öuitcnlantr. afgewezen 12; huisonderwijzeressengeëxamineerd 10, toegelaten 9, afgewezen 1; hulponderwijzers: geëxami neerd 396, toegelaten 208, afgewezen 188; hulponderwij zeressen: geëxamineerd 131, toegelaten 73, afgewezen 58. Meer uitgebreid onderwijs. Fransch, onderwijzersgeëxa mineerd 113, toegelaten 38, afgewezen 78; onderwij zeressen: geëxamineerd 102, toegelaten 72, afgewezen 30; Engelsch, onderwijzers: geëxamineerd 30, toegelaten 12, afgewezen 18; onderwijzeressen: geëxamineerd 54, toe gelaten 41, afgewezen 13; Hoogduitsch, onderwijzers: geëxamineerd 38, toegelaten 19, afgewezen 19; onder wijzeressen: geëxamineerd 26, toegelaten23, afgewezen 3; onderwijzers in de wiskunde: geëxamineerd 128, toege laten 71, afgewezen 57; teekenen: geëxamineerd 27, toe gelaten 10, afgewezen 17; landbouwkunde, geëxamineerd 3, toegelaten 2, afgewezen 1gymnastiekgeëxamineerd 19, toegelaten 10, afgewezen 9onderwijzeressen in hand werken: geëxamineerd 76, toegelaten 66, afgewezen 10. Gemengde berichten. Het Antwerpsclie handelsorgaan ie Précnrseur doet opmerken, dat Nederlandsche dagbladen ten onrechte hebben vermeld, dat, nu de vaart op de Wester Schelde verbetert na de afdamming der Ooster-Schelde, het blijkt dat de vrees, welke sedert 1846 „onveranderlijk" aan den dag is gelegd door de Belgische ingenieurs, wat hot na deel van die afdamming betreft, zonder grond is geweest. Le Précnrseur brengt te dezer zake in het midden, dat, indien al sommige Belgische ingenieurs in die afdam ming bezwaar hebben gezien voor de vaart, dit geens zins met allen het geval is geweest, en dat onder anderen de ingenieur Moreau in den Préeürseur zeiven het nut van de onderneming voor de verbetering van het vaar water door vele bewijsgronden heeft gestaafd. De Pré- curseur spoort de Belgische regeering aan om, nu de uitkomst werkelijk beantwoordt aan de verwachting, ernstige werken te ondernemen, opdat het vaarwa ter der Schelde eene zoo groote diepte zal verkrijgen dat schepen van de zwaarste betonning voor Antwerpen zullen kunnen ankeren. Haartcour.) Uit eene mededeeling door den heer A.R.Blommendal in de vergadering van het Koninklijk instituut van ingenieurs gedaan, is gebleken, dat de laatst gedane peilingen op de Schelde op nieuw bewezen hebben, dat voor de afdamming geen schade aan het vaarwater wordt toegebracht. De minister van binnenlandsche zaken is voornemens aan de wetgevende macht voor te dragen, het verleenen eener rijkssubsidie van 200,000, over eenige jaren ver deeld, ten behoeve der aanhechting van Ameland aan den vasten wal. Onlangs heeft de arrondissements-rechtbank te Amsterdam in zake mej. Besnard contra den heer Carré beslist, dat er geen grond bestond om te vragen ontbin ding van eene overeenkomst van dienst, van werk als écuyèremet schadevergoeding, wanneer de beweerde wanprestatie van den directeur slechts daarin zou be staan, dat hij verkeerdelijk boeten zou hebben opgelegd. De boeten toch zijn bij het aangegaan contract en regle ment bekend en bedongen en, zoo er geschil rijst of de boeten verdiend zijn of niet, kan zelfs aan het te goeder trouw verkeerdelijk bestraffen geen ander gevolg wor den verbonden, dan dat de rechter de straf ongegrond verklaart en de boete doet vervallen. Men weet dat het de quacstie geldt van •pirouettes. Mej. Besnard was geën gageerd o. a. op het volgende repertoire: „son travail de sauter, avec pirouettes et petits cercles." Over den om vang van de uitdrukking „pirouettes" rees nu ernstig verschil; mej. Besnard wilde zich de boete deswege niet laten welgevallen, bewerende slechts tot het maken eener „pirouette sur place", niet „dans 1'air" gehouden te zijn, hetgeen de heer Carré op grond van zijne interpretatie der woorden betwistte. Mej. Besnard ging verder en beweerde bovendien, dat zij nimmer beboet was gewor den. Do rechtbank heeft eergisteren in de tweede zaak uitspraak gedaan. Deze gold de actie, niet tot ontbinding van het contract (vroeger reeds afgewezen), maar tot nakoming. Mej. Besnard had namelijk geëischt 1000 fr. per maand ten volle, en de directeur wilde 300 fr. per maand minder voldoen wegens boete. De rechtbank heeft, ingevolge de conclusiën van den gedaagde, dezen toegelaten door getuigen te bewijzen, dat mej. Besnard telkens werd beboet en als deskundigen, om het technisch gedeelte van het geschilpunt te onderzoeken, benoemd de heeren Prosch en Hart, pikeurs der beide Amstcrdamsche maneges, en Wollschlaeger, te Arnhem. Wij hebben onlangs, op gezag van een buiten- landsch blad, medegedeeld dat een radicaal middel tot genezing, in de phase van de ontwikkeling, van een zweer, zelfs van de feit aan den vinger, was, het zorg vuldig wikkelen, gedurende een half etmaal, van den vinger in een ei, waarin men te dien einde eene opening maakt. Wij weten nu dat dezer dagen iemand, ons per soonlijk bekend, dat raiddel heeft beproefd en wel mot de meeste vrucht. Het gold eene gewone zweer in den vinger, die dreigde te ontstaan en die, door aanwending van bedoeld middel, weldra geheel is genezen. Het ei was toen het den vinger verliet, werkelijk heet en schier gekookt. Dngllv. 's Qravenh.) Woensdag avond circa te 9 uren werd door den sergeant der wacht aan het huis van bewaring te Botter dam, de aanhouding gelast van den tamboer Hahn, be- hoorende tot het daar in garnizoen liggende bataljon grenadiers, die in beschonken toestand voor het huis van bewaring ongeregeldheden pleegde. Daar genoemde tamboer zich evenwel tegen de door genoemde onder officier afgezonden militairen verzette, werd door den sergeant de hulp der politie ingeroepen, welke hem arresteerde, doch bij deze arrestatie rukte de tamboer zich los, trok zijn sabel en verwondde daarmede een agent van politie, waarna hij op de loop ging, doch in het 2= politie-kwartier weder gegrepen en in verzekerde bewaring is gesteld. Te Rijnsaterwoude, werd jl. Maandagopeenvoudige doch plechtige wijze ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den daglooner T. van Iperen Jz. Indertijd als vrijwilliger uitgetrokken ter verdediging des vader lands, werd hij hierdoor gerechtigd tot het dragen der Waterloo medaille. Om zijne goede hoedanigheden en werkzaamheid was hij algemeen geacht. Burgemeester, wethouders, leden van den raad, benevens de kerkeraad der hervormde gemeente en anderen vonden zich door een en ander opgewekt, zijn lijk naar het graf te dragen of te vergezellen. Bij de groeve sprak de predikant der gemeente op hartelijke en gepaste wijze een woord tot lof van den overledene. Ten sterfhuize teruggekeerd, mocht de weduwe ondervinden, dat ook hare belangen niet vergeten werden. (N. Rolt. cour.) Tegen de spoorweg-maatschappij Grand Central Beige, die onlangs veroordeeld werd wegens te late aan komst der treinen, is gepasseerde week op last van den minister van justitie, op zijnen doortocht te Breda, op nieuw proces-verbaal opgemaakt voor hetzelfde feit betreffende de lijn Breda -Roozendaal. De berichten nopens den gezondheidstoestand van den heer de Lamartine luiden hoogst treurig. De be roemde dichter is geheel kindsch geworden. Zoowel in de dagbladen als in jaarboekje betreflende de posterijen werden meermalen staaltjes medegedeeld van zeer zonderlinge adressen op brieven. Thans wordt gemeld dat aan het postkantoor te Helder een brief is ontvangen met het volgende curieuse adres: „Wees zoo goed en geef die aan Japie." De administrateur heeft dien brief voor een der vensterruiten geplaatst met de vraag; „Wie is die Japie?" Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te 's Gravenhage ten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed het maken van het kanaal door Walcheren tusschen de binnenhaven bij Veere en de Nieuwe haven van Middelburg, alsmede het maken van een watergangen riool watergang van Middelbusg, enkele kunstwerken, berinwegen en bermslooten. Daarvoor waren 21 biljetten van inschrijving ingekomen van de heeren: C. Hogendoorn Kz., te Giezendam, 342,000; F. van Wylick, te Kessel, ƒ335,000; G.S.Blanchcmanche, te Maastricht en M. Terwindt, te Pannerden, ƒ329,800; J Tool, te Wochem en G H. Rijnen, te Herlen, ƒ320,000; J. Verniminen, te Drunen, 307,000; A.Rinders, te Bres- kens, ƒ290,000; J. Filis, te Vlissingen en D. A. Dronkers, te Middelburg, ƒ295,000; C. de Jong Czn., te Ameide, ƒ286,300; K. Langeveld Pzn., te Hardinxveld, ƒ268,000; L. A. van Haaften, te Sliedrecht, ƒ260,000; C. de Jong en L. Band, te Hardinxveld ƒ259,000; C. Both Pz., te Sliedrecht, ƒ256,000; J. Bekkers, te Lent, ƒ248,700; A. C. van Wijngaarden, te Sliedrecht, ƒ248,000; J. van der Velden en A. Visser, te Sliedrecht, ƒ246,000; A. van de Wetering, te Woudrichetn, ƒ239,000; P. Bosch Az., te Sliedrecht, ƒ228,000; P. J. Lienders, te Middelburg, ƒ227,430P.Kaliscli en A. Serret, te Sliedrecht, ƒ227,400; C. Ilartog, te Sliedrecht, 227,000; W. Schram Hzn. en L. Kalisch Kz., te Sliedrecht, ƒ216,739. De laagste inschrijvers zijn dus de heeren W.Schram Hz. en L. Kalisch Kzu., te Sliedrecht. Gisteren had op het raadhuis alhier in het open baar de verpachting plaats van het gedurende 1869 te heffen tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen. De heer A. H. Ingelse was de hoogste in schrijver voor den Middelburgschen tol, namelijk ƒ1111. Voor den Ylissingschen tol was het hoogst ingeschreven door den heer A. Huibregtse, voor ƒ1002. Gecombineerd is de heffing van het tolgeld voorloopig toegewezen aan den heer A. Monjé, voor ƒ2118, zijnde ƒ32 minder dan voor het loopende en 582 minder dan voor het vorige jaar. Heden heeft alhier door het bestuur der godshuizen de aanbesteding plaats gehad van levensmiddelen, brand en lichtstoffen enz. voor het gelieele dienstjaar 1869. Hoogere prijzen moeten betaald worden voor: wifte boonen 15.80 tegen 13 09 voor het loopende jaar, gor' 14 tegen 13, steenkolen (Eng. grove) ƒ1.11) tegen ƒ1.08.), alles per mud; Bossche boter 1.19 tegen Goreumsche boter 1.39 tegen ƒ1.25, vleesch 0.58 tegen 0.45), stokvisch 0.35 tegen 0.31, zouteviseb 0.32 tegen 0.29, zuurkool 0.15 tegen ƒ0.11, kaarsen 0.77) tegen 0.75, alles per Ned. pond, olmen vaamhout 6 tegen 5.99 per wis voor het loopende jaar. Mindere prijzen daarentegen werden bedongen voor: aardappelen ƒ2.60 tegen ƒ3.40, boekweitmeel ƒ11.24 tegen ƒ13.45, blauwe erwten ƒ10 99 tegen ƒ11.14, steen kolen (Brusselsche) 0.72.) tegen 0.75, alles per mud, siroop ƒ0.19 tegen ƒ0.19), zeep ƒ0.36 tegen 0.38, stijfsel 0.41 tegen ƒ0.45, soda ƒ0.08 tegen 0.08), alles per Ned. pond, patent-olie ƒ38 tegeu 43.40 voor het loopende jaar. Dezelfde prijzen werden besteed voor rijst 18 cent en zout 12) cent per Ned. pond. Burgerlijke Stand. (Van 7 tot 14 November.) Vlissingen. Gehuwd: D. P. F. van Beusicliem, jm. 19 j. met M. J. van Rosevelt, jd. 18 j. J. J. Dekkers, jffl* 33 j. met M. Leene, jd. 25 j. BevallenM. J. Willemse, geb. Antheunisse, d. J. But, geb. Stofkoper, d. N. Guedon, geb. Speckens, d. A. li- Tromp, geb. van Gelsdorp, d. D. Boekhout, geb. Serra- rens, d. Overleden: T. Kamermans, z. 6 m. H. M. Gillissen, vrouw van C. J. Nobels, 46 j. P. van de Woestijne, z. 9 d. Goes. Gehuwd: L. Minnaar, jm.24 j. met A. Zoeteweiji jd. 25 j. M. Ludekuize, jm. 26 j. met M. Jacobs, jd. 26 j- BevallenE. Koens, geb. Meulcmans, d. C. de Jonge, geb. Muller, d. C. Ossewaarde, geb. Prins, d. Overleden: A. Dodmond,z. 6 m. L. Verbeene, man van J. C. Jacobs, 34 j. J. P. Geers, man van S. Bosman, 32 j- J. Olree, jm. 60 j. S. S. Snoep, d. 8 j. (te Middelburg den 10 dezer.) Zierikzee. Gehuwd: D. Elscot, jm. 23 j. met C. de Graaf, jd. 25 j. Bevallen: L. J. Struijk, geb. van den Bout, d. C. A. de Klerk, geb. van Ettinger, z. M. Trijzelaar, geb. Nijs, z. L. van de Velde, geb. Moermond, d. M. E. de Looze, geb- in den Bosch, d. C. Weltenburg, geb. Bos, d. C. Nardten, geb. Gerritsen, z. P. van der Hucht, geb. Tromp, d. M. Ravia, geb. Nestelaar, z. OverledenD. van den Hamer, z 5 m. A. F. Beks, z- 7 w. W. G. Zantvoort, man van E. Rochat, 51 j. N. Ver- boven d. 1 m. Thermomcterstand. 18 Nov.'s av. 11 u.44gr. 19 'sinorg.7u.42gr.'smidd.lu.45gr'sav. 11 u.35gr. 20 's morg.7 u. 32 's midd. 1 u. 40 gr. Algemeen overzicht. De uitslag van den verkiezingsstrijd in Engeland is thans, voor zooverre men Ierland, Schotland en Somer- setshire uitzondert waar de verkiezingen op 25 of 26 November moeten plaats hebben bekend geworden. Van de tot dusverre gekozen 376 leden voor het parle ment behooren 247 tot de liberale en 129 tot de behou dende partij. De liberalen hebben echter op enkele plaatsen zeer gevoelige nederlagen te betreuren. Te Londen is een der vier liberale parlementsleden, do heer Rothschild, gevallen voor den candidaat der behoudende partij, den heer Twells. Te Westminster heeft de heer Stuart Mill insgelijks do nederlaag geloden. Men meldt echter dat indien de te Greenwich gekozen liberale can didaat Gladstone ook in South-Lancashire mocht zege vieren, de heer Staart Mill te Greenwich candidaat zal worden gesteld. Ook de liberale candidaat Milner Gib- son te Ashton heeft het onderspit gedolven. Op enkele plaatsen in Engeland hebben bij gelegenheid der parlementsverkiezingen zeer ernstige ongeregeld heden plaats gehad, waarbij de gewapende macht met geweld tusschenbeide moest komen om de orde te her stellen. Dit had onder meer andere steden te Newport plaats, alwaar de troepen op de menigte hebben geschoten- Te Parijs blijft steeds de Baudin-inschrij ving aan de orde van den dag en houdt de gemoederen in vrij gespan nen toestand, zoodat dan ook reeds in het quartier latin eenige rustverstorende tooneelen hebben plaats gehad- Het koor der officieuse regeerings-organen, France, Pa' trie, Pays, Etendard, is intusschen buiten zich zelf van verontwaardiging over de pleidooien der verdediger9 van de door de Seine rechtbank veroordeelde dagblad redacteurs. Vooral de rede van den heer Gambetta, waarvan wij een gedeelte overnamen, heeft de woede der regeerings-organen opgewekt en doet hen klagen over

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2