Éïuitfnlcmïi. Gemengde berichten. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld dat de minister ten justitie de vorige week het huis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar heeft geïnspecteerd. Deze mspectie betrof het weder inrichten van de gevangenis tot het opsluiten van crimineel veroordeelden. Er zullen tehter uit andere strafgevangenissen geen veroordeelden naar deze worden overgebracht, maar alleen die daarin borden opgesloten, welke na hunne terechtstelling ver- "ordeeld worden, bepaaldelijk door de hoven van Noord- ®raband, Zeeland en Limburg. Uit Enkhuizen wordt gemeld dat alle buizen behou den en met redelijk goede vangst binnen zijn. De schel- viseh vangst valt tegen en de zoogenaamde versche- of Panharingvangst wil nog niet vlotten; men hoopt, met teoruitzicht op den winter, op een gunstigen keer. De aardebaan van de spoorweglijn Groningen AssenMeppel is bijna afgewerkt. Tengevolge daarvan 18 thans een groot aantal arbeiders afgedankt. De overige Werkzaamheden worden goed voortgezet. Naar men ver leemt zullen de locomotieven, tot vervoer van grind en tend, weldra in dienst komen. Een der Britseh-Indisehe dagbladen, de Public Upinion, deelt twee brieven mede, de eene van eene jonge dame in Engeland en de andere van een Wesleyaanschen geestelijke aldaar, beide brieven geadresseerd aan een 'nlandschen prins in Indië. De dame heeft geschreven, dat zij hare ouders door den dood verloren heeft; dat zij jaren oud isdat zij eenig vermogen heeftdat zij wel gaarne een vorstelijk huwelijk zou willen aangaan; dat z(j na veel goeds en schoons van den Indischen prins te hebben gelezen, van bewondering jegens hem is opge togen en zich aan hem ten huwelijk aanbiedt, zoodat zij Wel gaarne zou vernemen of hij denkt met haar gelukkig to kunnen zijn, in welk geval zij dadelijk naar Indië zal overkomen. De hierbij gevoegde missive van den gees telijke is eigenlijk een aanbevelingsbrief. Hij schrijft, dat de jonge dame schoon, beminnelijk, van een zacht humeur 18 en verder alle eigenschappen bezit om eene uitmun tende gemalin van een prins te worden. Maar tevens tehrijft hij er bij, dat zij bij een uiterst vroom gemoed, teet hart en ziel aan de Wesleyaansche kerk gehecht is eh dat zij daartoe wil blijven behooren. Hoe de geestelijke tol op het denkbeeld is gekomen, dat eene echt Wesley- aarische dame zich in den harem van een Oosterschen Prins te huis zou gevoelen, dit begrijpt niemand. Daar tol de redactie van het genoemde blad meent, wel voor de echtheid der brieven te kunnen instaan, maar geen tonnen te moeten noemen, hebben eenige Engelsche dames Onmiddellijk naar Indië geschreven, om dienaangaande lets nader te vernemen, ten einde alle pogingen aan te Wenden, om te verhoeden dat eene harer jeugdige land- Senooten de slavin van een barbaar zon worden. Daar •tot uit den eenen brief blijkt, dat de schrijfster in Corn- Wallis moet wonen, worden tevens aldaar door de belang- ste!lende dames alle pogingen aangewend, om er achter te komen wie toch wel die dame is, natuurlijk met &een ander oogmerk dan om haar van haar voornemen te brengen. Woensdag middag te ongeveer kwartier voor vier toen werden te Keulen in verschillende deelen, doch v°ornamelijk in het Noordwestelijk gedeelte der stad, ten a twee snel op elkander in horizontale richting vol gende schokken van aardschudding gevoeld. In den namiddag van den 15 dezer heeft weder tene uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad. Twee toeuwe kraters openden zich in de nabijheid van die ten 1855. Sterke lavastroomen vloeiden over den Atrio tol Cavallo, over den lavabodem van 1855 en 1858. Des techts was de vuurgloed prachtig en verlichtte den tenschen omtrek. Prof. Palmieri is van oordeel dat met ''toe uitbarsting de zoo lang aangehouden werking van ton Vesuvius ditmaal weder een einde heeft genomen. —Tot heden moesten in Parijs de pasgeboren kinderen "ter de maire gebracht worden om aldaar te worden '"geschreven. Thans zijn de 20 maires der hoofdstad "tereengekomen om, evenals bij sterfgevallen, zich te- teeden te stellen met de verklaring van een geneesheer. De werkzaamheden aan den tunnel van den Mont tonis vorderen goed. Volgens geloofwaardige berichten ^teren tot 1 dezer aan den zuidelijken ingang geboord "63,30 el, aan den noordelijken ingang 3694.75 el, te tetoen aan de beide ingangen 8958.05 el. De geheele ""gte der gaanderijen is 12.220 el, derhalve moeten "°g 3261.95 el worden doorgeboord. Men kan in elk jjtoal verwachten, dat het geheele reusachtige werk 'terlijk in het voorjaar van 1871 voltooid zal zijn. Uit Bern wordt bericht, dat den 7 dezer op den Uothard een verschrikkelijke sneeuwstorm gewoed tett, waarbij eenige menschen en veel vee het leven verloren. Een vrachtwagen, met 8 paarden bespanneD, keerde van Hospiz naar Airoio terug; een wegwerken eenige veehandelaren met 33 koeien en 2 paarden enltali- aansche arbeiders sloten zich bij den voerman aan, en de karavaan had reeds meer dan de helft van den weg afge legd, toen een vreeselijke sneeuwstorm opstak en een dwarlwind een huisvader, uit Lemino, met 2 paarden en 2 koeien in den af grond slingerde. Het weder werd steeds stormachtiger, lawinen vielen links en rechts op den weg, het was onmogelijk iets te zien, en met de uiterste in spanning trachtte men een der schuren te bereiken, die van afstand tot afstand langs den weg op den St.-Gothard ter beschutting der reizigers gebouwd zijn. De storm bleef steeds woeden, de paarden waren dood moede, konden niet meer voort en moesten aan een brug over een bergstroom achtergelaten worden; nog 8 koeien werden onder de lawinen begraven, en eenige voetstap pen verder vond men het lijk van een arm muzikant uit Piacenza, die eveneens door het stormweder overvallen was. Eindelijk bereikte men de schuur, en bracht daal den nacht door; den volgenden morgen waren van de 8 paarden nog 5 in leven, die drie overigen waren door den storm in de diepte geslingerd. Uit een door den heer Camille Flammarion in le Siècle geplaatst verslag van de waarneming van den voorbijgang der planeet Mercurius over de zon verneemt men, dat dit hemelverschijnsel te Parijs van 's ochtends 8 uren 45 minuten tot aan het einde onbelemmerd is gadegeslagen geworden. De planeet vertoonde een zuiver rond schijfje, aan welks polen, zelfs bij het bezigen van de meest vergrootende kijkers, geene afplatting werd bespeurd. Te 9 uren 10 minuten 40 seconden be vond zich dit schijfje aan den uitersten lichtrand der zonneschijf, waarin zich, ten gevolge daarvan, eene uitsnijding, op eene door een kogel verwekte opening gelijkende, vertoonde. Die uitsnijding verdween, na van lieverlede den vorm van een halven cirkel aan genomen te hebben, te 9 uren 12 minuten 50 seconden geheel. Behalve eene afzonderlijke stip van gelijke grootte als de schijf van Mercurius, heeft de heer Flam marion nog drie verschillende vlekkengroepen op het benedengedeelte der zon waargenomen; van welke eene (die zich het dichtst bij het centrum bevond) gedurende de afteekening, welke de genoemde sterrekundige daar van maakte, merkbaar van gedaante veranderd was. Tliermonicterstand. 20Nov.'sav. llu.31gr. 21 's morg.7u.29 's midd. lu.36 gr. Algemeen overzicht. Er bestaan zekere jaarlijks terugkomende geruchten, welke gedurende eenigen tijd in omloop blijven, ten gevolge van den toestand des oogenbliks meer of minder geloof vinden, en dan weder verdwijnen. Zoo is het onder meer met de oorlogsuitbarsting in het oosten. Te St. Petersburg is thans het gerucht in omloop dat Turkije oorlogstoebereidselen zou maken onder voor wendsel van gevaren, welke uit de houding der Romaan- sche regeering voortvloeien en dat Rusland zich alzoo insgelijks met krijgstoerustingen zal hebben bezig te houden. Met het oog op de redevoering van lord Stanley wordt dit gerucht thans niet zoo onwaarschijnlijk geacht als anders, doch tegenover de onheilspellende woorden des Engelschen ministers staat een bericht, volgens hetwelk vorst Karei van Romanië dezer dagen, bij zijn bezoek aan eenige plaatsen op de Turksche grenzen, van de zijde der Turksche autoriteiten op de meest vriend schappelijke wijze is bejegend geworden, waaruit men alzoo zou mogen opmaken dat de verhouding tusschen Bueharest en Constantinopel, voor het oogenblilc althans zeer vriendschappelijk is. Een telegram uit Londen van gisteren meldt dat de uitslag der verkiezingen, voor zooverre toen bekend was, aan 283 liberalen en 156 leden der behoudende partij eene plaats in het lagerhuis heeft verzekerd. Behalve de reeds met een enkel woord vermelde ongeregeldheden in Engeland hebben in Ierland méér ernstige onlusten bij de verkiezingen plaats gehad Te Belfast, Limerick, Gal- way en Sligo waren botsingen te betreuren, waarbij dooden of gekwetsten vielen. Bij den tegenwoordigen staat der gemoederen van de Iersche bevolking is dit echter te minder bevreemdend, daar men in het algemeen maar vooral in Ierland bij dezen verkiezingsstrijd de kerkelijke quaestiën op den voorgrond had geplaatst, die groote hef boomen voor de exploitatie van volksharts tochten. Ten onrechte worden dan ook deze buiten sporigheden door het Fransch officieus orgaan le Consti- tutionnel toegeschreven aan de nieuwe kieswet, welke thans een grooter deel der natie op de samenstelling van het lagerhuis invloed doet uitoefenen. Omtrent den uitslag der verkiezingen zegt the Times onder meer het volgende„De thans plaats gehad heb bende verkiezingen moeten alle degenen, wier gemoed door de agitatie der twee laatste jaren ongerust gemaakt was, tot kalmte hebben gebracht. De nieuwe parlemen taire vertegenwoordiging blijft uit dezelfde maatschap pelijke elementen gevormd als het laatste lagerhuis. Over drie weken zal daar eene talrijke meerderheid ten gunste de opheffing van de Iersche staatskerk en der beginselen eener liberale staatskunde gezeten zijn, taaar uit dezelfde maatschappelijke elementen gevormd als vroeger. De liberale meerderheid zal krachtiger wezen en dé conservatieve minderheid zwakker, doch ziedaar alles. De eerste toepassing van het nieuw kiesstelsel heeft plaatsgehad onder omstandigheden, welke daarvoor eene beslissende proefneming opleverden. Vooreerst had de natie thans eene quaestie voor zich, welke in zeerhooge mate politieke vijandschap opwekte. Indien het onder werp van een strijd tot de godsdienst in betrekking staat, dan erlangt de animositeit een karakter van bij zondere hartstochtelijkheid. De Iersche staatskerk heeft meer vriendschapsbanden en goede betrekkingen ver broken dan eenig ander politiek vraagstuk onzer dagen. In de tweede plaats was het tijdvak tusschen het besluit om een nieuw parlement bijeen te roepen en de tegen woordige verkiezingen langer dan vroeger ooit het geval is geweest. De nieuwe kiesgerechtigden hebben alzoo tijd gehad om hunne bevoegdheid te leeren kennen, ver- eenigingen te vormen kortom de uitspraak der natie na zoo langen tijd van beraad en voorbereiding heeft een meer bepaald karakter dan vroeger. De kiezers nu hebben zich tegen het tegenwoordig ministerie verklaard met eene veel talrijker meerderheid dan ooit, sedert de eerste tijden van den reform-bill, aan een leider der libe rale partij ten deel viel. „Men kan voorts zeggen dat de kiezers bijna overal den candidaat der wel met hart en ziel liberale partij, maar toch gematigd liberale partij gekozen hebben. Geen candidaat van weifelende gevoelen» werd aange nomen, want het nationaal gevoel, hetwelk steeds zich eenvoudig en duidelijk uitspreekt, kan nooit lang vrede hebben met de subtiliteiten van degenen, wier gevoelens draaien als de weerhaan. „De candidaten der werklieden hebben allen de neder laag geleden. Dit resultaat is te betreuren. Wij zouden gaarne een of twee vertegenwoordigers van hen in het parlement hebben gezien. Zij zouden daar nieuwe denk beelden hebben kunnen brengen of ontvangen, welke zouden strekken om op meer intieme en vriendschappe lijke wijze verschillende maatschappelijke klassen tot elkander te brengen." The Times eindigt zijn artikel met het noemen der volgende hoofdbeginselen, welke de nieuwe vertegenwoordiging zal hebben te debatteeren; de Iersche staatskerk, de verbetering van don toestand der Iersche pachters, het openbaar onderwijs, de reorga nisatie der universiteiten, de wijziging der rechterlijke organisatie en de codificatie der Engelsche wetten. Uit Parijs worden verschillende geruchten aangebracht omtrent strenge maatregelen, welke de regeering zou willen nemen tegenover ,dcn allerwege waar te nemen gespannen toestand der gemoederen, doch het versprei den dier geuichten is wellicht juist een gevolg van dien toestand zelf, of wel een middel om die gespannen toe stand nog te vermeerderen. Zoo wordt verhaald dat in den laatsten ministerraad gesproken zou zijn om, met het oog op nadere strafvervolgingen ter zake derBaudin- inschrijving de vrijheid van verdediging der beklaagden te beperken, een gerucht, hetwelk reeds als zoodanig bij uitnemendheid geschikt is om de woede en verontwaar diging der Parijzenaars te vermeerderen. Als feit is te midden van al die geruchten slechts te vermeldende vervanging van den heer Moignon door den lieer Desar- naut als procureur des keizers to Parijs, welke laatste bekend schijnt te zijn door zijne neiging om de strafwet in de eerste plaats te beschouwen als middel tot hand having van het Napoleontisch stelsel van bestuur. Bij den gespannen toestand der gemoederen te Parijs schijnt men in de regeeringskringen vrij ongerust te zijn voor ernstige ongeregeldheden op 3 December aan staande. Tegen dien dag toch is eene krachtige mani festatie bij het graf van Baudin aangekondigd. De Figaro geeft aan de regeering te dien aanzien den raad om liever, in plaats van buitengewone machtsontwikkeling te bevelen, de manifestatie geheel te ignoreeren. Waar Napoleon echter eenmaal begonnen is met manoeuvres a Cintérieur te zien in de Bandin-inschrijvingen, daar is het niet waarschijnf^L dat -ten halverwege in zijna legaal-verklaring vat'i 2 Deeembefz^I blijven stilstaan.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3