eengeroepen, en bij onderzoek bevonden dat het mede gedeelde volkomen waar was. De commissie heeft daarop de aandacht van den betrokken hoofdonderwijzer op de bepaling der verordeninggevestigd; doch heeft gemeend de zaak niet zoover te moeten pousseeren, om de leer lingen van de school te weren, aangezien deze reeds zooverre gevorderd waren, dat zij zonder stoornis der overige klassen daarin konden worden opgenomen. De heer Laernoes vraagt alsnu het woord en zegt dat, in de vorige vergadering aan verschillende ambtenaren verhooging van traktementen verleend zijnde, hetwelk aan velen onaangenaam is geweest, hij zich thans ver plicht gevoelt een voorstel van andere strekking te moeten doen, namelijk: om de subsidie aan liet arm- gast- en weeshuis, verleend voor het jaar 1869, te ver- hoogen met f 500ten einde te strekken, om aan de bewoners warm drinken te kunnen geven, waarvan zij nog altijd verstoken zijn geweest. Zij hebben geen ander vooruitzicht dan hun leven lang niets dan koud water als drank te zullen ontvangen. ITij zal de traktementen die verhoogd zijn om in weelde verteerd te worden niet opnoemen; doch wenscht de vergadering ernstig in over weging te geven om door het toestaan der verhoogde bijdrage een werk van menschclijkheid te bevorderen. De voorzitter zegt dat hij, als de heer Laernoes dien aangaande schriftelijk een voorstel wildoen, zulks gaarne in discussie wil brengen. De heer Mestdagh verklaart, niet alleen het voorstel te willen ondersteunen, maar ook dat hij zich zeer verblijdt dat het in deze vergadering ter sprake is gebracht. Reeds 10 jaren lang heeft het een punt van overweging uitgemaakt om hieromtrent eenig voorstel te doen; want het is hard om van L Januari tot ultimo December zich te moeten vergenoegen met enkel koud water. Meermalen verknopen de menschen het een of ander om zich daar voor warm drinken te verschaften, hoewel dit streng verbodeu is, en daarop somtijds reeds straf is toegepast. De heer Ockers kan niet anders dan het voorstel ondersteunen en is overtuigd van het hoogst wensche- lijke om het toe te staan. De heer van Uije Pieterse wenscht af te wijken van de gewoonte om het voorstel in eene volgende vergadering te behandelen, opdat bij aanneming van het voorstel nog dadelijk zou kunnen geschreven worden om de begroo ting alsnog te wijzigen, llern zal niets aangenamer zijn dan dat die ouden van dagen warm drinken bekomen mogen. Echter betreurt hij de late inkomst van dit voorstel. De rechte tijd daartoe was bij de behandeling der begrooting geweest. Nu schijnt het een gevolg te zijn van de verhooging van sommige traktementen. Dit moest zoo niet zijn; alleen menschlievendheid moest de grond zijn waarop het rustte. De heer Mestdagh herhaalt dat het voorstel reeds meermalen in overweging is genomen, doch dat regen ten steeds geaarzeld hebben het te doen. Het is volstrekt geen wederwraak. Voorts zal hij daarover niet meer spreken, ook niet bij de discussiën, daar het voorstel geen verdediging behoeft. De heer Laernoes merkt op dat het den heer van Uije Pieterse zeer goed bekend kan zijn dat dit voorstel niet is een gevolg van het oogenblik, daar hierover reeds vroeger met den burgemeester en den heer Winkelman gesproken is, en hij daarbij tegenwoordig was. De heer van Uije Pieterse repliceert dat hem niets aangenamer zijn zal dan dat het voorstel worde aange nomen doch hij spreekt als lid van het dagelijksch be stuur en zegt, omdat hij niets wil achterhouden van wat hem op het hart ligt, dat hij het betreurt dat het voorstel eerst nu wordt gedaan. De begrooting voor het gasthuis wordt door heeren regenten opgemaakt en ingediend, en daarbij had dit voorstel gevoegd behooren te zijn, ten einde het bij de vaststelling der gemeente-begrooting in aanmerking had kunnen genomen worden. De heer Ruysch zegt: is zulks eene omissie geweest, dan is het eene omissie: maar de menschelijkheid gebiedt eene onmiddellijke inwilliging. De heer Hector geeft in overweging om reeds dadelijk door den raad te doen uitwijzfen om de kosten daarvoor op de begrooting te plaatsen, teneinde reeds voor dit jaar met de uitdeeling van warm drinken aan te vangen. Het voorstel wordt in omvraag gebracht en met alge- meene stemmen aangenomen. (De heer Schraver verwijdert zich.) De vergadering wordt alsnu met gesloten deuren voortgezet. Nadat de deuren weder geopend waren en de zitting in het openbaar werd voortgezet, werd vastgesteld het suppletoir kohier voor den koofdelijken omslag. Vooraf had de voorzitter aan de leden gevraagd of ook iemand daarop aanmerking had, doch niemand verlangde het woord. De heer van Uije Pieterse, het woord gevraagd en ver kregen hebbende betrekkelijk een niet op de agenda voorkomend onderwerp, gaf te kennen dat hij uit de door den minister in de tweede kamer gegeven inlichtingen betrekkelijk het brengen eener wijziging in het plaatsen van een station voor den spoorweg meer in de nabijheid der stad, tot zijn leedwezen had ontwaard dat daaraan bezwaren zouden verbonden zijn; dat hij dusdanige wijziging en het brengen althans van een hulpstation meer in de nabijheid van de bebouwde kom der stad van het hoogste belang bleef achten, en daarom wenschte voor te stellen dat de gemeenteraad zich bij adres zou wenden tot Z. M. den koning, om eerbiedig de belangen der stad te dier zake aan Z. M. op te dragen. Met algemeeue steramen werd daartoe besloten en de redactie van het adres waarvan afschriften zullen gezonden worden aau de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, wier medewerking in deze ook zal worden ingeroepen aan burgemeester en wethou ders opgedragen. Nog werd door den heer van Uije Pieterse voorgesteld om zich bij adres te wenden tot den minister van finan ciën en aan dezen de belangen van de gemeente op te dragen betrekkelijk de verplaatsing van het postkantoor en telegraafbureau, waarvan het gerucht ging dat men die naar de Houtkade op den hoek van de Onderstraat wilde overbrengen, welke straat zeer afgelegen is. Hij wenschte den minister te verzoeken om, indien er inder daad sprake mocht zijn van eene verplaatsing dier kan toren, deze, in het belang van den handel zoowel als van al de ingezetenen, niet naar dit afgelegen gedeelte der stad over te brengen, maar in het centrum der stad te behouden. Ook daartoe besloot de raad met algemeeue stemmen en werd de redactie ook van dit adres aan burgemeester en wethouders opgedragen. De heer Callcnfels deed ten slotte mededeeling dat hij Z. M. den koning heeft verzocht om eervol ontslag als burgemeester met Januari a. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Dinsdag 10 November. Wijziging notulen ingekomen stukkeu; onderzoek geloofsbrieven; benoe- miugeu; traktement hulponderwijzer; benoeming com- missiënuitdeeling nieuwjaarsdag; brieven directeuren middel straat- en zandwegen afkoop tollen suppletoire kohierenverzoek huur gemeentegrond. Afwezig de heeren van Voorst Vader, Nortier, van den Bosch, Pilaar en Saaymans Vader. Uithoofde van de afwezigheid van den secretaris stelt de voorzitter ingevolge art. 24 van het reglement van orde voor deze vergadering voor, zijne functiën te doen waarnemen door den griffier ter secretarie, waartoe wordt besloten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, bchondens de aanteekening op verzoek van den heer Verhagen in deze notulen dat hij nog vóór het sluiten ter vergadering was verschenen en dus ten onrechte vermeld staat als afwezig zonder kennisgeving. Naar aanleiding der gearresteerde notulen verzoekt de heer Verhagen aanteekening dat hij zich niet kan vereenigen met een ter vorige vergadering genomen be sluit; de voorzitter zegt dat zulks in strijd zou zijn met art. 9 van het reglement van orde voor deze verga dering, maar laat aan de vergadering de beslissing ovet en stelt voor om de gevraagde aanteekening niet in deze notulen op te nemen, welk voorstel met 5 tegen 1 stem, die van den heer Verhagen, wordt aangenomen. Als ingekomen stukken worden medegedeeld a. brief van gedeputeerde staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van de onvoorziene uitgaven en verhoogde jaarwedde van den commissaris van politie b. adres van dankbetuiging van den secretaris voor het hem verleend eervol ontslag en toegekend pensioen; c. brief vau dankbetuiging van den heer J. D. van den Berge, voor zijne benoeming tot hoofdonderwijzer aau de weezen- en armenschool d. hetprocesverbaal der kasopneming, en e. eenige Staatsbladen. Uit de door den voorzitter overgelegde processen- verbaal van opening der stembriefjes voor een lid van den gemeenteraad blijkt, dat de heer 0. A van Renter- ghem bij de herstemming benoemd is, die zijne geloofs brieven heeft ingezonden, welke gesteld worden in handen van de heeren de Laat de Kan ter, de Ivnokke van der Meulen en Verhagen tot onderzoek en rapport. Na eenige oogenblikken afwezig te zijn geweest, rap porteert die commissie bij monde van den heer de Laat de Kanter, dat de stukken van den benoemde in orde zijn bevonden en zij alzoo adviseert tot toelating, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Tot lid van het burgerlijk armbestuur wordt met alge meeue stemmen benoemd de heer G. van der Hoek, die met den heer J. H. Janssen was aanbevolen. Tengevolge der periodieke aftreding met ultimo De cember e. k. van de heeren J. Soutendam en E. L. van Mervennee,als leden der openbare gezondheidscommissie, zijn door die commissie aanbevolen, voor het eerste lid de heeren J. Soutendam en D. de Koning, en voor het tweede lid alleen de heer E. L. van Mervennee, op grond er geen tweede veearts in deze gemeente woonachtig is. De benoeming wordt aangehouden. Aan de orde is het voorstel van den heer Verhagen betrekkelijk het openbaar maken der raadsverslagen, hetwelk echter op verzoek van den voorsteller niet in behandeling wordt gebracht, uithoofde van het gering aantal tegenwoordig zijnde raadsleden. De voorzitter deelt mede, dat door de benoeming van den lieer J. D. van den Berge, tot hoofdonderwijzer aan de weezen- en armenschool alhier, vacant wordt de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school der lc klasse, waaraan eene jaarwedde van f 500 was verbonden, en stelt namens burgemeester en wethouders voor, op grond vau de minder bestaande behoefte aan hulponderwijzers, de jaarwedde van den nieuw te be noemen titularis te bepalen op f 400, en burgemeester en wethouders te machtigen tot eene oproeping. De heer Verhagen zegt dat hij gaarne zou hebben gezien dat het salaris bleef zooals het was, en al is het waar dat de behoefte aan hulponderwijzers niet meer zoo groot is als vroeger, vindt hij f 400 te weinig om daarvan te moeten leven en behoorlijk gekleed te gaan, en acht het in het belang der gemeente voor de openbare school der lc klasse een solied hulponderwijzer te erlangen, waarom hij als amendement voorstelt de jaarwedde op f500 te behouden. De heer Fransen van de Putte zegt, dat burgemeester en wethouders in overleg met den districts-school- opziener van oordeel zijn dat er voor f 400 een solied en geschikt hulponderwijzer te krijgen zal zijn, hetgeen vroeger niet kon, waarom ook hij toen niet geaarzeld heeft zijne stem te geven aan het voorstel om de jaar wedde op 500 te bepalen, en acht het zich nu ten plicht om te stemmen tegen het voorgestelde amendement, wijl het belang der gemeente zulks medebrengt. De heer Verhagen is van oordeel dat voor f500 solider personen naar de vacante betrekking zullen dingen, cn persisteert bij zijn amendement, hetwelk, in stemming gebracht zijnde, verworpen wordt met 5 stommen tegen 1, die van den lieer Verhagen. Daarna is het voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu overgaande tot de benoeming van vaste en leden van andere commissiën, benoemt de voorzitter de heeren Verhagen en de Laat de Kanter tot stcmopnemers. Allereerst wordt samengesteld de vaste commissie voor het financiewezen. Tot leden daarvan worden benoemd de heeren de Laat de Kanter, de Knokke van der Meulen cn van den Bosch, uit welke benoemden de heer de Laat de Kanter tot voorzitter wordt gekozen. In de tweede plaats de vaste commissie voor de ver ordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd en waarvan de burgemeester volgens de wet voorzitter is. Tot leden zijn benoemd de heeren de Knokke van der Meulen en de Laat de Kanter. Tot leden der commissie van voorlichting bij de clas sificatie van kinderen van minvermogenden, worden achtereenvolgens benoemd: tot voorzitter de wethouder Fransen van de Putte, als lid van den raad de heer Nortier; uit de commissie der spijsuitdeeling, waartoe zijn voorgedragen de heeren J. Ivooman Az. en rar. P. J. A. van Dam, de eerstgenoemde met algemeene stemmen; uit het burgerlijk armbestuur, waartoe zijn voorgedragen de heeren N. Vervenne Pz. en P. vau Dalen, eerstge noemde met algemeene stemmen; uit het college van diakenen der hervormde gemeente, waartoe zijn voorge dragen de heeren J. A. Stokmans cn J. Meyers, eerstge noemde met 4 stemmen, terwijl 2 briefjes niet waren ingevuld, en uit liet roomsch-catholiek parochiaal armbe stuur, waartoe zijn voorgedragen de heeren P. 11. Timans en J. J. Hartman, eerstgemclden met algemeene stemmen, zoodat die commissie in 1869 zal bestaan uit de heeren J. A. A. Fransen van de Putte, voorzitter, A. Nortier, J. Kooman Az., N. Vervenne Pz., J. A. Stokmans en P. II. Timans. De voorzitter stelt voor om het noodige weder voor te bereiden tot het doen van eene uitdeeling van eetwaren en brandstoften op den aanstaanden nieuwjaarsdag. De lieer de Laat de Kanter is van oordeel dat eene dergelijke taak aan particuliere commissiën behoort te worden opgedragen en geeft in overweging zoodanige commissie uit de ingezetenen te benoemen. De heer Fransen van de Putte zegt dien maatregel zeer gewaagd te achten en wijst erop dat die commissie steeds bestaan heeft uit leden van de verschillende in deze gemeente gevestigde armbesturen; wordt dit mi eene commissie uit ingezetenen, dan vreest hij dat die niet uitsluitend zal bestaan uit leden der armbesturen; Ilij stelt voor den eenmaal ingeslagen weg te volgen. De heer de Laat de Kanter zegt, dat door de aanne ming van zijn voorstel ook de verschillende leden dei- armbesturen benoemd kunnen wordenhij zegt meer op het oog te hebben de inzameling der giften en beschouwt dit niet te behooren tot den werkkring der raadsleden, maar wel de taak der te benoemen commissie. Na verdere discussie over dit onderwerp steit de voorzitter voor: 1°. eene commissie te benoemen voor de nieuwjaars- uitdeeling, waartoe met 5 tegen 1 stem wordt besloten tegen stemde de heer Kakebeeke; 2°. die commissie uit te noodigen zich ook met de in zameling der giften te willen belasten, over welk voorstel de stemmen staakten, zijnde vóór het voorstel de heeren de Laat de Kanter, Verhagen en de voorzitter, en tegen de heeren Fransen van de Putte, Kakebeeke en de Knokke van der Meulen, zoodat de beslissing daarvan tot de vol gende vergadering wordt aangehouden. Van directeuren van het middel van straten en zand wegen in Zuid-Beveland zijn heden twee brieven inge komen, de eerste behelzende kennisgeving, dat door dat middel betaald is het door de gemeente over het loopende jaar verschuldigde voor afkoop der tollen, en de laatste dat er na de betaling van dien afkoop nog een saldo in kas was, en het directeuren billijk is voorgekomen aan deze gemeente nog 492.341 te verstrekken in mindering van hetgeen over 1866 en 1867 meer dan door andere gemeenten in den afkoop der tollen is betaald geworden. Voor deze gunstige beschikking zal namens den raad aan directeuren dank worden betuigd. De voorzitter deelt mede dat ingevolge resolutie van den minister van financiën de afkoop der tollen voor vijf jaren kan verlengd worden tegen betaling van /"2175, in plaats van de thans nog bestaande uitkoopsom van f 3265, hetwelk voor deze gemeente 's jaars f 582.38 be draagt, in plaats van de tot heden betaalde jaarlijksche som van f 874.20.^dat evenwel de gemeentebesturen van Rilland, Krabbendijke en Waarde, ongezind zijn hun aandeel in den afkoop te betalen, waardoor het aandeel in deze gemeente nog met /"26 verhoogd moet worden en dus in het geheel 608.38 's jaars zal bedragendat ver mits het contract binnen 14 dagen moest onderteekend zijn, burgemeester cn wethouders het van belang geacht hebben dien alkoop te bestendigen en daarom niet ge aarzeld het contract te sluiten, behoudens goedkeuring van den raad, en stelt alsnu voor de goedkeuring aan het door hen verrichtte te schenken, welke zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Daarna worden vastgesteld de suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden voor het loopende jaar. Het ingekomen verzoek van den heer I. A. A. Fransen van de Putte, om ongeveer 150 vierk. ellen gemeente grond, gelegen bij zijne meekrapfabriek de Stad Goes, voor 14 achtereenvolgende jaren in huur te mogen erlan gen voor den huurprijs van [3 's jaars, wordt, uithoofde van het gering aantal presente leden tot de volgende vergadering aangehouden. SNEI.l'ERSDKUKKfiRl./ VAlï DE EEBROEDEKS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 6