MIDDELRURGSCHE COURANT N° 190. Zaterdag 28 November. 6mncnlcmt>. 1868 Editie van Vrijdag avond 8 uren. AANBESTEDIIVd. Op Vrijdag, den 11 December 1868, des voormiddags ten 10 nre, zal, onder nadere goedkeuring, door den cora- roissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van don hoofdingenieur van den waterstaat in het lldc district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het doen van eenige herstellingen aan 's rijks groots wegen in de provincie Zeeland, in vier perceelen. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ffiinisterie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiiopf, Raamstraat s°- 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7dcn en 4dc" dag vóór de besteding wordt de foodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn ladere inlichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij de arrondisse- roents ingenieurs te Zierikzee, Goes, Veerc en Breskens. 's Gravenhage, 18 November 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, C. J. BEI TH, 1. s. g. middelburg 27 November. De tweede kanier heeft gisteren hoofdstuk II der Staats-begrooting voor 1869 (hooge collegiën van staat) roet algemeene stemmen aangenomen. Heden is hoofdstuk III (buitcnlandsche zaken) met 62 legen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Taets van Amerongcn en J. K. van Goltstcin. Daarna is de discussie over de begrooting van het departement van justitie aangevangen. jaren, ten behoeve van den voor rekening van het rijk te graven uitwateringskanaal in het voormalig 4C district dezer provincie. De vergaderingen van de polders, waaromtrent wij de beslissing nog niet medegedeeld hebben, zullen gehouden borden als volgt: van acht polders, deel uitmakende van de watering Kapitalendam en gelegen onder de gemeenten Aardenburg, Eede, St. Kruis en Oostburg, te Aardenburg, op Dinsdag 1; van den Eiland- en Brand- kreekpolder, te Oostburg, Woensdag 2; van de watering Kadzand, te Zuidzande, Donderdag 3; van de polders, deel uitmakende van de watering Passluis, te Sluis, op Vrijdag 4 December a. Volgens het Nieuws- en Advertentieblad van Gorin- chem heeft de kiezersvereeniging „Vaderland en Koning" aldaar mt J. Heemskerk Az. candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. De vrijzinnige kiezersvereeniging „Burgerplicht" heeft den generaal Knoop tot haren candidaat gekozen en .van dezen bericht ontvangen dat hij de candidatuur aan neemt. De drie andere kiezersvercenigingen bepalen insgelijks hare keuzen op den heer Knoop. In 1864 werd dp. Simons, in plaats van m'. J. D. van der Poel, bij herstemming gekozen met 989 stemmen tegen 881 op jhp. mt J. W. van Loon uitgebracht. Bij do eerste stemming verkreeg d<\ Simons 731 en jhp. van Loon 513 stemmen. Den 30 October 1866, na de eerste ontbinding, werd dr. Simons bij herstemming gekozen met 1286 stem men, tegen 843 op mt P. P. van Bosse uitgebracht. Bij de eerste stemming verkreeg dp. Simons 1057 en mp. van Bosse 671 stemmen. Den 22 Januari 1868, na de tweede ontbinding, werd dp. G. Simons gekozen met 1074 van de 2088 uitgebrachte stemmen, tegelijk met den heer W. C. M. Begram die 1288 stemmen bekwam. Tegenover hen stonden de hee ren W. J. Knoop mot 494, J. W. Gefken met 458, Esser roet 394 en L. A. J. W. Sloet van den Beele met 254 stemmen. Bij de verkiezing van drie leden van de kamer van koophandel eu fabrieken te Zierikzee zijn Woensdag de aftredende leden herkozen, de lieer C. van der Vliet üz. root 25, de heer H. A. van I Jsselstcijn met 25 en jbr. J. L. de Jonge met 20 van de 26 geldige stemmen. Van de 183 kiezers hebben 27 aan de stemming deelgenomen. Lr was éen briefje in blanco. In de eergisteren te IJzendijke gehouden vergadering van de polders Passageule en Zuiddiepe is met alge- roeene stemmen besloten zich te verbinden tot de door den minister van binnenlandsche zaken verlangde jaar- Bjksche bijdrage van f 3 per bunder gedurende tien Als bijdrage voor de bestrating van den weg van Waterlandkerkje naar de Belgische gemeente Water land-Oudeman is door den Prinswillempolder f 450 en door den Passageulepolder f 200 gedurende twintig jaren toegestaan. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Vergunning verleend aan den heer H. C. Hulsenbos, consul-generaal der Nederlanden te Lissabon, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der Christus-orde, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken: en aan den heer J. J.L. ten Kate, predikant bij de Nederduitsch hervormde ge meente te Amsterdam, tot het aannemen en dragen van de versierselen der Wasa-orde, hem door Z. M. den ko ning van Zweden en Noorwegen geschonken. leger. Overgeplaatst in rang en anciennetcit bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het ieger in Oost-Indië de officier van gezondheid 3C klasse H. J. Flint, van liet leger hier te lande, doeh thans voor den tijd van vijfjarenbij het leger in Oost-lndië gedetacheerd. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen I dienst der landmacht tot officier van gezondheid 2« klasse j (naar ouderdom van rang) de officieren van gezondhëid 3C klasse J. P. van den Berg en C. Ripping, beiden van gemeld personeel. koninklijke bibliotheek. Op verzoek eervol ontslag j verleend aan H. Handel, als amanuensis bij de konink- j lijke bibliotheek. Nïecrologie. Woensdag is te Utrecht, tengevolge eener plotselinge ongesteldheid, in den leeftijd van 59 jaren overleden de heer Henricus Christianns Millies, sinds 16 April 1856 hoogleeraar in de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de Utrechtsche hoogeschoól. In deze faculteit werd door hem in de laatste jaren hoofdzakelijk college ge geven in het HebreeuwschArabischSyrisch en in de Ilebreeuwsche antiquiteiten, alsmede in het Maleisch en Javaansch. Kerknieuws. Gisteren avond is door het bedanken van den heer D. Rijnders te Ilazerswoude, het twaalftal ter vervulling der bij de hervormde gemeente te Vlissingen bestaande vacature van predikant aangevuld en gedeeltelijk ver vangen door de heerenE. F. A. Wolf, predikant te Valburg bij Nijmegen, en J. Gandun, predikant te 's Gra- veland. Uit het twaalftal is het viertal aangevuld met den lieer E. F. A. Wolf, predikant te Valburg. Den 9 De cember zal het beroep gedaan worden. De heer J. II. Cordes, predikant bij de hervormde gemeente te Prinsenhage, heeft voor het beroep naar Wilhelminapolder bedankt. De heer Gaston Bonet, hulpprediker te Leiden, heeft het beroep tot predikant bij de Waalsche gemeente te Dordrecht aangenomen. tïcniengde berichten. Jl. Dinsdag de dag waarop veertig jaren geleden de Koninklijke militaire academie in tegenwoordigheid van haren doorluchtigen beschermheer,.prins Fredefik der Nederlanden, plechtig werd ingewijd is te Breda feestgevierd. De aanleiding was het verlangen van eenige hoofdofficieren, die in 1828 kadet werden, om met hunne tijdgenooten eens een vriendschappelijk maal te hebben. Dit was liet oorspronkelijk denkbeeld bij degenen die per advertentie in de Haarlemsche courant hunne tijd genooten uitnoodigden tot een herinncringsmaal. Allengs verkreeg dit plan echter meer uitbreiding, zoodat ten laatste besloten werd de leeraren van 1828 er bij te vragen, een feestrede te doen houden, prins Frederik, de minister, den commissaris des konings, den burge meester enz. uit te noodigen, terwijl het gemeentebe stuur en de burgerij het hunne ter opluistering zouden Bijdragen. Aan de oproeping is door 28 oud-kadetten gevolg gegeven. De prins en de ministers hadden voor de uit- noodiging bedankt. Maandag a\ond had de ontvangst plaats in de daartoe met groen versierde groote sociëteit, wier fagade met gas was geïllumineerd. De president- commissaris ïru. de Man heette de feestelingen welkom, in wier naam de overste jhr. Tliye Hannes, luitenant- kolonel van de genie, antwoordde. Het muziekkorps van het 6e regiment infanterie voerde middelerwijl op de Markt voor de sociëteit eenige stukken uit. Dinsdag ochtend te elf uren kwamen de oud-kadets in het gebouw der academie samen, waar zij begroet werden door den gouverneur den heer Engelvaart, wiens toespraak door overste jhr. Thye Hannes werd beantwoord. Daarop begaven de feestgenooten en de leeraren en kadets der academie zich en corps naar de kerk, waar, in tegen woordigheid van talrijke toehoorders, door dp. Wap een feestrede werd gehouden, afgewisseld door muziek en een dooi' een mannenkoor aangeheven lied. Des namiddags werd op het plein vóór dc academie door de kadets voor de oud kadets geparadeerd. Laastgenoemden vereenig- den zich met eenige gasten te half vijf uren aan een feestmaal, waar hun des avonds door de kadets een sere nade met fakkelicht gebracht werd. Het feest duurde tot laat in den nacht. Van de aanwezige feestgenooten bekleedde geen een minderen rang dan dien van majoor. De burgerij had van hare belangstelling blijk gegeven door het uitsteken van vlaggen uit vele woningen. Des avonds waren meest alle sociëteiten en koffiehuizen, vele winkels, particuliere en openbare gebouwen, .het raadhuis en de kerktoren geïllumineerd. Bij de ontvangst van II. M. de koningin te Rotter dam op gisteren had het volgende plaats. Bij het aanko men van het stoomjacht werd de brug uitgebracht en op het stoomjacht gelegd. Reeds stond de burgemees ter op de brug, toen door een of ander misverstand de raderen van het stoomjacht weder in beweging werden gebracht. Het gevolg daarvan was, dat de brug, na in stukken te zijn gewrongen, in het water viel. Het gelukte echter den burgemeester van de brug te springendoch te nauwernöod was hij hierin geslaagd of zij plofte in het water en sleepte in den val den heer A. J. J. van Resteren, hoofdopzichter van de gemeentewerken, baas dc Graat en een ander persoon (n°. 37 der werklieden), welke laatste op de brug meteen flambouw gestationneerd stond, in de diepte mede. Intusschen was men onmid dellijk op middelen van redding bedacht, en ondanks de heerschende duisternis gelukte het 't.drietal te redden. Naar men zegt, is dc heer van Resteren eenigermate gewond. Het Weekblad van het recht van gisteren bevat het volgende: „Men leest in- de Nieuwe Rotterdamsche courant „„Rotterdam, 19 November. LI. Dinsdag stonden ter terechtzitting van de arrondissements rechtbank alhier drie personen terecht, beschuldigd van de misdaad van diefstal hij nacht door meer dan een persoon op de aanhoorigheid van een ter bewoning geschikt huis, door middel van overklimming. Maar hoe kon, vraagt-men wellicht, eene dergelijke misdaad, waartegen bij de wet crimineele straffen zijn voorzien, bij de rechtbank worden behandeld? Ziehier dereden: de drie personen waren, knaapjes van tien en twaalf jaren; het feit het navol gende: Onder de verschillende soorten van fruit, die de tuin, behoorencle tot liet buitenverblijf Vredelust, te Dell'shaven, oplevert, bevinden zich ook druiven, welke voor gemelde jongens do verboden vrucht waren. Even als Eva konden ook zij der verleiding geen weerstand bieden. In plaats van, "gelijk de vos in la Fontaine's fabel, de druiven voor onrijp te honden, omdat zij te hoog hingen, was dit voor hen geen bezwaar. Na de heining beklommen te hebben, gaven zij zich naar harte lust over aan het gebruik van Noaeh's uitverkoren vrucht, in welke voor hen zoo aangename bezigheid zij door de komst van een agent van politie gestoord werden. Aan dit feit nu, als boven gequalificeerd, werden zij bij - vonnis van heden schuldig verklaard, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf, de eerste van acht dagen, de tweede van twee dagen en de derde van éen dag."" „Totdusverre het verhaal van de Nieuwe Rott. courant. Wij komen er voor uit zegt het Weekblad van het recht dat wij het nut van zulke vervolgingen niet inzien, en dat, naar ons oordeel, de openbare veiligheid en de maatschappelijke orde niet het minste gevaar zouden loopen, al bemoeide de justitie zich niet met zulke diefstallen. Bij gelegenheid van de volksvoorstelling, jl. Maandag avond door het Vlaamsche gezelschap van den heer Victor Driessens in den schouwburg te Groningen ge geven, moest op het tooneel een brand worden vertoond,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1