MIDDELBURGSCHE COURANT. V 191. Zondag 29 November. 1868. Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 28 JVovemher. In de tweede kamer zijn heden do discussiën voort gezet over de bcgrootïng van justitie voor 1869. De Minister verklaarde zich daarbij vóór de invoering der lieuwe rechterlijke organisatie en gaf te kennen dat hij Voorstander was van de afschaffing der doodstraf, doch 6crst later voorstellen daartoe zou kunnen doen. De eerste veertien artikelen zijn aangenomen. Gisteren avond werd in de Concertzaal alhier eene soiree littéraire ct m unica te gegeven, waarvan de opbrengst bestemd was als bijdrage,tot het dekken van het kwaad slot der vereeniging „Uit het volk voor het volk". Hoewel de soirée in den volsten zin dos woords publiek was, komt ons eene beschouwing der letterkundige bijdragen en muzikale uitvoeringen en détail minder gepast voor. Wij meenen er alleen dit van te moeten zeggen dat de Mondelinge voordrachten, waartoe de dichter S. J. van den Bergh uit 's Hage en eenige liefhebbers uit deze gemeente hunne lmlp verleenden, meerendcels met ge noegen zijn aangehoord, terwijl het muzikale gedeelte uitmuntend hoeft voldaan. Men meldt ons uit Neuzen, van 27 dezer: „De beide schepen, welke gernimen tijd de vaart in bet Neuzensclie kanaal voor de binnenschepen onveilig Maakten, daar zij in den oostelijken kanaalarm, nagenoeg Vóór de Axelsche draaibrug, gezonken waren, zijn thans, bij den verkregen lagen waterstand door de aftapping, Weggeruimd, zijnde het aakscbip Ons Vergenoegen, dat daar sedert den 21 December 11. lag, lieden gelicht; terwijl het tjalkschip de Vriendschap, den 11 Juli 11. daar gezonken, is gesloopt. „Ook heeft men den lagen waterstand dienstbaar ge- Maakt tot het verdiepen en verbreeden van het kanaal vóór de los- en ladingplaats van schepen aan het stations plein van den spoorweg alhier, aan welk werk ruim acht dagen ongeveer 200 arbeiders zijn gebezigd. Voor die Werkzaamheden ware het weuschelijk geweest dat het kanaal nog eenige dagen zijn laag standpunt had kunnen behouden, om de vereischte diepte te bekomen, dat nu door baggeren zal moeten worden verkregendoch in tegendeel was het voor de schipperij, schccpsjagers enz. '•eer welkom op heden weder het kanaal voor de scheep vaart geopend te zien." Uit den Haag schrijft men ons dd. 27 dezer: „De tweede kamer heeft uwe verwachting niet be- Schaamd en heeft hare werkzaamheden jl. Maandag in derdaad aangevangen met het opmaken eener nieuwe 'ijst van aanbeveling voor de vacature in den hoogen Mail. Naar ik verneem, moet het plaatsen van den niet benoembaren mri Meerbeke op de eerste aanbevelings lijst, hoofdzakelijk het gevolg zijn van de onberadenheid eeniger Limbnrgsche leden. Onwillekeurig zou ik geneigd 'ijn het nu ook aan den invloed dier leden toe te schrij ven dat de rijks-advocaat te Maastricht m'. E. C. P. ^ertsen de eerste candidaat op de lijst is geworden, "aar hij ook door den hoogen raad was aanbevolen, heeft Men natuurlijk gezegd dat de kamer jegens dat lichaam "■mende honoralte heelt willen doen. Ik geloof er niets van. 'jiaar -wat moet er wel in den heer van Wassenaer vanCat- U'ijck zijn omgegaan toen hij het lot trok dat, tegenover 'ieti oud-minister Luyben, ton gunste van m', Gertsen be viste. Van zijn standpunt toch moet hij geloovenaan eene Onmiddellijke tussehenkomst van den God van Nederland, <be bij deze gelegenheid in het nadeel der clericale rich ting uitspraak heeft gedaan. „De algemeene beraadslagingen over de begrooting rijn hoven verwachting vlug afgeloopcn. Verschillende oorzaken hebben daarbij samengewerkt. Vooreerst schij- JMn de tegenwoordige ministers zich te willen beijveren kort te zijn en voet bij stuk te houden. Inderdaad was 'lun ook de manie van de meeste leden van het vorige kabinet om bij elke discussie een nieuwen twistappel, of "'thans elementen die met het onderwerp dat behandeld Werd niets gemeens hadden, in het debat te werpen, een v'ndelooze bron van nuttelooze,meestal totnieu\ée tegen spraak prikkelende divagatie. Zelfs de heer van Rosse, 'be ook niet zelden aan breedsprakigheid lijdt, was dit maal vrij beknopt. De heer Roest van Limburg, wiens Mulget gisteren en heden behandeld werd, was zeer kort, Zeer beleefd en tevens toch zeer positief in zijne ant woorden. Zijne stellige verklaring dat de geruchten °Mtrent pourparlers tot het sluiten van een verbond met "Mie groote mogendheid volkomen ongegrond zijn en er van niet éene zijde aandrang tot zoo iets heeft k'aats gehad, zoowel als de verzekering dat hij door de bekende clausule van het besluit zijner benoeming alleen heeft willen doen uitkomen dat hij niet verlangde, niet door persoonlijke ambitie werd bewogen om als minister j op te treden, hebben een niet minder goeden indruk ge- j maakt dan de wijze waarop hij ze aflegde. „De waardiger toon bij de algeméeno beraadslaging wordt vervolgens beschouwd als een van de oorzaken harer bekorting. De conservatieve organen maken daar- i van vooral voor de leden hunner richting eene bijzondere verdienste. Vreemd genoeg, want, waarlijk, als de dis- i enssie niet gerekt en in persoonlijke recriminatiën is afgedwaald, dan behoeft men daarvoor geen dank te weten aan de lieeren Insinger en Koorders. Verder dan eerst genoemde, toen hij deze regeering verweet, noch aan de j beurs, noch aan den godsdienst, noch aan het huis van j Oranje, drie zaken, welke het Nederlandsche volk niet straffeloos laat aanranden, te hechtenof toen hij hen dié aan het hoofd der openbare school staan als Godloo chenaars brandmerkte, verder kan men moeilijk gaan. De voorzitter gaf ditmaal dan ook een blijk van kracht, dat velen wel wat vaker zouden wensclien op te merken. Wat de lieer Koorders betreft, deze legt het er blijkbaar op toe zich als lioofd en leider der conservatieve partij te poseeren. Ik ken gemoedelijke conservatieven, die dat leadership dulden, maar er volstrekt niet op gesteld zijn. Derzulken hoop is gevestigd op de Gorkumsche kiezers, die verzocht zijn den heer Heemskerk Az. in de openge vallen plaats van dr. Simons naar de kamer af te vaardi gen. Alwéér een lid in >pe met ministerieele rancunes! geen blij vooruitzicht, voorwaar! „Eindelijk heeft de algemeene discussie korter ge duurd, omdat de liberale partij, op eene enkele uitzon dering na, het zwijgen heeft bewaard. Het spreekt van zelf dat daarvan, in het kamp der overzijde, eene grief wordt gemaakt. Maar al ware het zoo: al hield die partij zich bij afspraak en opzettelijk buiten de algemeene dis cussiën, dat zij aan die over de hoofdstukken zei ven en waar het practische quaestiën betreft een werkzaam aandeel denkt te nemen, hebben de laatste dagen, dunkt mij, reeds bewezen, zou zulk eene handelwijze onver klaarbaar of onverdedigbaar zijn? Ik geloof het niet. De liberale partij ip de kamer, en met haar een zeer aanzienlijk deel (aanzienlijk niet slechts door getal, maar ook door gehalte) komt er rond voor uit dat zij voor alles dankbaar is verlost te zijn van eene reactionaire regeering, dat zij bet vóór alles zonbetreuren als haar de weg werd gebaand tot herrijzenis. Het tegen woordige kabinet beeft zich als liberaal aangekon digd; de liberale kamerleden wachten af of het zijne belofte houden zal. Men weet zeer goed dat men met een minister van financiën te doen heeft op wiens po litieke onwrikbaarheid niet onbepaald te rekenen is; van andere ministers koestert inen goede verwachtingen, maar men verlangt hen aan het werk te zien. Ten aan zien van de ministers van koloniën en vanbuitenlandsche zaken is men in den laatstén tijd gerechtigd geworden tot sympathie eii vertrouwen. 'Ais specialiteiten mag men, evenals van den heer van Bosse, van do hoeren van Melken en Brocx het beste hopen. Welke reden ter wereld, zou dus de liberale partij in de kamer hebben om liet ministerie te bestrijden; welke reden ook.om, behalve den steun, dien zij eiken minister bij iedere handeling in de aangegeven richting verleenen kan en zal, zich als loftrompetter en kampvechter op te werpen. „Naar ik verneem moet bij het onderzoek van het wetsontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel in de afdeel ingen der tweede kamer de bestrijding van den maatregel, vooral ook met het oog op de voorgestelde equivalenten, krachtiger geweest zijn dan de verdediging. „Men verzekert dat de beroemde Karl Vogt, die zich thans te Antwerpen moet bevinden, ook ons land zal be zoeken en te Rotterdam als spreker optreden. Ik hoop dat de pogingen, die in 't werk gesteld worden om den welsprckenden wijsgeer ook hier te doen hoorën, zullen gelukken. Zonder iets te willen afdingen op de belang rijkheid der voordrachten op wetenschappelijk gebied, door prof. Grothe (over de spiegel-industrie) en prof. Gunning (over het drinkwater) in Diligentia gehouden; ofschoon ik gaarne erken dat de dichterlijke vertalingen (van sprookjes van Andersen) en de fragmenten uit zijne „Planeten" welke ten Kate in het genootschap „Oefe ning kweekt kennis" voordroeg, ons hebben schadeloos gesteld voor de middelmatige novelle waarop van Koets veld, of een water-cn-melk humor, waarop Koopman van Boekeren hunne hoorders onthaalden, zoo geloof ik toch dat de steviger kost, welke de Zurieher hoogleeraar placht op te disschen, aan velen hoogst welkom zou zijn." Benoemingen en besluiten. iudderokden. Vergunning verleend aan J. F. Farens- bach, t.e Amsterdam, tot het aannemen en dragen dei- versierselen van ridder der orde van Pins IX, hem door Z. H. den paus geschonken. koninklijke biblioïheek. Benoemd hij de koninklijke bibliotheek: tot onder bibliothecaris de hoer Th. Ch. L. Wijnmalen, theol. doctor te Leiden, en tot amanuensis de heer J. A. Deketh, te 's Gravenhage. koloniën. Bevorderd de hulponderwijzer voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter kust van Guinea A. H. Smits tot schoolonderwijzer voor den' dienst der gemelde bezittingen. Kerknieuws. De heer C. W. Schoorl, predikant bij de hervormde gemeente te 's Heer-Abtskerke c. a. (classis Goes), is beroepen te St. Johannisga en Delstrahuizen. Rechtzaken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van gisteren is Johannes Francies Smit, oud 35 jaren," arbeider, wonende te Heinkenszand, thans gedetineerd alhierbeklaagd als zou hij op den 7 Sept. jl. arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend een halven zak tarwe en een sikkel te'sHcer-Arcndskcrke, des avonds ongeveer te half tien ure, uit de schuur gebouwd aan en een geheel uitmakende met de woning van B. Buize, alwaar hij die tarwe voor de wedp. van Noorden had ge- dorscht, terwijl de ontvreemding van den sikkel is gepleegd ten nadeele van gemelden B. Buize schuldig verklaard aan het ten nadeele van den eigenaar verduis teren of weerloos maken van goederen, die in handen gesteld waren tot eenen betaald wordenden arbeid en om ze terug te ges-en of over te leveren, en alzoo mis bruik van vertrouwen, doordien het kenmerk van diefstal ontbreekt zoover de tarwe betreften aan een- voudigen diefstal, voor wat bet andere feit aangaat, vermits de verzsvarende omstandigheid van nacht weg valt, doordien de toeëigening heeft plaats gehad langen tijd s-óor dat de beschuldigde de schuur verliet, en te dier zake veroordeeld tot eene correctioneele gevange nisstraf van 6 maanden en tot eene geldboete van f 12.50, hij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te ver vangen door gevangenisstraf van 2 dagen, alsmede in de kosten der procedure. Dcarrondissements-reehtbank alhier heeft jl.Woensdag de volgende vonnissen uitgesproken Johannes Timmerman, wonende te Heille beklaagd dat hij den 7 Octoberjl. P. F. de Broeck op eene hof stede onder de gemeente Heille moedwillig mishandeld heeft is bij verstek schuldig verklaard aan het moed willig toebrengen van slagen en stooten, zonder dat hierdoor eenige ziekte of beletsel om te werken is ont staan, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, eene geldboete van 8, alsmede 111 de kosten. Jolian Balthasar Kloeg, oud 40 jaren, polderwerker te Vlissingen beklaagd dat hij den 7 October jl. uit eene loods op het terrein der kanaalwerken onder Vlis singen ongeveer tien kop steenkolen ontvreemd en zich arglistig toegeëigend heeft is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenis straf van veertien dagen, benevens in de kosten. Johan Jacob Muth, oud 27 jaren, werkman to Veere beklaagd dat hij den 28 Octoberjl. op de straat te Veere B. van Hoepen moedwillig slagen toegebracht en haar japon gescheurd heeft is schuldig verklaard aan: 1». het moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat hierdoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaanen 2». het opzettelijk toebrengen van schade aan eens anders roerend eigendom; en,onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot zes dagen gevangenis straf en eene geldboete van f 5.50 ten bate der gemeente Veere, benevens in de kosten. Lambertus Burgers, polderwerker alhierbeklaagd dat hij den 25 Octolfbrjl. in de herberg van J. C. Geyp in de Zandstraat alhier P. Flotis moedwillig slagen heeft toegebracht is schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten. Leuntje Jongepier, werkvrouw alhier beklaagd dat zij den 14 Octoberjl. Adriana Bak, met wie zij in éen huis woont, moedwillig mishandeld en in een harer vin gers heeft gebeten, waardoor eene lichte verwonding is ontstaan is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, en, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten. Pieter de Bruin, Charles Frens en George Pieter Woltering, ieder 10 jaar oud en allen te Vlissingen wonende, waren beklaagd wegens de volgende feiten: de beide eersten dat zij te zamen en in gemeen overleg op verschillende tijdstippen in de maand September jl. arglistig weggenomen en zich toegeëigend hebben

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1