MIDDELBURGSCHE COURANT. 3f 192. Dinsdag 1 December. 1868. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 30 November. De begrooting van justitie is heden door de tweede kamer met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van de IV« afdeeling was door den keer Dutnbar nog een poging gedaan om, door weglating van den post voor scherprechters uitgetrokken, de kamer bet beginsel van de afschaffing der doodstraf te doen Uitmaken. Deze poging vond echter geen voldoenden Dy val, daar de kamfer de zaak niet wilde praejudicieeren, daarom dan ook genoemde post met 53 tegen 8 stemmen *erd aangenomen. Veel werd gesproken over het gebeurde in de straf gevangenis te Leeuwarden, het cellulair stelsel, den aanbouw van gevangenissen enz. Alle amendementen daarop betrekkelijk werden evenwel verworpen. Tegen morgen zijn de beide begrootingen voor eere diensten aan de orde gesteld. Bij de kamer is een wetsontwerp ingekomen waarbij de wet op de octrooien wordt ingetrokken. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a. des na middags te half twee uur eene openbare zitting houden 'er behandeling der volgende zakenmissive gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluiten missive bur gerlijk armbestuur, gewijzigde begrooting 1869idem teaximum van onderhoud 1869; missive bestuur leen bank begrooting 1869suppletoir kohier n°. 1 plaat- olijke directe belastingenvoorstel burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting 1868 'dem onderhandsche verhuring van gemeente-gronden voordracht hulponderwijzer school G.periodieke aftre ding van bestuursleden gemeente administratiën. Heden is hier geconstitueerd eene provinciale com missie, tevens plaatselijke commissie voor Middelburg, ter bekoming van inzendingen enz., voor de internatic- öale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishou ding en het bedrijf van den handswerkman, in 1869 te Utrecht te houden. Zij bestaat uit den commissaris des bonings in Zeeland, als eere-voorzitter, en de directeuren van het departement der Nederlandsche maatschappij tet bevordering van nijverheid, als leden. Van deze zijn benoemd tot voorzitter de heer A. H. G. Fokker, tot secretaris de heer J. W. de Baad en tot penningmeester de heer J. Fak Brouwer. Üit Maastricht wordt gemeld dat de langdurige crisis Waarin het gemeentebestuur door de handelingen van bet ministerie Heemskerk gebracht is, in de vergadering yan den gemeenteraad van 11. Vrijdag op de meest onver wachte wijze tot eene oplossing is gekomen. In die zitting bebben namelijk al de wethouders, ook in overleg met de meeste leden der oppositie, hun ontslag genomen. De raad is onmiddellijk tot de benoeming van vier wethou ders overgegaan, niettegenstaande de heeren Mieheels van Winterslioven zich lievig daartegen hebben verzet. Door den raad zijn daarop tot wethouders benoemd de beeren Pijls, oud-burgemeester; Marres, oud-wethouder «n twee leden van de oppositie, de heeren van Halen en Branquinet Naar men verzekert was het den burgemeester, den heer Raat niet bekend dat dergelijke verandering van de leden van hét dagelijksch bestuur zoo spoedig ophanden was. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Zaterdag, met 30 tegen 7 stemmen, besloten tot het aangaan eener teening van 6 millioen gulden. Vooraf waren voorstellen tet verhooging van het havengeld en der opcenten op de hoofdsom van 's rijks personeele belasting, insgelijks teet 30 tegen 7 stemmen, aangenomen. Naar men ver leemt is do leening gesloten, door bemiddeling der Com manditaire Bankvereeniging te Rotterdam, met den heer Uacques Errera Oppenheim, te Brussel. Kerknieuws. Tot predikant bij de Nederduitsehe hervormde ge meente te Stavenisse is beroepen de heer G. C. Boomer, Predikant te Ritthem. Ter voorziening in de vacature van predikant bij de Nederlandsche hervormde gemeente te Groningen, ont staan door het eervol ontslag van den heer E. J. P. Jorissen, is ttoor het kiescollege dier gemeente een twaalftal gevormd, waarop voorkomt de heer C. de Wilde, te Poortvliet. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee 1« klasse J. B. Everwijn, laatst komende van de Kust van Guinea, is, op zijne terugreis naar Nederland, in den namiddag van den 27 dezer te Cowes (Engeland) aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. ramschip de Schorpioen, onder bevel van den luitenant ter zee W. K. van Gennep, is in den namiddag van den 27 dezer van Northshield (Engeland) vertrokken, met bestemming naar Nederland. De officier van gezondheid 3« klasse M. C. Pannevis, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 23 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken: Adriaan Wilhelm Vogel, oud 14 jaren, Gerard van den Boogaard, oud 17 jaren, en Hubrecht de Vos, oud 18 ja ren, allen arbeiders, geboren en wonende te Sint Anna- land beklaagd als zouden zij in den namiddag van 26 Juli jl., omstreeks twee uren, gezamenlijk en in ge meen overleg eenige appelen arglistig hebben weggeno men en zich toegeëigend, op het erf van de hofstede van den heer F. Witterick, onder Sint Annaland, bewoond door D. Vergauwen, na zich tot dat erf, dat als de aan- hoorigkeid van een bewoond huis beschouwd moet wor den, den toegang verschaft te hebben, door te gaan door eene sloot, die het erf van den weg afscheidt zijn schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door meer dan éen persoon, met inklimming, op eene plaats die niet als bewoond buis kan worden aangemerkt of daarmede gelijk gestelddoor den eersten gepleegd met oordeel des onderscheidsop grond, dat het hof uit het voor gelezen verbaal van plaatsopneming en de gehoorde ge tuigenissen, wel heeft bewezen gevonden, dat de boom gaard is van rondom afgesloten, maar geenszins dat die boomgaard behoort binnen de algemeene omsluiting, en integendeel het erf der woning van den boomgaard door eene haag en heg is afgescheidenen te dier zake ver oordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van drie dagen, alsmede solidair in de kosten der procedure. Hendrik van der Klift, oud 24 jaren, arbeider, wonende te Zierikzee, vroeger voortvluchtig, en bij arrest van het hof dato 26 September jl. met nog een mede beschuldigde, wederspannig aan de wet verklaard, doch zich thans vrijwillig in arrest begeven hebbende be klaagd van met nog zeven andere beschuldigden, die reeds zijn veroordeeld, op den 28 Februari jl., vóór zons opgang, te zamen en in vereeniging eene hoeveelheid van ruim 23 mud rogge, ter waarde van omstreeks f 98, afkomstig van een op de Zeehondenplaat gestrand schip, uit het bewoonde vaartuig van den schipper J. J. de Rijke, welk vaartuig destijds te Zierikzee lag, arglistig te heb ben weggenomen en zich toegeëigend is schuldig ver klaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf van 3 maanden, alsmede solidair met zijne op den 26 beptember 11. veroordeelde medebeschuldigden in de kosten der procedure. Ccmengde berichten. In den nacht van 27 op 28 dezer omstreeks te 2 j uren is te lJzendijke door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de zwingelkeet van L. de Meij, waardoor deze en de aangrenzende werkplaats en het houtmagazijn van den timmerman J. Bleijenbergh en een schuurtje van den heer J. A. Bekaar een prooi der vlammen zijn geworden. Door het stille weder en de algemeen aange wende pogingen tot redding heeft men er in mogen slagen den brand te bedwingen en de omliggende huizen te behouden. In den ochtend zijn successievelijk van de gemeenten Waterlandkerkje, Schoondijke, Biervliet, Groede, Oostburg, Nieuwvliet, Zuidzande en Sluis de brandspuiten gearriveerd om hulp te bieden en was tegen 12 uren het meeste gevaar geweken. Naar men ver neemt was alles, ook de ter waarde van omstreeks 7000 verbrande houtwaren, geassureerd. Uit het thans gebeurde is, evenals uit zoovele andere voorbeelden, de les te putten hoe gevaarlijk het is bin nen den bebouwden kring der gemeente zwingelketen te dulden. lot surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, om te Goes werkzaam te zijn, is benoemd de heer J. C. Reijers, van lJzendijke. In zijn belangrijk werk over de drukpers deelt de heer Hatin ook het een en ander mede omtrent den oorsprong van het dagbladzegel. Volgens hem zou de stad waar de eerste „kocrant" is verschenen, in 1605, ook de bakermat van het dagbladzegel zijn. In 1674 zou namelijk te Antwerpen verschenen zij neen „ordonnantie", nae de welcke in den lande van Hollandt ende West- Vrieslandt, sal werden geheven den impost op eenige gedruckte soo Inlandtsche als Uytlandtsche Papieren, Geheven t1 zedert den Jare 1674, ende vervolgens. Als een eerste proef van een belasting op nieuwsbla den, is deze „ordonnantie" niet enkel historisch belang rijk; zij heeft ontegenzeggelijk ook uit een economisch oogpunt veel waarde. In artikel 1 wordt vastgesteld, dat na verschijning der „ordonnantie" van: „Yder Courante, Gazette, Post ofte Nieuw-tydinge,niet verbode blaeuwe Boeckxkens, ende diérgelyke, in Hollandt gedruckt, het zy in de Nederlandtsche ofte Uytheemsche Tale, maer een half vel aen beyde zyden op de ordinaris wyse vol, ofte oock minder gedruckt zynde, of grooter zynde; meer nae advenant, als mede van alle Staets Resolutien. sal worden betaelt vier penningen door den Drucker die de selve uytlevert; ende van die van buyten, omme te venten ofte voor geldt of geldtswaerde uyt te geven, zouden mogen worden ingebracht, acht penningen door den Inbrenger ofte Verveyler; op poene van hondert gul dens yder Courante enz." Wijders wordt gezegd, dat in geen geval do poene hooger zal zijn dan „duysent gul dens eens." Artikel II bepaalt, dat boekverkoopers en „debiteurs' van Novelles", in andere provinciën woonachtig, aan deze belasting zuilen moeten voldoen, indien zij „ormne te venten, ofte voor geldt of geldtswaerde uyt te geven, koeranten of vlugschriften in Holland en West-Vriesland brengen. Particulieren zijn daarentegen, blijkens het zelfde artikel, van de belasting vrijgesteld, mits hunne zendingen nooit meer inhouden dan twee nieuwsbladen van „yder soorte." Hoedanig de werking was dezer oorspronkelijke wets bepaling, blijkt niet. Zeker is het evenwel, dat zij de inkomsten van den „lande Hollandt ende West-Vries- landt" eerder vermeerderde dan verminderde. Men is ten minsten gerechtvaardigd, wanneer men dit opmaakt uit de „Waerschouwinge", die in 1691 verscheen en waarbij de zegelbelasting aanmerkelijk werd verzwaard. Het was: „wegens de zware lasten, die bij den tegen- woordigen oorlogli gedragen moeten werden", dus vernemen wij in de „Waerschouwinge" -en om „des Gemeene Lands Finantiën zoo veel mogelyck te styven" dat men overgingtot het „Introduceren van eenen Impost op Coffy, Thee, Chocolate en andere Drancken, en het verdubbelen van den Impost op de gedruckte Papieren." De verdubbeling der zegelbelasting scheen goede re sultaten op tc leveren, zij kon daarom gedurende ruina een halve eeuw gehandhaafd worden. In het midden der achttiende werd echter een hervorming wenschelijk ge acht, deels wegens het toenemende getal van nieuws bladen en „Gazettes" waardoor een strenger toezicht noodig werd deels ook omdat de gebrekkige wetge ving omtrent de verantwoordelijkheid der drukkers en uitgevers niet langer zonder nadere regeling kon voort duren. Den 14 Maart 1750 werd een „Ordonnantie" wereldkundig gemaakt, „na dewelke by collecte zal ge-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1