MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N" 197. Donderdag 10 December. 1868. Bij deze courant behoort een bijvoegsel,, bevattende: Editie van Woensdag avönd 8 uren. 1. Verslag van het verhandelde in de zitting der tweede kamer van jl. Maandag; 2. idem van den gemeenteraad van Vlissingen, zitting van jl. Zaterdag; 3. idem van den gemeenteraad van Goes, zittingen Van Dinsdag en Donderdag der vorige week. Middelburg 9 December. Bij de behandeling der spoorwegbegrooting in de tweede kamer heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren de toezegging gedaan dat een hulp-station van den spoorweg zal gevestigd worden dichter bij Vlis singen dan het ontworpen en meer bepaald voor den internationalen dienst bestemde, en dat ook een halte Zal komen bij het kanaal door Zuid-Beveland. De geheele spoorwegbegrooting is met algemeene stemmen aangenomen. Bij de heden in de tweede kamer gevoerde discussie Over de afdeeling onderwijs der staatsbegrooting voor 1869, hebben onderscheidene sprekers, waaronder de heer de Bosch Kemper, hun vertrouwen in de regèering met betrekking tot de zaak van het onderwijs uitgedrukt. De aanvallen door de heercn Gefken en van Wasse- taer tegen het staatsonderwijs gericht, werden afgeweerd door den minister van binnenlandsche zaken, die het ge- Voelen verdedigde dat de staat verplicht is ook voor het middelbaar- en hooger onderwijs te zorgen, en daarin ondersteund werd door de heeren Jonckbloet en Gode- froi. De minister gaf de verzekering dat de wet op het hooger onderwijs spoedig zou worden ingediend. De discussiën zijn gevorderd tot de artikelen betrek kelijk het middelbaar onderwijs. De Staatscourant van Dinsdag 8 dezer bevat het koninklijk besluit yan den 30 November jl., waarbij, met Wijziging der koninklijke besluiten van 25 Januari 1854 (Staatsblad n". 8), 16 September 1859 (Staatsblad n°. 100) 0n 12 September 1867 (Staatsblad n». 96), wordt bepaald dat de werken van de vesting Breda, alsmede de toren Nassau en het fort Frederik Hendrik bij Breskens geene vestingwerken meer zullen zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft, als voor zitter der rijks-commissie voor de zevende bijeenkomst van het internationale statistische congres, den heer mr. S. Vissering, hoogleeraar in do faculteit der rechts geleerdheid te Leiden, aangewezen om hem bij afwezig heid te vervangen in het voorzitterschap, Slaatscour Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de Wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogesehool te Groningen dr. R. S. Tjaden Modderman, thans directeur der hoogere burgerschoolde Arnhem. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 1" luitenant-adjudant J. C. van tocegcn, van het regiment grenadiers en jagers. Onderwijs. Tot leeraar in de staathuishoudkunde en de handels- Wetenschappen aan de hoogere burgerschool teHarlingen is benoemd de heer m', G. T. N. Gori, te Amsterdam. Marine en leger. Door den minister van oorlog is o. a. machtiging verleend tot- het verwisselen van het cijfer in het hen Uitgereikt onderscheidingsteeken, aan de majoors L. C. Vijgh en F. H. Dinkelman van het 3c regiment infanterie, van XXV in XXX; voorts is het onderscheidingsteeken voor XV jaren Nederlandschen dienst als officier toege kend aan den kapitein P. van Hille en aan den kapitein kwartiermeester P. L. G. Doorman, van het 3* regiment 'ufanterie. De luitenant ter zee 2« klasse J. J. de Bruyne, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 30 November jl. in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. De advocaat-generaal bij den hoogen raad der Neder landen jieeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie van Anna Catharina Kouyzer, tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, waarbij zij wegens vergiftiging van haar kind tot de doodstraf is veroördeeld. Den 22 dezer zal de hooge raad uitspraak doen. Gemengde berichten. Maandag avond vierde de Vereeniging voor volks vermaken te Goes het St. Nicolaas-feest op de navolgende wijze. Een der leden van het comité hield eene lezing over den oorsprong van het St. Nicolaas-feest en over den „heilige" naar wienhet genoemd wordt; terwijl de president der rederijkerskamer „Aurora" een gedicht voordroeg. Daarna werd er een tombola gehouden, wel ker prijzen voor een groot gedeelte bestonden in voor werpen die in ieder huishouden nuttig konden worden aangewend. Het harmonie gezelschap „de Volharding" zette door zijne zware muzikale ondersteuning veel leven bij aan het geheele feest, dat bij de talrijk opgekomen leden en hunne huisgenooten nog lang eene aangename herinnering zal achterlaten. Volgens een telegram uit Brussel worden door de Belgische regeering onderhandelingen gevoerd om de exploitatie van den Luxemburgschen spoorweg over te nemen, ten einde alsnog de bekrachtiging van den af stand aan de Fransche compagnie de 1'Est te voorkomen. Den 7 dezer hebben op het kasteel Augeryille de begrafenisplechtigheden van Berryer plaats gehad. Met drie treinen van Parijs waren des morgens omstreeks 1500 personen aangekomen, om aan de plechtigheid deel te nemen. Het waren de leden der balie van Parijs en van de voornaamste steden van Frankrijk, de leden van het instituut, vanhetwetgevendlichaam, van de Parijsche geestelijkheid, de afgevaardigden der timmerlieden- vereenigingen,derParijsche typographische maatschappij, de vertegenwoordigers der Engelsche en Belgische balie, de vrienden van den beroemden overledene enz. Over eenkomstig de begeerte van Berryer werden de rede voeringen niet op het graf, maar vóór de kerkelijke plechtigheid uitgesprokenzij waren tien in getal. Nadat het lijk uit de kerk in den grafkelder van het kasteel overgebracht was, keerden de genoodigden omstreeks te drie uren naar Parijs terug. De storm heeft in den nacht van Zondag op Maan dag in zeer vele plaatsen meer of minder belangrijke schade veroorzaakt. Niet alleen daken en schoorsteenen, maar vooral ook boomen hadden veel te lijden: in het Haagsche bosch onder anderen werden meer dan dertig stuks omvergeworpen.—-Te Scheveningen is eenhouten gebouwtje aan den zeekant bij het Paviljoen aan stuk geslagen en het waakhuisje yan de reederij, staande bij de Naald, van het duin naar beneden gewaaid. Ook is een onlangs van steen opgetrokken gebouwtje, dat nog niet geheel afgewerkt was, tussclien de Badhuisstraat en de roomsch-catholieke kerk, ingestort. Ook te Rotterdam zijn twee huizen en een loods ingestort. Nabij den Moer- dijk zijn Maandag ochtend twee schippersgezellen, broe ders, uit het Hollandsch Diep opgevischt, die vijf uren lang op het water gedreven hadden, zich vastgeklempt houdende aan eene plank, waaraan zij een gaffel hadden gebonden, dm zich boven water te kunnen houden. Zij waren, volgens de berichten, met eene aak, geladen met riet, uit Willemsdorp vertrokken en in den nacht door den storm overvallen. Toen zij gered werden, waren zij reeds bewusteloos. Tegen 12 uren Maandag middag zijn aan den Moerdijk twee onttakelde half verbrijzelde visscbersschuiten komen aandrijven, waarin zich nog eene partij schelvisch bevond. Vermoedelijk zijn het Vlaardingsclie schuiten, waarvan de bemanning in den storm is omgekomen. Te Kuilenburg is op de groote brug een lantarenpaal doormidden gewaaid en het dak van 't stationsgebouw gerukt. - Van de schipbrug te Arnhem is een der booten in die mate beschadigd, dat de brug des morgens niet kon worden geopend en de stoombooten en andere schepen den Rijn niet konden afzakken. Een in de nabijheid der brug liggend vlot is losgeslagen en de balken dreven door de rivier. Te Nijmegen is de gierbrug tegen den stroom opgedreven tot bij het badhuis. Een schip met ongebluschte kalk nabij de nieuwe Stadsherberg heeft water ingekregen en de kalk is aan het branden geraakt; men heeft getracht het vaartuig te redden. Nog zijn tegenover de visch- markt een turfschip en tusschen de oude en nieuwe Haven zijn twee schepen met beetwortelen gezonken. De opvarenden zijn gered. Te Meppel heeft de groote kerk veel geleden. De stoomboot Jacoba van Meppel op Zwolle is op het drooge geworpen, zoodat de passa giers terug moesten keeren. Onder Nijeveen, Wanneper- veen, Dingsterveen, Veeningen en Zuidwolde zijn ge heele huizen omgewaaid. Te Almelo werden niet alleen vele huizen van dakpannen en schoorsteenen beroofd, maar vele muren scheurden en meubels werden nedergeworpen, zoodat men aan schokken eener aardbeving geloofde. Ook buiten de stad en omstre ken werden vele gebouwen geheel en gedeeltelijk ver nield, zware boomen ontworteld, en bijna alle molens van hunne vleugels beroofd, terwijl op het naburige Vriezenveen er zelfs een in brand liep en tot den grond afbrandde. Ook de fabrieken waren genoodzaakt hun arbeid te staken, daar aJles schudde en de lichten wer den uitgebluscht. De in aanbouw zijnde spoorwegbrug over het Hollandsch Diep, in de nabijheid van den Moer dijk, heeft veel schade geleden. Van den grootsten pijler, die zijne voltooiing nabij was, zijn de dekstukken, be staande uithardsteenen,dieeenige duizende kilo's wegen, weggeslagen en in de diepte verdwenen, Te 's-Her- togenbosch is de groote steiger aan den St. Janstoren merkelijk beschadigd en door de afgewaaide planken ook het verwelf der cathedraal. In het park bij de sociëteit de Unie werden eenige kolossale boomen omvergewor pen. Op de markt ziet het er ellendig uit door de ver woesting der tenten en kramen, die bij gelegenheid der St. Nicolaas-kermis waren opgeslagen, welke gedeeltelijk zijn omgewaaid of stuk geslagen. Het paardenspel van Blanus gelijkt een stapel door elkander geworpen planken. Het was verschrikkelijk te zien hoe alles, om hulp roe pende, door elkander liep; een ieder was in beweging om zooveel mogelijk te redden; geen enkele kraam of spel is onbeschadigd gebleven. Te Tilburg zouden vooral aan de zijde van het station een honderdtal huizen van daken beroofd en een huis ingestort zijn, welks bewoners onder de puinhoopen bedolven, doch gelukkig gered werden. Een kind is daarbij echter zwaar gewond. Op St. Nicolaas-avond heeft de heer von Beust een kabinetschrijven van dien dag ontvangen, waarbij de keizer van Oostenrijk hem van haron tot de grafelijke waardigheid verheft, met vrijstelling der anders daarop vallende taxe. Uit een samengevat verslag van de gewestelijke rapporten over den oogst in Europeesch Rusland blijkt, dat de gronden door de aanhoudende droogte in den afgeloopen zomer bijkans allerwege geleden hebben, be halve in de oostelijke gewesten. De regen kwam in vele te laat om den groei der granen krachtig te bevorderen. Inzonderheid hebben de westelijke gouvernementen, zoo als Lijfland, Estliland, Koerland en eenige andere ge leden. In de oostelijke gouvernementen daarentegen is vooral in die, welke de meeste gronden voor inlandsch verbruik zoowel als voor den uitvoer leveren, de oogst zeer voordeelig geweest, en zelfs waar die minder gunstig was, wat de hoeveelheid betreft, is de korrel vol en zwaar. De regeering heeft een onderzoek doen instel len naar die gewesten, waar voorziening noodig was, en het oude stelsel deswege van aanvoeren van staatswege laten varen, maar zich tot de kooplieden gewend, ten einde deze, tot vasten prijs, de tioodlijdende ingezetenen zouden kunnen voorzien, behoudens de regelingen, door de besturen voor den openbaren onderstand te maken. De regeeriug heeft ook verschillende middelen van ver-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1