MIDDELBURGSCHE COURANT. N0' 189. Donderdag 1868. 26 November. Öinnenlantr. Editie van Woensdag avond 8 uren. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Burgemeester cn Wethouders van Wlisslngcn, 'aaken bekend dat het eerste suppletoire kohier van den hoofdelijken 0")slag, voor het jaar 1868, door den Gemeenteraad is Vastgesteld, en gedurende acht dagen, te rekenen van Dinsdag 17 November 1868, voor een ieder ter Secretarie aar gemeente zal zijn nedergelegd en dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijn inslag in beroep kan komen bij de Gedeputeerde staten vail Zeeland, bij verzoekschrift 'op ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 19 November 1868. De Secretaris, De Burgem. en Weth. voorn. p- FORBES WEES. J. W. CALLENFELS. bi P 1 T E K T E N, De Burgemeester van Vlissingen, maakt bekend: dat bjj hem ontvangen en aan den Rijks-ontvanger op heden ter invordering is gezonden, het kohier wegens "et patentrecht over het 1" kwartaal 1868/69, en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belas- Jögschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe "epaalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 16 November 1868. De Burgemeester voornoemd J. W. CALLENFELS. middelburg 25 Sovcmber. De minister van financiën, die heden in de tweede kamer de sprekers beantwoordde welke aan de alge- hieene beraadslaging over de staatsbegrooting hebben deelgenomen, heeft andermaal nadrukkelijk te kennen gegeven dat hij vooreerst niet de hand zal slaan aan een hervorming van het belastingstelsel, daar het zijne vaste overtuiging is dat eerst de-qiiaestie van het kólo- ?>aal batig slot moet worden beslist. Zoodra dit geschied !s zal hij overwegen of het wensehelijk is tot nieuwe be- 'astingen of tot het sluiten eenerjecning over te gaan; voor het tegenwoordig oogenblikzal hij zich bepalen tot bezuiniging op de uitgaven. De heer Koorders trad nu dók als bestrijder van de atancieele politiek dezer regeering op, cn wees op den rl)d, die, volgens hem, bestaat tusschen deze en de aute- c°denten van den heer van Bosse. Aan de liberale Partij maakte hij er een verwijt van dat zij het stilzwij gen bewaarde, waaruit hij opmaakte dat zij niet instemde de inzichten van het ministerie. .Verscheidene leden voerden, benevens do minister van 'onenlandsche zaken, vervolgens nog het woord, en berden andermaal door den heer van Bosse beantwoord. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten en hoofdstuk I (huis des konings) met algemeene stemmen aangenomen. .De heer Insinger liet zich in don loop van het debat Uitdrukkingen ontvallen, waarvoor hij, na door den voor ster tot de orde te zijn geroepen, amende honorable deed. j Voor de commissie uit het provinciaal gerechtshof in geland, belast met het afnemen der examens van adspi- ant-notarissen, heeft de heer Johannes Daniël Noske, vonende alhier, heden met goed gevolg examen afgelegd 's candidaat notaris. Ver openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van ?,('t provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft m>'. August Jmuard Dronkers, wonende alhier, gisteren den eed af gelegd als advocaat, voorgeschreven bij art. 5 van het 'glement van orde en discipline voor de advocaten en Procureurs, vastgesteld bij koninklijk besluit van den September 1838 (Staatsblad n», 36). i De afdeeling Middelburg der kunst en wetenschap °vorderende maatschappij V. W. hield gisteren in de Oor die gelegenheid feestelijk versierde concertzaal een msterrijke soirée met dames, ter viering van haar Jarig bestaan. Te Vlissingen zijn heden tot leden van de kamer van koophandel en fabrieken gekozen: 1». Ter voorziening in de vacature door periodieke aftreding ontstaan de heeren: N. van Goethem met 35, W. van der Os met 34, K. Blonk met 33 en W. C. van Duren Dutilh mi t 23 stemmen. Voorts bekwamen de heeren A. Ruijsch 22, C. Mortier 6 en P. J. Siegers 3 stemmen. 2». Ter voorziening in de vacature door het overlijden van den heer A. M. Kalbfleisch ontstaan, de heer P. J. Siegers met 23 stemmen. Voorts bekwamen de heeren C. Mortier 12, W. C. van Duren Dutilh 3 stemmen en de heer A. Ruysch een stem. Bij beide verkiezingen hebben van de ruim 100 kiezers 44 aan de stemming deelgenomen. Te Koudekerke is tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer J. Reijnierse die overleden is, de heer A. Aarnautse Jz. gekozen. In de gisteren gehouden vergadering van den Prins Willem-polder hebben de 62 tegenwoordig zijnde inge landen bij acclamatie besloten zich te verbinden tot de door den minister van binnenlandsche zaken verlangde jaarlijksche bijdrage van f 3 per bunder gedurende tien jaren, ten behoeve van den voor rekening van het rijk te graven uitwateringskanaal in het voormalig 4» district dezer provincie. Heden werd de vergadering gehouden van ingelanden van den Olieslagers polder. Negen ingelanden waren tegenwoordig, die insgelijks bij acclamatie zich met het voorstel vereenigden. In overeenstemming met de denkbeelden reeds bij vorige gelegenheden door hen tekennen gegeven, hebben de leden der tweede kamer, de heeren Heydenrijck, Pijnappel en Viruly Vcrbrugge, als amendement voor gesteld op de begrooting van buitenlandsche zaken een post te brengen van 44,757.84 voor tegemoetkomingen wegens schade geleden tengevolge van den oorlogstoe stand in Japan in 1863. Dit bedrag is slechts de helft der geleden schade, zooals die door de omtrent deze zaak benoemde commissie is geconstateerd. De afschaffing der bepalingen van het wetboek van burgerlijke rechtsvorderingen over judicieele boeken en schadeloosstellingen vond in de afdeelingen der tweede kamer vrij algemeen instemming. Daarentegen vond geen algemeene goedkeuring de tevens voorgestelde afschaffing der artikelen van hetzelfde wetboek, die een recht op schadevergoeding toekennen aan verschillende door gerechtelijke handelingen benadeelde belangheb benden. Men achtte het noocleloos omslachtig om alle op zoodanige wijze benadeelde personen te verwijzen naai de rechtsvordering volgens art. 1401 van het burgerlijk wetboek. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 21 dezer, is de heer J. L. von Leschen, thans inge nieur 2' klasse bij de marine te Niemvediep, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 2e klasse bij het vak van scheepsbouw daar te lande. Benoemingen en besluiten. ekreteekenën. Vergunning verleend aan J. D. Zwarts en H. Meijer, de eerste kamerdienaar en de laatste kelder meester in dienst van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen, tot het aannemen en dragen der gouden medaille, hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille aan B. Polman, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit den IJsel bij Kampen op 14 October jl. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Zalt- bommel W. P. Knufman, thans inspecteur van politie te Arnhem. leger. Voor een jaar op nonactiviteit gesteld de le luitenant W. Badon Ghyben, van het 8l: regiment infanterie. belastingen enz. Afgescheiden het arrondissement liel, in betrekking tot het vak der directe belastingen en van het kadaster, van de controle gevestigd te Arn hem en toegevoegd aan de controle voor de directe be lastingen en het kadaster te Utrecht; en benoemd tot controleur van de directe belastingen en het kadaster te Utrecht, de heer J. van der Veen, thans adjunct-contro leur te Arnhem. landmeters. Bevorderd tot landmeter lc klasse bij het kadaster de heer R. van Dijk, thans landmeter 2e klasse. Kerknieuws. De heer A.Keers, predikant bij de hervormde gemeente te Koudekerke, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Oud-Vossemeer bedankt. Gisteren is ter vervulling in de door het vertrek van den heer J. Drost ontstane vacature van predikant, door het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Goes beroepen do heer W. Vliegenthart, pre dikant te Vreeland. IHarine en leger. Zr. M». schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Toutenhoofd, Welks aan komst in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) dezer dagen door ons werd medegedeeld, is den 18 October jl. van daar vertrokken om de reis naar Japan voort te zetten. Gemengde berichten. Voor de te Rotterdam nog aanwezige huzaren, dio thans bij de ingezetenen zijn ingekwartierd, worden de lokalen van het gewezen laboratorium der geneeskundige school, aan de Gaanderij bij het Hofplein, ingeruimd, tot huisvesting dezer manschappen, voor zoo lang zij nog te Rotterdam zullen blijven. Van het bataljon grenadiers en jagers, hetwelk, met goedvinden van-den minister van oorlog, tot 1 Mei 1869 aldaar garnizoen zal houden, blijft alsnu de eene helft voorloopig in het Oude mannenhuis, terwijl de andere helft de kazerne aan de Oostpoort zal betrekken. In de vergadering van den gemeenteraad te Tiel van den 14 dezer richtte het raadslid de heer van Andel tot den voorzitter de vraag of de Zondagswet niet meer van kracht of verouderd is, daar hij ervaren heeft dat er op een Zondag een openbaar concert is gehouden. De voorzitter antwoordde, dat het den burgemeester is opge dragen daartoe al dan niet vergunning te geven. De heer van Andel verzocht daarop den voorzitter zulks voortaan na te laten. De voorzitter repliceerde dat hij zal blijven handelen zóoals hij zal vermeenen te behooren. Als ideaal voor sommige gemeentebesturen op het stuk van gemeenteverordeningen welk ideaal echter in Nederland niet verwezenlijkt zou kunnen worden zij het volgende niet onvermeld gelaten. De maire van Saint-Benoit sur Vannes heeft onder goedkeuring van den prefect bepaald: Geenerlei ver- eeniging tot liet geven van publieke of niet publieke bals, onder welken naam ook, zal zich kunnen vormen dan met verlof van den burgemeester, welk verlof door den commissaris van politie zal moeten geviseerd worden en telken jare hernieuwd. Dit verlof zal niet gegeven worden dan aan personen op wier zedelijk en or del i e- vend gedrag niets valt aan te merken. De muzikanten op do bals gebezigd zullen moeten worden gemachtigd en goedgekeurd door den burgemeester. Le Temps, die deze verordening mededeelt, verwondert zich dat de laatste bepaling ook niet toepasselijk wordt gesteld op de personen die dansen, en geeft in bedenking deze leemte aan te vullen. De voornaamste plaats der kaminenfabricatie'in Italië is Milaan. Ongeveer 4000 hoorns per week of 208,000 per jaar worden daarin verwerkt, reprèsenteerende een waarde van f 72,000, terwijl de waarde van het product geschat wordt op ongeveer 240,000. Het voor naamste gedeelte der grondstof wordt opgekocht in Italië; slechts een klein gedeelte wordt getrokken uit Zuid-Amerika. Dc afval dezer industrie, zooals de toppen der hoorns, spaanders en schraapsel, worden nog gebruikt door draaiers, of voor bemesting der olijf- en oranje- boomen. Met dit product wordt in de geheele behoefte van Italië voorziende rest gaat naar Zwitserland. Te Napels worden goede kammen gemaakt van ossen- en paardenhoeven, en evenzeer van schildpad. Te Florence, Livorno en Orezzo vervaardigt men ze voornamelijk van ivoor en been. (Nijp. cour.) Tot nogtoe was het inkomen van een schoolmeester in het groothertogdom MecklenburgScliwerin niet veel meer dan dc verdienste van een daglooner. De regeering heeft thans eene verhooging van die traktementen bij den landdag voorgesteld, zoodat de jaarwedde minstens 150 thaler zou bedragen, behalve vrije woning, een schoolgeld van 1 thaler voor ieder kind daaronder be grepen. De zinsnede in het groothertogelijk rescript, dat dit voorstel behelst, verwekte onder de ridderschap een algemeen gemor. Sedert eenigen tijd is de 78jarige Fransche rechts- geleerde en legitimistische staatsman Bcrryer ernstig ziek. Dezer dagen is hij naar Angerville overgebracht. Dc laatste tijdingen doen nog niet geheel en al aan het behoud van zijn leven wanhopen. Onjuiste berichten hebben intusschen door eenige dagbladen zijn overlijden doen melden.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1