MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 186. Zaterdag 1868. 21 November. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, i bevattende: ^Editie van Vrijdag avond 8 uren. 1. Vervolg van het verslag der zitting van de tweede kamer van jl. Dinsdag en dat der zitting van Woensdag. 2. Verslag van het verhandelde in de zitting van den ^ierikzeeschen gemeenteraad van jl. Dinsdag. middelburg 20 Xovember. Ce leden van de eerste kamer der staten-generaal zÜn, tot hervatting der werkzaamheden dier kamer, bijeengeroepen tegen a. Donderdag, 26 dezer. In de heden te Sluis gehouden vergadering van den Zwinpolder is door de achttien aanwezige leden bij accla matie besloten, zich te verbinden om gedurende tien Jaren eene jaarlijksche bijdrage van f 3 per bunder te geven ten behoeve van een algemeen uitwaterings-kanaal, voor rekening van het rijk te maken. Zooals wij in °ns nommer van 7 dezer mededeelden, heeft de minister van binnenlandsche zaken zich bereid verklaard aan be staten-generaal een voorstel te doen om van rijks wege door het graven van een kanaal in de uitwatering 'a het voormalig 4e district te voorzien, mits de belang hebbende polders zich verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage van hoogstens f'3 per bunder gedurende tien Jaren, en verder het onderhoud der werken na de voltooiing op zich te nemen, voor welk laatste de pol ders, naar het oordeel van den minister, tot een waterschap zullen moeten vereenigd worden. Cezer dagen zullen verschillende andere poldervcr- Saderingen worden gehouden, waarin mede over de gevraagde bijdrage zal worden beraadslaagd. Heden hebben de benoemde leden der internationale c°mmissie tot herziening der grensscheiding in het Zwin, bestaande uit de heeren Breydel de Broek, lid van den Provincialen raad van West-Vlaanderen, Piers, inge- nieur der bruggen en wegen aldaar, J. M. ITennequin, 'id der staten van Zeeland,en A. Steyaard, gepensioneerd landmeter bij het kadaster, hunne opwachting bij den Commissaris des konings gemaakt. Men vleit zich dat lr* het belang der beide rijken de werkzaamheden bier commissie spoedig mogen leiden tot het in exploita tie brengen van honderde bunders schorgronden. Aan de beantwoording van het verslag der tweede kamer over de begrooting van oorlog, ontleenen wij be halve het reeds medegedeelde nog het volgende. Ce minister zal, in afwachting van eene wettelijke regeling van het vestingstelsel, voortgaan voordenoodige berken gelden aan te vragen en wel in de eerste plaats 'er voltooiing van de nieuwe Ilollandsche waterlinie,, de helling van Amsterdam en de werken voor de kust- en rivierverdediging. Hij is voor het behoud en de verbetering der IJsel- 'ioie. Tot het verlaten der vesting Grave zal hij zijne medewerking niet verleenen. Er zal een wetsvoorstel tot herziening der militiewet borden gedaan, in den geest van dat van den vorigen minister, zoodat daarbij op den voorgrond zal staan de afschaffing der nomtnerverwisseling, het beperken van be bevoegdheid tot plaatsvervangers, en het opheffen Van de bezwaren, welke jongelingen uit den beschaafden 4'and weerhouden hunnen militiedienst in persoon te v°lbrengen. Ce ministerverzekert dat de Snidergeweren zeer goed Weldoen en dat de bewapening onzer infanterie niet bij Andere rijken ten achter staat, en verdedigt het behoud her cavalerie. Nog in den loop van dit jaar zal de aanbesteding plaats hebben van de beide forten, die nog nabij Utrecht inoe fen worden aangelegd. Ter versterking onzer kusten is men bezig met het °Ptnaken van ontwerpen voor een fort op den Zuidwal aan het Nieuwedicp en van een fort bij de Hoornsche hoofden aan het Haringvliet, terwijl weder bevelen gege- v®n Zijn tot het opmaken van een ontwerp tot het verbe teren van de batterij bij het Wierhoofd te Helder. Tengevolge van een tusschen de departementen van koloniën, marine en oorlog gehouden overleg, zal weldra worden overgegaan tot de instelling van een onderschei- dingsteeken voor het bijwonen van belangrijke krijgsver richtingen. Waarschijnlijk reeds in het begin van 1869 zal bij de vesting artillerie eene nieuwe organisatie worden inge voerd, waarbij aan de kommandanten der artillerie-troepen in elke vesting of stelling een zelfstandig bevel en vaste werkkring zal worden gegeven. Weldra zal aan de staten-generaal aangeboden worden een wetsontwerp, waarbij in de bestaande regeling van het onderwijs aan de militaire academie te Breda eene geheele wijziging zal worden gebracht. Het voornemen bestaat het onderwijs aan te sluiten bij dat der rijks burgerscholen. Aan tijdelijke opheffing of verplaatsing der academie wordt niet gedacht. De minister van marine zegt in zijne memorie van beantwoording over zijne begrooting met genoegen te hebben kennis genomen van de erkenning in de afdee- lingen der tweede kamer, dat zijne voorstellen tot aan vulling van ons gepantserd materieel vrij algemeen werden goedgekeurd. Opdat ook het afkeurend oordeel van die leden, die in dit opzicht meer voortvarendheid, zelfs door aankoop in het buitenland, hadden gewenscht, zich zoo mogelijk in gunstigen zin wijzige, geeft de minister hen de volgende vragen in overweging: is de tegenwoordige toestand van Europa, hoe weinig gerust stellend die ook nog zij, echter van dien aard dat, zelfs zonder het oog te slaan op den bodem onzer schatkist, eene bestelling van eenige beteekenis in het buitenland, en dus met voorbijgang van de materieele belangen van velen onzer landgenooten, tegenover de groote nadoelen, die daaraan verbonden zijn, gewettigd wordt'l Zou in 1870 het bezit van eenige schepen meer aangenomen dat oorlogzuchtige voornemens met hunne uitvoering wachten totdat wij ze hebben bij al hetgeen nog ont breekt aan onze defensie en met name aan onze kust verdediging, aan wier verbetering men zelfs nog niet is kunnen beginnen, bij het uitbreken van een oorlog waarin wij betrokken werden, ons wel veel baten En zoo neen, is het dan geen plicht onze eigen krachten en met veel kosten verkregen middelen aan te wenden; een weg, die tot instandhouding van ons materieel, van onze werven en groote particuliere ondernemingen dringend wordt gevorderd, en ons vrijwaart tot buiten gewone financieele maatregelen de toevlucht te nemen Deministergeeft voor de kustverdediging de voorkeur aan de monitors., die van de vereischte dieptreding zoo weinig, boven de ramschepen, die daarvan zoo belangrijk afwijken. Is eens een genoegzaam getal monitors afge bouwd, dan kunnen de bestaande ramschepen worden vermeerderd met andere van meer geschikten diepgang. Er bestaat zelfs niet eene reden om ook aan de nog te bouwen monitors geen tot rammen geschikte stevens te geven. De minister wil zich nog niet uitlaten over het aantal gepantserde vaartuigen, dat voor onze binnenlandsche defensie noodig is. Eerst wanneer in overeenstemming met den minister van oorlog definitief zal worden beslist, welke verdedigingswerken zullen of kunnen worden aangelegd, is eene beslissing te verwachten. De minister heeft geen bezwaar tegen eene opname van het getal voor de kustverdediging noodige gepant serde schepen in eene wet die ons defensiestelsel regelt. Er is een gepantserd riviervaartuig ontworpen dat, gebouwd van ijzer, p. m. f 200,000 zal kosten en in éen jaar gereed zal zijn. De minister denkt er niet aan eene quarantainewet in te dienen. Mocht zoodanige regeling noodig zijn, dan behoort zij tot de taak van den minister van binnenland^ sche zaken. De minister acht bezuiniging op den post voor de werven niet raadzaam. Al is de werf te Vlissingen opge heven, dan blijven toch middelen van gemeenschap met die plaats noodig tot voorziening in behoeften voor het loodswezen en het wachtschip. Mocht na eenigen tijd blijken, dat een der werkvaartuigen kan worden gemist, dan zal tot de buitendienststelling worden overgegaan. VERBETERING. In ons verslag van het verhandelde in de zitting van den geneeskundigen raad van 13 dezer komt voor, dat de heer Was zou gezegd hebben, dat iemand die f 2000 inkomen heeft, vleesch slechts bij wijze van snoep kan gebruiken. De spreker verzoekt ons dit te verbeteren en te doen uitkomen dat hij beweerd heeft, dat dit het geval is wanneer zoodanig persoon een eenigszins talrij k gezin heeft. Benoemingen en besluiten. adel. Ingelijfd in den Nederlandschen adelm et den titel van graaf en gravin, Adolph Marie Carl Franz von Hompeseh-Rürich, wonende te Ohé en Laak, en alle zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. gezantschappen. Toegekend de rang van legatie honorair aan jhr. m'. R. A. A. E. von Pestel, secretaris van legatie bij Zr. M»'. gezantschap te Brussel. pensioenen. Pensioen verleend, ten laste van den staat, tot een bedrag van f 2253 'sjaars, aan jhr. mr. G. A- Melort, gewezen raadsheer in den lroogen raad der Neder landen en ten bedrage van f 163 's jaars aan den voor- maligen 2™ luitenant in Nederlandschen dienst E- C. Bachiene van Hees, tengevolge van zijn eervol ontslag wegens veertigjarigen dienst als majoor-titulair van de Luxemburgsche jagers. Kerknieuws. De heer J. Holster, predikant bij de christelijk-atge- scheidene gemeente te Leiden, heeft voor het beroep naar die gemeente te Goes bedankt. Door het kiescollege der Nederduitsch hervormde gemeente te Zierikzce, is Woensdag uit het vroeger ver melde drietal tot predikant aldaar beroepen, de heer H. A. Gillot, predikant te Assendelft, met 60 stemmen. De heer Geerts, te de Rijp, bekwam 4 stemmen en de heer vanWijk, te Barchem, 1 stem, zijnde 1 briefje in blanco. De heer G. J. Gelderman, predikant bij de her vormde gemeente te Biezelinge, heeft voor het beroep naar Schore bedankt. Uit het in ons nommer van 12 dezer medegedeelde zestal van predikanten heeft het kiescollege der Neder- duitsche hervormde gemeente te 's Hertogenbosch een drietal gemaakt, waarop zijn geplaatst de heeren J. van Loenen L.Cz., te Hardegarijp; A. J. Kan, te Nieuw- en St. Joosland, en H. A. Gillot, te Assendelft. Daaruit is gisteren beroepen de heer J. van Loenen L.Cz. Ter vervulling in de bestaande vacature van predikant bij de Waa'sche gemeente te Amsterdam is het volgende twaalftal samengesteld: de heeren Fontanes, te Havre; Pellissier, te Bordeaux; Rives, teNeuilly; Vales, te Tonneins: A. Réville, te RotterdamT. Bost te VerviersG. F. G. J. J. Collins, te RotterdamM. A. Perk te Bredadr. F. G. J. van Goens, te LeidenJ. G. L. Nolst Trénité, te Utrecht; J. F. C. Kronenberg, te Arnhem, eD Mounier, de zoon. Den 3 December a. zal hieruit een viertal gevormd worden. Al de genoemden behooren tot de vereeniging „Christianisme et liberté." Marine en leger. Wij vernemen dat bij de regeering het voornemen bestaat om met het aanstaande voorjaar geen verande ring te brengen in den stand van het thans te Middelburg liggende garnizoen. Onder vrijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft benoemd tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en Neder- landsche taal bij de hoogere burgerschool aldaar, den heer M. S. de Grave, candidaat in de letteren te Noord - wijk; en tot leeraar in de wiskunde bij die instelling den heer T. E. Buckmann, onderwijzer te 's Hage. De uitslag van het najaars-examen 1868 voor de vakken van het lager en meer uitgebreid onderwijs in de verschillende provinciën is als volgt: Voor de vakken van het lager onderwijs. Hoofdonder wijzers: geëxamineerd 204, toegelaten 78, afgewezen 126; hoofdonderwijzeressen: geëxamineerd 35, toegelaten 23,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1