MIDDELBURGSCHE f COURANT. Ji° 196. Dinsdag 8 December. 1868. *3irmenlaniX Editie van Maandag avond s uren. a= B E T E D I N G. Op Vrijdag, den 18 December 1868, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den com missaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde 8taten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat in het lid» district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden besteed: De aanleg van een telegraaflijn met een draad van Oostbnrg naar Sluis. De besteding geschiedt alleen bij inschrijving, volgens art. 12 van het bestek. Het bestek ligt ter lezing aan het/ lokaal van het departement van binnenlandsche zaken, aan de lokalen der besturen van de onderscheiden provinciën, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat m>. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 6'1"' en 4lkn dag vóór de besteding wordt de hoodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den aspirant ingenieur te Breskens. 's Gravenhage, 25 November 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, C. J. FE1TH, 1. s. g. Middelburg 7 December. De discussie in de tweede kamer over de begrooting Van binnenlandsche zaken is heden gevorderd tot de post voor staatsspoorwegen. Het amendement Pijnappel is met 48 tegen 15 stemmen verworpen. Op de bij de kamer ingekomen aanbevelingslijst voor het lidmaatschap van den hoogen raad zijn geplaatst de heeren Kist en Franijois, raadsheeren in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, Wichers, president der arrondissements-rcchtbank te Utrecht, Stoop, advocaat te Arnhem, Noyon, raadsheer in het provinciaal ge rechtshof in Noord-Holland, en van Bell, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. De gemeenteraad van Vlissingen heeft eergisteren eene zitting gehouden, waarvan wij het verslag tot een volgend nommer moeten laten liggen. Onder de genomen hesluiten komen onder anderen de volgende voor. Naar aanleiding van door gedeputeerde staten dezer provincie gemaakte bedenkingen tegen het onlangs door den raad genomen besluit betreffende politiebepalingen ten aanzien van de oprichting van sociëteiten te Vlissin gen, is dat besluit thans met algemeene stemmen inge trokken. De heeren dr. J. W. Callenfels, P. Forbes Wels en dr. J. van der Beke Callenfels hebben hun ontslag ge- horaen als leden der plaatselijke commissie voor het Middelbaar onderwijs. Op voorstel van den heer Pot is echter besloten, te trachten die heeren van hun besluit terug te brengen. Door den heer Pot is een voorstel gedaan, om terug te komen op het vóór eenigen tijd genomen besluit, waarbij verworpen is een voorstel der schoolcommissie tot af schaffing der avondschool op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. - De be slissing is tot eene volgende vergadering aangehouden. Men meldt ons uit Neuzen, van gisteren „De aanneming door de tweede kamer der staten- generaal van het door de regeering voorgedragen subsidie Voor 1869, ten behoeve van den nieuwen Neuzenpolder, heeft hier algemeen genoegen verwekt. Het vooruitzicht Wordt daardoor geopend om aan dien schoonen en zoo vruchtbaren polder, met vereenigde krachten van de ingelanden, die hoog noodzakelijke werken te doen nitvoeren, welke men hoopt dat zullen strekken om den Polder voor verdere afneming, zoo niet voor eene moge lijke inundatie, te bewaren. Bij de regeering zoowel als de volksvertegenwoordiging schijnt thans de over tuiging gevestigd te zijn, dat de hachelijke toestand van den polder werkelijk zijn oorsprong vindt in de sedert eenige jaren van wege het rijk uitgevoerde oever- werken vóór deze vesting." Door den heer Gefken zijn de volgende amendemen ten voorgesteld tot vermindering der kosten voor het middelbaar onderwijs op de begrooting van binnenland sche zaken voorkomende1». het artikel voor de jaar wedden van de inspecteurs te verminderen met f 3000 2». dat voor de kosten van de rijks hoogere burgerscholen met f 40,000; en 3». dat voor subsidiën aan inrichtingen van middelbaar onderwijs met f 10,000. De gemeenteraad van Rotterdam heeft jl. Vrijdag omtrent de met den minister van binnenlandsche zaken te sluiten ontwerp- overeenkomst betreffende de spoorweg verbinding, met 22 tegen 14 stemmen besloten zich te handhaven op het standpunt van zijn besluit van 23 Ja nuari 1865, waarbij een eindstation op Feijenoord als wenschelijk werd beschouwd. t Uit 's Hage schrijft men ons „Er is dezer dagen in een der couranten gemeld dat men meende dat de eigenlijke naam van den zoo pas over leden advocaat Berryer was „Mitterberger." Dit is on juist. Zijn naam was Bichelberger. „In de Spuistraat alhier bestond voor meer dan 60 jaren een groote winkel van glas-, porselein- en aarde werk. Die toen wat van dien aard noodig had, in- of buiten de stad, ging naar Bichelberger. Twintig jaren geleden, woonden daar zijne kinderen, een zoon en twee dochters, allen ongetrouwd. Maar zij en de zaak waren met den tijd niet medegegaan, de winkel was ouder- wetsch, de bediende was ouderwetsch en allengs zijn de stijve, ouderwetsche, maar brave menschen ten grave, en de winkel in andere handen overgaan. De vader dezer kinderen was uit Zwaben hier heen gekomen. Zijn broe der toog naar Frankrijk en diens zoon werd de groote Berryer, wiens welsprekende'mondzich dezer dagen voor altijd sloot. Voor ruim 25 jaren heeft de groote man zijne familie hier ter stede nog eenmaal opgezocht." In het catholieke dagblad de Tijd leest men de aan kondiging dat de redactie en uitgever, aangespoord door blijken van sympathie en aanmoediging, en op dringende uitnoodiging van hunne vrienden, besloten hebben met 1 Januari hun blad aanmerkelijk te vergrooten en den prijs met een betrekkelijk slechts gering bedrag te vër- hoogen. De redactie zal daardoor, volgens hare verkla ring, in staat worden gesteld zich op ruimer terrein te bewegen. De Stoompost verneemt dat, met 1 Januari, de inge nieur J. M. F. Wellan wordt belast met het arrondisse ment Alkmaar; de nieuw benoemde ingenieur R. O. van Manen met het arrondissementNijmegen; de asp.-ingenieur K. F. W. Rooseboom met het arrondissement Breskens, terwijl de benoemde surnumerair A. A. Bekaar wordt toegevoegd aan den hoofdingenieur in Noord-Brabant. Benoemingen en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend met toe kenning van pensioen, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein-kwartiermeester van het leger in Nederlandsch Indië F. K. L. Gosenson. schutterijen. Bij koninklijk besluit is weder aan onderscheidene personen het eereteeken toegekend dat tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen is ingesteld. Daaronder komen voor de sergeant-majoor A. de Beste te Goes en de sergeant J. A. van Woerkens te Zierikzee. Kerknieuws. De heer A. Brink, predikant bij de christelijk-afge- scheidene gemeente te Neuzen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Genemuiden bedankt. De heer C. W. Schoorel, predikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, heeft voor het beroep naar St. Johan- nisga en Delstrahuizen bedankt. Marine en leger. De luitenants ter zee 2= klasse P. J. Zaal en J. C. A. Wissel, dienende op Zr. M5. schroefstoomschip de Amstel, worden met den 15 dezer op nonactiviteit gebracht; terwijl met den 16 dezer worden geplaatstde officier van gezondheid 2« klasse C. Enthoven, op Zr. M5. ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlandende officier van administratie 3e klasse H. Kits van Heyningen, op Zr. M«. wachtschip te Willemsoord de luitenant ter zee 2« klasse J. C. Clarkson, op Zr. M«. wachtschip te Vlissin gen de luitenant ter zee 2« klasse C. L. de Jong, op Zr. M«. wachtschip te Hellevoetsluisen de luitenants ter zee 2e klasse J. VriemoetDrabbe, T.ZeegersVeeckens en S. T. Land; de officier van gezondheid 2« klasse D. Matak Fonteinen de officier van administratie 3e klasse W. E. Muller, allen op Zr. M». schroefstoom schip de Amstel. Reelitzakcu. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Petrus Franciscus de la Fonteijne, oud 61 jaren, werk man, wonende te Vlissingen beklaagd van in de maand Juni 11. ten nadeele en uit de woning van Johanna Wilhelmina Hillebrands, tapster te Vlissingen, een hang slot arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëi gend is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg dd. 1 October jl. schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot eene gevangenis straf' van zes maanden, alsmede in de kosten derprocedure. Op het door den beklaagde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof overwogen dat het gemelde vonnis, als zijnde niet voldoende met redenen omkleed, ingevolge de voorschriften van art. 211 j°. art. 206 van het wetboek van strafvorderingbehoort vernietigd te worden, en is de geintimeerde en mede-appellant schuldig verkaard aan diefstal gepleegd in een herberg, waarin hij was opgenomen, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, alsmede in de kosten der procedure. Jacobus Aleijn, oud 32 jaren, schaapherder, wonende te Aardenburg, beklaagd van op den 19 Juni zich begeven te hebben naar het vischwater in den Diomede- polder, gemeente Aardenbnrg, in pacht bij J. Herson, visscher te Sluis, aldaar vier in dat vischwater liggende en aan genoemden Herson toebehoorende aalkorven te hebben gelicht, en vervolgens de zich daarin bevin dende reeds gevangen paling daaruit genomen en in een daartoe door hem medegebrachte mand geborgen en meegenomen te hebben, hebbende hij alzoo die paling ten nadeele van den eigenaar J. Herson voornoemd meegenomen en zich toegeeigend is bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier dd. 8 October schuldig- verklaard aan het bevisschen van eens anders visch water, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechthebbende om dat vischwater te mogen bevisschen, en veroordeeld tot eene geldboete van f 10, bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenmet verbeurdverklaring van de gevangen paling, met bevel die uit te leveren of de waarde daarvan, bij deze geschat op f 1.80, te voldoen, en met bepaling dat, indien niet wordt voldaan aan dit bevel binnen twee maanden na daartoe te zijn aangemaand, dit gedeelte der uitspraak zal worden vervangen door eene gevangenisstraf van twee dagen, alsmede in de kosten. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep is gemeld vonnis vernietigd, doch alleen voor zoo veel betreft de aan de als bewezen aangenomen daadzaken gegevene qualificatie, de dientengevolge toegepaste wets artikelen en de aan den beklaagde opgelegde straffen en het op die punten verbeterende, met bevestiging overigens, de geïntimeerde schuldigverklaard aan een voudigen diefstal en veroordeeld tot eene gevangenis straf van 8 dagen, alsmede in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1