche zaken in de eerste plaats het woord gevoerd door de heeren van Kuyk en de Brauw, die wijziging in de wet op het lager onderwijs verlangden, hoewel zij tevens beweerden het behoud der openbare school te willen. De heer Cornelis verdedigde de liberale partij tegen de beschuldiging, waaraan zij van verschillende zijden blootstond, van gekant te zijn tegen de ware vrijheid van onderwijs. De heer van der Einden kwam op tegen de bewering dat de wet eene partijwet zou zijn; hij verlangde dan ook dat zij die daaromtrent bezwaren hebben openlijk daarmede voor den dag komen. Hierop werden door de heeren van Nispen, Borret, van der Does de Willebois en Gef ken bezwaren tegen de wet op het lager onderwijs ontwikkeld, terwijl de heer van Beyma meer bepaaldelijk de toepassing der wet op de dorpen in Friesland besprak. Eindelijk werd de Werking der wet ook door den heer van Naamen van Eemnes in verdediging genomen. De beraadslaging wordt in eene heden avond te houden zitting voortgezet. Eergisteren avond vierde het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 'talgemeen den gedenkdag van zijn 75jarig bestaan. Daartoe werd een bijeenkomst gehouden in de concertzaal diemetdraperiën, geschilderd decoratief en groen getooid was en waar ieder lid zich van eene dame kon doen vergezellen. De vergadering werd geopend met een toespraak van den voorzitter, den heer J. J. de Kanter, die in het kort de geschiedenis van het departement naging en het nut dat het gesticht had aanwees. Hierop werd het woord gegeven aan den heer J. F. L Abresch, die de verdiensten schetste door de heeren P. de Maret Tak en F. Nagtglas aan den dag gelegd, in de betrekking van secretaris van het depar tement, welke de eerste in een vroeger tijdperk gedu rende 25 jaren bekleed had, en de tweede tegenwoordig vervult. Namens ruim een honderdtal leden werd door hem als blijk van erkentelijkheid aan eerstgenoemden een kristallen met zilver gemonteerde milieu de talie en aan laatstgenoemden een schrijftafel aangeboden. Het volgende nommer van het programma was de uitvoe ring door den heer Kirrwald van het Scherzo B mol voor piano van Chopin, waarna de uitreiking plaats had van een eereblijk, bestaande in een zilveren hor loge, aan den schippersknecht Gerrit van Bennekom, die zich door de redding, met levensgevaar, van een kind uit het water, in Juli 11., had onderscheiden. De bijeenkomst werd besloten door de uitvoering van het 1« en 2C deel van het Oratorium Die Jahreszeiten van Haydn, door de zangvereeniging „Tot oefening en uit spanning." Als deel der feestviering kan ook worden aangemerkt de maaltijd die gisteren gehouden werd en waaraan een 50tal leden deel namen. De gemeenteraad van Goes heeft in zijne jl. Maandag en Woensdag gehouden zittingen de behandeling der gemeentebegrooting voor 1869 voortgezet en ten einde gebracht. Het thans vastgestelde totaal der inkomsten en uitgaven bedraagt f 80,356.58. Door ingezetenen uit Scherpenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Stavenisse is een adres ingediend, om, zoo tot de oprichting van een telegraaf-kantoor in het eiland Tholen mocht worden besloten, dit niet te Tholen maar te Scherpenisse te vestigen als het centrum van genoemd eiland en als zoodanig veel gunstiger gelegen. Goesche cour.) De Staatscourant van giBteren bevat het koninklijk besluit van 3 dezer, houdende invoering op 1 Januari a. van postzegels van Óen en twee cent, hoofdzakelijk strekkende tot frankeering van dagbladen en verdere gedrukte stukken. Tot gezant van Spanje bij het Nederlandsche hof is benoemd de heer Bonifacio de Bias J. Munoz. Benoemingen en besluiten. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat, tot een bedrag van f 199 's jaars, aan Thomas Huybrecht Wricht of Wright, gewezen sluisknecht van het kanaal van Neuzen te Sas van Gent. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 2e klasse de heeren C. W. Hennequin en W. P. Alstor- phius Grevelink, thans commiezen 3» kl.en de heeren K. A. F. J. Pliester, S. J. van Ingen en E. W. L. Wup- permann, thans surnumerairs der posterijen. schutterijen. Eervol ontslagen de volgende officieren bij het opgeheven half-bataljon rustende schutterij n«. 1 in Zeeland: A. A. J. Haman, als officier van gezondheid 2« kl.J. H. Q. Jansen, als kapitein, onder vergunning om de uniform der schutterij met de aan zijn rang ver bonden onderscheidingsteekenen te blijven dragen; C. M. van Visvliet, als kapitein; J. J. Plugge, als 2« lui tenant; en J. W. Loysen Dillié, als 2« luitenant. Benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland, le ba taljon, tot officier van gezondheid 2« kl. P. J. van Dam tot kapitein P. Loeff, dusver kapitein bij het voormalig half-bataljon n°. 1, M- C. de Koster, dusver kapitein bij het voormalig half-bataljon n». 3, D. J. van der Horst Serlé, dusver le luitenant bij het voormalig half-bataljon n". 1, en M.B. G. Hogerwaard; tot 1<" luitenant G. H. Jon ker, dusver 1' luitenant bij het voormalig bataljon n». 3, jhr. J. W. Paspoort, jlir. m'. J. F. Schuurbeque Boeije en B. M. de Jonge van Ellemeet; tot 2C» luitenant W. J. Va der, dusver 2» luitenant bij het voormalig bataljon n°. 3, C. D. W. Pape, dusver 2« luitenant bij het voormalig bataljon n°. 3, L. L. Woutersen, J. H. Boogaert, J. J. F. Hart, H. A. Boogaert en H. L. Boogaert. leger. Benoemd tot 2cn luitenant bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de kadet G. A. Raaymakers, en tot 2™ luitenant bij het wapen der in fanterie van de landmacht in West-Indië de kadet D. de Vries Reilingh, beiden herkomstig van de koninklijke militaire academie. Kerknieuws. De heer J. van Loenen L.Cz., predikant bij de Neder- duitsch-hervormde gemeente te Hardegarijp, heeft voor het beroep naar 's Hertogenbosch bedankt. Marine en leger. Naar aanleiding van Z>'. Ms. besluit van den 7 dezer, wordt de luitenant ter zee lc kl. J. B. Everwijn, met den 15 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. M«. schroefstoomschip de Amstel, en in dat bevel opgevolgd door den luitenant ter zee le kl. K. C. Bunnik. De luitenant ter zee 2« kl. G. van Herwaarden, onlangs ter overgang op Zr. Ms schroefstoomschip de Amstel naar de kust van Guinea vertrokken, en wegens het inmiddels plaats gehad hebbende vertrek van dat stoomschip naar Nederland, met particuliere gelegenheid, den 4 dezer van daar in het vaderland teruggekeerd, wordt met het tijdstip zijner terugkomst op nonactiviteit gebracht. Gemengde berichten. Gisteren is in den Gouden polder een tot het hoefje van Iz. Risseeuw te Schoondijke behoorend schuurtje afgebrand. Het woonhuis dat op eenige ellen afstand staat, is gespaard gebleven. Dit is de 4® brand sedert 1 September 11. De oorzaak is ook thans onbekend. Woensdag avond, tusschen 5 en 6 uren, is de naar Selzaete terugkeerende locomotief, welke gebezigd wordt voor het vervoer van ballast-wagens tusschen Neuzen en Sluiskil, tusschen Sas van Gent en Selzaete op een ledi gen wagen geloopen, van welken men te Sas van Gent materialen had gelost, en dien men, door onachtzaamheid zoo men zegt, op den weg had laten staan. De locomotief en de wagen zijn daardoor zeer beschadigd, doch het treurigste is, dat een werkman van Selzaete daarbij zoo zeer gewond is, dat hem gisteren morgen reeds een arm en een been zijn geamputeerd, en zijn toestand diens volgens'zeer zoi'gelijk is. Tot groot ongerief voor het publiek zijn dezer dagen, naar men ons meldt, de zomerwegen langs den rijks straatweg in het voormalig district onberijdbaar ge maakt, door het op afstanden van 60 a 70 ellen maken van vrij diepe greppels, een maatregel die een aantal jaren is afgeschaft geweest. Vooral bij donker weder is het dientengevolge gevaarlijk met rijtuigen elkander te passeeren. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn be vracht de navolgende drie schepen. Voor Amsterdam Electra, P. H. Landweer. Voor Rotterdam: Bastiaan Pot, J.D.P.Zetteler. Voor Dordrecht: Nieuwland, H.G.Ruhaak. De stormschade bij Breda, door het ontwortelen van boomen in het Liesbosch veroorzaakt, wordt op niet minder dan f 12,000 begroot. De bekende heer Peabody heeft op nieuw 100,000 p.st. ten geschenke gegeven aan de stad Londen, voor de op richting van betere woningen voor „den werkenden stand." In het geheel heeft deze weldoener van honderde huisgezinnen nu 350,000 p. st. f 4,200,000) aan de arbei dende klasse van Londen geschonken. Merkwaardig is het op te merken, dat dit fonds tevens elk jaar grooter wordt, daar de huizen eene matige rente opbrengen, welke wederom aan woningen wordt besteed. Buitendien heeft hij 15 acres grond in Londen gekocht, geschikt tot uit breiding van eene nieuwe arbeiderswijk. Ook uit het buitenland ontvangt men thans be richten omtrent de verwoestingen door den storm aan gericht. Te Fritzlar in Hessen-Kassei is Maandag morgen de toren der domkerk ingestort en heeft een aantal per- soscn, die de vroegmis bijwoonden, onder de puinen begraven; 16 lijken zijn reeds gevonden; 10 personen worden nog vermist. Te Oberlahnstein brak des morgens een brand uit, die in korten tijd elf huizen in de aschhad gelegd.— De Belgische dagbladen bevatten verschillende berichten van rampen door den storm in den nacht van 6 op 7 December teweeg gebracht. Behalve dat in ver schillende gemeenten tallooze schoorsteenen en daken werden vernield en hier en daar geheele huizen instort ten, heeft het park te Brussel een aantal boomen verloren, waaronder een zestiental dat eeuwenoud was. Te Brussel kwam een gedeelte van het dak van de St.Elisa- betlfs-kazerne neder op de trottoirs voor het huis van den burgemeester Anspach. TeDinderleeuwopdenieuwe spoorweglijn naar Audenaerde is het gebouw van het materiaal omvergeworpen, waardoor de treinen niet kon den passeeren en de dienst eenigen tijd is gestaakt. Te Zantvoorde bij Ostende is de kerktoren door den storm ingestort. Te Mons, .waar het juist kermis was, had men op de Grand' Place een even droevig tooneel te aan schouwen als te 's Hertogenbosch. Te Doornik heeft de storm het stadhuis van zijn dak beroofd. Te Charleroi beweert men eenige schokken, van aardbeving te hebben waargenomen. Te Namen heeft het instorten van gebou wen, naar men meldt, zelfs menschenlevens gekost even als te Antwerpen,"alwaar geheele huizen zijn weggemaaid en een aantal schepen zware averij hebben gekregen. Ook van de Engelsche kust worden droevige berichten van schipbreuken aangebracht. Een stoomboot, de Hibernia. is vergaan, terwijl men vreest dat al de passagiers in de golven zijn omgekomen. Te Londen zelf heeft de storm betrekkelijk weinig nadeel toegebracht, hoewel ieLondon- bridge echter vrij aanmerkelijk beschadigd is; de voor steden hebben daarentegen veel gèleden. In den Atlantischen Oceaan hebben omstreeks half November geduchte stormen geheerscht; de schepen Rienzi en Allanadale, beide uit Quebec herwaarts be stemd, zijn te gronde gegaan, nadat de manschap door de Volant en de Moss Rose waren geredde kapiteins van laatstgenoemde schepen hadden vijf kolossale ijsber gen van verscheiden honderd voet hoogte ontmoet. Een uitgever heeft do weduwe Rossini een millioen franken aangeboden voor de nagelaten werken van haren echtgenoot. LI. Zondag avond is door de politie te Delfshaven gearresteerd en Dinsdag naar het huis van arrest te Rotterdam overgebracht een persoon, die reeds vroeger meermalen met haar had kennis gemaakt en thans onder het valschelijk voorgeven, dat hij ook wegens de te Rot terdam gepleegde ongeregeldheden eenigen tijd gevan gen gezeten had, doch nu ontslagen was, de beleefdheid had gehad aan eenige vrouwen de complimenten te bren gen van hare mannen, die zich nog in arrest bevon den, welke beleefdheid gewoonlijk met eenig eten en drinken vergolden werd, waarom het dan ook te doen was, terwijl hij buitendien nog om eene kleinigheid te vragen had. llij wordt ook verdacht gehouden van bij iemand, waarbij eene dergelijke visite gebracht hadpeen zilveren horloge te hebben meêgenomen. (JSf.Rolt.cour.) Verkoopïngcn cu aanbestedingen. Jl. Dinsdag is te Domburg ten verkoop aangeboden bet logement en uitspanning de Witte Leeuw, met daar- i toe behoorcnde gebouwen, ruime stalling en koetshuis,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1