3i?ctijMngm. iJanDclsbcricljtcn. UMïmïriQfjeiix 2lÖDfrt£riticn. MAATSCHAPPIJ- V1SMEBIJ n fis GEBOUWEN u GRONDBEZIT, Grenada. dito afgestempeld 6 15 A KAPITAAL 60,000, Tijdingen uit Berlijn melden dat de leden der zooge naamde nationaal-liberale partij het voornemen zouden hebben om, naar aanleiding der uitingen van den minister van justitie Leonhardt, een adres aan den koning voor te stellen. Indien dit waar was zouden de leden dier «nationaal-liberale" partij weder van programma ver inderen. Men zal zich herinneren dat de meerderheid der vroegere progressistische partij goedvond om, in hare aanbidding van Sadowa, van programma te ver inderen en in haar vaandel te schrijven: „eerst de een heid en dan de vrijheid." Wil zij hieraan nu ten minste getrouw blijven, dan moet zij thans ook maar zwijgend het aantal haar reeds toegeduwde grove onbeschaamd heden der ambtgenooten van von Bismarck met éene laten vermeerderen zonder van een adres aan den koning te gewagen, hetwelk, in het ondenkbaar geval dat dergelijk voorstel in het huis van afgevaardigden mocht worden aangenomen, toch tot niets zou leiden dan tot vermeerdering van het vernederende in de positie harer partij. Eergisteren heeft de opening van het Amerikaansch Congres te Washington plaats gehad. De boodschap van den president Johnson, bij die gelegenheid medegedeeld erkent dat de onderhandelingen met Engeland over de Alabama-quaestie nog niet tot eene bepaalde oplossing geleid hebben; dat Brazilië en Paraguay de door den president aangeboden mediatie der Vereenigde Staten niet hebben aangenomendat het nog niet gelukt is om een station voor de'Vereenigde Staten in de Antilies te erlangen. Ziedaar dus eene lijst van werkzaamheden voor den nieuwen president Grant. Overigens stelt de heer Johnson voor om van de nog in het zuiden aan wezige troepen een gedeelte af te danken. Gelijk men weet heeft de toenaderingsgezinde houding Van den heer Reverdy Johnson als ambassadeur van Amerika te Londen in het congres te Washington bij Sommigen afkeuring opgewekt. Thans is eene motie tot terugroeping van den heer Johnson, door een lid gedaan, verzonden aan de commissie voor buitenlandsche zaken. Het Bataviaasch Handelsblad bevat eene verklaring, afgelegd en onderteekend door de geheele equipage van het barkschip Luctor Emergo, gezagv. Ouwehand, waaraan wij het volgende ontleenen „Zaterdag 19 September 1868, ontdekte men bij hef openen van het voorluik 's morgens eene massa rook en damp in het tusschendek, vergezeld met een sterke gas lucht. Kort na het openen der luiken was de rook Verdwenen, doch de gaslucht bleef nog steeds aanhouden en het scheen ons toe de damp soms als lichte wolken Oit het grootluik te zien opstijgen waarop wij de kolen 'O het grootluik gingen onderzoeken en een gat graafden tot onder de hoofden van het tusschendeksluik, waar de holen koel bevonden werden, waarop door den gezagvoer der order werd gegeven het verder graven in de kolen te staken en de damp aan eene verzameling van gas of Uitwaseming der lading door ons werd toegeschreven. „Bij het uittrekken van ijzeren staven in de voor- en achterluiken bevonden wij deze den 20 September warm ®u die uit het grootluik zoo heet dat deze met de hand niet waren vast te houden, en ontdekten eene meer sterke rook- en gaslucht, voornamelijk in de kajuit en herk, dat toenam tot alles zwart beslagen werd. „Wij lieten dos namiddags de equipage achteruit komen om scheepsraad te beleggen wat in deze bet beste te doen ter voorkoming van het onheil, of trachten het te dempen dan of het beter ware te onderzoeken om den wand te ontdekken, dien meester te worden en het ge- Vaar zoo mogelijk weg te nemen. „De gezagvoerder en stuurlieden stelden voor, volgens hunne beste overtuiging, bij de genomen proeven bevon den, dat de brand in den omtrek van het grootluik moest bestaan en er misschien mogelijkheid bestond met het 'ossen van een deel der lading bij de plek des onheils te komen en ook wijl het nog eene zaak in zijn begin was, dezelve meester te worden. Deze voorstelling werd een- Parig aangenomen, goedgekeurd en noodig geoordeeld tot behoud van schip en lading. Wij vingen om éen uur Uamiddag aan met het lossen en overboord werpen der 'ading met twee wippen. Des Maandags bevonden wij dat de lading zoo. verhit was dat bij iedere schop kolen die opgeschept werd, gevreesd werd dat de vlammen er Zouden uitslaan. Wij namen toen de toevlucht tot blusch- Uiiddelen en gingen onmiddellijk met alle man aan het tvater pompen en in de lading te werpen, waardoor wij berden in staat gesteld om met het lossen weer te begiu- Uen en zoo met water indragen en overboord werpen der 'ading doorgingen. Des Dinsdags schenen de rook en hitte te verminderen en ontdekten wij de plaats waar de "rand was ontstaan. Des Donderdags 's morgens maak ten wij do luiken open qn haalden de staven uit, die tot Proef op de gevaarlijkste plaatsen in de lading waren Sestoken tot beneden op de buikdenning van liet schip ®U bevonden dezelve 2 a 3 voet van de plaats waar de "rand ontstaan was, lauw en de ondereinden die dieper "aar beneden waren gestoken, koud. Wij beschouw den eenparig de zaak als vermeestérd en het gevaar voor verdere ontvlamming uit den weg geruimd. De hoeveel heid kolen overboord geworpen wordt door ons op onge veer 150 ton geraamd." In de haven van Vlissingen zijn heden gesleept de Pruisische bark Norma, gezagvoerder Blanck, en de Nederlandsche kof Helena Gesiena, gezagv. Brouwer, beide met gekapte masten. Door den storm van jl. Maandag morgen is de Noordsche brik Diligencia, gezagvoerder Christoffelsen van Niederkallies met hout naar Gent bestemd, met meerdere schepen in den westelijken mond van het Neuzensche kanaal liggende, met den hoogen vloed Op de daarnevens liggende slikken geraakt. Daar het schip niet tijdig genoeg daar af is kunnen gebracht worden, is het bij het vallende water op zijde gezakt en bij het volgende tij vol water geloopen. Men is thans bezig de lading te lossen, waardoor men hoopt het schip vlot te krijgen. Het bij Ellewoutsdijk, op Everingen, bij de Zwarte boei, gestrande Bremer driemastschip Nordstern, gezag voerder Baetjen, van Callao met guano naar Antwerpen bestemd, zit gevaarlijk en heeft reeds 15 voet water in; Van Neuzen wordt de noodige adsistentie verleend, ter wijl lichters en werkvolk er bij tegenwoordig zijn. De mede bij Ellewoutsdijk, tegen den vasten wal, gestrande Engelsche sehooner is genaamd Caroline Beeson, in ballast van Antwerpen gekomen. Dit schip zal denkelijk kunnen worden afgebracht. Graanmarkten enz. Amsterdam 9 December. Raapolie op 6 weken ƒ32}. Lijnolie op 6 weken 33$. Middelburg 9 December. Lijnolie 33$. Prijzen van effecten. Amsterdam 9 December 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 55 dito dito dito 3 64$ dito dito dito 4 86TV Aand. Handelmaatschappij 4$ 125$ dito exploitatie Ned. staatssp. 421 België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 93J Certific. adm. Hamburg 5 71^ dito Hope Co. 1855, 6e serie 5 744 dito ƒ1000 1864. 5 89$ dito ƒ1000 1866 5 88 Loten 1866 5 „2211 Oblig.Hope&Co. Leening 1860 4j 791 Certific. dito4 65 Inscript.Stieglitz&Co.2<=a4«L. 4 84$ Obligatiën 1867 4 v 65} Certificaten6 43$ Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1984 Oblig. dito 4 l dito spoorweg Poti-Tiflis 5 „79$ dito dito 1868 5 78$ Polen. Schatkistobligatiën4 63$ Pruisen. Obligatiën5 100$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 471 dito 1847/18522$ 23$ dito rente Amsterdam5 59$ dito nationale5 501 dito 1864 5 56$ dito fr. 500 18655 59 dito 1866 0. W. 5 "48$ Bankactiën3 686 Italië. Leening 1861 5 52$ Certific. bij Lamaison c. s. 5 Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 31A dito Binnenlandsche3 - 291 Portugal. dito 1856—1863 3 37A dito 1867 3 37$ Turkije. dito (binnenl.) 5 37A Griekenl. dito (blauwe) 5 10 Amerika, dito Vereenigde Staten (1874) 5 83$ dito dito dito (1904) 5 dito dito dito (1882) 6 79$ dito dito dito (1885) 6 77$$ dito Illinois7 dito AtLGr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 l 59} dito dito geconsolideerde .7 „40 dito dito debentures 8 38} dito St.Paul&Pac.Spw.2esec. 7 62$ Brazilië. dito 1863 4$ dito 1865 '5 76$ Mexico. dito 1850 3 14 Venezuela, dito3 Ecuador. dito 1 A n Middelburg, 9 December 1868. DIAKENEN der Evang. Luthersche gemeente ver melden met dankbaarheid, dat de jaarlijksche algemeene Collecte, ten behoeve hunner Armen, gehouden den 7 December jl., met de nagekomen giften heeft opge bracht eene som van f 266.3Ï$. J. N. HEERÖLDT, President. Fr. CREDÉ, Secretaris. Véere, 7 Decembef 1868. De KERKÈRAAD der Hervormde gemeente te Vecre, bereid om ook gedurende dezen winter eene buitenge wone bedeeling van Voedingsmiddelen en Kledingstuk ken te houden, noodigt alle weidenkenden en liefdadigen uit, om met hunne liefdegaven mede te werken tot dit döel. Reeds hebben zij het genoegen met dankbaarheid te kunnen vermelden, dat eene som ad 100 door N. te Middelburg daartoe is geschonken. Moge de krachtige hulp door anderen verleend, ook dit jaar hun niet worden onthouden. De Kerkeraad voornoemd, P. J. RIENSTRA, Voorz. B. DE KONING, Ouderl. W. GO VERSE, Diaken. Arnemuiden, den 7 December 1868. Het DIACONIE-ARMBESTUUR, bewogen met den deemiswaardigen toestand waarin zulk een groot aantal Armen, vooral bejaarde Weduwen, zich thans bevinden, en niet kunnende voorzien in de noodzakelijkste levens behoeften, neemt weder de toevlucht tot meergegoeden, met dringende bede ons met lièfdegiften te willen ver blijden; de verzekering gevende dat die op de doelma tigste wijze zullen uitgereikt worden. God neige daartoe vele harten De Heer P. M. DE LIGNIJ heeft zich bereid verklaard de giften in ontvangst te nemen. Namens voornoemd Armbestuur, G. MEERMAN. P. SCHOONENBOOM. Voorspoedig bevallen van een Dochter de Iloogwel- geb. Vrouwe E. M. VAN TEYLINGEN, geb. Jonkvrouwe SCHUURBEQUE BOEIJE. Middelburg, 7 December 1868. Heden beviel door Gods goedheid voorspoedig van een welgeschapen Dochter, N. VAN DEURSEN, geliefde Echtgenoote van J. T. F. U. LAUTS, Predikant. Oosterland, bij Zierikzee, 6 December 1868. Heden overleed zeer onverwachts Mejufvrouw M. M. DE ROCHEFORT, in den ouderdom van 82 jaren. Middelburg, 6 December 1868. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de ontvangen bewijzen van deelneming bij het vreeselijk ongeluk hun overkomen. - Middelburg, J. BOTESZ. 9 December 1868. E. G. BOTESZStalknegt, De ondergeteekenden, door de Commissie te Ter schelling daartoe uitgenoodigd, verklaren zich weder gaarne bereid tot het ontvangen van giften voor de be trekkingen van hen, die bij de daar op 24 October 11. plaats gehad hebbende ramp het leven hebben verloren. Na de Advertentie der Hoofd-Commissie achten zij het overbodig deze zaak aan de liefdadigheid nader aan te bevelen. Middelburg, DEN BOUWMEESTER BORSIUS den 8 December 1868. VAN DER LEIJÉ. TAN genaamd: NIJVERHEIDS-VEREENIGING, GEVESTIGD TE MIDDELBURG, Goedgekeurd bij Koninklijk besluit 22 Aug. 1868, n». 58. Eerste Algemeene Vergadering van Vennoo- ten op Woensdag den 16 December 1868, des avonds te half acht uren, in de Bovenzaal der Sociëteit de Verge noeging, Markt. Benoeming van een Bestuurslid. Commissaris. Namens het Bestuur, De Voorzitter, A. DEN BOER. I'S. De Aandeelen in deze Maatschappij zijn van 240, 120 of 60 gulden. De verplichte stortingen zijn tien ten honderd onmiddellijk erf verder ics gulden 'sjaars, met het recht om ten allen tijde geheel te four- neeren of eene hoogere storting dan de verplichte te doen. Voor ongeveer^rflJ^anTïet Kapitaal is reeds deelge nomen. Voor ovettge A^hdeelen is de inschrijving opengesteld bi/^ïi^uü^rfi^ur K. BAART, bij wiem tevens de Slalfq r'ifefa&aTztm.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3